Materiał zawiera treści reklamowe

Buty rowerowe - poznaj typy obuwia na rower i sprawdź jakie wybrać?

Poznaj typy obuwia na rower i dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje. Podpowiadamy, jakie buty rowerowe wybrać!

Drukuj
Buty szosowe Shimano RC5 Tomasz Makula

Buty rowerowe to obowiązkowy element wyposażenia zaawansowanego rowerzysty. Podpowiadamy, jaki typ obuwia wybrać do konkretnego stylu jazdy?

Buty rowerowe w bardzo dużym skrócie dzielą się na dwa typy - do pedałów platformowych oraz do pedałów zatrzaskowych. W przypadku tych pierwszych podczas zakupów nie ma żadnego problemu, bo każde buty są kompatybilne ze wszystkimi modelami pedałów. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku, gdy posiadamy pedały zatrzaskowe. Wtedy należy dopasować obuwie do typu posiadanych pedałów.

 

 

Wprawdzie dla zaawansowanych riderów rzeczy, o których mówimy to sprawy oczywiste, ale nie wszyscy zjedli zęby na kolarstwie, dlatego zaczynamy od ogólników. Kolejnym krokiem, gdy już ustalimy, jakich pedałów używamy i czy rozpatrywane obuwie do nich pasuje, będzie wybór odpowiedniego obuwia. W dużym skrócie chodzi o to, aby dopasować buty rowerowe do stylu jazdy oraz uprawianej dyscypliny kolarstwa. Tym właśnie tematem zajmiemy się w poniższym poradniku. Zacznijmy więc od początku. 

 

Zobacz również:

 

 

Czy można jeździć używając zwykłych butów?

Oczywiście, że tak i w zasadzie taka jest prawidłowa kolej rzeczy. Najpierw kupujemy rower i jeździmy w zwykłym obuwiu. Potem, wraz z rosnącym zaawansowaniem przychodzi czas na zakup butów rowerowych. Bez butów SPD nauczymy się lepiej panować nad rowerem, co jest dodatkowym atutem, poza tym rozłożymy w ten sposób wydatki poniesione na rowerową pasję. 

 

 

Jazda w tradycyjnym obuwiu jest wskazana w trzech przypadkach. Podczas jazdy po mieście i wszelkich innych commutingowych dojazdach, w przypadku rowerzystów początkujących oraz do jazdy turystyczno-rekreacyjnej. Wybierajmy wygodne i przewiewne obuwie (a na zimę oczywiście ocieplane), najlepiej z możliwością schowania sznurowadeł, aby nie wkręciły się w napęd.

Warto zwrócić uwagę na podeszwę. Mamy tutaj dwa obszary. Pierwszy to jej sztywność, warto aby nie wyginała się zanadto, bo to pogarsza przenoszenie mocy z nóg na pedały, a dodatkowo męczy stopy na dłuższych dystansach. Druga sprawa to jej przyczepność, wybierajmy te buty, które nie ślizgają się na pedałach. Często dobrym wyborem są lekkie i niskie buty turystyczne, albo lekko wzmocnione adidasy biegowe. 

Buty rowerowe do pedałów zatrzaskowych czy platformowych?

 

 

Szukając odpowiedzi na to pytanie, bardziej musimy sobie odpowiedzeć, czy chcemy używać płaskich pedałów czy modeli wpinanych? W każdej kolarskiej dyscyplinie, w której zależy nam na efektywności pedałowania najlepiej sprawdzają się pedały zatrzaskowe. Mówiąc prościej - wpinane buty rowerowe służą jechaniu jak najszybciej przy jak najmniejszym wysiłku. Dlatego większość zaawansowanych riderów jeździ w pedałach zatrzaskowych. Nie dość, że sprawniej się nich pedałuje, to mniej męczą się w nich stopy.

 

 

Wniosek jest prosty, jeśli jeździsz dużo na rowerze, kup buty rowerowe pod pedały SPD. Niezależnie czy jesteś fanem rekreacyjnego kręcenia, czy traktujesz kolarstwo bardziej wyścigowo. Buty spd sprawdzą się do rowerów typu: MTB, szosa, gravel, przełajowy, cross, trekking, fitness bike. Początkującym polecamy też nasz poradnik: Pierwszy raz w SPD

 

 

Specjalistyczne pedały platformowe nadają się do bardziej ekstremalnych rowerowych dyscyplin - enduro, freeride, downhill, dirt, street itp. Do nich produkuje się też specjalne obuwie - z podeszwami, które świetnie trzymają się profesjonalnych płaskich pedałów z pinami. Oczywiście do miasta oraz spokojnej rekreacyjnej jazdy też - jak już wspominaliśmy na początku artykułu - można śmiało używać pedałów platformowych. Wówczas są to pedały o mniej agresywnej podstawie, bez kolców (pinów), które nadają się do jazdy w zwykłych butach. 

Jakie buty do pedałów zatrzaskowych?

 
 

 

Wybierając obuwie rowerowe przeznaczone do jazdy na pedałach zatrzaskowych mamy ogromny wybór. Praktycznie do każdej dyscypliny kolarstwa przygotowano dedykowane buty rowerowe. Warto z tego skorzystać, ponieważ producenci tworzą je mając na uwadze najważniejsze potrzeby i wymagania, jakie przed obuwiem stawiają poszczególne style jazdy. Najczęściej spotykane typy butów SPD to:

  • Buty turystyczno-rekreacyjne - najczęściej te modele są sznurowane. Cechują się bardzo miękką podeszwą. Nadają się do chodzenia, gdy zejdziemy z roweru, są komfortowe, ale w ograniczonym stopniu trzymają stopę na boki, co obniża jakość czucia roweru. 
  • Buty MTB sportowo-rekreacyjne - wyglądają podobnie jak modele do ścigania, ponieważ również mają rzepy, pokrętła lub sprzączki. Ich podeszwa jest jednak średnio twarda, najczęściej wykonana z plastiku.Wyraźnie lepiej trzymają stopę, nadal da się w nich sprawnie podchodzić. Oferują sporą wygodę - spokojnie nadają się na całodniową wycieczkę. Idealny typ do mocnej jazdy, bez nastawienia na wyniki. 
  • Buty MTB wyścigowe - to lekkie i sztywne modele, które doskonale opinają stopę. Zostały skonstruowane do maksymalizacji transferu mocy na pedały oraz zapewnienie idealnego czucia roweru. Niektóre modele przez swoją twardość uważane są za mało komfortowe, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia i właściwe dopasowanego buta oraz rozmiaru. 
  • Buty MTB do trailu/enduro - mają pancerną, dobrze zabudowaną konstrukcję, która zapewnia lepszą ochronę stóp. Poza tym mają podeszwy średniej twardości oraz system zapięcia, które oferują jednocześnie komfort i dobre czucie roweru. Najczęściej ich podeszwy wyposaża się w protektor, który ułatwia podprowadzanie roweru. 
  • Buty szosowe rekreacyjno-sportowe - analogicznie, jak w przypadku rekreacyjnych butów MTB, te modele mają bardziej miękkie podeszwy i przyszwy podporządkowane długodystansowemu komfortowi. Gorzej transferują moc na pedały oraz nie gwarantują idealnego trzymania stóp. Są oczywiście przystosowane do specjalnych pedałów szosowych i mają płaskie podeszwy, pozbawione bieżnika i nie nadające się do chodzenia.
  • Wyścigowe buty szosowe - założenia konstrukcyjne są tu identyczne, jak w przypadku wyścigowych butów MTB. Mają bardzo twardą podeszwę, która gwarantuje idealne przenoszenie mocy, a dodatkowo dobrze trzymającą stopę przyszwę, która gwarantuje, że but nie pracuje, nawet, gdy mocno ciągniemy nim ku górze podczas agresywnych sprintów. Wyścigowe obuwie jest dodatkowo doskonale oddychające i przewiewne oraz waży wyraźnie mniej, niż buty rekreacyjne. 

Powyższe typy to jedynie najpopularniejsze warianty obuwia rowerowego. Producenci oferują też modele znajdujące się gdzieś pomiędzy nimi (np. buty wyścigowe, ale w nieco tańszym, lekko turystycznym wydaniu), czy wyspecjalizowane obuwie, jak choćby buty do triathlonu, czy do gravelowgo ścigania. W ofercie producentów są też buty zimowe, które rewelacyjnie podnoszą komfort zimowych treningów. 

Jakie buty do pedałów platformowych?

 

 

Do pedałów platformowych możemy wybierać między obuwiem do agresywnej jazdy MTB - enduro, freeride, DH, a butami do turystyki rowerowej. Buty rowerowe do ekstremalnej jazdy różnią się stopniem pancerności konstrukcji, a także podeszwą, która może pomagać w podchodzeniu z rowerem po śliskich górskich ścieżkach. Zasada jest prosta - im ,,cięższa” dyscyplina ścieżkowego kolarstwa, tym więcej wzmocnień w okolicy kostki i bardziej pancerna cholewa. 

 

 

Z kolei w przypadku jazdy turystyczno-rekreacyjnej wybór jest mocno ograniczony. W zasadzie warto poprzestać na zwykłym obuwiu, które zapewne już posiadamy. Jak wspominaliśmy, dobrze sprawdzają się lekkie i niskie buty turystyczne bądź adidasy. Generalnie, polecamy i zachęcamy do przejścia na pedały zatrzaskowe. Wielu początkujących rowerzystów obawia się jednak problemów z wypinaniem. Choć nie taki diabeł straszny, jak go malują, należy uszanować to podejście.

Wybór specjalistycznych butów rowerowych dla nich jest minimalny, w zasadzie pozostaje jedna opcja. Większość podstawowych modeli rekreacyjnych butów SPD ma fabrycznie zamontowane specjalne zaślepki w podeszwach i można ich używać również do jazdy na zwykłych pedałach. Ich zaletą jest wyraźnie sztywniejsza podeszwa, niż w zwykłych sportowych adidasach, która pozwala na efektywniejszy transfer siły na pedały oraz na dłuższych dystansach ogranicza zmęczenie stóp.

 

 

Wybierz właściwe buty rowerowe!

Odpowiednio wybrane buty rowerowe muszą pasować do Twojego stylu jazdy, posiadanego roweru oraz anatomicznej budowy stopy. Szukaj więc obuwia rowerowego dopasowanego do Twojego roweru i pedałów, a także koniecznie zmierz buty przed zakupem. Powinny być dobrze dopasowane, ani za małe, ani zbyt obszerne. Ciasne będą mało wygodne, a zbyt duże ograniczają poczucie kontroli nad rowerem i upośledzają przenoszenie mocy. Zwróć też uwagę na kształt stopy - jej szerokość i wysokość podbicia. Bywa, że dany model może być po prostu niedopasowany do Twoich stóp. Zrezygnuj z takiego obuwia. Źle dobrane buty, podobnie, jak niewłaściwie ustawione bloki będą powodowały ból i dyskomfort stóp w trakcie jazdy. 

Zaawansowanie butów rowerowych 

 

 

Kolejna sprawa to sztywność podeszwy i system zapięcia. Reguła jest prosta - im bardziej sportowa jazda, tym twardszej podeszwy potrzebujesz. Z kolei system ,,sznurowania” powinien gwarantować możliwość płynnej regulacji siły zapięcia buta w trakcie jazdy. Dobrze więc, jeśli w trakcie jazdy da się nim dopiąć, ale też poluzować buta. Obecnie najczęściej znajdziemy w butach rowerowych rzepy, sprzączki oraz pokrętła. Podana kolejność nie jest przypadkowa i odpowiada zaawansowaniu tych systemów oraz jednocześnie ich cenie. Z reguły najtańsze buty mają rzepy, a topowe pokrętła. Każdy system ma swoje zalety i wady, ale tak naprawdę każdy jest zwyczajnie dobry i sprawdzony. Pokrętło bije pozostałe dwa pod względem łatwości regulacji w trakcie jazdy. 

 

 

 

 

 

Co oferuje rynek?

Rynkowa oferta obuwia rowerowego jest bardzo duża, w dalszej części artykułu przygotowaliśmy przegląd przykładowych modeli, które są reprezentantami poszczególnych typów opisywanych w tym poradniku. 

 

 

 

 

 

Buty SPD rekreacyjno-turystyczne

Rockrider ST 100
  • Podstawowe buty rowerowe. Sznurowane, z miękką podeszwą, która umożliwia chodzenie. Kompatybilne z blokami SPD MTB. Przeznaczone dla początkujących i rekreacyjnych rowerzystów.

Buty MTB SPD sportowo-rekreacyjne

Specialized Recon 1.0
  • Sportowy wygląd łączy się tu z komfortem oczekiwanym przez amatorskiego użytkownika. Terenowa podeszwa umożliwa chodzenie, a jej sztywność stanowi dobry balans między wygodą, a dobrym transferem mocy.

 

Wyścigowe buty MTB

Fizik M3B Uomo
  • Lekkie i sztywne obuwie przeznaczone do wyścigów MTB. Ma bardzo sztywną podeszwę, przewiewną konstrukcję oraz niską masę. Dobre dopasowanie i łatwość obłsugi zapewnia pokrętło.

Buty MTB SPD Enduro/Trail 

Northwave Enduro Mid
  • Podwyższony i mocno wzmocniony model butów gwarantuje dużą ochronę stopy w przypadku podpórek oraz uderzeń - np. kamieniami. Model do pedałów zatrzaskowych, wyposażony w antypoślizgową podeszwę, która ułatwia podchodzenie.

 

Rekreacyjno-sportowe buty szosowe

Giant Bolt
  • Podstawowe szosowe buty rowerowe. Mają płaską podeszwę oraz smukłą sportową sylwetkę. Nieco mniej sztywna, niż w modelach wyścigowych, podeszwa gwarantuje większy komfort. Ciekawostką jest kompatybilność zarówno z blokami szosowymi, jak i SPD MTB.

Wyścigowe buty szosowe

Bontrager XXX
  • Szosowe buty do ścigania. Mają super sztywną podeszwę oraz przyszwę. Oferują rewelacyjne trzymanie stopy i perfekcyjne przenoszenie mocy na pedały. Cechuje je dobra wentylacja i niska masa. 

 

Rekreacyjne buty do pedałów platformowych

Shimano MT5
  • Ten model to dobry przykład obuwia opisywanego w naszym poradniku. Tak naprawę MT5 są butami SPD MTB, ale mają w zestawie zaślepki do otworów na bloki, tym samym mogą posłużyć jako rekreacyjne buty do płaskich pedałów.

Buty Enduro do pedałów platformowych

Shimano GR5
  • Buty rowerowe do agresywnego MTB, przeznaczone dla riderów, którzy preferują płaskie pedały. Mają mocną kosntrukcję przyszwy, która gwarantuje dobrą ochronę stopy, a także podeszwę, która doskonale trzyma się pedałów.