Jaki rowerek dla dziecka? (4, 5, 6 lat)

Szukasz rowerku dla dziecka w wieku 4, 5 lub 6 lat? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę i zobacz modele na 2021 rok.

Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka w wieku 4, 5 lub 6 lat? Jak dobrać rozmiar ramy pierwszego prawdziwego roweru dla naszego dziecka? I w końcu - jakie modele znajdziemy na rynku i na co warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy w poradniku!

Patrząc na rowerową przygodę naszych pociech przez pryzmat rozwoju dziecka, należy mieć na uwadze, że w wieku przedszkolnym, traktuje ono jazdę jako zabawę, a sam rower jest po prostu kolejną, mniej lub bardziej interesującą, zabawką. Warto o tym pamiętać podczas wyboru jednośladu dla naszych potomków. Zanim przejdziemy do kwestii samego sprzętu, dodamy, że jazda powinna odbywać się dobrowolnie, a zmuszanie do wyjścia na rower, czy wywieranie nacisku choćby do szybszego ,,pojechania bez asekuracji” nie jest dobrym rozwiązaniem z psychologicznego punktu widzenia. Wybierając rower należy więc podejść do tematu od strony możliwości fizycznych i stopnia rowerowego zaanagażowania, jakie dotychczas prezentowała nasza pociecha. Różnice rozwojowe występujące na tym etapie, są na tyle duże, że dla jednego czterolatka kupujemy już rower do samodzielnej, sprawnej jazdy, podczas gdy dla drugiego, będzie to sprzęt do oswajania się z rowerowaniem. Zależy to od wielu czynników, m.in. takich jak: rozwoju motorycznego, stopnia zaangażowania w kolarstwo osób z najbliższego otoczenia, faktu czy rówieśnicy już jeżdżą oraz czy zabawa w rower dla danego dziecka jest atrakcyjna czy nie. 

Wybór i zakup odpowiedniego sprzętu, to istotne zadanie dla rodzica ponieważ będzie miał wpływ na powodzenie pierwszych kroków na dwóch kołach lub na kontynuację bakcyla, połkniętego jeszcze na rowerku biegowym. Przeanalizujmy więc istotne kwestie. 

 

Zobacz również:

 

 

JAKI ROZMIAR KÓŁ WYBRAĆ W ROWERKU DZIECIĘCYM?

Producenci na swoich stronach internetowych zazwyczaj podają przedziały wzrostu na jaki dany model jest dedykowany. Warto zawsze analizować ich tabelki z rozmiarami ponieważ zostały one przygotowane na podstawie badań populacji i specyfiki konstrukcji ramy danego roweru. Będą więc najbardziej precyzyjną podpowiedzią w kwestii doboru rozmiaru w kolekcji danej marki. Nieoceniona w sytuacjach zawahania będzie też pomóc specjalisty w sklepie i przymiarka, którą zawsze, będąc w salonie rowerowym, warto wykonać. Ogólnie jednak można przyjąć, że najczęstszym wyborem dla dzieci w wieku 4-6 lat będzie rower na kołach 16”. Przy zakupie należy oczywiście patrzeć nie na lata (bo tak też podają producenci), tylko zawsze na wzrost na jaki dany model/rozmiar jest przeznaczony. Oczywiście są firmy, które mają w ofercie rowery z kołami o średnicy 14 czy 18 cali, jednak najbardziej powszechny podział jaki spotkamy to: 12/16/20” i w takim stopniowaniu, właśnie ,,szesnastka” będzie najczęstszym wyborem dla przedszkolaka.   

 

 

 

 

JAK WYBRAĆ PIERWSZY ROWER DLA DZIECKA?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy nasze dziecko jeździło już na rowerku biegowym (lub nawet małym 12” z pedałami), czy nie. Zakładając scenariusz, że umie samo utrzymywać równowagę, bo w rowerowy świat dawno wjechało odpychając się na tzw. biegówce, będziemy rozważać zakup modelu jednej z renomowanych firm produkujących dziecięce maszyny lub tańszego i cięższego modelu innych producentów. Wszystko zależy na ile zabawa w rower jest dla niego ważna oraz ile ma siły. Mając do wyboru rower ważący 5 lub 10 kg, odpowiedź zawsze nasuwa się sama. Trzeba brać ten lżejszy i niestety… sporo droższy. Jeśli nas na to stać lub widzimy u pociechy zamiłowanie do kolarstwa, zawsze warto brać te jak najlżejsze, podobnie jeśli nasze podwórko i okolice są delikatnie pagórkowate. Jeśli jednak sprzęt będzie jeździł głównie po płaskich chodnikach, to kwestia masy, nie będzie aż tak istotna, choć zawsze szczególnie odczuwalna, bo procentowy stosunek masy roweru do wagi dziecka jest bardzo wysoki. W przypadku przejścia na rower z pedałami wprost z rowerka biegowego, można podarować sobie boczne kółka, ponieważ dziecko musi się jedynie nauczyć pedałować (na dwóch kołach umie już jeździć). Wówczas dość szybko powinno opanować kręcenie i zacząć samodzielną jazdę, choć w praktyce u sporej grupy zdarza się też niechęć do pedałowania. W takim wypadku, nie należy naciskać, a dobrym pomysłem może być odkręcenie pedałów i danie dziecku czasu na oswojenie się z nową, większą niż poprzednia, maszyną. W stosownym momencie, z powrotem instalujemy pedały i cała operacja powinna zakończyć się sukcesem. 

Osobny scenariusz tyczy się dzieci, które nie jeździły na biegowym rowerku lub miały np. rower 3-kołowy, albo w ogóle dotąd żadnym bicyklem nie jeździły. Czyli tych użytkowników, którzy jeszcze nie opanowali trzymania równowagi na jednośladzie. Wówczas boczne kółka i kijek asekurujący (gdy będziemy demontować kółka) będą nam potrzebne i warto wybierać rowery, które mają je na wyposażeniu, bądź dokupić w sklepie przy okazji nabywania samego roweru.

 

 
 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rowerki dziecięce są bardzo proste w budowie, co sprawia, że ich zużycie pozostaje minimalne, jeśli mamy więc kilkoro dzieci, kupujmy te lepsze modele, bo wtedy inwestycja na osobę pozostanie stosunkowo niewielka, a korzyści z lekkiego, dobrego roweru odczuwalne dla każdego z nich. Nie kupujmy nigdy ,,na wyrost”, dobrze dobrany rozmiar zapewnia bezpieczeństwo i przyjemną jazdę oraz obniża ryzyko ewentualnego zrażenia się do cyklizmu. Zazwyczaj dziecięce rowery posiadają jeden mocny hamulec, w pedałach, który w zupełności wystarcza do zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli ma dodatkowy przedni, zawsze zwracajmy uwagę, czy jego dźwignia chodzi lekko i płynnie, tak aby dziecięca dłoń mogła go używać oraz czy klamka nie jest zbyt daleko od kierownicy. Tego typu maszyny w większości nie posiadają przerzutek, co nie stanowi problemów dla dzieci stawiających pierwsze kroki w rowerowym świecie. Jeśli jednak nasze pociechy są już bardziej zaawansowane należy zwrócić uwagę, czy model z jednym biegiem ma dostatecznie twarde przełożenie. Można też szukać modeli z przerzutkami. To już bardzo indywidualne przypadki. Bardzo często producenci w swoich rowerach montują też dodatkowe akcesoria, takie jak: błotniki, koszyki, zabawkowe dzwonki, itp. gadżety. Jeśli stanowią one motywację do jazdy, to dobrze, bywa jednak, że potrafią rozpraszać dzieci na tyle, że zamiast jeździć, chcą np. tylko trąbić trąbką. Wówczas, lepszą opcją będzie ich demontaż. W segmencie rowerków dziecięcych często możemy się spotkać z dwoma wersjami poszczególnych modeli, które przeznaczone są dla dziewczynek i chłopców. Zwykle nie różnią się one komponentami, jedynie kolorami i grafiką na ramach. Ceny podstawowych rowerków dziecięcych wahają się od 350 do 1000 złotych. Jak na rowerowy świat, nie jest to wydatek spory, lecz należy pamiętać, że z reguły taki sprzęt wystarcza dla naszego dziecka na okres 1-2 lat. Dla bardziej wymagających użytkowników konieczne będzie przygotowanie kwoty 1400-1900 zł, bo tyle kosztują bardzo dobre i lekkie dziecięce maszyny. 

Polecane przez redakcję

 

Unibike DAISY (dziewczynki) lub VIKING (chłopcy)

Polski Unibike odkąd sięgamy pamięcią specjalizuje się w segmentach rowerów użytkowych i rekreacyjnych. Mówiąc inaczej - dla Kowalskiego, ale i po prostu dla rodziny, o czym dowodzi obecność w ofercie przystępnych pod względem ceny do jakości rowerów dziecięcych i juniorskich. Modele Daisy i Viking to propozycja na pierwszy rower po biegówce. Z jednej strony spotykamy tu standardowe rozwiązania jeśli chodzi o rower dziecięcy - 16-calowe koła, czyli najbardziej powszechny rozmiar w przedziale wiekowym 4-6 lat, łączą się tu z aluminiową ramą oraz stalowym widelcem. Koła ubrane zostały w opony o dużej, bo aż 2" szerokości, co na pewno wpłynie na poczucie komfortu i pewności jazdy naszej pociechy. O kontrolę dbają tu hamulce v-brake, a pełne skupienie na nauce jazdy bez podpórek wspiera też prosty napęd jednobiegowy. W przypadku Unibike'a możemy liczyć na bardzo dobrą, solidną jakość wykonania ramy. Nie zabrakło też oczywiście miłych dla dziecięcego oka dodatków, które na pewno zachęcą nasze dzieci do częstszej jazdy. 

 • Cena: 899.00 PLN
 • Opis ramy: Aluminium 6061-T6
 • Widelec/amortyzator przedni: Stal Hi-Ten 1020
 • Ilość blatów i koronek: '1x1
 • Mechanizm korbowy: 36T
 • Rozmiar kół: 16"
 • Opony: 2.00"
ROWERY Unibike

 

Tabou MINI ALU (dziewczynki) lub ROCKET ALU (chłopcy)

Tabou to polski producent, który zdobywa coraz większą popularność na naszym rynku - głównie za sprawą bardzo atrakcyjnego stosunku ceny do jakości swoich rowerów. Rodzima marka ma oczywiście też coś dla najmłodszych - modele Mini oraz Rocket Alu bazują na aluminiowych ramach, które dopełniają stalowe widelce. Są to dość standardowe konstrukcje w swojej klasie, jednak Tabou oferuje je po prostu w korzystnych cenach i to kierowało nami przy wyborze modeli tego producenta jako rekomendowanych. Jeśli zatem szukacie pierwszego pełnoprawnego roweru dla Waszych pociech, to waro o Tabou pamiętać. W przypadku kiedy kwestie ekonomiczne są dla Was priorytetowe, to jest jeszcze w szeregach Tabou wersja rowerów na ramach stalowych - są cięższe, ale odpowiednio 100 zł tańsze.

 • Cena: Rozmiar 14 - 669,00 zł / Rozmiar 16 - 679,00 zł / Rozmiar 18 - 699,00 zł
 • Rama: Aluminium (14/16/18")
 • Widelec: Stal
 • Ilość blatów i koronek: '1x1
 • Rozmiar kół: 16"
 • Opony: x1.75
ROWERY Tabou

 

 

Co na rynku?

Na kolejnych stronach znajdziecie przegląd rowerów dziecięcych na rok 2021 praktycznie wszystkich producentów dostępnych na rodzimym rynku. Przegląd zrealizowaliśmy w oparciu o Katalog Rowerowy. Zawarliśmy w nim losowo wybrane modele na kołach 18 cali i mniejszych. Jeśli Wasza pociecha potrzebuje 20" - odsyłamy do tekstu: Rower na pierwszą komunię - jaki?.

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły