Materiał zawiera treści reklamowe

Kask rowerowy dla dziecka - poznaj rodzaje i dowiedz się jaki wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy dla dziecka. Jakie są rodzaje, rozmiarówka oraz cechy modeli dla dzieci?

Drukuj
Puky LR Ride Splash Michał Kuczyński

Kask rowerowy dla dziecka musi być bezpieczny, komfortowy i dobrze dopasowany do głowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując kask dla dziecka?

O tym, że kask rowerowy stanowi podstawowę zabezpieczenia naszego dziecka na rowerze chyba (mamy nadzieję!) nikogo nie musimy przekonywać. W przypadku osoby dorosłej każdy tak naprawdę odpowiada za siebie i chociaż jako redakcja zawsze będziemy rekomendować jazdę w kasku, to jednak decyzja o tym, czy kask ubierać czy nie leży tak naprawdę w Waszych rękach. Inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci - przecież to my odpowiadamy za ich bezpieczeństwo, zarówno kiedy dzieci przewozimy w foteliku / przyczepce, jak i kiedy dzieci już samodzielnie jeżdżą na rowerze w naszej asyście.

 

 

Zdecydowanie więc powinniśmy zadbać o to, żeby dziecko zawsze jechało w kasku. Warto wyrobić wręcz nawyk, że rower tykamy dopiero wtedy, gdy kask jest już założony i zapięty. Taki stan rzeczy ma zresztą też swoje długoterminowe skutki - wydaje nam się, że jeśli wyrobimy w dziecku przyzwyczajenie jazdy w kasku za młodu, to normalnym będzie sięganie po kask także kiedy dziecko podrośnie.

 

Zobacz również:

 

 

Wybór kasku dla dziecka nie jest sprawą z gatunku najłatwiejszych, dlatego też tworzymy ten poradnik. Po pierwsze - na rynku znajdziemy masę przeróżnych modeli, w gąszczu których ciężko jest się odnaleźć. Po drugie - kask powinien być dobrze dopasowany, aby spełniał swoją funkcję należycie oraz żeby dziecko czuło się w nim komfortowo (w przeciwnym razie spodziewajny się buntu na pokładzie).

 

 

Szukając kasku na naszą głowę, sami czujemy, czy jakiś kask nam odpowiada czy nie. W przypadku dziecka takiej pewności niestety nie mamy, jednak możemy mimo tego możemy poczynić kilka kroków, które pomogą nam trafić pasujący naszemu podopiecznemu model.

Od czego zacząć?

Na początku rada - nie starajcie się za wszelką cenę oszczędzać na kasku, szukając modeli najtańszych lub kupując kask z niesprawdzonego źródła. Jeśli chcecie kupić kask używany, to musicie mieć 100 procent pewności, że nigdy nie brał on udziału w żadnym wypadku. Z tego powodu polecamy poszukać wśród nowych kasków i dodatkowo postawić na sprawdzonych producentów. Kaski dla dzieci powinny posiadać certyfikat EN 1080 oraz EN 1078 - to nasza gwarancja, że dany kask spełnia wymogi bezpieczeństwa ustalone w Uni Europejskiej. 

Druga sprawa to zrobienie z zakupu kasku ,,małego święta". Jeśli chcecie, aby dziecko chętnie go założyło, to warto sięgać po modele, które dziecku się podobają. Dobrym pomysłem jest pójście na zakupy razem, albo wspólne wybieranie kasku przez internet. Nasz cel jest prosty - dziecku ma się podobać na tyle, że będzie chciało go założyć. Uwierzcie, że czasem są z tym problemy...

 

 

Jak dopasować kask rowerowy dla dziecka?

U podstaw trafienia dobrego rozmiaru kasku stoi oczywiście zmierzenie obwodu głowy naszej pociechy. Na tym jednak się nie kończy - uważalibyśmy z kupowaniem kasków dla dzieci w internecie. Kask przed zakupem warto przymierzyć, sprawdzić również jak leży na głowie naszego dziecka - czy głębokość jest odpowiednia, czy daje się optymalnie do głowy dopasować. Kask nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny (albo dziecku będzie niewygodnie, albo kask po prostu nie spełni swojej funkcji w sytuacjach podbramkowych i dodatkowo będzie co chwilę zsuwał się na oczy). Co prawda w przypadku zakupów internetowych zawsze można kask zwrócić, ale po co sobie utrudniać życie?

Kask poza odpowiednim doborem obwodu powinien osiąść około 2-3 cm ponad oczami naszego dziecka. Przy okazji sprawdźcie też, jak kask leży na głowie z dodatkową czapką - w chłodne pory roku wasze dziecko będzie ją przecież musiało założyć pod kask. Warto też pomyśleć w tym momencie o przyszłości - jeśli obwód głowy dziecka wynosi 50 cm, to zdecydowanie lepiej będzie kupić kask w rozmiarze 50-54, niż np. ten kończący się na granicy 52 cm. Powyższe pozwoli po prostu na używanie kasku przez dłuższy czas. Skontrolujcie też, ile jest zapasu po bokach, dzieci często mają mało foremne głowy i może się tak zdarzyć, że rozmiarówka wskazuje jeszcze zapas, a kask już ledwo daje się wcisnąć na głowę. 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podobnie jak w przypadku kasków dla dorosłych - na wentylację oraz wagę. W przypadku pierwszego aspektu - im kask ma więcej otworów wentylacyjnych, tym lepiej głowa naszej pociechy będzie oddychać w ciepłe dni. Dzieci z racji na to, że są lżejsze i słabsze, są też bardziej wyczulone na wagę kasku (większy procent ich masy, niż w przypadku dorosłych) - zadbajmy o to, by ten był możliwie lekki, bo to na pewno wpłynie na komfort podróżowania dziecka.

Kask rowerowy dla dziecka - co na rynku?

Wśród dziecięcych kasków rowerowych można wyróżnić kilka typów, które odpowiadają kolejnym stopniom rozwojowym dziecka. Najmniejsze są kaski dla bardzo małych rowerzystów - do około 3 roku życia. Następnie znajdziemy kaski rowerowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Kolejną grupą są modele dla pociech w wieku wczesnoszkolnym. Potem sięgać trzeba już po kaski rowerowe dla nastolatków lub dorosłych.

Oczywiście tempo rozwoju u dzieci bywa bardzo zróżnicowane, dlatego nigdy nie sugerujemy się wyłącznie wiekiem i zawsze mierzymy kaski przed zakupem. Na kolejnych stronach znajdziecie przegląd przykładowych modeli kasków dla dzieci dostępnych na rynku. Wybraliśmy po jednym modelu spośród każdego typu.

 

 

 

Kask dla dzieci do 3 lat

Lazer Bob+
  • Kaski rowerowe dla najmłodszych charakteryzują się dość dużą, masywną skorupą. Taka budowa dobrze chroni głowę, a jednocześnie jest też odporna na przypadkowe zniszczenia niezwiązane z jazdą na rowerze. Wentylacja jest w nich ograniczona, ale starcza na pierwsze, krótkie przejażdżki. 

Kask dla dzieci 4-6 lat

Rudy Project Rocky
  • Nieco większy kask, który zwykle będzie modelem towarzyszącym nauce jazdy na dwóch kołach. Skorupa jest tutaj również dość masywna i odporna np. na przypadkowe zrzucenie kasku na ziemię. Znajdziemy tu też sporo otworów wentylacyjnych, które zapewniają skuteczne chłodzenie. 

 

Kask dla dzieci 7-10 lat

Specialized Shuffle Youth
  • Prawie dorosły kask, który wyglądem i rozmiarem stoi pomiędzy światem dzieci i dorosłych. Ma skorupę oraz wzornictwo dopasowane do potrzeb dużego dziecka. W przypadku tego modelu zastosowano też system MIPS podnoszący bezpieczeństwo. 

Kask dla nastolatków

Rockrider MTB 500
  • W przypadku nastolatków wiele zależy od rozmiaru głowy. Często można sięgać od razu po kaski rowerowe dla dorosłych, albo - w przypadku mniej wyrośniętych pociech - po modele dla nastolatków, które są pomniejszonymi kopiami kasków dla pełnoletnich riderów. 

 

Kask z ochroną szczęki

Kellys Sprout
  • W przypadku małych riderów, którzy lubią jeździć nieco ostrzej niż przeciętni rowerzyści, warto rozważyć jazdę w kasku typu full-face, czyli modelu chroniącym również szczękę. Przykładowy Kellys to model typowo dziecięcy, a osłonę szczęki można demontować.