Jaki rowerek dla dziecka? (4, 5, 6 lat)

Szukasz rowerku dla dziecka w wieku 4, 5 lub 6 lat? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę i jakie modele polecamy w tym roku.

Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka w wieku 4, 5 lub 6 lat? Jak dobrać rozmiar ramy pierwszego prawdziwego roweru dla naszego dziecka? I w końcu - jakie modele znajdziemy na rynku i na co warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy w poradniku!

Patrząc na rowerową przygodę naszych pociech przez pryzmat rozwoju dziecka, należy mieć na uwadze, że w wieku przedszkolnym, traktuje ono jazdę jako zabawę, a sam rower jest po prostu kolejną, mniej lub bardziej interesującą, zabawką. Warto o tym pamiętać podczas wyboru jednośladu dla naszych potomków. Zanim przejdziemy do kwestii samego sprzętu, dodamy, że jazda powinna odbywać się dobrowolnie, a zmuszanie do wyjścia na rower, czy wywieranie nacisku choćby do szybszego ,,pojechania bez asekuracji” nie jest dobrym rozwiązaniem z psychologicznego punktu widzenia. Wybierając rower należy więc podejść do tematu od strony możliwości fizycznych i stopnia rowerowego zaanagażowania, jakie dotychczas prezentowała nasza pociecha. Różnice rozwojowe występujące na tym etapie, są na tyle duże, że dla jednego czterolatka kupujemy już rower do samodzielnej, sprawnej jazdy, podczas gdy dla drugiego, będzie to sprzęt do oswajania się z rowerowaniem. Zależy to od wielu czynników, m.in. takich jak: rozwoju motorycznego, stopnia zaangażowania w kolarstwo osób z najbliższego otoczenia, faktu czy rówieśnicy już jeżdżą oraz czy zabawa w rower dla danego dziecka jest atrakcyjna czy nie. 

Wybór i zakup odpowiedniego sprzętu, to istotne zadanie dla rodzica ponieważ będzie miał wpływ na powodzenie pierwszych kroków na dwóch kołach lub na kontynuację bakcyla, połkniętego jeszcze na rowerku biegowym. Przeanalizujmy więc istotne kwestie. 

 

Zobacz również:

 

 

JAKI ROZMIAR KÓŁ WYBRAĆ W ROWERKU DZIECIĘCYM?

Producenci na swoich stronach internetowych zazwyczaj podają przedziały wzrostu na jaki dany model jest dedykowany. Warto zawsze analizować ich tabelki z rozmiarami ponieważ zostały one przygotowane na podstawie badań populacji i specyfiki konstrukcji ramy danego roweru. Będą więc najbardziej precyzyjną podpowiedzią w kwestii doboru rozmiaru w kolekcji danej marki. Nieoceniona w sytuacjach zawahania będzie też pomóc specjalisty w sklepie i przymiarka, którą zawsze, będąc w salonie rowerowym, warto wykonać. Ogólnie jednak można przyjąć, że najczęstszym wyborem dla dzieci w wieku 4-6 lat będzie rower na kołach 16”. Przy zakupie należy oczywiście patrzeć nie na lata (bo tak też podają producenci), tylko zawsze na wzrost na jaki dany model/rozmiar jest przeznaczony. Oczywiście są firmy, które mają w ofercie rowery z kołami o średnicy 14 czy 18 cali, jednak najbardziej powszechny podział jaki spotkamy to: 12/16/20” i w takim stopniowaniu, właśnie ,,szesnastka” będzie najczęstszym wyborem dla przedszkolaka.   

