Buty rowerowe na zimę - jakie wybrać?

Tomasz Makula

Zimowa aura już zapukała lub za moment zapuka do naszych drzwi, niosąc za sobą problem zmarzniętych podczas treningów stóp. Problemów z odmrożeniami z pewnością da się uniknąć, dzięki butom przygotowanym na zimowe warunki. W tym artykule postaramy przybliżyć się wady i zalety zimowych butów rowerowych oraz zobaczymy, jakie modele spotkamy obecnie na rynku.

Jednym z głównych czynników, który obniża nasz komfort jazdy w zimie, jest przemoczone i nieocieplone obuwie. Nasze stopy dostają w kość głównie z powodu temperatury i pozostawania w bezruchu przez dłuższy okres. Nie bez znaczenia jest fakt, że często zbyt mocno zapinamy buty i stosujemy dodatkową skarpetę, która utrudnia swobodną cyrkulację krwi. Zwykłe buty szosowe lub MTB nie uchronią nas przed ujemnymi temperaturami, wiatrem czy spływającą wodą. Większość z nas odczuwa dyskomfort już w okolicach 5 - 10 stopni Celsjusza powyżej zera. Osoby, które często wybierają w okresach przejściowych i podczas mrozów treningi na zewnątrz, coraz częściej sięgają po dedykowane do takich warunków kolarskie buty zimowe. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Zimowe buty czy ochranicze?

Spora grupa rowerowych zapaleńców rezygnuje w zimie z kolarskich butów na rzecz zwykłego obuwia i platformówek - powód to zwykle kwestie finansowe. Powyższe rozwiązanie ochroni nasze letnie buty przez zniszczeniem, ale nie przyniesie poprawy komfortu ze względu na szybkie przemoczenie obuwia podczas jazdy w mokrych warunkach. Podczas mroźnych, ale suchych dni, tradycyjne zimowe obuwie może dać jednak sprostać wyzwaniu. Inaczej sprawa ma się u kolarzy lub osób traktujących treningi w profesjonalny sposób, gdyż nie wyobrażają sobie jazdy w zwykłym obuwiu na rower. Dla tej grupy jedynym rozwiązaniem jest zakup zimowych butów rowerowych lub zimowych ochraniaczy. Dzięki temu będą mogli korzystać z atutów pedałów zatrzaskowych oraz wykonywać specjalistyczne treningi rowerowe przez cały rok.

 

 

 

 

Zaletą ochraniczy jest możliwość ich zdjęcia w każdym momencie treningu, kiedy jest nam za ciepło. W naszej szafie może znaleźć się wiele modeli na różne warunki pogodowe, co zwiększa naszą elatyczność w kwestii wyboru ubrania. Koszt butów zimowych to przynajmniej 2-3 krotność ochraniaczy na buty z wysokiej półki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze modele popularnych owiew nie uchronią nas przed ekstremalnymi warunkami. W przestrzeni pomiędzy butem a ochraniczem zawsze jest możliwość dostania się wody, która w szybkim tempie przedostanie się do środka buta. Słabą stroną ochraniczy jest ochrona tylko górnej części obuwia. Podeszwa, która w letnich butach często wyposażona jest w otwory wentylacyjne pozostaje odkryta. Zimowe buty z kolei posiadają specjalnę podeszwę oraz wykonane są z cieplejszego i chroniącego przed deszczem materiału. Taka kombinacja pozwoli zachować stopę suchą przez dłuższy okres czasu oraz dokończyć trening w odpowiedniej temperaturze. Zastosowanie zimowego obuwia nie uniemożliwia nam dodatkowego założenia owiew. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre modele może być bardzo ciężko założyć (w szczególności te mocno dopasowane). Problemem będzie wysoka cholewka oraz większą powierzchnię samego buta.

 

 
 

 

 

Wysoka cholewka oraz specjalne materiały

 

Rowerowe buty zimowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką cholewką, która wychodzi za kostkę. Dzięki temu woda nie dostaje się do buta od góry. Materiał obuwia dodatkowo chroni większą część naszej stopy. Nie będziemy musieli się, więc martwić o "przewiane kostki", zakładając typowe kolarskie getry. Wyższe cholewki zostały specjalnie zaprojektowane, aby nie krępować ruchów podczas pedałowania. W wielu zimowych modelach znajdziecie także specjaną membranę Gore Tex, którą zna prawie każdy miłośnik sportu. Pozwoli ona utrzymać odpowiednią temperaturę oraz odprowadzi wilgoć oraz ochroni nasz stopy przed deszczem. Nie można zapomnieć także o specjalnych nylonowych kołnierzach nad kostką, które zabezpieczą nas przed dostawaniem się brudu do środka.

Buty na zimę posiadają specjalnie ocieploną i uszczelnioną podeszwę, która w połączeniu ze specjanie zaprojektowaną wkładką i wnętrzem powinna jak najdłużej utrzymać Wasze stopy w odpowiednich warunkach. Wszystkie zastosowane technologie oraz warstwa dodatkowych materiałów zwiększa wagę buta. Większość par obuwia waży około 1 kilograma.

Przy zakupie obuwia najlepiej zapoznać się z opiniami na temat danego modelu. Buty zimowe to dobre rozwiązanie dla zapaleńców, którzy nie mogą odpuścić sobie żadnego treningu. Z pewnością wydłużą one czas spędzony w siodełku podczas zimowych miesięcy. Nie ochronią nas one jednak całkowicie przed ekstremalnymi warunkami pogodywymi. Utrzymanie ciepła jest bardzo specyficzną cechą, która zależy między innymi od naszego krążenia. Należy pamiętać, aby buty w zimie nie były za małe, co znacznie ograniczy prawidłową cyrkulacje krwi oraz znacząco ułatwi potencjalne odmrożenie. Dobrym pomysłem wydaje się także zakup owiew, których będziemy używać w najzimniejsze dni ( np. poniżej -5C) w komplecie z zimowymi butami. Dodatkowa ochrona nigdy nie zaszkodzi w walce z mrozem i wiatrem. "Zimówki" w większości wyposażone są w elementy odblaskowe, które mogą się bardzo przydać podczas krótkich dni w okresie od listopada do marca.

 

 
 

 

 

Co słychać na rynku?

Dynamicznie rosnąca popularność kolarstwa wymusza na producentach dostarczenie produktów, które pomogą całorocznym kolarzom i rowerzystom przejść przez zimę w nienaruszonym stanie. Wybraliśmy kilka modeli z naszego Bike Katalogu. Przekrój cenowy jaki najczęściej występuje w tym segmencie to od 500 do 1000 złotych (z mocnym naciskiem na to drugie). Próżno szukać tańszych propozycji, lecz należy mieć na względzie, że posiadanie butów na zimę znacząco zwiększy nasz komfort w mroźnych warunkach. Jest to z pewnością produkt przeznaczony dla osób, które jeżdżą częściej niż raz na 1-2 tygodnie. W pozostałych przypadkach rozsądnym wyborem będą zimowe ochraniacze na buty.

 

(czytaj dalej)
comments powered by Disqus

Podobne artykuły