Materiał zawiera treści reklamowe

Jaki kask do roweru?

Sprawdź, jaki kask rowerowy będzie najlepszym wyborem i czym kierować się podczas zakupu.

Drukuj
Bontrager Rally WaveCel Tomasz Makula

Kask na rower to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ważne czy jeździmy amatorsko, czy traktujemy jazdę na rowerze bardziej poważnie - kask rowerowy powinien być na naszej głowie za każdym razem, gdy wsiadamy na rower. Czym kierować się podczas wyboru kasku? Sprawdź w naszym artykule.

Rodzaje kasków rowerowych

Kaski rowerowe, podobnie jak odmiany kolarstwa, dzielą się na różne rodzaje. Dzisiejszy rynek oferuje nam na tyle szeroki wybór, że możemy wybrać kask dostosowany do konkretnej odmiany kolarstwa. Dlatego podczas wyboru kasku na początku powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki jest styl naszej jazdy. Wiedząc do jakiej odmiany kolarstwa będzie nam służył kask rowerowy zawężamy sobie również pole do poszukiwań i je ułatwiamy.

Dla miłośników jazdy szosowej czy cross country idealnym wyborem będzie lekki kask, który posiada duże otwory wentylacyjne. Zazwyczaj kaski szosowe i te dla maratończyków mają bardziej aerodynamiczne kształty. Otwory wentylacyjne są natomiast zbawienne podczas mocniejszych treningów w upalny dzień. Tego typu kask rowerowy pozbawiony jest również daszka. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej masie i sportowym kroju, powinniśmy szukać kasku w tym segmencie.

 

 

 

 

Szukając kasku do bardziej agresywnej jazdy terenowej, należy szukać przede wszystkim wśród typowych kasków mtb i enduro. Tego typu kaski wyróżnia m.in odpinany daszek, rozbudowana tylna część chroniąca potylicę oraz bardzo często siateczka na otworach wentylacyjnych. Waga kasku enduro przez to, że jest bardziej zabudowany, będzie zawsze trochę większa niż w przypadku kasków szosowych i do xc. Dla rowerzystów uprawiających tzw. kolarstwo grawitacyjne, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kask full face. Najczęściej są to kaski z odpinaną szczęką, którą w razie potrzeby można łatwo zdemontować.

Oczywiście powyższy podział jest rozgraniczeniem na rodzaje kasków, które zapewnią najwyższy komfort i bezpieczeństwo podczas konkretnej odmiany kolarstwa. Co zrobić w przypadku, gdy potrzebujemy najbardziej uniwersalnego rozwiązania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy interesujący nas model jest bezpieczny, komfortowy i dobrze dopasowany do głowy.

 

 

 

Jaki kask będzie najlepszym wyborem?

Znając różnice pomiędzy rodzajami kasków rowerowych możemy w miarę dokładnie oszacować jaki typ kasku będzie odpowiednim wyborem. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadać kilka kasków do każdej odmiany kolarstwa. Byłoby to jednak dosyć kosztowne posunięcie, dlatego też warto jest szukać kasku, który będzie możliwie uniwersalny. Oczywiście uniwersalność nie sprawdzi się w niektórych przypadkach. Przykładowo uprawiając kolarstwo zjazdowe powinniśmy zaopatrzyć się w kask full face, który ochroni nas skuteczniej podczas ekstremalnej jazdy. Kask przeznaczony do jazdy xc czy szosowy mógłby w tym przypadku być niewystarczający.

Jeśli chcemy mieć jeden kask do różnych zadań powinniśmy mieć na uwadze, aby miał jak najwięcej cech z każdego typu kasku. Zazwyczaj uniwersalne kaski są tymi najbardziej przystępnymi cenowo. Uniwersalny kask rowerowy powinien spełniać swe zadanie podczas m.in jeździe po mieście, jak również podczas poważniejszych i bardziej wymagających jazd. Dobrze gdyby posiadał coraz bardziej powszechną technologię MIPS, optymalną ilość otworów wentylacyjnych, możliwie niewielką wagę oraz opcjonalnie odpinany, ruchomy daszek.

 

 

 

Czym charakteryzuje się dobry kask rowerowy?

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego też każdy kask, nawet ten najbardziej przystępny cenowo musi przejść odpowiednie testy, po których otrzymuje specjalne certyfikaty. W zależności od ceny, kaski rowerowe posiadają różne certyfikaty bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że kaski różnią się od siebie pod względem użytkowania i materiałów, z których zostały wykonane.

Wybierając kask rowerowy powinniśmy przeanalizować, czy zastosowano w nim wszelkiego rodzaju pożądane technologie zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Dobry kask rowerowy na pierwszy rzut oka można poznać po tym, że wnętrze kasku jest przytwierdzone do jego skorupy zewnętrznej. To jedna z cech, która charakteryzuje kaski lepszej jakości. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w przypadku kasków jest zastosowanie systemu ochrony mózgu MIPS. Ta technologia stała się już na tyle popularna i ceniona, że możemy spotkać się z nią nawet w przypadku przystępnych cenowo kasków.

