Rozmiar ramy do roweru - jaki wybrać?

Sprawdź, jaki rozmiar ramy rowerowej wybrać?

Drukuj
Michał Kuczyński

Prawidłowo dobrany rozmiar ramy roweru to podstawa przyjemnej i bezpiecznej jazdy. Tym razem w poradniku doradzamy, jaką wielkość ramy wybrać i czym kierować się przy wyborze.

Wybór rozmiaru ramy rowerowej to dla wielu osób dość stresujący proces, o czym świadczą chociażby dość częste wiadomości naszych czytelników, którzy proszą o poradę w tym temacie. I nie ma w tym nic dziwnego - odpowiednio dobrany rozmiar ramy stoi na straży tego, że nasza jazda będzie zdrowa oraz komfortowa. Z drugiej strony źle wybrana wielkość ramy sprawi, że będzie jeździło nam się niekomfortowo i prędzej czy później albo nabawimy się jakiejś kontuzji, albo po prostu zniechęcimy się do dwóch kółek. Prędzej czy później i tak postanowimy wymienić ramę lub cały rower - a to pewnie będzie wiązało się z mniejszą lub większą stratą finansową.

 

 

Zobacz też:

 

 

W tym tekście postaramy się w możliwie łatwy sposób doradzić Wam, jaki rozmiar ramy powinniście wybrać, jednak już na wstępie podkreślamy - każdy producent buduje rowery o nieco innej geometrii, dlatego traktujcie ten tekst jako podstawę do orientacyjnego określenia Waszego rozmiaru, a w drugim kroku najlepiej przymierzcie się do konkretnego roweru "na żywo" - taką możliwość oferuje Wam każdy stacjonarny sklep rowerowy, w którym już sam sprzedawca także będzie w stanie (a przynajmniej powinien) doradzić Wam odpowiedni rozmiar. Co więcej - bardziej zaawansowane sklepy rowerowe czasem oferują także usługę bikefittingu, w ramach której nie tylko dobiera się rozmiar ramy, ale i odpowiednio ustawia rower (mostek, kierownicę, siodło) do naszej anatomii.

 

 

 

 

Jak określa się rozmiar roweru?

Różne rodzaje ram rowerowych posiadają różnie oznaczany rozmiar - zwykle zależy to od producenta, w jaki sposób podaje rozmiar roweru. Często stosuje się umowne określenia - XS, S, M, L, XL... natomiast za powyższymi wartościami zawsze stoją konkretne wymiary. W przypadku rowerów górskich przyjęło się, że wymiar podaje się w calach, przy czym mowa o długości rury podsiodłowej mierzonej od środa suportu do łączenia z rurą górną albo do końca rury podsiodłowej. W calach zwykle podaje się też rozmiary ram rowerów miejskich, trekkingowych czy crossowych. Rozmiary ram rowerów szosowych, ale i graveli czy przełaju, rozmiar określa efektywna długość górnej rury.

 

 

 

 

Nie tylko długość rury podsiodłowej!

Warto pamiętać o tym, że długość rury podsiodłowej wcale nie jest jedynym wyznacznikiem dobrze dobranej ramy. Fakt jest taki, że wysokość siodła odpowiednio ustawimy dla nas w 2 czy nawet 3 różnych rozmiarach ramy, co nie znaczy, że będzie ona do nas odpowiednio dopasowana. Równie ważnym parametrem w odpowiednim dopasowaniu rozmiaru ramy jest też zatem reach, czyli tzw. zasięg (odległość od środka suportu do środka rury sterowej), który wpływa na to jak bardzo wyciągnięci jesteśmy na rowerze lub na ile komfortowo możemy się wyprostować (pozycję na rowerze można jeszcze dodatkowo regulować długością mostka, ale odbywa się to w mniejszym zakresie, niż chociażby wspomniana wysokość siodła). 

 

 
 

 

 

Sprawdź wzrost i długość nogi

O ile wartość naszego wzrostu jest nam znana bardzo dobrze, to już parametr długości nogi, a mówiąc konkretniej przekrok pewnie będziemy musieli zmierzyć. To bardzo ważny wymiar i można ogólnie przyjąć, że w przypadku dobrze dobranego rozmiaru ramy odległość od górnej rury (w okolicach połączenia z rurą podsiodłową) a naszym krokiem w momencie kiedy stoimy, nie może być mniejsza niż 10 cm. Niektórzy producenci w tabelach geometrii podają wartość przekroku (tzw. standover), dzięki czemu już nawet w domu możemy sprawdzić wg tego parametru odpowiedni dobór ramy. Nie jest tajemnicą, że mamy różne proporcje ciała, a dwie osoby o tym samym wzroście otrzymają całkowicie inny wynik pomiaru wewnętrznej długości nogi.

 

 

 

 

Żeby sprawdzić nasz przekrok, musimy zmierzyć długość nogi po jej wewnętrznej stronie - żeby to zrobić stajemy boso przy ścianie, pomiędzy nogi wkładamy np. książkę lub poziomicę i przesuwamy ją do kroku - nie tak, żeby krok był uciskany, tylko żeby nawiązać z nim kontakt. Następnie mierzymy odległość od ziemi do górnej części przedmiotu i w ten sposób uzyskujemy wartość naszego przekroku. 

