Materiał zawiera treści reklamowe

Jakie spodenki rowerowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dowiedz się, jak wybrać spodenki rowerowe - jakie rodzaje występują na rynku i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drukuj

Dobre spodenki rowerowe to podstawa, aby czas spędzony na siodełku upływał komfortowo! Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Spodenki rowerowe to elementarna część naszej garderoby, dlatego przed zakupem warto przemyśleć wszystkie wady i zalety danego produktu. Czym powinny charakteryzować się dobre spodnie rowerowe i co znajdziemy w chwili obecnej na rynku? Cóż... Szeroka gama produktów przyprawia o zawrót głowy. W gąszczu ofert staraliśmy się wybrać jednak te spodenki kolarskie, które powinny Was zainteresować.

 

 

 

Na wstępie warto dodać, że producenci przygotowali także kilka interesujących propozycji przygotowanych wyłącznie z myślą o kobietach - o damskich spodenkach rowerowych piszemy w osobnym poradniku: Jakie damskie spodenki rowerowe wybać? , w którym przedstawiliśmy warte uwagi spodenki rowerowe damskie.

 

Jeśli szukasz kolarskiej odzieży...

Koniecznie sprawdź ofertę na sklep.bikeworld.pl.

 

 

 

 

Zobacz też:

 

 

 

Z szelkami czy bez?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele początkujących rowerzystów. Spodenki rowerowe z szelkami o wiele lepiej leżą na ciele i nie przemieszczają się, co pozwoli na zmniejszenie przykrych dolegliwości (takich jak otarcia) podczas długich treningów. Dla kolarzy, którzy szukają spodenek rowerowych wybór powinnien być tylko jeden i bez zastanowienia trzeba postawić na spodenki rowerowe z szelkami. W końcu zawodowcy korzystają ze spodenek na szelkach nie bez powodu. Profesjonalne spodenki rowerowe najczęściej spotkamy z szelkami. Sytuacja zmienia się, kiedy spodenek używać będziemy głównie na weekendowe, niedługie wypady lub do jazdy czysto rekreacyjnej - na krótszych dystansach powinny wystarczyć zwykłe spodenki na rower z wkładką.

 

 
 

 

 

Wkładka

Najistotniejszym elementem każdych kolarskich spodenek jest wkładka antybakteryjna. Powinna być ona dostosowana do naszych "czterech liter". Nie zawsze wkładka teoretycznie lepsza i droższa będzie wygodniejsza dla nas. Warto pamiętać, że złe wrażenia podczas pierwszej przejażdzki w nowych spodenkach nie muszą świadczyć o tym, że wybraliśmy zły produkt. Często dopiero po pierwszym praniu będziemy mogli przekonać się w pełni o zaletach naszej wkładki.

 

 

Wiele modeli posiada specjalne wkładki antybakteryjne, które pozwolą zachować komfort podczas długich treningów i wycieczek. Z ich pomocą łatwiej będzie zachować higienę, ale nie należy także zapominać o praniu spodenek po każdej jeździe. Przy zakupach trzeba zwrócić uwagę na jakość wypełnienia wkładki antybakteryjnej - nie powinna być to zwykła gąbka. Obecnie na rynku dostępnych jest już sporo dobrych jakościowo wkładek żelowych, które nie tylko są wygodniejsze, ale i bardziej żywotne. Dobrej jakości wkładka zwykle jest kilkuwarstwowa, a poszczególne jej warstwy mają nieco inną "plastyczność".

 

 

 

 

Luźne czy obcisłe?

Krój spodenek to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Na rynku dostępne mamy modele typowo sportowe wykonane z obcisłej lycry lub luźniejsze spodenki MTB oraz takie przeznaczone do bardziej rekreacyjnej jazdy w terenie. O pierwszych z nich powiedzieliśmy już wiele we wcześniejszej części. Jeżeli nie zawracamy sobie głowy oporami aerodynamicznymi, a większość naszych wyjazdów będzie obierała za azymut pobliskie lasy to możemy rozważyć spodenki rowerowe luźne MTB.