Jak działa system MIPS? Jest to specjalna ruchoma wkładka, zamontowana wewnątrz kasku jako osobny element. Wkładka ma na celu rozpraszać pierwszą energię uderzenia i odizolować ją od pozostałej części kasku. MIPS jako poniekąd osobna wkładka, która podczas uderzenia pozostaje w niezmienionym miejscu, pozwala tym samym na pewien zakres ruchów skorupy kasku.

 

 

 

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Innowacyjne technologie to jedno. Jeśli jednak rozmiar kasku jest źle dobrany do naszej głowy, nie spełni on swojej roli. Źle dopasowany kask nie chroni nas podczas upadku, dlatego też tak ważne jest jego jak najbardziej dokładne dostosowanie. Sprawą oczywistą jest również fakt, że dobrze dopasowany kask rowerowy wpływa na dużą wygodę noszenia.

Dlatego tak ważną sprawą jest dokładne dopasowanie kasku do rozmiaru głowy. Dobrze jest wykonać pomiar obwodu głowy, dzięki któremu będziemy mogli przynajmniej orientacyjnie oszacować sugerowany rozmiar kasku. To jednak nie wszystko. Dużo zależy również od tego jaki mamy kształt głowy. Jak wiadomo rozmiar rozmiarowi nie równy - kaski różnych firm różnią się budową i mimo zalecanego rozmiaru mogą być źle dopasowane.

Warto pamiętać, że praktycznie każdy kask rowerowy posiada regulację obwodu głowy. W ten sposób można jeszcze bardziej precyzyjnie dopasować go do swojej głowy. Obwód najczęściej regulujemy za pomocą specjalnego pokrętła umieszczonego z tyłu kasku. W droższych kaskach możemy znaleźć zastosowanie systemu BOA do regulacji obwodu kasku. Taki sposób regulacji stosuje m.in marka Bontrager. System ten znany jest przede wszystkim ze sposobu zapinania butów rowerowych. Ponieważ ten system bazuje na dokładnym pokrętle i żyłce, uznawany jest za jeden z najbardziej precyzyjnych sposobów regulacji.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że obwód głowy to tylko jedna z ważnych kwestii podczas wyboru kasku. Drugą ważną sprawą jest głębokość kasku. Najlepiej jest zachować odpowiedni balans, tzn. kask nie powinien leżeć ani za płytko, ani za głęboko. Tu wszystko zależy od kształtu naszej głowy. Dlatego też planując zakup kasku najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do kilku sklepów rowerowych i przymierzenie kasków rożnych producentów. Tylko w taki sposób dobierzemy odpowiedni rozmiar, jak również będziemy mogli sprawdzić czy w danym kasku dobrze wyglądamy. Aspekty wizualne w końcu też są ważne.

 

 
 

 

Wentylacja i komfort

Wybierając kask rowerowy powinniśmy zwrócić uwagę na jego zdolności wentylacyjne. O tym czy kask jest dobrze wentylowany będzie świadczyła przede wszystkim ilość otworów wentylacyjnych. Logicznie myśląc - im więcej lub im większe otwory, tym kask jest skuteczniej wentylowany. Najlepszą wentylację zazwyczaj posiadają kaski do jazdy mtb. Gorzej w tym zestawieniu będą plasowały się kaski typu fullface lub szosowe o charakterze aerodynamicznym.

Na odpowiedni komfort, poza dobrym rozmiarem i odpowiednią wentylacją, wpływa także odpinana wyściółka, czyli to co wewnątrz kasku. Wyściółka ma za zadanie sprawić, że kask będzie komfortowo i ,,miękko'' leżał na głowie. Kolejnym bardzo ważnym zadaniem wyściółki jest odprowadzanie potu podczas jazdy. Wyściółka jest wykonana z materiałów antybakteryjnych. Dzięki temu, że jest odpinana można, a nawet powinno się ją regularnie czyścić.

Co jeszcze wpływa na komfort noszenia kasku? Równie istotna w tym przypadku jest waga. Co do zasady wiadomo, że im lżejszy kask, tym komfort jazdy w nim jest większy. Bardziej budżetowe modele dedykowane do jazdy rekreacyjnej mogą ważyć nawet blisko 400g, natomiast modele kasków przeznaczonych do jazdy wyczynowej to okolice 200-300g. Jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie podczas jazdy, waga kasku będzie jedną z istotniejszych kwestii. Jeśli natomiast szukamy kasku jedynie do poruszania się po mieście i krótkich wycieczek, nie powinniśmy tak bardzo kierować się wagą.

