Spis treści:
Każdy, kto traktuje kolarstwo na serio, zapewne podzieli nasze zdanie, że kask to absolutna podstawa w kontekście zadbania o nasze bezpieczeństwo, zdrowie, a czasem nawet i życie. Chociaż prawo nie wymaga od Was jazdy w kasku, to raczej wszyscy zdroworozsądkowi kolarze go używają. Co więcej - jeśli startujecie lub planujecie startować w jakichkolwiek zawodach kolarskich, to kask i tak mieć musicie - wszyscy organizatorzy zawodów go wymagają. Temat tego, dlaczego w kasku warto jeździć, wałkowaliśmy już setki razy - przejdźmy do meritum.
Na rynku znajdziemy rzecz jasna setki przeróżnych modeli kasków, które producenci dedykują do różnych zastosowań. Jasnym jest, że dla wielu osób jeden kask zdecydowanie wystarcza, natomiast patrząc na to, jak na rynku wyewoluowały przeróżne segmenty rowerów i styli jazdy, możemy także postarać się dobrać i kask do naszych preferencji. W tym poradniku skupiamy się na kaskach, które z powodzeniem można stosować w MTB. No właśnie - co jednak dziś znaczy MTB. To bardzo pojemne pojęcie, w którym znajdziemy typowo wyścigową odmianę kolarstwa, jaką jest XC i maraton (kaski dedykowane do tych odmian zwykle są modelami rekomendowanymi też na szosę), ale i bardziej ekstremalne odmiany kolarstwa, jak rozrywkowa jazda all-mountain czy enduro (dla tych odmian także znajdziemy na rynku dedykowane modele kasków), aż po najbardziej hardcore'owy downhill i freeride, w którym stosuje się kaski typu full-face. W tym tekście skupimy się przede wszystkim na dwóch pierwszych segmentach, a więc kaskach lżejszej wagi, dedykowanej do ścigania, a także nieco bardziej rozbudowanych kaskach do jazdy na ścieżkach i enduro.
Zobacz też:
Kaski do XC i maratonu
Jak wspomnieliśmy - kaski z tego segmentu to zwykle te same modele, jakie możemy zarekomendować do używania na szosie. W XC i maratonie króluje bardzo podobna stylistyka ubioru. W ostatnich latach jednak i kolarze XC polubili się z nieco bardziej luźną stylówką - m.in. z tego wynika jedna zasadnicza różnica pomiędzy kaskami szosowymi i tymi do ścigania w XC. O ile w przypadku jazdy po asfaltach daszek w kasku nie jest uważany za zbyt fortunny w kontekście ogólnej stylówy, tak już w MTB daszek nikogo razić nie będzie. Ah wymyślne te środowisko kolarskie.
To jednak co najważniejsze - w przypadku poszukiwań kasków do zastosowań wyścigowych na pewno warto zwrócić uwagę na masę kasku oraz na to, jak dobrze jest on wentylowany. Te dwa parametry mają odczuwalne znaczenie jeśli chodzi o komfort jazdy. O ile wagowo wiele kasków jest do siebie zbliżonych (oczywiście im kask droższy tym zwykle lżejszy) i parametr ten pewnie podczas poszukiwań zejdzie na drugi plan, o tyle już stopień wentylacji będzie dla nas bardzo mocno odczuwalny, szczególnie podczas jazdy w upalne dni. Generalnie - im mniejsza powierzchnia styku kasku z głową i im większą powierzchnię na jego skorupie stanowią otwory, tym bardziej kask będzie przewiewny.
Kaski trail / enduro
Modele z tego segmentu rozpoznacie od razu - charakteryzuje je przede wszystkim bardziej rozbudowana część tylna kasku, która ma stanowić dodatkową ochronę części potylicznej naszej głowy. Do tego kaski te praktycznie zawsze posiadają daszek. Mocniej rozbudowana konstrukcja pociąga za sobą oczywiście większą wagę, jednak biorąc pod uwagę to, że na singlach i trasach enduro rozwijamy większe prędkości podczas zjazdów, walory ochronne kasków trailowych i enduro biorą górę. O ile lekkie kaski z segmentu XC / Maraton osiągają masę około 250 - 300 g (lub nieco więcej, jeśli zastosowano w nich dodatkowe systemy ochronne), to już kaski trailowe ważyć będą około 400 g (to mocno uśrednione, orientacyjne szacunki). Masa schodzi tu na drugi plan, bo też dość powszechną jest praktyka pokonywania długich wspinaczek (np. do miejsca, gdzie rozpoczynają się single) ze ściągniętym kaskiem przymocowanym do plecaka.
Jeśli zdecydowanie idziecie w stronę ekstremalnego enduro i lubicie poszaleć w bike parkach, to zdecydowanie polecamy rozejrzeć się za kaskami typu full face, czyli kaskami pełnymi z dodatkową ochroną szczęki. Na rynku znajdziemy także kaski, które pozwalają na demontaż części szczękowej.
W przypadku kasków enduro warto jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy, jak uchwyt na gogle czy możliwość montażu kamerki akcji - bo też wielu z nas lubi górskie eskapady na single rejestrować.
System MIPS
Bardzo dużo modeli kasków producentów specjalizujących się w tym segmencie posiada bliźniacze modele doposażone o system MIPS - mówiąc w uproszczeniu to wkładka wewnątrz kasku, która zachowuje ruchomość względem skorupy zewnętrznej. Podczas uderzenia wkładka ta poprzez swój ruch absorbuje część wstrząsu i poprzez to stanowi dodatkową ochronę naszej głowy i przede wszystkim mózgu. Prawa do systemu MIPS wykupiła zdecydowana większość producentów kasków, a system ten powszechnie uznany został za sprawdzony. Jeśli nie liczy się dla Ciebie kilka dodatkowych gramów, a na pierwszym miejscu stawiasz bezpieczeństwo - warto szukać kasku właśnie z MIPS-em!
Polecane przez redakcję
KLS Dare II
KLS to marka własna Kellysa, czyli słowackiego producenta, w którego rodowodzie mocno zakorzenione są ekstrmalne odmiany MTB. Nie dziwi więc, że Kellys ma w swoich szeregach dużo ciekawych rowerów i e-bike'ów do trailu, enduro czy zjazdu, ale także akcesoria dedykowane do bardziej "rozrywkowej" jazdy ścieżkowej.
Dare II to model, który w naprawdę niedużej kwocie oferuje super design i podstawową ochronę naszej głowy - o jego trailowym zastosowaniu przpomina mocno rozbudowana część potyliczna, chroniąca tył głowy w trakcie upadku. Jak na tak niedrogi produkt KLS zdołał tu jeszcze zmieścić magnetyczną klamrę Fidlocka, która kojarzy się nam raczej z produktami z segmentu "premium". Zresztą - mieliśmy okazję testować ten kask i zrobił na nas bardzo przyzwoite wrażenie. Kask jest lekki i komfortowy w noszeniu, bo bardzo przyzwoicie dopasowuje się do głowy. Nie znajdziemy na jego pokładzie bardziej zaawansowanych patentów, jak chociażby MIPS, ale dla początkujących miłośników trailowej adrenaliny będzie w punkt! Zresztą sprawdzi się też w bardziej przyziemnych zastosowaniach, jak codzienna komunikacja w mieście. Kask dostępny jest aż w 6 wersjach kolorystycznych.
- Wykonany w technologii In-mold
- Uchwyt na okulary
- Wyściółka antybakteryjna i magnetyczne klamra Fidlock.
- 3 rozmiary S (52-55cm), M (55-58cm), L(58-61cm)
- TEST: TRAILOWY KASK W DOBREJ CENIE – KLS DARE II
- Cena: 299 zł
uvex react MIPS
Niemiecka marka to jeden ze światowych liderów rynku kasków zarówno rowerowych, jak i narciarskich. Nie jest więc zaskoczeniem, że w sezonie 2024 postanowiliśmy wyróżnić jeden z ich produktów - model react MIPS wygląda wyjątkowo dobrze, ale przede wszystkim zapewnia wysoką dawkę ochrony oraz komfortu podczas jazdy. Jest to model o typowo trailowej skorupie, rozbudowanej w części potylicznej. Polecamy go także ze względu na zastosowanie MIPS-a, czyli specjalnej wkładki, która podczas wypadku rozprasza energię uderzenia, chroniąc nasz mózg przed wstrząsem.
Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to warto podkreślić świetną wentylację kasku oraz dokładny system dopasowania do obwodu naszej głowy. Niemiecka marka zastosowała tu pokrętło regulacji IAS 3D, którym regulujemy obwód, ale i wysokość. Zapięcie kasku to także autorski system uvexa, które obsługujemy jedną ręką. To rozwiązania spotykane także w kaskach narciarskich i zaprojektowane tak, żeby móc je wygodnie obsługiwać nawet ze zmarzniętą dłonią lub w rękawiczkach.
- system MIPS
- technologia multi-inmould
- 3 rozmiary skorupy
- system anatomic 3D IAS
- zapięcie monomatic
- regulowany daszek
- wyściółka typu basic
- waga od 360 g
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Podstawą w poszukiwaniach kasku jest dobór rozmiaru - na wstępie musimy zmierzyć obwód głowy, by wstępnie oszacować rozmiar, jaki jest nam potrzebny. Nawet jeśli idealnie mieścimy się w widełkach rozmiarowych kasku, który nas interesuje, to mimo wszystko polecamy wycieczkę do sklepu stacjonarnego i sprawdzenie, jak kask leży. Jeśli mamy wątpliwości, a nasz obwód głowy balansuje na krawędzi dwóch rozmiarów, to zdecydowanie powinniśmy się wybrać do sklepu i kask przymierzyć. Odpowiedni rozmiar kasku nie tylko będzie wpływać na nasz komfort jazdy, ale ma także niemałe znaczenie... wizualne.
Większość kasków sprawdzonych marek rowerowych oferuje bardzo precyzyjne systemy dopasowania tak obwodu, jak i głębokości kasku. Zwykle bazują one na pokrętle, za pomocą którego (nawet jedną ręką) możemy szybko obwód zmniejszyć lub zwiększyć. Wiadomo, że im ciaśniej zestopniowane ząbki mechanizmu regulacji, tym będzie ona bardziej precyzyjna, co może przełożyć się na komfort jazdy.
W kasku MTB przydać może się siateczka, która łączy wewnętrzne wkładki wewnątrz kasku w jego frontowej części - ma ona za zadanie oczywiście zatrzymanie wszelkiej maści owadów przed dostaniem się do kasku. Dodaktowo warto zwrócić uwagę na samą jakość wyściółki - ta musi być demontowalna i pozwalać na delikatne pranie / płukanie. Miłym dodatkiem ze strony producentów jest dodanie dodatkowego zestawu wkładek wewnętrzych.
Co na rynku?
Na kolejnych podstronach znajdziecie przegląd rynku kasków MTB - zawarliśmy w nim zarówno modele bardziej uniwersalne do XC / maratonu, jak i kaski dedykowane do bardziej ekstremalnych odmian kolarstwa (z wyłączeniem downhillu).
Podstawowy kask MTB
To dostępny w dwóch rozmiarach, podstawowy kask rowerowy do jazdy rowerem górskim. Posiada regulowany daszek i bardziej zabudowaną część potyliczną, co czyni go dobrą propozycją dla amatorów trailu. Jest stosunkowo lekki - waży zaledwie 280g. Regulację obwodu zapewnia pokrętło z tyłu kasku. Jego cena na polskim rynku to 219 zł.
Kask MTB z systemem MIPS
Propozycja od marki Giant to kask niezwykle uniwersalny, lecz z terenowym zacięciem. Posiada odpinany daszek oraz dodatkowy system ochrony MIPS. Jego kształt jest dosyć uniwersalny, nie posiada dodatkowych rozbudowań w okolicy potylicy czy uszu. Warto zwrócić na niego uwagę - ten kask z systemem MIPS kosztuje zaledwie 249 zł.
Kask MTB z siateczką
Budżetowa propozycja kasku od marki własnej Kellysa, czyli KLS - Słowacy mają w swoich szeregach zaawansowane kaski MTB, ale mają i coś dla początkujących i rekreacyjnych rowerzystów. Dynamic to jeden z tych modeli - kosztuje tylko 150 zł, a ma skorupę wykonaną w technologii in-mold oraz wspomnianą siateczkę przeciw owadom.
Kask XC
Kask marki Scott to lekki i jednocześnie aerodynamiczny kask stworzony dla rowerzystów trenujących intensywnie oraz tych, którzy lubią się ścigać. Jego waga to jedynie 220g. Posiada system MIPS, klasyczną regulację na pokrętło oraz szereg otworów wentylacyjnych. Jego cena na polskim rynku to 850 zł.
Kask do enduro/trailu
Propozycja od firmy FOX to kask stworzony dla miłośników jazdy enduro i trail. Oprócz dodatkowego systemu MIPS posiada on również 3 pozycyjny daszek kompatybilny z goglami oraz 360 stopniowy system dopasowania kasku do głowy. Mimo sporego zabudowania, wentylacja jest na bardzo dobrym poziomie. Kask kosztuje 550 zł.
Kask z odpinaną szczęką
Nowy kask uvex z odpinaną szczęką, który zresztą testowaliśmy: revolt MIPS. Kask dla riderów enduro, którzy mają chęć na bardziej agresywną jazdę. Dzięki demontowanej szczęce możemy w prosty sposób zrobić z niego kask do mniej wymagającej jazdy. Za odpowiednie dopasowanie do głowy odpowiada pokrętło anatomic IAS. Jest kompatybilny z goglami oraz okularami sportowymi. Jego pełna waga to 670g.