 

 

 

 

JAK WYBRAĆ PIERWSZY ROWER DLA DZIECKA?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy nasze dziecko jeździło już na rowerku biegowym (lub nawet małym 12” z pedałami), czy nie. Zakładając scenariusz, że umie samo utrzymywać równowagę, bo w rowerowy świat dawno wjechało odpychając się na tzw. biegówce, będziemy rozważać zakup modelu jednej z renomowanych firm produkujących dziecięce maszyny lub tańszego i cięższego modelu innych producentów. Wszystko zależy na ile zabawa w rower jest dla niego ważna oraz ile ma siły. Mając do wyboru rower ważący 5 lub 10 kg, odpowiedź zawsze nasuwa się sama. Trzeba brać ten lżejszy i niestety… sporo droższy. Jeśli nas na to stać lub widzimy u pociechy zamiłowanie do kolarstwa, zawsze warto brać te jak najlżejsze, podobnie jeśli nasze podwórko i okolice są delikatnie pagórkowate. Jeśli jednak sprzęt będzie jeździł głównie po płaskich chodnikach, to kwestia masy, nie będzie aż tak istotna, choć zawsze szczególnie odczuwalna, bo procentowy stosunek masy roweru do wagi dziecka jest bardzo wysoki. W przypadku przejścia na rower z pedałami wprost z rowerka biegowego, można podarować sobie boczne kółka, ponieważ dziecko musi się jedynie nauczyć pedałować (na dwóch kołach umie już jeździć). Wówczas dość szybko powinno opanować kręcenie i zacząć samodzielną jazdę, choć w praktyce u sporej grupy zdarza się też niechęć do pedałowania. W takim wypadku, nie należy naciskać, a dobrym pomysłem może być odkręcenie pedałów i danie dziecku czasu na oswojenie się z nową, większą niż poprzednia, maszyną. W stosownym momencie, z powrotem instalujemy pedały i cała operacja powinna zakończyć się sukcesem. 

Osobny scenariusz tyczy się dzieci, które nie jeździły na biegowym rowerku lub miały np. rower 3-kołowy, albo w ogóle dotąd żadnym bicyklem nie jeździły. Czyli tych użytkowników, którzy jeszcze nie opanowali trzymania równowagi na jednośladzie. Wówczas boczne kółka i kijek asekurujący (gdy będziemy demontować kółka) będą nam potrzebne i warto wybierać rowery, które mają je na wyposażeniu, bądź dokupić w sklepie przy okazji nabywania samego roweru.

 

 
 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rowerki dziecięce są bardzo proste w budowie, co sprawia, że ich zużycie pozostaje minimalne, jeśli mamy więc kilkoro dzieci, kupujmy te lepsze modele, bo wtedy inwestycja na osobę pozostanie stosunkowo niewielka, a korzyści z lekkiego, dobrego roweru odczuwalne dla każdego z nich. Nie kupujmy nigdy ,,na wyrost”, dobrze dobrany rozmiar zapewnia bezpieczeństwo i przyjemną jazdę oraz obniża ryzyko ewentualnego zrażenia się do cyklizmu. Zazwyczaj dziecięce rowery posiadają jeden mocny hamulec, w pedałach, który w zupełności wystarcza do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli ma dodatkowy przedni, zawsze zwracajmy uwagę, czy jego dźwignia chodzi lekko i płynnie, tak aby dziecięca dłoń mogła go używać oraz czy klamka nie jest zbyt daleko od kierownicy. Tego typu maszyny w większości nie posiadają przerzutek, co nie stanowi problemów dla dzieci stawiających pierwsze kroki w rowerowym świecie. Jeśli jednak nasze pociechy są już bardziej zaawansowane należy zwrócić uwagę, czy model z jednym biegiem ma dostatecznie twarde przełożenie. Można też szukać modeli z przerzutkami. To już bardzo indywidualne przypadki. Bardzo często producenci w swoich rowerach montują też dodatkowe akcesoria, takie jak: błotniki, koszyki, zabawkowe dzwonki, itp. gadżety. Jeśli stanowią one motywację do jazdy, to dobrze, bywa jednak, że potrafią rozpraszać dzieci na tyle, że zamiast jeździć, chcą np. tylko trąbić trąbką. Wówczas, lepszą opcją będzie ich demontaż. W segmencie rowerków dziecięcych często możemy się spotkać z dwoma wersjami poszczególnych modeli, które przeznaczone są dla dziewczynek i chłopców. Zwykle nie różnią się one komponentami, jedynie kolorami i grafiką na ramach. Ceny podstawowych rowerków dziecięcych wahają się od 350 do 1000 złotych. Jak na rowerowy świat, nie jest to wydatek spory, lecz należy pamiętać, że z reguły taki sprzęt wystarcza dla naszego dziecka na okres 1-2 lat. Dla bardziej wymagających użytkowników konieczne będzie przygotowanie kwoty 1400-1900 zł, bo tyle kosztują bardzo dobre i lekkie dziecięce maszyny. 

