Materiał zawiera treści reklamowe

Ubranie zimowe na rower: Sprawdź, jak się ubrać na rower jesienią i zimą?

Dowiedz się, co ubrać na rower zimą? Jaką odzież wybrać, aby jazda na rowerze była przyjemna i komfortowa?

Drukuj
Tomasz Makula

Niskie temperatury i opady śniegu lub deszczu - to zmora każdego rowerowego zapaleńca. Część z nas unika zimowych treningów jak ognia, lecz są one niezbędne do dobrego przygotowania do kolejnego z sezonu. Podpowiadamy więc, jak ubrać się zimą na rower!

Komfort termiczny podczas jazdy na rowerze jest jedną z najważniejszych kwestii. Ubiór powinien być perfekcyjnie zestrojony z warunkami atmosferycznymi oraz planowanym tempem naszej jazdy, a także terenem, w jakim się poruszamy. Bycie dobrze ubranym zapewnia nam większą efektywność, przyjemność oraz zmniejsza ryzyko wychłodzenia czy przewiania, które, mogą być bezpośrednią przyczyną choroby. Jazda na rowerze w trakcie zimowych miesięcy w naszym kraju także może należeć do przyjemnych, jeżeli wybierzemy adekwatny do pogody ubiór. 

 

 

Jaka kurtka rowerowa na zimę?

Kurtka zdecydowanie jest jednym z najważniejszych elementów kolarskiego ubioru na zimę. O ile jesienią, czy w zimowe dni z temperaturą powyżej +5 stopni Celsjusza wystarczy nam zestaw bielizna, bluza i kamizelka, o tyle w chłodniejsze dni na tułów trzeba czegoś więcej! Podczas pokonywania kilometrów w szybkim tempie narażamy się często na przeszywający nasze ciało wiatr i podmuchy zimna. Przede wszystkim kurtka zimowa powinna być wyposażona w wiatroszczelną membranę.

Ważny jest również aspekt ochrony przeciwdeszczowej. Idealnie, jeśli nasza kurtka ma membranę o właściwościach odpychających wodę, która może dać się nam mocno we znaki podczas zimowych miesięcy, kiedy za oknem nie ma mrozu. Często producenci podają dane takie jak odporność na ciśnienie wody np. 20.000mm/H20 (co jest bardzo dobrą wartością), która pozwala porównać kurtki między sobą pod względem wodoszczelności. Podczas jazdy zimą należy jednak uważać na zapocenie się skóry. No i na koniec oddychalność. Obowiązkowo należy posiadać bieliznę termoaktywna oraz zwrócić uwagę przy wyborze kurtki, aby była wykonana z oddychających materiałów.

 

Wszystkie zimowe modele mają specjalne ocieplenie od wewnątrz, a całość wykonana jest z termoaktywnych materiałów. Kurtki kolarskie są stworzone z myślą o kolarzach, więc posiadają dopasowany krój oraz wyższą stójkę, która pozwoli ochronić szyję. Większość z nich wyposażona jest w komplet tylnych kieszeni (często jedna z nich jest zapinana na zamek i wodoszczelna, co pozwoli schować tam telefon lub portfel). W całość zazwyczaj wplecione są drobne elementy odblaskowe np. w postaci napisów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas wieczornych treningów. 

 

 

Warto też zwrócić uwagę, że często producenci rozróżniają dwa modele zimowe, albo oferują osobną kurtkę jesienną i zimową. Zwykle oba typy mają z przodu wiatroszczelną i hydrofobową membranę, ale różnią się ilością ocieplenia. Im więcej jeździmy zimą, tym bardziej powinniśmy zainteresować się kupnem dwóch kurtek różnej grubości. Przecież to dość oczywiste, że innego modelu użyjemy na +2, a inny będzie nam potrzebny na -10 stopni Celsjusza. 

 

 
 

 

 

Zimowe spodnie rowerowe

W przypadku spodni sprawa wygląda bardzo podobnie. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które różnią się grubością oraz zastosowaniem wiatroszczelnych i hydrofobowych membran. Wykonane są z zastosowaniem podobnych rozwiązań, jakie znajdziemy w kurtkach. Niektóre modele posiadają specjalne wstawki z membrany na kolana i inne newralgiczne punkty, a pozostałe to ,,goła", ocieplona lajkra. Więcej o kolarskich zimowych spodniach piszemy w artykule: Jakie spodnie na rower? (Długie / Zimowe).

Warto szczególnie skrupulatnie podejść do wyboru i posiadania spodni zimowych na różne warianty pogodowe. O ile na górze ciała można regulować ubiór bielizną, czy dodatkową kamizelką, o tyle spodnie są najczęściej jedyną warstwą. Dużo jeżdżący zimą zwyczajnie potrzebują kilku różnych modeli na odmienne warunki pogodowe. Przy zakupie spodni kolarskich jednym z najważniejszych elementów jest wybór wkładki. Powinna być dopasowana w szczególności do naszej budowy kości, aby nie powodować nieprzyjemnych otarć i odparzeń. Część spodni zimowych nie posiada jednak wkładki, ponieważ przeznaczone są do użytku wraz z letnimi spodenkami (spodnie zimowe zakładamy na wierzch). Więcej o spodenkach na lato napisaliśmy w poradniku: Jakie spodenki rowerowe wybrać?

 

 

Na rynku występują także luźniejsze modele. Sprawdzą się one świetnie podczas mniej wyczynowych wypadów MTB, w trakcie uprawiania innych sportów lub nawet podczas dojazdu do pracy. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę, czy posiadają zwężające się nogawki i ściągacze na dole, które pomogą w dopasowaniu się do butów. Kolejną istotną rzeczą, która zależy od naszych preferencji jest zakup spodenek z szelkami lub bez. Polecamy spodenki na szelkach, które zazwyczaj lepiej leżą i możemy czuć się w nich o wiele bardziej komfortowo. Warto zwrócić także uwagę na płaskie szwy czy elementy odblaskowe. 

Rękawiczki, ochraniacze na buty, skarpety ...

W zimie nie możemy zapomnieć o szerokiej gamie dodatków, a tak naprawdę niezbędników do skutecznej walki z mrozem. W chłodnych miesiącach kluczowe są rękawiczki zimowe. W zasadzie jak w przypadku każdej części garderoby warto przygotować się na posiadanie minimum 2-3 par na różną pogodę. Im więcej jeździmy, tym bardziej precyzyjnie powinniśmy móc się ubrać. Poza samą termiką, warto wziąć pod uwagę ochronę przed wiatrem i wilgocią. Część z naszych czytelników używa zwykłych rękawic narciarskich i sobie to rozwiązanie chwali, jednak tak grube rękawice uniemożliwiają precyzyjną kontrolę roweru (szczególnie w terenie), a nawet utrudniają zmianę biegów. Poza tym słabo odprowadzają wilgoć. Więcej o modelach oraz podstawowych elementach ważnych przy zakupie napisaliśmy w artykule: Jakie rękawiczki na rower?

Nie zapominamy także o porządnej ochronie naszych stóp, które są bardzo wrażliwe na mróz. Przez większość czasu nasze stopy pozostają w bezruchu, co dodatkowo naraża je na niechciane wychłodzenie, a nawet odmrożenia. Warto mieć specjalne zimowe skarpetki. Dobrze sprawdzają się modele z wełny merino. Poprawić komfort możemy poprzez zakup zimowych ochraniaczy na buty lub specjalnych zimowych butów kolarskich. Więcej o tych elementach kolarskiej garderoby w poradnikach: Ochraniacze na buty rowerowe i Buty rowerowe na zimę. 

Praktyczna rada: jeśli Wasz neoprenowy ochraniacz nie daje wystarczająco rady, możecie spróbować wyciąć w grubej skarpecie miejsce na blok spd i założyć takowy wynalazek pod ochraniacz. Dodatkowo wkładkę w butach warto wymienić na wariant zimowy, zamiast letniego wentylowanego oraz zakleić taśmą izolacyjną otwory wentylacyjne w butach. Pamiętajmy, że od podeszwy ,,ciągnie" zimnem, ponieważ nie posiada ona izolacji, a dodatkowo ciągle kontaktuje się z nią zimny metalowy pedał. Te kilka zabiegów daje dobre efekty i pozwala dobrze ubrać się na rower zimą niskim kosztem. 

 

 
 

 

Koniecznie czapka pod kask!

Pomocne w walce z mrozem będą dodatki takie jak: czapka, bufy czy kominiarki. Ochronią one naszą twarz i pozwolą zabezpieczyć się przed pękającymi naczynkami. Dodatkowo będą stanowiły świetną ochronę szyi. W przypadku kominarki warto pomyśleć o modelach ze specjalnie wyciętym i skonstruowanym z odpowiednich materiałów otworze do oddychania. W przypadku jego nieodpowiedniego wykonania i zastosowaniu zwykłych materiałów, użytkownie mokrej kominiarki nie będzie należało do najprzyjemniejszych.

Na większość zimowych jazd wystarczy jednak lżejszy zestaw - czapka i chusta typu buff. Trzeba pamiętać, że dobra zimowa czapka to podstawa. Modele pod kask mają kształt i szwy dostosowane do wygodnego używania z kaskiem, a ich krój dobrze chroni zatoki i uszy. Na chłodne i wietrzne dni przyda się model z dodatkową membraną z przodu, która ochroni zatoki czołowe przed przeziębieniem. 

Jeśli macie wybór to warto postawić też na kaski aero lub modele ze specjalną nakładką. To one są najlepszym wyborem, ponieważ ograniczają wentylacją i sprawiają, że mniej zimnego powietrza chłodzi naszą głowę. 

 

 

Bielizna

Ostatnim elementem, który często jest zapomniany przez rowerzystów to bielizna termoaktywna. Jest to temat rzeka, a koszulki termoaktywne są pomocne zarówno w lecie, jak i zimie. Wszystko zależy od wybranego modelu. Bielizna termoaktywna pozwoli zachować odpowiednią temperaturę ciała, odprowadzi pot oraz utrzyma skórę suchą. Szczegółowo temat koszulek termoaktywnych omówiliśmy w artykule: Jaką koszulkę termoaktywną wybrać?

Na koniec pamiętajcie, by dbać o swoją widoczność na drogach - wszelkie elementy odblaskowe, najlepiej w miejscach ruchomych, wszelkie oświetlenie stosowane nie tylko w nocy (kiedy jest obowiązkiem!), ale i podczas bardziej ponurych dni - to wszystko pomoże nieuważnym kierowcom nas zauważyć i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo.

Co słychać na rynku zimowej odzieży rowerowej?

W przeglądzie rynku prezentujemy Wam przykładowe modele zimowych kurtek oraz spodni rowerowych, które są reprezentantami poszczególnych typów odzieży, o których piszemy w artykule. Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi poradnikami o zimowym ubiorze. Linki do nich zamieściliśmy poniżej. Pamiętajcie, nie ma złej pogody na rower, a jazda na rowerze zimą może być przyjemna, o ile zadbamy o dobry ubiór!

 

 

Inne poradniki, które mogą Cię zainteresować:

 

 

 

 

 

 

Gruba zimowa kurtka rowerowa

Assos Mille GT Ultraz Winter Jacket
  • Kurtka rowerowa na najcięższe warunki pogodowe, bardzo ciepła, do tego wiatroszczelna i odporna na umiarkowane opady deszczu. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy materiałów łączy w sobie doskonałą oddychalność i lekką budowę ze świetnymi właściwościami termicznymi. 

Jesienno-zimowa kurtka rowerowa

Van Rysel Racer
  • Kurtka rowerowa przeznaczona na jesień i cieplejsze zimowe dni. Ma sportowy, aerodynamiczny krój. Jest lekko ocieplona i nadaje się na mocne treningi oraz do dynamicznej sportowej jazdy. Oczywiście wyposażono ją w membranę, która chorni przed wiatrem i lekkimi opadami deszczu. Występuje w wielu kolorach, w tym jaskrawych - doskonale widocznych. 

 

Jesienno-zimowe spodnie rowerowe

Bontrager Circuit Thermal
  • Ocieplone spodnie rowerowe z wkładką, które sprawdzą się jesienią oraz wiosną, a także w cieplejsze zimowe dni. Zostały wykonane z ocieplonego, oddychającego i elastycznego materiału, jednak nie wyposażono ich w dodatkową membranę. Sprawdzają się w temperaturach od około 5 do 15 stopni Celsjusza.

Zimowe grube spodnie rowerowe

Sportful Total Comfort Bib Tight
  • Zimowe spodnie rowerowe na mroźne jazdy lub dni, kiedy jest mokro, a temepratura oscyluje około zera. Są mocno ocieplone, do tego wyposażone w wiatroszczelną i odporną na zachlapanie membranę. Gwarantują komfort termiczny w najgorszych warunakch pogodowych, a jednocześnie nie krępują ruchów i dobrze oddychają.