Jaki kask MTB full face wybrać?

Dowiedz się więcej na temat kasków rowerowych typu Full Face - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Drukuj
ABUS AirDrop ABUS

Do agresywnego i grawitacyjnego MTB jedynym słusznym wyborem są kaski chroniące całą głowę, czyli modele Full Face. Poznacie je po charakterystycznej ,,szczęce” osłaniającej żuchwę. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku tego typu.

Ochrona głowy to podstawa podczas jazdy na rowerze - każdym i zawsze! Kask jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, który szanuje swoje bezpieczeństwo. Są jednak dyscypliny i style jazdy, które wymagają szczególnie dobrej ochrony, ponieważ ryzyko upadku jest w nich podniesione. Mowa oczywiście o najbardziej ekstremalnych, grawitacyjnych odmianach kolarstwa. Wysoki poziom trudności tras, duże skoki, skomplikowanie trików, czy duża prędkość oraz nauka nowych rzeczy to okoliczności, które w zwielokrotnionym stopniu sprzyjają ewentualnym upadkom. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo należy zadbać o mocny kask, który skutecznie ochroni nas w takich sytuacjach. Mówimy tu głównie o jeździe w stylu enduro, freeride, DH oraz w bikeparkach. Oczywiście dobra ochrona przyda się również na pumptrack’ach oraz dirt’cie czy nawet street’cie, szczególnie jeśli próbujemy nowych trików oraz… zniesiemy minusy kasków full face. Zakładamy jednak, że szanujecie siebie, swoje zdrowie i życie, a co za tym idzie nie musimy Was przekonywać, że do w/w dyscyplin taki kask to must have, a w naszym artykule podpowiemy jedynie, czym różnią się poszczególne modele oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Co to jest full face?  

Typowy full face to najbardziej rozbudowany i najlepiej chroniący rodzaj kasku rowerowego na rynku. Rozpoznacie go po masywnej konstrukcji, która skutecznie ,,otula” i chroni całą głowę, charakterystycznym daszku oraz gardzie na szczękę. Rowerowy Full Face na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do kasków motocrossowych, choć faktycznie jest lżejszy i lepiej wentylowany - po prostu dostosowany do rowerowych obciążeń i prędkości. Zadaniem każdego kasku typu Full Face jest przede wszystkim dobra ochrona głowy oraz stabilność podczas jazdy, aby nie dekoncentrować ridera. W zależności od ceny modele różnią się natomiast kwestiami takimi jak: komfort noszenia, poziom wentylacji, czy choćby masa. Choć tu warto pamiętać, że nawet lekki Full Face jest zwyczajnie ciężki - ochrona przy wypadkach i wytrzymałość na małe uderzenia po prostu swoje waży… taka jest cena bezpieczeństwa. 

3 rodzaje kasków Full Face

Na rynku możemy wyróżnić trzy typy Full Face’ów. Pierwszym z nich jest klasyczny Full Face do DH, Freeride’u i jazdy w Bike Parkach. Te kaski są dość ciężkie i mają ograniczoną wentylację, jednak nie ma to większego znaczenia, gdy korzysta się z wyciągu. Mimo to w ciepłe dni głowa może się w nich gotować. Tutaj na pierwszym miejscu postawiono na dobrą ochronę, a przy okazji takie kaski są dość odporne na małe uderzenia (lekkie upadki) czy obtarcia, również na uszkodzenia, gdy zahaczymy głową o jakąś gałąź. Przy okazji są też stosunkowo tanie, ponieważ ich konstrukcja nie jest skomplikowana. 

 

 

 

 

Drugim typem jest Full Face Enduro - to dość młoda rynkowa kategoria kasków, która powstała na fali rosnącej popularności jazdy w stylu enduro. Te Full Face’y są wyraźnie odchudzone i znacznie lepiej wentylowane, a przy okazji zachowują wysoki poziom ochrony - spełniają bowiem te same normy bezpieczeństwa. Poznacie je po dużej liczbie otworów wentylacyjnych, które od razu przywodzą na myśl dobrą cyrkulację powietrza oraz mniej gramów na wadze. Te modele oczywiście również mają ochraniacz szczęki, co jest nieodzownym elementem każdego Full Face’a. Zaawansowanie oczywiście kosztuje i za taki model zwykle przyjdzie nam zapłacić nieco więcej.