Polecane przez redakcję

 

Trek Solstice Mips

TREK z całym swoim zapleczem technologicznym uchodzi za markę bardzo zaawansowaną, a co się z tym wiąże - dość drogą. Amerykańska firma jak przystało na rynkowego giganta ma jednak w swojej ofercie też sporo do zaoferowania osobom podchodzącym do roweru bardziej rekreacyjnie, które nadal poszukują produktu jakościowego. Doskonałym przykładem na taki produkt jest właśnie nowy kask Solistice MIPS, który posiada skorupę o uniwersalnym wyglądzie, pasującym zarówno do lekkiego MTB, jak i codziennej jazdy miejskiej. Po zdjęciu daszka powinien nie razić także na szosie czy gravelu (tu zdjęcie daszka jest obligatoryjne ;-)). Polecany przez nas model jest dość podstawowy, jednak TREK zdołał zmieścić w nim wkładkę MIPS, która rozprasza energię uderzenia, która pozwala mocniej ochronić mózg przed wstrząsem. Do tego mamy tu do dyspozycji duże otwory wentylacyjne, miękkie, demontowalne wkładki czy system dopasowania, który spokojnie obsłużymy jedną ręką - także podczas jazdy. TREK swoje kaski obejmuje programem crash replacement. Poza pokazanym tu kolorem czarnym Solistice MIPS dostępny jest jeszcze w 5 innych wersjach.

 

 
  • Rozmiar S/M lub M/L
  • System dopasowania Headmaster 3
  • Materiał wykonania okładziny Wyściółki odprowadzające wilgoć
  • Typ sprzączki Klamra standardowa
  • Zawiera Gwarancja wymiany w razie kolizji
  • Masa 335 g (S / M)
  • Cena 349 zł
trekbikes.com gdzie kupić?

 

 

Zobacz również:

 

Co oferuje rynek?

Na kolejnych stronach możecie znaleźć zestawienie polecanych przez naszą redakcję kasków do różnych odmian kolarstwa. Zestawienie tyczy się kasków różnych producentów. Sprawdź jaki kask będzie odpowiednim dla Ciebie.

 

 

 

Kask dla dzieci

Kellys Zigzag

Lekki kask dla dzieci dostępny w dwóch rozmiach XS oraz S, oraz w kilku wersjach kolorystycznych. Posiada klasyczną regulację z tyłu głowy oraz proste zapięcie na klamrę.

Kask miejski

Abus Hud-Y

Stylowy kask miejski firmy Abus to idealny wybór do miasta. Oprócz nowoczesnego wyglądu, kask wyposażono m.in w światło zamontowane z tyłu kasku. Posiada również chroniący przed słońcem daszek. Mimo masywnej skorupy jest stosunkowo lekki - waży jedynie 300g. Kask jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Kask enduro

Smith Forefront 2

Propozycja dla miłośników enduro, czyli kask amerkańskiego Smitha. Forefront 2 oprócz technologii MIPS ma także dodatkową ochronę w postaci struktury Koroyd®. Jest kompatybilny z okularami i goglami. Co ciekawe z okularami Smitha tworzy system, który pozwala na jeszcze bardziej swobodny przepływ powietrza. Testowaliśmy go - szczegółowo opisujemy go tu: Smith Forefront 2.

Kask full face

Fox Proframe

Kask Fox Proframe to wybór dla osób uprawiających kolarstwo grawitacyjne. Kask posiada zintegrowaną szczękę. System MIPS, zapięcie Fidlock SNAP oraz pianka o podwójnej gęstości to najważniejsze cechy tego nagradzanego wielokrotnie modelu.

Kask szosowy

Bontrager Circuit

Bontrager Circuit WaveCel to kask z szosowym zacięciem. Jest opływowy, lekki i posiada duże otwory wentylacyjne. Obwód jest regulowany za pomocą pokrętła BOA. Dodatkowo zastosowano w nim system ochrony WaveCel, czyli specjalną strukturę wewnętrzną pochłaniającą siłę uderzenia.

Kask szosowy aerodynamiczny

Abus Gamechanger

Kask niemieckiego producenta Abus to opcja dla szosowców, dla których aerodynamika ma kluczowe znaczenie. Zastosowano w nim system Multi Position Design, który ma zapewnić optymalną aerodynamikę w każdym położeniu głowy. Kask waży 260g co w przypadku kasku aero jest dość dobrym wynikiem.

Uniwersalny kask rowerowy

Giant Path Mips

Propozycja od marki Giant to uniwersalny, i przystępny cenowo kask rowerowy. Został wykonany w technologii in-mold, a także zastosowano w nim system MIPS. Posiada regulację obwodu i odpinany daszek. Odpinając daszek kask nabiera bardziej miejskiego charakteru.

Kask XC/SZOSA

Specialized Propero 3

Kask Specialized Propero 3 to wyższej klasy kask przeznaczony do jazdy xc lub szosowej. Posiada system MIPS, jest lekki i posiada wyścigowy kształt. Ma również dużo otworów wentylacyjnych. Jest kompatybilny z systemem ANGi.