Jakie pedały platformowe wybrać do MTB?

Cloud Perform Super Flat 2 Dawid Kaleta

W świecie ekstremalnego kolarstwa górskiego pedały platformowe ciągle posiadają wielkie grono zwolenników. Na co zwrócić uwagę poszukując pedałów platformowych i jakie produkty znajdziemy obecnie na rynku?

Świat miłośników ekstremalnych i rozrywkowych odmian kolarstwa górskiego, jak downhill, enduro czy nawet jazda w stylu trail, jest podzielony na zwolenników pedałów wpinanych (przyjęło się nazywanie ich SPD od systemu stosowanego przez Shimano) oraz gwardię murem stojącą za pedałami platformowymi. Oczywiście każdy z powyższych typów pedałów ma swoje plusy i minusy. Jedni wolą być wpięci i czuć "jedność" z rowerem, natomaist drudzy stawiają na platformy, uważając ten typ pedałów za bezpieczniejszy i mniej kontuzjogenny (w każdym ułamku sekundy możemy się ewakuować z pokładu). Jednocześnie wiele osób podkreśla, że jazda w platformowych pedałach to świetny sposób na szkolenie techniki jazdy w terenie - szczególnie, kiedy mowa o nauce bunny hopa. Sprawa jest prosta - będąc wpiętymi w pedały możemy przy popularnym bunnym oszukiwać, podciągając rower pod siebie. Jeżdżąc na platformach musimy bunny hopa opanować od A do Z, a ta umiejętność jest jedną z najważniejszych, kiedy mowa o jeździe na trasach zjazdowych.

Wydawać by się mogło, że wybór pedałów to sprawa wręcz prozaiczna - faktycznie może i nie jest to temat bardzo trudny, jednak przy poszukiwaniach zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilka cech pedałów, które realnie oddziałują na to, jak nam się na rowerze jeździ. Jakie to cechy?

Rozmiar platformy

Korpus naszych pedałów musi być duży, aby stopa znalazła pewne podparcie (o możliwie jak największej powierzchni styku buta z pedałem). Obecnie większość producentów mających w swojej ofercie pedały tego typu stosuje wystarczająco duże platformy. Ponad 100 mm szerokości uznajemy z wystarczającą wartość. Duża platforma pozwoli nam lepiej panować nad tym, co z rowerem się dzieje, a przecież to jest podstawa jazdy w terenie. Powierzchnia ma też wpływ na nasz "grip" pomiędzy butem i pedałem.

 

 

 

 

Piny

One również dbają o naszą przyczepność do powierzchni pedałów (i lubią bliższe spotkania z naszymi goleniami, dlatego do ekstremalnej jazdy polecamy zaopatrzyć się w protektory na golenie i kolana). Piny zwykle przypominają wyglądem nagwintowane śrubki - taka a nie inna forma zapewnia świetną przyczepność, ale także możliwość regulacji wysokości pinów (dobrze, jeśli piny wychodzą w pedale "na wylot" - to pomoże nam również wymienić pin, jeśli dojdzie do jego złamania) czy ich wymiany. Dobrze od czasu do czasu sprawdzać kluczem imbusowym, czy piny nie są dokręcone za słabo - to pozwoli uniknąć ich nadmiernego gubienia. 

W tym miejscu wspomnimy również o butach - jeżdżąc enduro na platformach polecamy zainwestować w buty rowerowe dedykowane do jazdy właśnie na tego typu pedałach. Podeszwy butów dedykowanych do platform łączą w sobie wytrzymałość i miękkość, pozwalającą złapać odpowiedni grip pomiędzy butem i pedałem, co w pełni pozwoli wykorzystać potencjał platform.

Łożyska

W ten element mamy niestety najmniejszy wgląd, a jest on istotny i ma bezpośredni wpływ na żywotność naszych pedałów. Najlepiej będzie poszukać pedałów z dobrze uszczelnionymi łożyskami maszynowymi, które cechuje duża odporność na warunki atmosferyczne i bezobsługowość. Nie ma co ukrywać, że pedały w MTB to element mocno narażony na uderzenia oraz bezustannie wystawiony jest na działanie wody, błota, itp... Właśnie z tego powodu warto zainwestować w sprawdzony produkt, który posłuży nam przez długi czas. 

 

Co na rynku?

Na kolejnych stronach tekstu znajdziecie wybrane przez nas modele najbardziej popularnych producentów na rynku - mamy nadzieję, że przegląd oraz nasze polecenie pomoże Wam w wyborze odpowiedniego modelu! Powodzenia!

 

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły