Materiał zawiera treści reklamowe

Jak i czym wyczyścić łańcuch rowerowy?

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy skutecznie i szybko? Sprawdź nasze porady!

Drukuj
Michał Kuczyński

Podstawą dobrze nasmarowanego łańcucha jest... jego dokładne umycie. Jak dokładnie wyczyścić łańcuch ze starych smarów i brudu oraz czego warto w tym celu użyć? Odpowiadamy w poniższym poradniku!

Regularne dbanie o dobrą kondycję łańcucha nie tylko sprawia, że jeździ nam się lżej i przyjemniej, bo napęd pracuje sprawniej i ciszej. Czysty i posmarowany łańcuch zapewnia nam również... oszczędność pieniędzy! Dzieje się tak, ponieważ łańcuch stale oddziałuje na blaty korby i koronki kasety, wpływając na żywotność tych elementów. Jeśli jest czysty, generuje mniejsze tarcie i oddala w czasie potencjalną wymianę zębatek na nowe. Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, że nie tylko powinniśmy dbać o czystość i smarowanie łańcucha, ale także o to, aby kontrolować czy nie uległ on zbyt dużemu rozciągnięciu - w takim wypadku łańcuch może przyspieszyć zużycie blatów korby i kasety, co może nas narazić na szybszą konieczność wymiany tych podzespołów.

 

Wracając do meritum artykułu - czyszczenie łańcucha to jedna z dwóch czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie. Bezpośrednio po jego wyczyszczeniu musimy go bowiem nasmarować, a o tym procesie piszemy w artykule: "Jak i czym smarować łańcuch w rowerze?". Zanim więc łańcuch nasmarujemy musimy go możliwie dokładnie umyć. 

 

Zobacz też:

 

 

Czym myć łańcuch?

 

 

Na rynku znajdziemy sporo dedykowanych preparatów do czyszczenia łańcucha rowerowego - są to oczywiście odtłuszczacze lub specjalne pianki, które mają za zadanie rozpuścić stary smar i go wypłukać. Sporo osób do czyszczenia łańcucha stosuje też benzynę ekstrakcyjną. Przewagą dedykowanych odtłuszczaczy jest na pewno przyjemniejszy zapach, jednak pod względem skuteczności dedykowane preparaty są zbliżone do wspomnianej benzyny. Ważnym jest, żeby nie używać niededykowanych do rowerów odtłuszczaczy podczas gdy zdecydujemy się myć łańcuch kiedy jest on zamontowany w napędzie - lepiej wcześniej sprawdzić, czy taki preparat jest bezpieczny dla lakieru roweru.

 

 
 

 

 

Jak myć?

Najbardziej skuteczny sposób na umycie łańcucha wymaga jego zdemontowania z roweru, natomiast przy użyciu dobrych preparatów i specjalistycznych szczotek lub gąbek można niemal równie skutecznie zrobić to na rowerze. Zacznijmy jednak od mycia poza rowerem. Najpierw należy zdjąć łańcuch, stąd szczególnie polecamy Wam abyście używali spinek, a nie łączenia za pomocą pinu. Następnie bierzemy plastikową butelkę z szeroką zakrętką, wkładamy do niej łańcuch i wlewamy do wewnątrz wybrany przez nas odtłuszczacz. Zakręcamy i energicznie potrząsamy. Po wyciągnięciu łańcucha wycieramy go i pozwalamy nieco przeschnąć - odtłuszczacze odparowują szybko, więc długo czekać nie musimy. Co ważne - benzynę lub inny preparat który pozostał w butelce możemy śmiało odlać do jakiegoś słoika i w przyszłości użyć ponownie. Warto w tym momencie też wytrzeć szmatką nawilżoną odtłuszczaczem elementy napędu takie jak: blaty korby czy kółka przerzutki. Warto również zdemontować tylne koło i wyczyścić kasetę - robimy to albo nawilżoną odtłuszczaczem szmatką albo, jeśli takowy posiadamy, możemy spryskać ją odtłuszczaszem w atomizerze i następnie wytrzeć. Najskuteczniejszym sposobem na czyszczenie kasety jest oczywiście wytarcie każdej z koronek po zdemontowaniu kasety z bębenka.

 

 
 

 

 

Powyższy sposób jest najbardziej skuteczny i kompleksowy, jednak nie oszukujmy się - jeśli nie ścigamy się co tydzień w przełajach, to nie będziemy musieli stosować tego sposobu za każdym razem (od czasu do czasu warto!). Jeśli łańcuch nie jest bardzo zabrudzony, możemy wyczyścić go bezpośrednio w rowerze - w tym celu najlepiej posłużyć się szmatką lub szczotką nasączoną naszym odtłuszczaczem / benzyną i możliwie dokładnie wytrzeć. Na rynku dostępne są też maszynki dedykowane do mycia łańcucha zamontowanego w napędzie rowerowym. Całą procedurę mycia możecie dokładnie prześledzić w naszym filmie, który prezentujemy powyżej. 

 

 

 

 

Co na rynku?

Poniżej znajdziecie kilka przykładów odtłuszczaczy i akcesoriów do mycia łańcucha, jakie znajdziemy na rynku - mamy nadzieję, że wskazówki przydadzą się Wam w efektywnym i szybkim czyszczeniu łańcucha w rowerze. Powodzenia!

 

 

 

Odtłuszczacz do łańcucha w aerozolu

  • To chyba najpopularniejszy ze względu na powszechność i wygodę użycia środek myjący łańcuch - tego typu preparat ma w ofercie praktycznie każda firma, która oferuje kosmetyki rowerowe. W pojemniku znajduje się płynny odtłuszczacz, który pod ciśnieniem aplikujemy na łańcuch. Dobrze go na chwilę zostawić, by związał ze sobą cząstki brudu i spenetrował ogniwa łańcucha. Następnie łańcuch myjemy szczotką lub po prostu szmatką, jeśli nie był bardzo zabrudzony.
  • Plusy - szybkość i wygoda użycia. Tego typu preparaty zwykle też ładnie pachną.
  • Minusy - nie jest to zbyt dokładna metoda usuwania brudu, szczególnie tego starego i tkwiącego głęboko w łańcuchu. 

Odtłuszczacz do łańcucha w płynie

  • Na rynku znajdziemy też większe opakowania dedykowanych do napędu odtłuszczaczy. Jednym z popularniejszych jest np. preparat Shimano. Z pewnością jest nieco mniej wygodny w użyciu niż aerozol, ale za to jest bardziej ekonomiczny i dostępny w większych opakowaniach.

 

 

Pianka myjąca do łańcucha

  • Na rynku znajdziemy też kilka aktywnych pian dedykowanych do czyszczenia napędów. Piana w formie podobnej do tego, co spotykamy w piankach do golenia, nakładana jest w tym przypadku na łańcuch, a następnie wchodzi w reakcję z brudem (wiąże go) i penetruje zakamarki łańcucha. Po kilku minutach od nałożenia napęd opłukujemy, przecieramy i w zasadzie to tyle - gotowe!

Benzyna ekstrakcyjna / rozpuszczalnik

  • To jeden z popularniejszych "domowych" preparatów do czyszczenia łańcucha. Benzyna ma jeden zasadniczy minus - ma dość mocną, nieprzyjemną woń rozpuszczalnika, która po chwili wyparowuje, jednak... eliminuje raczej użycie tego sposobu czyszczenia w domu. Możemy jej używać albo poprzez nakładanie na szmatkę, albo do szejkowania w butelce / słoiku - wlewamy do takiego naczynia trochę benzyny, potrząsamy i cały brud - także ten wewnątrz ogniw - powinien zostać wypłukany. Bardzo skuteczna metoda, ale i... bardzo śmierdząca. 

 

 

Przyrząd do mycia łańcucha

  • Na rynku znajdziemy też dedykowane przyrządy do czyszczenia łańcucha, które eliminują konieczność jego demontowania z napędu. Do takiego przyrządu wlewamy odtłuszczacz, zapinamy go na napęd i po prostu kręcąc korbą automatycznie czyścimy łańcuch. Tego typu wynalazki ma w swoich szeregach m.in. Finish Line. 

Szczotki do mycia łańcucha

  • Na koniec proste, ale przydatne akcesorium - szczotka do mycia łańcucha. Na rynku spotkamy całe zestawy szczotek do mycia rowerów, niektóre z nich są bardziej, a niektóre mniej przydatne. W każdym wypadku szczotka pomaga w myciu napędu bez konieczności demontowania łańcucha. Budżetowa alternatywa? To może być zużyta szczoteczka do mycia zębów lub inna. ;)