Jak dobrać wielkość ramy roweru do wzrostu?

Istnieje bardzo ogólna metoda, która pozwala wstępnie określić rozmiar ramy, jaki powinniśmy mieć. Bazuje ona na konkretnych przelicznikach, przez które mnożymy wartość naszego przekroku. 

 

 • Rower górski (koło 27,5) przekrok x 0,57
 • Rower górski (koło 29): przekrok x 0,6
 • Rower szosowe, gravel, CX: wynik x 0,66
 • Rower miejski, trekking, cross: wynik x 0,63

 

Idąc dalej, aby otrzymać wartość wyrażaną w calach, musimy podzielić otrzymany wynik przez 2,54

 

Poniżej zamieszczamy orientacyjne tabelki, które mogą pomóc we wstępnym ustaleniu rozmiaru ramy roweru. Po raz kolejny podkreślamy, że jest to bardzo ogólne wskazanie, ponieważ modele rowerów poszczególnych producentów różnią się pod względem rozmiarówki i dopiero ostateczna przymiarka pozwala na określenie, czy konkretny rower jest dla nas odpowiedni. 

Są też na rynku producenci, którzy specjalizują się w sprzedaży bezpośredniej rowerów - w tym przypadku przymierzenie się do roweru jest niemożliwe lub utrudnione. Tacy producenci jednak dość konkretnie i dokładnie podają na swoich stronach, jakie rozmiary rowerów dedykowane są jakiemu wzrostowi. Z naszego doświadczenia wynika, że zwykle te wskazania są naprawdę precyzyjne i warto im ufać. 

 

Rozmiar ramy roweru górskiego

 • Wzrost: 150-160 cm – rama 14" - 15"
 • Wzrost: 161-170 cm – rama 15" - 16"
 • Wzrost: 171-177 cm – rama 17"
 • Wzrost: 178-183 cm – rama 18"
 • Wzrost: 184-193 cm – rama 19"
 • Wzrost: 193-198 cm – rama 20"
 • Wzrost: 198-200 cm – rama 21"

 

Rozmiar ramy w rowerze szosowym, gravelowym, CX

 • Wzrost: 150-160 cm – rama 49 cm
 • Wzrost: 160-165 cm – rama 50-51 cm 
 • Wzrost: 166-172 cm – rama 52-53 cm
 • Wzrost: 173-178 cm – rama 54-55 cm
 • Wzrost: 179-184 cm – rama 56 cm
 • Wzrost: 185-190 cm – rama 57 cm
 • Wzrost: 190-196 cm – rama 58-59 cm
 • Wzrost: 196 - i więcej – rama 60 cm

 

 

Rozmiar ramy - rowery miejskie, cross, trekking

 • 150-160 cm – 16-17"
 • 160-170 cm – 17-18"
 • 170-175 cm – 19-20"
 • 175-180 cm – 21"
 • 180-185 cm – 22"
 • około 185 - 195 cm - 23-24" (58-60 cm)

 

Jestem pomiędzy dwoma rozmiarami ramy - co wtedy?

Z pewnością w najtrudniejszym położeniu przy wyborze rozmiaru ramy rowerowej są te osoby, które są na pograniczu dwóch rozmiarów. Tak jak wspominaliśmy - nieczęsto zachodzi obawa, że zły wybór poskutkuje niemożnością ustawienia odpowiedniej wysokości siodełka (takie ryzyko zachodzi tylko w przypadku rowerów ze zintegrowaną lub pół-zintegrowaną sztycą, np. szosówkach czy rowerach do jazdy na czas - to natomiast na tyle wyspecjalizowany sprzęt, że dobór rozmiaru musi być w 100% trafiony i zwykle wspierać będziemy się w tym przypadku bikefittingiem). 

Można zatem przyjąć, że jeśli chcemy osiągnąć bardziej stabilne prowadzenie, to warto postawić na rozmiar większy - wybierając rowery miejskie, rowery trekkingowe czy crossowe spora część osób chce bardziej podróżować komfortowo i stabilnie, a większy rozmiar im to umożliwi. Wybierając większy rozmiar rowerów górskich z segmentu trail i enduro, warto być szczególnie uważnym i nie "przedobrzyć" - nowoczesne rowery z tej kategorii z natury mają spore wartości "reach" (zasięg) i o tym warto pamiętać, żeby w efekcie nie być naciągniętym na rowerze niczym struna.

W przypadku bardziej wyczynowego podejścia do roweru, często stawia się jednak na rozmiary mniejsze - np. w szosowym peletonie zauważamy trend stawiania na mniejsze ramy i dłuższe mostki. 

Jak ustawić wysokość siodełka?

Na temat odpowiedniej regulacji wysokości siodełka pisaliśmy osobny artykuł (Jak ustawić siodło w rowerze?) oraz nagrywaliśmy osobne video - zerknijcie w poniższe.