Polecane przez redakcję

 

Puky S-Pro 16-1 Alu lub 18-1 Alu

Marka Puky wyznacza trendy w tworzeniu rowerów dziecięcych, a w segmencie rowerków biegowych uchodzi za lidera w branży. Niemiecka marka ma w swojej ofercie nie tylko rowerki biegowe, ale także modele dla nieco starszych dzieci - i są to właśnie modele S-Pro, które dostępne są w kilku wersjach. Nasz wybór padł na modele z kołami 16 lub 18", które to w potrzeby dzieci rozpoczynających przygodę z pedałowaniem wpisują się idealnie. Rowerki S-Pro 16 / 18" są lekkie i bardzo proste w obsłudze - i to zasadniczo są najważniejsze aspekty, które pozwolą dzieciom w pełni skupić się na doskonaleniu jazdy i po prostu zapewnią komfort. Polecany przez nas rowerek Puky posiada napęd 1x1, który nie brudzi, jest bezpieczny (za sprawą osłony Hebie) i całkowicie bezobsługowy. Rama i widelec wykonane zostały z aluminium, a o spowalnianie dbają tu hamulce typu V. Jeśli szukacie dziecięcego roweru bez półśrodków w temacie jakości, to Puky spełni Wasze wszystkie oczekiwania.

 • Cena: 1349.00 PLN (16") lub 1399.00 PLN (18")
 • Rama i widelec: Aluminium
 • Ilość blatów i koronek: '1x1
 • Rozmiar kół: 16" lub 18"
 • Jedyny, spełniający wymagania norm hamulec V-Brake dla dzieci
 • Osłona łańcucha HEBIE Chainlooper
 • Antypoślizgowe pedały dla dzieci
 • Specjalnie opracowane siodełko dla dzieci
 • S-PRO 16: Wzrost 100-115 cm / Waga roweru 5,9 kg
 • S-PRO 18 - Wzrost 105-120 cm / waga roweru: 6,3 kg
ROWERY Puky

 

Saveno Volt 16"

Saveno jest polskim producentem, który specjalizuje się w tworzeniu rowerów użytkowych i rekreacyjnych, a w swojej ofercie rokrocznie ma też dużo modeli dedykowanych dla dzieci. Co jest cechą wyróżniającą producenta? Bez wątpienia atrakcyjne ceny i ich stosunek do jakości produktów. W linii Volt znajdziemy tak naprawdę aż 5 modeli, które różnią się rozmiarem zastosowanych kół - wybierać możemy w wariantach z kołem 12", 14", 16", 18" lub 20". Volt stanowi idealne rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie chcą przy kupnie roweru dziecięcego wydawać fortuny - za 599 zł Saveno oddaje w nasze ręce ładnie wyglądające rowerki oparte o stalowe ramy. W zestawie mamy demontowalne podpórki oraz drążek, wraz z którym będziemy mogli uczyć naszych podopiecznych jazdy na rowerze. O spowalnianie zadbać ma tu hamulec typu V-Brake.

 • Cena: 549.00 PLN
 • Materiał ramy i widelca: Stal
 • Hamulce: V-Brake
 • Siodło Saveno Kids Komfort
 • Rozmiar kół: 12", 14", 16", 18" lub 20"
ROWERY Saveno GDZIE KUPIĆ

 

Co na rynku?

Na kolejnych stronach znajdziecie przegląd rowerów dziecięcych na rok 2020 praktycznie wszystkich producentów dostępnych na rodzimym rynku. Przegląd zrealizowaliśmy w oparciu o Katalog Rowerowy 2020. Zawarliśmy w nim losowo wybrane modele na kołach 18 cali i mniejszych. Jeśli Wasza pociecha potrzebuje 20" - odsyłamy do tekstu: Rower na pierwszą komunię - jaki?.

 

(czytaj dalej)
comments powered by Disqus

Podobne artykuły