 

Trzecim typem kasków pełnych jest Full Face z odpinaną szczęką. To ciekawa propozycja do enduro, bowiem jeden kask może mieć gardę, a jednocześnie można cieszyć się lżejszym kaskiem bez niej. Modele występujące na rynku różnią się masywnością (jedne są duże i mocne, a inne mają bardziej delikatną konstrukcję) oraz łatwością demontowania szczęki. W jednych robi się to błyskawicznie, w innych wymagane jest jakieś narzędzie. Jakby na to nie patrzeć, taki model ma sporo zalet. Na łatwe trasy można całkowicie zrezygnować z gardy, a na dni z wyciągiem jeździć ciągle z nią. Z kolei podczas wypadów enduro w trakcie jazdy możemy decydować, czy i kiedy zakładamy szczękę. Warto natomiast pamiętać, że - gdy szczęka jest doczepiana - najczęściej taki kask jest mniej sztywny, a sama szczęka mniej mocna, bo jednak jest połączona, a nie pozostaje integralną częścią skorupy. To może mieć znaczenie przy ekstremalnie mocnych upadkach. 

3 typy Full Face'ów:

 • Klasyczny Full Face DH / Freeride - świetna ochrona, słaba wentylacja, wysoka masa, dobra cena
 • Lekki Full Face Enduro - świetna ochrona, lżejszy, lepiej wentylowany, bardziej komfortowy, droższy
 • Full Face z odpinaną szczęką - dobra ochrona, duża uniwersalność, zwykle cięższy, niż lekkie modele, mniej pancerny oraz droższy, niż klasyczny Full Face

 

Rozmiar 

Podczas wyboru kasku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie do obwodu naszej głowy. Kask nie może być za ciasny, ponieważ będzie to niekomfortowe, a jednocześnie nie może być zbyt duży, bo to zwyczajnie niebezpieczne, a do tego również niewygodne, gdy chełm lata nam luźno po głowie. Powinien być po prostu dopasowany do naszej czaszki. Warto zwrócić uwagę, że niektóre modele mają regulowany obwód, a inne nie. Podczas zakupu najlepiej przymierzyć i stwierdzić czy pasuje nam na obwód, ale też szerokość i głębokość. W kasku musimy czuć się dobrze, bezpiecznie, jego skorupa musi stabilnie spoczywać na naszej głowie. 

 

 

 

 

Wentylacja

Jeżeli zamierzamy pokonywać podjazdy na rowerze, czyli nie będziemy korzystali z wyciągów, warto sięgać po modele z dobrą wentylacją. Kaski pełne, z minimalną ilością otworów pozostawić jedynie do DH oraz jazdy w Bike Parkach. Zasada jest dość prosta - zwykle im więcej otworów w skorupie, tym lepsza wentylacja

 

Komfort

Nie mniej istotna jest wygoda, czyli to jak się czujemy w kasku, czy nic nas nie uciska, nie uwiera itd. Zwykle im droższy i bardziej zaawansowany jest dany kask, tym bardziej komfortowe będzie jego wyściełanie. Do tego masa będzie niższa, co również wpływa na to, jak kask leży nam na głowie. Podczas zakupu warto dokonać przymiarki i zobaczyć, czy kask oraz zapięcie pod brodą są dla nas komfortowe, bo jednak anatomiczna budowa każdego ridera jest inna, a dodatkowo wygoda (czułość na detale) pozostaje kwestią mocno indywidualną. 

 

 

 

 

Co jeszcze?

W każdym Full Face’ie znajdziemy też daszek, który prawie zawsze jest regulowany. Upewnijmy się, że jego pozycje (położenie) nam odpowiadają i pozwalają na dobre widzenie trasy. Standardem jest też mocowanie do gogli i szerzej mówiąc - kompatybilność z nimi. Jeśli używamy pełnej zbroi, upewnijmy się też, że dany kask jest kompatybilny ze stabilizatorem karku. Poza tym niektóre modele mają różne dodatkowe patenty - często możemy znaleźć choćby mocowanie kamery akcji.

Polecane przez redakcję

 

ABUS AirDrop MIPS

Niemiecki producent to obecnie jeden z rynkowych specjalistów w dziedzinie budowania kasków, a ogólne dbanie o bezpieczeństwo rowerzystów i rowerów to główna misja ABUS-a - bo przecież obok kasków Niemcy oferują też m.in. jedne z najbardziej cenionych zabezpieczeń dla rowerów na rynku. 

Wśród ich nowych modeli kasków MTB na sezon 2022 znalazł się też świetnie wyglądający Full Face. AIRDROP zwraca na siebie uwagę nie tylko świetnym designem, ale i dopracowaną konstrukcją. Wykonanie go w technologii in-mold, która łączy trwale skorupę wewnętrzną z EPS z powłoką zewnętrzną to już na tym poziomie obowiązek. AirDrop ma jednak zapewniać również wyjątkowy jak na full-face'a komfort, o co zadbać ma: dopracowany system wentylacji z aż 11 wlotami i 6 wylotami powietrza, oddychające wewnętrzne poduszki oraz stosunkowo niska masa, wynosząca 790 g w wersji z MIPS w rozmiarze S-M. Kask posiada system dopasowania Zoom-Ace-FF oraz zapinanie z klamrą klamry D-ring. Komfort użytkowania ma zwiększać też system ASC, który zwiększa świadomość przestrzenną w tak zabudowanym kasku. Jest kompatybilny nie tylko z goglami, ale także ze standardowymi okularami. WAGA: 790g

Co ciekawe - model ten kompatybilny jest też z chipem QUIN, czyli systemem ABUS-a, który w momencie wypadku wysyła powiadomienie na wybranego smartfona (AirDrop dostępny też jest w wersji z chipem już będącym na wyposażeniu w momencie kupna). Kask dostępny jest aż w 4 wersjach kolorystycznych i dwóch rozmiarach do wyboru. 

 

 • Cena: 1360 zł
 • Waga: 790g (S-M)
 • InMold - trwałe połączenie skorupy wewnętrznej (EPS) z zewnętrzną
 • Zoom-Ace-FF - system regulacji obwodu
 • Krawędzie chroniące obojczyk
 • Gotowość do współpracy z QUIN
 • ASC - kanały na bokach kasku dla zwiększenia świadomości przestrzennej dookoła
 • Oddychające poduszki policzkowe
 • Konstrukcja przyjazna okularom
 • System podwójnej klamry D-ring
 • Wentylacja: 11 wlotów / 6 wylotów
abus.com gdzie kupić?

 

 

Co na rynku?

Na rynku dostępnych jest sporo interesujących modeli. My na kolejnej stronie prezentujemy przykładowe kaski, które dobrze obrazują poszczególne typy Full Face’ów MTB, o których pisaliśmy w artykule. 

 

 

 

Klasyczny Full Face DH

Fox Rampage MIPS
 • Klasyczny, wytrzymały i świetnie chroniący głowę kask typu Full Face. W tym konkretnym modelu z - dodatkowo chroniącym podczas upadku - systemem MIPS. Ma ograniczoną wetnylację i sporo waży, ale doskonale chroni czaszkę. 

Lekki Full Face Enduro

iXS Trigger FF
 • Doskonale wentylowany i odchudzony Full Face. Bezpieczny, a jednocześnie lżejszy i pozwalający na odprowadzanie nadmiaru ciepła z głowy. Nadaje się do podjeżdżania i idealnie sprawdzi się na dłuższe wycieczki.

 

Full Face z odpinaną szczęką

Uvex Jakkyl HDE 2.0
 • Uniwersalny kask, który łączy w sobie Full Face'a i lżejszy kask do jazdy w stylu trail i enduro. Ma odpinaną gardę, więc sami decydujemy, czy w danej chwili chcemy mieć lekki kask, a kiedy lepiej chroniącego Full Face'a.