Jaki rowerek biegowy dla dziecka?

Sprawdź rowery biegowe z kolekcji na rok 2021 dostępne na polskim rynku.

Rowery biegowe w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego skoro pozwalają na wejście w rowerowy świat nawet kilkunastomiesięcznym szkrabom. Podpowiadamy, jak wybrać ,,biegówkę" odpowiednią dla Twojej pociechy.

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie jest rowerek biegowy. Jak sama nazwa wskazuje poruszanie takim pojazdem odbywa się na zasadzie podobnej do chodzenia (biegania) z tym wyjątkiem, że w momencie jazdy dziecko przyjmuje taką samą pozycję jak podczas jazdy na rowerze. Innymi słowy, aby się poruszać - odpycha się, zamiast pedałowania. Natomiast gdy już nabierze prędkości i oderwie obie nogi od ziemi, jest zmuszone utrzymywać równowagę, dokładnie tak jak na zwykłym rowerze. Rower biegowy to po prostu rower bez napędu, czyli korby, pedałów, łańcucha, kasety i przerzutek. Pierwszym atutem takiego rozwiązania jest oczywiście przyjazność i prostota obsługi dla dziecka. Dzięki nim nasza pociecha szybko wsiądze na ,,biegówkę" i zacznie jeździć ćwicząc cenną umiejętność - równowagę oraz sterowanie rowerem. Późnijeszy przeskok na zwykły rower będzie pozbawiony nauki łapania równowagi. To oczywiście nie wszystko z listy zalet. Kolejną jest niska masa - w przypadku takiego sprzętu zazwyczaj nie przekracza ona 3-4 kilogramów. Jest to ciężar odpowedni dla malucha, da radę podnieść koło by wejść na krawężnik, samodzielnie przestawić rower, podnieść go żeby na nim usiąść, czy wejść z nim pod jakiś podjazd. Rodzicom z kolei pozwala na zabranie rowerka wszędzie, gdzie to tylko możliwe, ponieważ jego transport nie powinien przysporzyć problemów nikomu. Poza tym, rodzinny spacer z takim rowerkiem jest znacznie szybszy, niż chodzenie z naszą pociechą na piechotę. Śmiało możemy zrobić kilka wspólnych kilometrów, zamiast kilkuset metrów pieszo. 

Rowerki biegowe z reguły przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2 do maksymalnie 4-5 lat (w zależności od wzrostu i zdolności motorycznych), Przeliczając to na wzrost dziecka, rowery biegowe będą odpowiednim wyborem dla smyków o wzroście pomiędzy 80 a 110 cm. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pozwolić naszemu dziecku zaznajomić się z takim sprzętem troszkę wcześniej. Odpowiednim momentem wydaje się czas, kiedy dziecko zaczyna radzić sobie z chodzeniem.

Zobacz również:

 

Zacznijmy od rowerka biegowego!

Rowerki biegowe to także doskonała okazja, aby wprowadzić nasze dzieci do rowerowego świata jak najwcześniej. Dziecko podczas jazdy rowerkiem przyzwyczaja się do pozycji oraz uczy kontroli kierunku jazdy. Ponadto sama nauka będzie o wiele przyjemniejsza, ponieważ rowerki biegowe praktycznie eliminują możliwość utraty równowagi ze względu na kontakt nóg z podłożem. Oprócz tego rowerki biegowe w terenie płaskim nie pozwalają osiągnąć zbyt dużej prędkości (uwaga na zjazdach!), więc w razie wywrotki dziecko nie powinno nabawić się przykrej w skutkach kontuzji.

Z pewnością znaczna grupa czytelników tego wpisu uczyła się jazdy na rowerze z dodatkowymi bocznymi kółkami. Następnie po zdjęciu kółek była asekurowana za pomocą przymocowanego kijka i asekurującego rodzica. Dopiero po takiej praktyce potrafiła sama utrzymać równowagę na rowerze. Jest to z pewnością dobra droga do nauczenia się jazdy na rowerze, lecz nie zawsze najszybsza. Naszym zdaniem dziecko dużo szybciej załapie metodę bezwypadkowej jazdy na rowerze, zaczynając właśnie od rowerka biegowego. Wówczas, po wejściu na prawdziwy rower jedyna czynność do opanowania to pedałowanie. 

Rowerek biegowy z hamulcem czy bez?

Na rynku większość rowerków posiada tylny hamulec. Jest to duży atut, ponieważ dziecko w trakcie zabawy jest w stanie uczyć się z niego korzystać i takie rozwiązanie w dużym stopniu odzwierciedla specyfikę prawdziwego roweru. Nie jest to jednak wymóg konieczny, ponieważ w przypadku najprostszych rowerków biegowych rozwinięcie prędkości przekraczającej kilka kilometrów będzie dla dziecka trudne. Dodatkowo hamować możemy również nogami. Niemniej jednak warto wybrać rowerek od początku wyposażony w jeden hamulec, a jest on koniecznością, jeśli zamierzamy zabierać naszą pociechę na jakiekolwiek zjazdy. Z autopsji wiemy, że na stromych ulicach hamowanie butami nie wystarcza, poza tym wyjątkowo szybko zużywa obuwie. 

Ważne: regulacja siodełka, opony oraz podnóżki

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, aby rower miał niski przekrok oraz duży zakres regulacji siodełka. Dzięki temu wsiądze na niego maluch poniżej dwóch lat, a czterolatek nadal będzie w stanie komfortowo na takim rowerku pojeździć. Polecamy wybierać modele wyposażone w prawdziwe gumowe opony z dętkami. Zapewniają dużo lepszą amortyzację oraz są bardziej przyczepne, niż koła z ,,oponami" z plastiku. To szczególnie ważne podczas jazdy zimą oraz poza chodnikami. Na koniec podnóżki - jedne modele je mają, inne nie... Im starsze i szybsze staje się nasze dziecko, tym więcej jest chwil kiedy osiąga na tyle dużą prędkość by móc swobodnie się toczyć. Wówczas przydaje się miejsce do położenia nóżek. Jednym słowem, nie są konieczne, ale miło gdy będą na pokładzie ,,biegówki", szczególnie dla dzieci powyżej 3 lat. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dużo zależy od preferencji naszego dziecka. Rowerki biegowe zazwyczaj wyposażone są w bardzo podobnej jakości komponenty. Dobrze jest jednak przemyśleć wybór odpowiedniego koloru oraz ewentualnych dodatków takich jak np. dzwonek lub możliwość przypięcia dodatkowych gadżetów (koszyk, chorągiewki). Odpowiednia kolorystyka oraz dodatkowe wyposażenie z pewnością dużo bardziej zachęcą naszę pociechę do korzystania z rowerka biegowe. W przyszłości z pewnością przełoży się to na znacznie krótszą naukę jazdy na tradycyjnym rowerze i możliwość spędzania czasu w rodzinnym gronie na rowerowych wypadach. Choć w przypadku dodatków jest też druga strona medalu - sporą grupę dzieci takowe ,,zabawki" na kierownicy będą rozpraszały i utrudniały skupienie się na jeździe. To bardzo indywidualne, rodzice z pewnością będą wiedzieli co najlepsze dla ich dzieci. 

Co na rynku?

Na kolejnych stronach znajdziecie przegląd rowerów biegowych na rok 2021 praktycznie wszystkich producentów dostępnych na polskim rynku. Przegląd zrealizowaliśmy w oparciu o Katalog Rowerowy.

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły