Spis treści:
Shimano to najbardziej rozpoznawalna rowerowa marka na świecie! Japońska firma jest bezapelacyjnym liderem rynku osprzętu rowerowego. Pomimo, że rozwijała się z dala od najbardziej zakręconej na punkcie kolarstwa Europy, to już w 1921 roku rozpoczęła produkcję części do rowerów! W tym artykule prezentujemy Wam klasyfikację grup osprzętu Shimano, które są przeznaczone do rowerów szosowych. Zaczniemy od najbardziej podstawowych napędów, a następnie będziemy przechodzili przez osprzęt ze średniej półki, aż do grup najbardziej zaawansowanych.
Zobacz również:
Celem tego poradnika jest pomóc Wam w zrozumieniu jakie są główne założenia każdej z grup osprzętu oraz do czego są one przeznaczone. Wskazujemy kluczowe cechy danej grupy oraz jej główne wyróżniki spośród pozostałych. To z pewnością pomoże lepiej poruszać się w gąszczu szosowych grup Shimano, których w sumie jest aż siedem! Dzięki temu łatwiej będzie dokonać wyboru roweru z satysfakcjonującym Was osprzętem lub – kiedy zechcecie dokonać modernizacji posiadanej już szosy – wybrać grupę spełniającą Wasze oczekiwania.
W skład grupy osprzętu wchodzą następujące elementy: przerzutka przednia i tylna, klamkomanetki, mechanizm korbowy, kaseta, łańcuch, a także zaciski hamulców tarczowych lub klasyczne szczęki. Powyższe komponenty tworzą trzon każdej grupy, natomiast w przypadku Shimano często w skład komponentów sygnowanych logotypem danej linii (np. Ultegra) dochodzą jeszcze części służące do rowerów czasowych, a także koła, piasty, czy np. pedały. My zaprezentujemy wam trzon każdej z grup, czyli napędy i hamulce.
Hierarchia grup szosowych Shimano
Shimano Tourney / A070
- Tourney / A070 to najtańsza grupa osprzętu Shimano, którą możemy zaadaptować do szosy. W rzeczywistości to siedmiobiegowy napęd do tanich, rekreacyjnych rowerów z kierownicą typu baranek. Pomimo tego znajdziemy w nim już klamkomanetki i korbę z dwoma blatami 50/34. Dostępna jest też opcja z trzema zębatkami (50/39/30). W grupie A070 zastosowano najtańsze materiały – stal i plastik. Jest to prosty system 2x7 lub 3x7 z jednym mocno archaicznym rozwiązaniem w postaci nakręcanego wolnobiegu, a nie kasety zębatek na tylnym kole. Powyższe cechy nie gwarantują dużej trwałości, czy dokładności w działaniu. Na Tourney możesz postawić wtedy, jeśli niska cena zakupu jest dla Ciebie najważniejsza, a szosę traktujesz w 100% rekreacyjnie i turystycznie. Bardziej na zasadzie spróbowania.
Shimano Claris
- Shimano Claris R2000 to pierwsza grupa w ofercie, która designem nawiązuje do bardziej zaawansowanych napędów. Jednak w praktyce nadal jest to osprzęt rekreacyjny i nieprzeznaczony do agresywnej sportowej jazdy. Masa Clarisa czy szybkość działania nie dorównują grupom wyczynowym, ale ten napęd sprawdzi się świetnie w rekreacyjnej szosie czy na dojazdy do pracy. Trwałość grupy stoi na przyzwoitym poziomie, a nowoczesny wygląd czteroramiennego mechanizmu korbowego nie odbiega znacząco od grup topowych. Korba posiada zintegrowaną oś, a ośmiobiegowe klamkomanetki mają dwie dźwignie zlokalizowane w ,,klamce" i umożliwiają obsługę biegów w dolnym chwycie. Działają według tej samej zasady, co w grupach wyższych. Podobnie jak u droższych braci poprowadzono też linki, które biegną estetycznie ukryte pod owijką. Claris to system 2x8 lub 3x8 i główny zarzut, jaki można wytknąć tej grupie to brak ciasnego stopniowania kasety. Poza tym jest to naprawdę udany napęd. W linii Claris występują jedynie hamulce szczękowe, ale jeśli ktoś zechce, można sparować klamkomanetki tej grupy z dowolnymi mechanicznymi tarczówkami. Rower na Claris'ie możesz wybrać, jeśli zaczynasz przygodę z szosą. Do bardziej sportowej jazdy warto spoglądać na grupy wyższe.
Shimano Sora
- Sora R3000 to dziewięciobiegowa grupa dla początkujących entuzjastów kolarstwa. Ciekawy wybór do zbudowania niedrogiego roweru szosowego, który naprawdę dobrze wygląda, jest ergonomiczny i wygląda całkiem rasowo. Sora bowiem mocno nawiązuje designem do grup droższych. Jest to system 2x9 lub 3x9, a dużą przewagą na Clarisem jest ciaśniejsze stopniowanie kaset, których zresztą dostępnych jest aż 6 opcji! Sora nadaje się do rekreacyjnej sportowej jazdy oraz do rowerów przeznaczonych do treningu. Jest wyraźnie lżejsza od odświeżonej grupy Claris, choć nadal znacznie cięższa niż grupy wyższe. Wzrosło również zastosowanie stopów aluminium na rzecz eliminacji stali. Również producenci rowerów chętnie korzystają z Sory do wyposażenia rowerów szosowych – szczególnie maszyn endurance, turystyków czy najtańszych graveli. To ostatnia grupa, która występuje w opcji zarówno na dwa blaty (50/34), jak również z trzema tarczami z przodu (50/39/30). Od Tiagry w górę mamy już tylko napędy z dwoma tarczami z przodu.
Shimano Tiagra
- Grupa Shimano Tiagra to kolejny poziom zaawansowania, który zaczyna reprezentować naprawdę wysoki poziom działania, choć od grup droższych różni się mniejszą liczbą biegów w kasecie i wyższą masą. Jest to mechaniczny napęd 2x10, który w obecnej wersji 4700 jest bardzo udaną propozycją. Choć do dyspozycji nie mamy dwunastu biegów, jak w osprzęcie sportowym, to szczególną uwagę zwraca obecność nowych klamkomanetek w wersji współpracującej z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Model oznaczony kodem 4720 – wygląda bardzo nowocześnie i w zasadzie ergonomią nie odbiega wiele od 105. Dostępna jest też wersja pod hamulce szczękowe. Cieszy również niska cena części eksploatacyjnych, przede wszystkim łańcuchów i kaset. Dostępne są dwie opcje mechanizmu korbowego: 52/36 i klasyczny kompakt 50/34. Obecność tej pierwszej wskazuje na bardziej sportowy charakter tej grupy osprzętu. Choć zawodników może drażnić brak opcji kasety 11-28. Jest 11-25, 12-28, 11-32 i 11-34. Zarówno Sora, jak i Tiagra sprawdzą się w rowerach do rekreacyjnej amatorskiej jazdy szosowej, choć z Tiagrą można śmiało stawać na starcie amatorskich wyścigów.
- Test: Shimano Tiagra (4700)
Shimano 105
- Kolejna w hierarchii grupa oferuje już poziom osprzętu sportowego i jest mocnym punktem oferty Shimano. Często jest wybierana przez bardzo wielu producentów do nowych rowerów oraz chętnie przez samych kolarzy. Mamy tu bowiem do czynienia z osprzętem, który ma już praktycznie wszystkie zalety lepszej Ultegry i topowego Dura-Ace'a oraz podobny wygląd i ergonomię, tyle że jest po prostu cięższy i mniej wysublimowany technologicznie. Przez wielu – słusznie zresztą – 105 określana jest mianem grupy szosowej o najlepszym stosunku ceny do jakości działania na rynku. Shimano 105 serii 7100 to w tej chwili najniższa grupa szosowa działająca w systemie 2x12. Co warte podkreślenia, możemy wybierać między wariantem elektronicznym, czyli Di2 lub wersją mechaniczną. Przy czym 105 w wersji elektronicznej to najbardziej podstawowa grupa Di2 w kolekcji Shimano, a 105 w wersji mechanicznej to najwyższa dostępna obecnie na rynku grupa napędowa z linkami! Niezależnie od wariantu 105 ma obecnie wyłącznie hamulce tarczowe hydrauliczne. To naprawdę dobry wybór, droższym grupom ustępuje głównie wyższą masą i tańszymi materiałami zastosowanymi w produkcji. Grupa 105 zadowoli Cię zarówno pod względem trwałości, jak i precyzji działania.
- Test: Mechaniczna grupa Shimano 105 2x12 (R7100)
Shimano Ultegra
- Shimano Ultegra serii R8100 to najnowsza odsłona tej grupy, która miała swoją premierę na sezon 2022 i od tego momentu dostępna jest tylko jako Di2. Jednym słowem nie ma już mechanicznej Ultegry, a jedyna opcja to korzystanie z elektronicznej zmiany przełożeń. Taki kierunek rozwoju obrała branża, a dla fanów mechaniki pozostaje grupa 105 lub poszukanie starszych grup napędowych... Warto wiedzieć, że Japończycy uczynili nowe Di2 grupą częściowo bezprzewodową – klamkomanetki pozbawione są kabelków i łączą się zdalnie z tylną przerzutką, która stanowi "mózg" całego systemu. Ona jednak jest połączona kablem z baterią i przednią przerzutką. Takie rozwiązanie zdaniem Shimano wyciąga największe zalety z systemu bezprzewodowego i przewodowego za jednym razem. Montaż i serwis są bowiem znacznie prostsze, ale szybkość działania wg Shimano wyraźnie lepsza, niż w całkowicie bezprzewodowym AXS SRAMa. Kolejną ważną cechą nowej Ultegry jest ilość biegów – spotykamy tu konfigurację 2x12 i tylko dwie opcje rozpiętości kaset (11-30 i 11-34). Za to korby są trzy – 52/36 i 50/34 na szosę oraz 46/36 do rowerów przełajowych. W gronie nowych komponentów Ultegry znajdziemy także mechanizmy korbowe z pomiarem mocy. Delikatnemu udoskonaleniu uległy też cenione już wcześniej zaciski hydraulicznych hamulców, które odsuwają o 10% okładziny od tarcz hamulcowych. Dzięki temu eliminacji ma ulec problem ocierania okładzin o tarcze, gdy system się mocno nagrzeje lub gdy jeździmy w brudnym środowisku. Co ciekawe i może być powodem do zadowolenia dla wielu osób – Shimano utrzymało w gronie produktów R8100 także hamulce szczękowe! Choć tak naprawdę jest to wariant będący mieszanką starego Di2 z nowym, który został ,,niskim kosztem" wprowadzony dla konserwatywnych odbiorców.
- Szczegółowo o nowej Ultegrze pisaliśmy tu: Ultegra R8100
Shimano Dura-Ace
- Shimano Dura-Ace R9200 tak naprawdę dzieli wszystkie rozwiązania konstrukcyjne z nową Ultegrą R8100, natomiast jasno w tym przypadku widać, że grupa Dura-Ace dedykowana jest dla zawodowców i wyczynowców. Bardziej wysublimowany proces obróbki droższych niż w Ultegrze materiałów to jedno. Najbardziej odczuwalną różnicą względem Ultegry jest obecność dodatkowych wariantów kaset i korb, dedykowanych dla najmocniejszych zawodników (kaseta 11-28 oraz korba 54-40T!). W gronie nowych produktów Dura-Ace znajdziemy też udoskonalone klamkomanetki, szybciej działające przerzutki (względem poprzedniej generacji, a nie wspomnianej Ultegry R8100), korby z pomiarem mocy lub bez, ulepszone hamulce... Mamy tu do czynienia ze sprzętem, który w peletonie World Tour jest dominujący, co mówi samo za siebie. Szczegółowo nowego Dura-Ace'a opisywaliśmy w teście tej grupy, po naszym udziale w oficjalnej premierze we Francji. Na koniec wspomnimy, że podobnie jak w przypadku Ultegry, tak również i tutaj dostępny jest wariant pod hamulce szczękowe oparty o łapy poprzedniej serii po liftingu. Warto w tym miejscu dodać, że zarówno Ultegra, jak i Dura-Ace w wersji pod hamulce obręczowe to Di2 działające po kabelkach, a nie pół-bezprzewodowe.
- Test: Shimano Dura-Ace R9200
Co wybrać?
Odpowiedź na pytanie, jaką grupę osprzętu wybrać, nie jest prosta. W dużym uproszczeniu: jeśli zaczynasz swoją przygodę z szosą, to Sora i Tiagra nie powinny zawieść twoich oczekiwań. Jeśli szosy chcesz używać do treningu sportowego, warto zainwestować w 105-tkę. Jeśli natomiast rowerem chcesz walczyć na wyścigach, to postaw na Ultegrę lub Dura-Ace - one pozwolą ci wykorzystać pełnię Twojego sportowego potencjału.