Jaki rower triathlonowy dla początkujących?

Sprawdź podstawowe rowery do triathlonu z kolekcji na rok 2022.

KROSS

Triathlon to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportowych. Połączenie różnych odmian wysiłku i fakt, że już samo ukończenie zawodów to wyczyn zapewnia mu popularność. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z jego rowerową stroną.

Czas na wybór roweru

Kiedy już udało się zakupić wygodne buty do biegania, a i pianka do pływania dumnie powiewa w naszej sportowej szafie, u każdej osoby chcącej zacząć triathlonowy rozdział w swoim życiu pojawia się konieczność wyboru roweru. Nie jest to sprawa łatwa, bo w końcu nie każda osoba zainteresowana tri miała kiedyś kontakt z kolarstwem.

Jeśli brakuje nam wcześniejszego kolarskiego doświadczenia, musimy postawić sobie szereg pytań, które ułatwią wybór właściwego roweru - dostosowanego zarówno do poziomu naszych umiejętności, aspiracji, jak i planów startowych na pierwsze sezony. Wybór musi być naprawdę przemyślany, gdyż decyzja o pójściu w którąś konkretną stronę będzie miała określone konsekwencje treningów. Oczywiście najważniejsze jest to, w jakiej konkurencji zamierzamy brać udział. Musimy sprawdzić, czy będzie nam potrzebny zwykły rower szosowy, czy typowa, triathlonowa maszyna do samotnej walki z wiatrem. Tu w zasadzie mamy od razu trzy szybkie wnioski i porady:

  • Niezależnie do uprawianej konkurencji, musisz mieć też zwykły rower szosowy do odbywania większości kolarskich jednostek treningowych.
  • Jeżeli to Twój absolutnie pierwszy kontakt z rowerem, warto zacząć od zwykłej szosówki, którą ewentualnie wyposażysz w lemondkę. Musisz nauczyć się dobrze panować nad rowerem. Decydowanie się od razu na sprzęt z pozycją czasową, to zbyt wczesne wejście o level za wysoko.
  • Im krótszy dystans, tym z reguły bardziej techniczna trasa. Być może na 1/8 i ogólnie sprinterskie ściganie w tri lepszym pomysłem jest zwykły rower szosowy. Łatwiej go opanujesz na zakrętach i nawrotach, a tych bywa dużo na krótkich pętlach. 
Triathlon,Herbalife Triathlon Gdynia
 

 

Zobacz również:

pokaż pełną listę

 

Szosówka czy rower triathlonowy?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać wybierając swój pierwszy rower triathlonowy jest to, czy ma być to już sprzęt stricte dostosowany do jazdy w tej konkretnej dyscyplinie, czy jednak chcemy raczej postawić na klasyczny rower szosowy i nieco go dostosować do specyficznych wymogów jazdy czasowej. Wspominaliśmy o tym na początku. Wybór drugiej opcji ma sporo plusów. Możemy mieć jeden rower do treningów i startów, oszczędzimy dzięki temu miejsce w domu oraz pieniądze. Poza tym, taki rower będzie oczywiście bardziej uniwersalny. Pozwoli nam na jazdę w górach, ściganie się w klasycznych wyścigach kolarskich, a przy zakupie sztycy z odpowednim offsetem, czasowego siodła i lemondki możemy stworzyć bardzo sprawny rower do indywidualnej jazdy. Wybór roweru projektowanego od początku do końca z myślą o triathlonie to oczywiście konkretne korzyści w trakcie rywalizacji w tej dyscyplinie - wygodniejsza pozycja i lepsza aerodynamika, czy obecność schowków na napój i pożywienie. To po prostu szybsze rozwiązanie dostosowane do wymogów rywalizacji typu Ironman. Minusem jest natomiast fakt, iż rowery stricte triathlonowe nie sprawdzają sie podczas jazdy w górach, nie pojedziemy na nich na żaden wyścig w grupie, a poza tym, nie zawsze będziemy mogli nim potrenować. Będziemy potrzebowali drugiego roweru. Wybór zależy od tego, jak faktycznie układają się nasze ambicje startowe - jeśli nigdy nie ciągnęło nas do kolarstwa, a jesteśmy swojego triathlonowego wyboru na tyle pewni, iż wiemy, że zaraz pasja nie przejdzie, można spokojnie postawić na specjalistyczny sprzęt i doposażyć się w jakiś bardzo podstawowy drugi rower treningowy. Oczywiśie na maszynie tri też będziecie trenować, ale nie zawsze. Tylko wybrane jednostki. Stąd płynie prosty wniosek - początkującym polecamy jednak zwykłą szosę z możliwością przeróbki, bardziej zaawansowanym prawdziwy rower triathlonowy.

 

 

Karbon czy aluminium?

Oczywiście podobnie jak w kolarstwie, w przypadku roweru triahtlonowego waga jest niezwykle ważna, co naturalnie foruje rowery zbudowane na bazie ramy i widelca z włókna węglowego. W przypadku typowych rowerów do triathlonu niemal na 100% będzie on karbonowy. Tytułowe pytanie należy sobie zadawać jedynie w przypadku kupowania tańszego klasycznego roweru szosowego z myślą o dołożeniu do niego lemondki. Pamiętajmy jednak, że to nie etap górski Tour de France - tutaj znacznie bardziej istotne są właściwości aerodynamiczne roweru. Czasem lepiej postawić na cięższy rower, ale wyposażony w koła o wyższych stożkach obręczy, z aerodynamiczną sztycą jak i profilem ramy, czy nawet lepsze dodatki - jak choćby kask, czy specjalne buty - tu zaoszczędzimy sporo więcej sekund, niż na 0,5 kg urwanym z masy roweru.

Jeśli już decydujemy się na tańszy rower aluminiowy, zwróćmy uwagę na to, aby przynajmniej wspornik siodła i widelec były wykonane z karbonu. Obniża to masę, a przede wszystkim znacznie poprawia komfort jazdy, na który wpływ mają lepsze niż w przypadku aluminium zdolności karbonu do pochłaniania drgań.

 

 

Fitting

W przypadku roweru, na którym bardzo dużo czasu spędzamy w jednej pozycji, niezwykle istotne jest właściwe dobranie rozmiaru, ale nie tylko! Warto już na samym początku poświęcić nieco czasu i środków na fachowe ustawienie pozycji za kierownicą, która będzie gwarantować brak dyskomfortu, maksymalną efektywność pedałowania oraz jak najlepszą aerodynamikę. Ta inwestycja z pewnością się opłaci - dobrze dobrany i właściwie ustawiony rower będzie nam służył przez wiele sezonów i sprawi, że zwyczajnie będziemy efektywniej, wygodniej i szybciej jeździć. 

Co oferuje rynek?

Przejrzeliśmy rynek rowerów triathlonowych. Na 2022 rok w Polsce dostępne są maszyny kilkunastu producentów. My wybraliśmy po najtańszym modelu od każdego z nich, więcej rowerów znajdziecie w Katalogu Rowerowym. Jeżeli zdecydujecie się na zwykły rower szosowy, odsyłamy Was do poradników i przeglądów rynku, do których linki znajdziecie w pierwszej części artykułu. 

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły