Materiał zawiera treści reklamowe

Kask na rower w przystępnej cenie - jaki wybrać?

Sprawdź, jaki niedrogi kask rowerowy wybrać? Na co zwrócić uwagę i co znajdziemy na rynku?

Drukuj
Tomasz Makula

Kask rowerowy to podstawowa ochrony naszej głowy w razie wypadku na rowerze i... wcale nie musi kosztować krocie. W trosce o Wasze bezpieczeństwo podpowiadamy, jak szukać kasków rowerowych w przystępnej cenie.

Dlaczego kask jest niezbędny?

Niestety nasza głowa nie jest niezniszczalna, podczas ewentualnego upadku brak odpowiedniej ochrony może mieć tragiczne konsekwencje. Rynek oferuje bardzo różne rodzaje kasków przeznaczone do różnych stylów jazdy. Pamiętajcie że posiadanie kasku to nie obciach, w wielu wypadkach może on uratować wam życie. Obecne technologie gwarantują ochronę naszej głowy przed upadkami, a dodatkowo na przestrzeni lat znacząco obniżono ich wagę, przez co podczas jazdy można zapomnieć, że mamy coś na głowie. Na tym polu zdecydowanie warto wydać trochę pieniędzy i zainwestować w nasze bezpieczeństwo. Kask rowerowy w każdym przypadku działa na naszą korzyść i zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych urazów. Wiele przykładów ze świata kolarskiego udowadnia, że posiadanie kasku może uratować życie, a na pewno już zmniejszyć ewentualne obrażenia. Nie bez powodu w kolarskim peletonie kask rowerowy jest obowiązkowy już od dawna, jednak jak pokazuje wiele przykładów z naszego otoczenia - wypadki zdarzają się równie często podczas zwykłej rowerowej komunikacji w mieście czy podczas przejażdżek. 

 

 

 

Jaki kask wybrać?

Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy dla naszych potrzeb? Wybór jest tak duży, że na dobrą sprawę ciężko się połapać i dopasować coś idealnie do siebie. Przed dokonaniem zakupu, warto poświęcić kilka minut i ustalić czego rzeczywiście potrzebujemy. Najważniejszą rzeczą na wstępie jest odpowiedzenie sobie na pytanie - gdzie i w jakim stylu jeżdżę, żeby móc zawęzić swoje poszukiwania do konkretnego obszaru. Na rynku znajdziemy uniwersalne kaski rowerowe, które spiszą się np. jako kask szosowy albo kask MTB, jednak przykładowo kaski enduro raczej nie będą już dobrym pomysłem na szosę. Nieco dalej znajdziecie linki do szczegółowych poradników, które dokładnie analizują każdy z segmentów kasków rowerowych. Poniżej uproszczony podsuwamy uproszczony podział.

 

Rodzaje kasków rowerowych:

  • Kask miejski - zwykle bardziej zabudowany kask, mający wpisywać się designersko w miejski styl. Często spotykamy w nich odpinany daszek lub dodatkowe akcesoria, jak np. zintegrowane oświetlenie.
  • Uniwersalny kask rowerowy- na rynku znajdziemy dużo przystępnych cenowo kasków, które teoretycznie są dedykowane do jazdy rowerem górskim w amatorskim wydaniu, jednak są po prostu uniwersalnym, prostym kaskiem rowerowym. Rozpoznamy je po prostej budowie, daszku. Po prostu, uniwersalny tani kask do rekreacyjnej jazdy.
  • Kask szosowy / MTB XC - powinien być lekki i posiadać duże otwory wentylacyjne, a dodatkowo posiadać aerodynamiczny, opływowy kształt. Celowo umieściliśmy w tym punkcie dwa rodzaje kasków, ponieważ zawodnicy ścigający się w maratonach i XC również potrzebują możliwie lekkiego kasku rowerowego i często w XC i na szosie używa się tych samych modeli. Warto wspomnieć, że wśród kasków szosowych znajdziemy też szosowe kaski typowo aerodynamiczne.
  • Kask MTB trail / enduro - typ kasku do bardziej agresywnej jazdy terenowej po górskich trailach i lekkiego enduro. Posiadają rozbudowaną część potyliczną, która lepiej chroni tył naszej głowy. Do tego zawsze posiadają też regulowany, ruchomy daszek. Tu równeż mile widziane są duże otwory wentylacyjne. Spora część osób doceni w terenie także siateczkę na owady w przedniej części kasku, w końcu w lesie latem jest ich cała masa.
  • Kask MTB fullface - pełny kask ze szczęką, przypominający nieco kaski motocyklowe. Oferują największy stopień ochrony głowy łącznie z naszą szczęką, dlatego chętnie wybierane są przez zawodników enduro i downhillowców. Minusy to na pewno większa masa, gorsza wentylacja - z tego powodu kaski często na podjazdach przewożone są "na plecaku / wyciągu" i ubiera się je dopiero na zjazd. 

 

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to każdy kask niezależnie od ceny musi przejść specjalne testy, które ostatecznie przekładają się na specjalne certyfikaty zapewniające nas o tym, że podczas upadku ochroni on naszą głowę. Norma europejska dla testów kasków oznaczana jest symbolem EN 1078. Kaski w różnych przedziałach cenowych są zbudowane z innych materiałów oraz posiadają inne certyfikaty bezpieczeństwa, jest to spowodowane tym, że każdy z nich jest dostosowany do różnego stylu jazdy i w zależności od jego wykorzystania ma za zadanie ochronić naszą głowę maksymalnie najlepiej. W tym poradniku skupiliśmy się na kaskach przede wszystkim uniwersalnych, turystycznych oraz takich które można wykorzystać podczas wyścigów. Próg cenowy jaki ustaliliśmy to 450 zł, chociaż większa część pozycji to modele w zdecydowanie niższych cenach. 

Bezpieczeństwo kasku rowerowego - najważniejsze cechy

Dobry kask rowerowy powinien być wykonany w technologii in mold, co znaczy, że wnętrze kasku jest trwale przytwierdzone do skorupy zewnętrznej (jest z nią zgrzewane). Technologia in mold jest już raczej powszechnie spotykana nawet w przypadku tanich kasków, które oczywiście spełniają normy bezpieczeństwa. O sprawach związanych z komfortem użytkowania piszemy nieco dalej. Tu warto jeszcze wspomnieć o dodatkowych systemach, podnoszących bezpieczeństwo naszej głowy. Jednym z takich rozwiązań jest wkładka MIPS, czyli dodatkowa, ruchoma względem reszty kasku, która montowana jest w jego wnętrzu. MIPS rozprasza początkową energię uderzenia, rotując względem reszty skorupy i w ten sposób chroni lepiej nasz mózg przed wstrząsem. Wielcy rynkowi gracze mają też swoje patenty w kaskach - mowa tu np. o Bontragerze i ich systemie WaveCel. . 

 

 

Wentylacja

Mając już pewną wiedzę na temat bezpieczeństwa, przejdźmy do innych aspektów, które brane są pod uwagę przy wyborze kasku na rower. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę otworów występujących w kasku, przekłada się to na nasz komfort podczas jazdy. Większa ilość dużych otworów wentylacyjnych to więcej wpuszczanego powietrza, które chłodzi naszą głowę. Brak odpowiedniej wentylacji sprawi, że jazda nie będzie przyjemna a dyskomfort podczas jazdy będzie bardzo duży. Poszczególne firmy patentują różne systemy, tak aby użytkownicy nie mieli problemów z przegrzaniem czy przepoceniem głowy. 

 

 

 

Komfort i dopasowanie

W każdym rodzaju kasku znajdziemy wewnątrz odpinaną wyściółkę. Przeważnie zrobiona z materiałów antybakteryjnych wchłania nasz pot, ale również pozwala na komfort podczas jazdy. Przy zakupie warto sprawdzić, czy producent dołącza do zestawu dodatkową parę wkładek lub czy są one dostępne jako dodatkowe akcesorium. Warto jednak wiedzieć, że wkładki w kasku można oczywiście czyścić i warto to robić co jakiś czas.

 

 

 

 

Odpowiednie dopasowanie kasku do rozmiaru naszej głowy to sprawa absolutnie najważniejsza i elementarna - wpływa nie tylko na wygodę noszenia, ale także na to czy kask realnie spełni swoją funkcję w razie wypadku. Każdy kask ma regulację obwodu, która daje możliwość i przypasowania. Przed zakupem warto zmierzyć swój obwód głowy i zobaczyć w którym przedziale rozmiarów będzie się on znajdował. Zakres regulacji to przeważnie kilka centymetrów, dlatego nie powinniście mieć problemów z dopasowaniem go dla siebie. Do regulacji obwodu głowy w kaskach służy zwykle pokrętło - im ciaśniej zestopniowane ząbki mechanizmu ma, tym dokładniej będziemy mogli dopasować go do obwodu naszej głowy. Kaski pozwalają też na regulację głębokości - warto zwrócić uwagę, żeby kask nie leżał zbyt głęboko lub zbyt płytko. Dobrze byłoby zachować chociaż minimum odstępu od krawędzi kasku i okularów na czole. 

Zalecamy zakupy w sklepie rowerowym, w którym będziemy mieli możliwość przymierzenia kasku - szczególnie, jeśli jesteście na pograniczu dwóch rozmiarów. 

 

 
 

 

 

Co oferuje rynek? 

Poniżej znajdziecie kilka przykładów konkretnych modeli kasków z segmentów, które wymieniliśmy powyżej. Przy wyborze kierowaliśmy się ceną, ustalając próg cenowy na poziomie 450 zł. 

 

Zobacz również:

 

 

 

 

 

Uniwersalny kask rowerowy (MTB)

Bontrager Solistice
  • Amerykanie mają w swoich szeregach kompletną ofertę kasków - od takich podstawowych, po bardzo zaawansowane propozycje. Tu celowo wybraliśmy najbardziej podstawowy model Solistice, ponieważ jest on świetnym przykładem uniwersalnego, rekreacyjnego kasku na wycieczki i do jazdy w terenie. Ma demontowany daszek, wygodny system dopasowania i jest niedrogi.

Kask szosowy

Lazer Blade+
  • Bardzo dobrze wentylowany, lekki kask na szosę i do ścigania w MTB XC - masa to tylko 260 gramów dla rozmiaru 52-56 cm. Jego test znajdziecie tu: Lazer Blade+.

 

Kask trail / enduro

KLS Sharp
  • Nowy kask KLS (Kellysa) to model, którego konstrukcja i design są inspirowane światem kasków MTB enduro / trail. Ma rozbudowaną część potyliczną oraz kilka innych ciekawych cech, np. magnetyczną klamrę Fidlock służącą do zapinania pasków. Wykonano go w technologii triple-in-mold. 

Kask rowerowy miejski

ABUS Urban-I 3.0
  • Niemiecki przedstawiciel typowo miejskiego kasku rowerowego. Ma elegancki wygląd i zintegrowane światełko z tyłu oraz elementy odblaskowe. Do tego również posiada magnetyczne zapięcie Fidlocka. Co ciekawe dostępny jest w nawet bardzo dużych rozmiarach 62 cm +.