 

 

Część z nich posiada kolarską wkładkę (często w postaci osobnych slipów, które możemy zdemontować), co zwiększy komfort jazdy. Niektóre modele są także przystosowane do użycia ich wraz z obcisłymi spodenkami jako pierwszą warstwę. Użytkowanie luźniejszych spodenek sprawdzi się podczas turystycznych wypadów, kiedy wstaniemy z siodełek i udamy się na piesze zwiedzanie okolicy lub po prostu podczas codziennej jazdy. Oczywiście na rynku znajdziemy też bardziej zaawansowane spodenki o luźnym kroju, które zarezerwowane są dla miłośników ekstremalnej jazdy w stylu enduro / DH. 

 

 
 

 

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W większości modeli zastosowano wiele nowinek technologicznych, o których kilka lat temu cykliści mogli tylko pomarzyć. Na stałe na rynku zadomowiły się płaskie szwy, które poprawiają komfort użytkowania i nie powodują otarć. W niektórych modelach zastosowano silikonowe ściągacze na nogawkach, stabilizujące spodenki na udzie i materiały z ochroną UV.

 

 

Większość spodenek rowerowych z wkładką została wykonana z szybko schnących materiałów, które jednocześnie dobrze odprowadzają pot. Co więcej - w przypadku zakupu obcisłych, sportowych spodenek, warto sprawdzić, czy producent deklaruje właściwości kompresyjne takowych - kompresja w spodenkach pozwala mięśniom lepiej pracować, wspiera je w ciężkim wysiłku. W przypadku spodenek rowerowych MTB warto zwrócić uwagę także na poręczne kieszonki.

Polecane przez redakcję

 

 

ASSOS EQUIPE RS SCHTRADIVARI S11

ASSOS wśród kolarzy uchodzi za najbardziej "high-endową", odzieżową markę kolarską. Szwajcarski producent na powyższe miano zapracował nie tylko wieloletnią obecnością w peletonie World Tour, ale przede wszystkim wyjątkowo wysokim stopniem zaawansowania technologicznego swoich produktów, które widać zarówno na polu materiałów, jak i samej konstrukcji odzieży. Szwajcarzy mogliby obdarować swoimi technologiami połowę peletonu i jeszcze by im trochę zostało dla siebie... Spodenki Assosa polecamy już chyba 3 rok z rzędu, a na sezon 2024 wybraliśmy do rekomendacji ich najnowszy i najbardziej zaawansowany model - model S11. 

Assos chwali się, że spodenki EQUIPE RS SCHTRADIVARI S11 mają za sobą rok testów i ponad 180 000 km testowych kilometrów przejechanych przez ekipę TUDOR Pro Cycling - to utwierdziło Szwajcarów w przekonaniu, że przenieśli swój produkt na jeszcze wyższy poziom. Spodenki S11 są lekkie, mają poprawione chłodzenie i oddychalność, są też generalnie bardziej komfortowe. Zostały uszyte z nowego materiału Type.911, który jest bardzo delikatny w kontakcie ze skórą, a przy tym wytrzymały na przetarcia i utkany tak, aby zapewnić kompresję poprawiającą pracę mięśni i redukującą zmęczenie mięśni. Materiał pozwolił też na zastosowanie kroju z mniejszą ilością szwów. S11 dostępne są w wersji standardowej i z nogawką przedłużoną o 3 cm. Krój spodenek jest oczywiście maksymalnie aerodynamiczny. 

Nowa wkładka zastosowana w EQUIPE RS SCHTRADIVARI S11 typowo dla Assosa została jedynie wszyta punktowo, co poprawia wentylację wkładki i ogranicza tarcie. Wkładka ma 9mm grubości i jest skontruowana tak, żeby zapewniać maksymalnie dużo komfortu, a jednocześnie nie wpływać na mobilność miednicy (jak dzieje się czasem w przypadku tańszych, grubych, mięsistych wkładek). 

 

www.assos.com

 

 

Co na rynku?

Poniżej znajdziecie przykłady dostępnych na rynku typów letnich spodenek rowerowych. Celowo nie zamieszczamy tu całego przeglądu rynku, bo jest on na tyle bogaty, że realizacja takowego przeglądu byłaby praktycznie niemożliwa. Zimowe modele opisywaliśmy w osobnym poradniku: Jakie spodnie na rower (długie / zimowe).

 

 

 

 

 

 

 

Dopasowane spodenki bez szelek

 

Castelli to jeden z najbardziej uznanych w peletonie szosowym producentów odzieży, ale poza spodenkami z szelkami "dla wyczynowców" ma też w swoich szeregach spodenki z wkładką bez szelek - wysokiej jakości, z dobrych materiałów, w pełni funkcjonalne. Ich cena to około 430 zł.

Dopasowane spodenki z szelkami

 

ALE CYCLING to włoska marka ze sporym doświadczeniem w ubieraniu zawodowych kolarzy, dlatego w jej ofercie znajdziemy spodenki rowerowe na róznym poziomie zaawansowania. Model Hammer to świetny przykład wysokich jakościowo spodenek letnich - z lekkimi, oddychającymi materiałami, solidnymi szelkami stabilizującymi całość na ciele i oczywiście z zaawansowaną wkładką, która zapewni komfort podróżowania na długich dystansach. Katalogowo kosztują blisko 670 zł, ale w momencie aktualizacji tego tekstu można było dostać je dużo taniej. 

 

 

Dopasowane spodenki z szelkami i kompresją

 

X-Bionic jest producentem, który nieco wyróżnia się na tle innych marek - właśnie za sprawą wyjątkowej dbałości o właściwości kompresyjne ich spodenek. To jednak tylko jeden z wielu technologicznych atutów tej marki - w ich modelach spotkacie jeszcze wiele innych, ciekawych patentów. Skrajnie zaawansowana budowa i materiały odbijają się niestety na polu ceny, bo X-Bionic należy zdecydowanie do grona "marek premium". 

Luźne spodenki rekreacyjne bez wkładki

 

Giant może ubrać nas od stóp do głów, więc nie dziwi, że ma też coś dla rekreacyjnie zorientowanych rowerzystów - spodenki Giant Transfer to idealny przykład luźnych szortów rowerowych bez wkładki, z kieszeniami - idealny wybór na weekendowe przejażdżki. 

 

 

Luźne spodenki rekreacyjne z wkładką

 

Polski KROSS obok rowerów ma w swoich szeregach też dużo odzieży i akcesoriów. Model spodenek KROSS Logger to dwuczęściowe spodenki, składające się z zewnętrznej, luźnej warstwy oraz dopasowanych spodenek wewnętrznych z wkładką. 

Luźne spodenki trail / enduro

 

Słowacki Kellys słynie z zamiłowania do grawitacyjnych odmian kolarstwa, ma swój team DH, jest aktywny na scenie enduro. Nie dziwi więc, że ma też w swoim portfolio zaawansowane spodenki do agresywnej jazdy w stylu enduro i trail. Model Stoke wykonany jest z lekkich, ale jednocześnie wytrzymałych materiałów, co podczas jazdy w ciężkim terenie ma duże znaczenie. Mamy też na pokładzie wewnętrzną, odpinaną część z wkładką. 

 

Spodenki gravelowe

 

Gravelmania pociągnęła za sobą wysyp produktów o szutrowym nastawieniu, jednak jak to często bywa - to umowna klasyfikacja, a produkty gravelowe równie dobrze sprawdzają się w terenie i na MTB. Idealny przykład to spodenki Assos GTC ZEPPELIN C2 - mają luźniejszy krój, ale jednocześnie wykonano je z zaawansowanych materiałów. 

Długie spodnie enduro / DH 

 

Fanom MTB w mocniejszym wydaniu marki Rocday przedstawiać nie trzeba - to polski producent, którego produkty odbiły się szerokim echem w świecie kolarstwa górskiego. Stosunkowo niedawno Rocday wprowadził do sprzedaży swoje pierwsze długie spodnie MTB do ciężkiego enduro i jazdy w bikeparkach. Rocday słynie z bardzo zaawansowanych technologicznie materiałów, które naprawdę są wytrzymałe - mogą wytrzymać nawet mocniejszy szlif o glebę. Przy tym wszystkim zachowują sporą elastyczność.