Buty rowerowe na zimę - jakie wybrać?

Dowiedz się, co dają zimowe buty rowerowe i czy warto w nie inwestować?

Tomasz Makula

Marznięcie stóp to jeden z największych problemów rowerzystów trenujących zimą na dworze. Prostym, choć kosztownym rozwiązaniem tego problemu są dobre zimowe buty rowerowe. Dowiedzcie się, czy warto je kupić, a także poznajcie zalety i wady zimowych butów rowerowych.

Jednym z głównych czynników, który obniża nasz komfort jazdy w zimie, jest chłód penetrujący całe ciało. Szczególnie narażone na wychłodzenie są nasze kończyny, które w krwioobiegu są najdalej. Utracie ciepła ze stóp ,,pomagają" letnie buty rowerowe, które są lekkie i przewiewne. Z tego powodu szybko marzniemy w stopy, nie mówiąc o tym, co dzieje się, gdy jest mokro i nogi dostają dodatkowo wilgoci. Nie pomaga też fakt, że podczas pedałowania stopy pozostają w bezruchu przez dłuższy czas. Dodatkowo, często zbyt mocno zapinamy buty i stosujemy grube zimowe skarpety, która utrudniają swobodną cyrkulację krwi. Zwykłe buty szosowe lub MTB nie uchronią nas przed ujemnymi temperaturami, wiatrem czy spływającą wodą. Większość z nas odczuwa dyskomfort już w okolicach 7-10 stopni Celsjusza powyżej zera. Rozwiązaniem tego problemu są zimowe buty rowerowe, ewentualnie dobre ochraniacze na buty. Osoby, które często wybierają w okresach przejściowych i podczas mrozów treningi na zewnątrz, coraz częściej sięgają po dedykowane do takich warunków kolarskie buty zimowe. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Zimowe buty czy ochraniacze?

Ten artykuł dedykujemy osobom, które korzystają z pedałów zatrzaskowych, czyli do jazdy używają też specjalnych butów rowerowych. W ich przypadku rozwiązaniem problemu marznięcia w trakcie zimy jest zakup zimowych butów rowerowych lub zimowych ochraniaczy zakładanych na letnie buty. Dzięki temu będą mogli korzystać z atutów pedałów zatrzaskowych oraz osiągnąć komfort termiczny.

Zaletą ochraniaczy jest niższa cena zakupu oraz duża rynkowa oferta, która pozwala dostosować ich grubość do indywidulanych potrzeb. Pamiętajmy, że zimą jeździmy w sporym przedziale temperatur (powiedzmy od -10 do +10) i na tak odmienne warunki często potrzebujemy różnych ochraniaczy. Dodatkowo nie każdy marznie tak samo, więc znów można lepiej dostosować zestaw buty + ochraniacze pod własne potrzeby. Kolejną zaletą jest lekkość i trzymanie butów letnich - bez dwóch zdań obuwie na lato zapewnia lepszą efektywność pedałowania, transfer mocy czy czucie roweru.

 

 

 

 

Buty rowerowe zimowe to przynajmniej 2-3 krotność ochraniaczy na buty z wysokiej półki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze modele ochraniaczy na obuwie rowerowe nie uchronią nas przed ekstremalnymi warunkami. W przestrzeni pomiędzy butem a ochraniaczem zawsze jest możliwość dostania się wody, która w szybkim tempie przedostanie się do wnętrza obuwia. Słabą stroną ochraniaczy jest ochrona tylko górnej części obuwia. Podeszwa, która w letnich butach często wyposażona jest w otwory wentylacyjne pozostaje odkryta. Tak naprawdę to są dwa największe problemy - marznięcie od podeszew oraz przemakanie, natomiast na plus trzeba zaliczyć niższą cenę oraz lepszą jakość pedałowania i sterowania rowerem.

Dla odmiany, zimowe buty rowerowe są w zasadzie podporządkowane utrzymaniu ciepłoty i suchości. Ich podeszwa jest ocieplona i pozbawiona otworów wentylacyjnych, a w górnej części wykonane są z cieplejszego i chroniącego przed wilgocią materiału. Taka kombinacja pozwoli zachować stopę suchą przez dłuższy czas oraz dokończyć trening w odpowiedniej temperaturze. Dla osób, które naprawdę dużo jeżdżą na dworze buty rowerowe zimowe to jedyna słuszna opcja. Jazda na rowerze zimą jest wymagająca dla całego ciała i naprawdę tak proste kwestie, jak niezmarznięcie są na wagę złota. Fakt, że buty rowerowe na zimę są cięższe, gorzej trzymają stopę, czy mniej w nich czuć rower są w zasadzie nieważne, gdy temperatura spada poniżej zera. I tak wybierzecie ciepło!

 

 
 

 

 

Buty zimowe - ciepłe i wysokie

Rowerowe buty zimowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką cholewką, która wychodzi za kostkę. Dzięki temu woda nie dostaje się do buta od góry, a kostki są osłonięte od chłodu. Wyższe cholewki zostały specjalnie zaprojektowane, aby nie krępować ruchów podczas pedałowania, najczęściej są elastyczne. To szczególnie docenia się na MTB, czy podczas jazdy na przełajówce. W wielu zimowych modelach znajdziecie także specjalną membranę Gore-Tex (lub pokrewną), którą zna każdy miłośnik sportów outdoorowych. Dobre buty rowerowe zimowe muszą ją mieć! Jest nieprzemakalna i wiatroszczelna, a jednocześnie oddychająca.

Buty na zimę posiadają specjalnie ocieploną i uszczelnioną podeszwę, która w połączeniu z grubszą wkładką i wnętrzem powinna jak najdłużej utrzymać stopy w odpowiednich warunkach termicznych. Wszystkie zastosowane technologie oraz warstwa dodatkowych materiałów zwiększa wagę obuwia. Większość butów zimowych waży około 1 kilograma.

 

 

Przy zakupie butów zimowych na rower najlepiej zapoznać się z opiniami na temat danego modelu. Buty zimowe to dobre rozwiązanie dla zapaleńców, którzy nie chcą odpuścić jazdy mimo trudnej pogody. Z pewnością wydłużą one czas spędzony w siodełku podczas zimowych miesięcy. Nie ochronią nas one jednak całkowicie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W razie obfitego deszczu woda dotrze do nich przesiąkając przez nogawki spodni...

Utrzymanie ciepła jest bardzo specyficzną cechą, która zależy między innymi od naszego krążenia. Należy pamiętać, aby buty nie były za małe, bowiem zbyt ciasny rozmiar ogranicza prawidłową cyrkulacje krwi oraz znacząco ułatwi potencjalne odmrożenie. Warto mierzyć rozpatrywane obuwie na rower od razu w grubych skarpetach na zimę. Na koniec dodamy jeszcze, że producenci dbają też o bezpieczeństwo - niemal wszystkie modele są wyposażone w elementy odblaskowe, które mogą się bardzo przydać podczas krótkich dni w okresie od listopada do marca.

 

 
 

 

 

Co słychać na rynku?

Rynkowa oferta butów zimowych jest bogata i zróżnicowana - dostępne są modele na MTB, na szosę, mocniej lub mniej ocieplone. Łączy je to, że nie należą do tanich, ale jeśli dużo czasu spędzacie zimą na rowerze to warto zapłacić za komfort w mroźnych warunkach. Buty rowerowe na zimę to produkt przeznaczony dla osób, które jeżdżą częściej niż raz na 1-2 tygodnie. W pozostałych przypadkach rozsądnym wyborem będą dobre zimowe ochraniacze na buty. Na kolejnej stronie poznacie przykładowe modele dedykowane na zimę.

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły