Materiał zawiera treści reklamowe

Damskie spodenki rowerowe - jakie wybrać?

Spodenki rowerowe dla kobiet - sprawdź, co wybrać i na jakie aspekty zwrócić uwagę przy zakupie.

Drukuj
Liv Langma Advanced Disc 1 (2022) Michał Kuczyński

Spodenki rowerowe to najważniejsza część kolarskiej garderoby. Odpowiednio dobrane sprawiają, że jazda na rowerze staje się znacznie przyjemniejsza i zdrowsza dla naszego ciała. Dlatego przed ich zakupem warto dokładnie rozejrzeć się za tym, co oferuje nam obecny rynek i jakie technologie są najbardziej pożądane.

Wybór odpowiednich spodenek  rowerowych to wbrew pozorom  nie taka łatwa sprawa. Idealnie dobrane damskie spodenki rowerowe powinny posiadać kilka podstawowych i jakże ważnych cech.  Wszystko po to, aby każda z nas odczuwała jak największy komfort jazdy. Przemyślany zakup spodni kolarskich zapobiega takim nieprzyjemnościom jak np. ryzyko powstawania otarć czy odparzeń. Dlatego też zachęcamy do uważnego przeczytania naszego poradnika i sprawdzenia, co rynek rowerowy oferuje kobietom.

Najważniejszy element spodenek, czyli wkładka

Można pokusić się na stwierdzenie, że wkładka jest sercem spodni kolarskich. To właśnie ona sprawia, że spodenki są wygodne i dzięki niej jesteśmy w stanie komfortowo spędzić wiele godzin na siodełku. Odpowiednio dobrana wkładka jest niezwykle istotna dla kobiet, które ze względu na anatomię powinny baczniej przyjrzeć się budowie wkładki w spodenkach.

Po pierwsze należy sprawdzić  jakie wkładki w spodenkach oferują nam producenci odzieży rowerowej.  Stosunek jakości do ceny w tym przypadku najczęściej ma bardzo duże znaczenie. To właśnie najtańsze spodenki rowerowe wykorzystują wkładki, które wykonane są z niskiej jakości materiałów, i w których jazda nie należy do komfortowych, a żywotność samej wkładki jest krótka. Koszt spodenek z dobrą wkładką piankową lub żelową oscyluje w granicach od 400 do nawet 1000 zł. Spodenki rowerowe nieco droższych firm posiadają już znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania. 

Grubość ma znaczenie

Wkładki w droższych spodenkach są przede wszystkim odpowiednio wyprofilowane i składają się z kilku warstw o różnych grubościach w zależności od danego miejsca. Grubości wkładek piankowych oscylują w granicach 8 do 14mm. Warto mieć na uwadze, że zbyt gruba wkładka może krępować nasze ruchy podczas jazdy. Zmienna gęstość wkładki ma na celu zapewnienie odpowiedniej swobody ruchów, a także sprawne odprowadzanie potu. Tu liczy się przede wszystkim materiał, który będzie elastyczny i bakteriostatyczny, a więc bezpieczny dla kobiecego ciała.

Należy pamiętać, że gruba wkładka wcale nie oznacza tego, że będzie wygodna. Najlepszymi są te, które posiadają zróżnicowane poziomy grubości. Jej kształt i gęstość powinna być uzasadniona tym, ile czasu spędzamy na rowerze i jaki jest nasz styl jazdy. Jeśli cenimy sobie komfort i poświęcamy dużo czasu na treningi powinniśmy pokusić się na spodenki na najwyższym poziomie. Zazwyczaj będą to spodenki z wkładką żelową lub wykonaną ze specjalnej pianki.

 

 

 

 

Z szelkami czy bez?

Czy spodenki na rower dla kobiety powinny mieć szelki? To w większości przypadków kwestia indywidualna. Niemniej jednak w większości przypadków damskie spodnie rowerowe znajdziemy bez szelek. Dlaczego? Tu znowu w grę wchodzi budowa ciała. Szelki nieprzystosowane do kobiecego ciała mogą źle układać się w okolicach piersi i negatywnie wpływać na wygodę ich noszenia. Drugą mniej formalną kwestią braku szelek przy spodenkach jest łatwiejsza możliwość ich zdjęcia w przypadku chęci załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że spodenki kolarskie, które posiadają szelki zdecydowanie lepiej leżą na ciele i sprawiają, że nie mają tendencji do ześlizgiwania się z ciała. Dzięki nim spodnie dobrze dopasowują się do ciała i nie przemieszczają się, a co za tym idzie ryzyko otarć jest zdecydowanie mniejsze. Spodenki rowerowe z szelkami są najczęściej wybierane przez zawodniczki, które traktują kolarstwo poważniej. Niektóre firmy produkujące odzież rowerową proponują kobietom modele ze specjalnymi ,,szelkami", które posiadają możliwość ich odpięcia od reszty spodni. Na takie rozwiązanie pokusiła się np. firma Assos, która w trosce o wygodę kobiet stworzyła spodenki rowerowe damskie z szelkami dostosowanymi do budowy kobiecego ciała.

Spodenki rowerowe wcale nie muszą być obcisłe

Oczywiście przyzwyczailiśmy się, że spodenki rowerowe z wkładką muszą być idealnie przylegające, ale nie tylko takie produkty oferują nam marki produkujące odzież dla kolarzy. Firmy zapewniają nam wybór co do kroju spodenek. To jakie spodenki kolarskie wybierzemy zależy zarówno od stylu naszej jazdy, jak i od budowy ciała. Trzeba mieć na uwadze, iż nie każdy będzie dobrze czuł się w obcisłych spodenkach z wkładką. Na szczęście z wyborem luźniejszych szortów nie powinno być problemu. Na rynku możemy znaleźć wiele spodni rowerowych o luźnym kroju, które przeznaczone są głównie do jazdy enduro. Warto wspomnieć, że szorty świetnie sprawdzą się podczas turystycznych wycieczek. 

U kogo sprawdzą się spodenki obcisłe, a u kogo szorty? Spodenki kolarskie, które są przylegające będą odpowiednim wyborem dla kobiet, które nie mają problemu z noszeniem kompresyjnych spodni. W zależności od firmy i modelu możemy dostać spodnie rowerowe o różnym poziomie kompresji. Te najbardziej kompresujące dedykowane są głównie dla kobiet, które traktują kolarstwo poważnie i przywiązują większą uwagę do takich rzeczy jak aerodynamika, ale również profesjonalny wygląd.

 

 

 

 

Z jakich materiałów wykonywane są spodenki rowerowe?

Spodenki rowerowe powinny być wykonane z jak najbardziej elastycznych i co najważniejsze oddychających materiałów. Tkaniny używane przez topowych producentów odzieży rowerowej są bardzo elastyczne i sprawiają, że spodenki kolarskie są niczym druga skóra. Elastyczne tkaniny zwiększają nasze możliwości ruchowe, jakie możemy wykonywać na rowerze. Najczęściej wykorzystywane materiały to Lycra, Poliamid i Elastan.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy materiał jest szybkoschnący i oddychający, gdyż tylko taki będzie sprawnie odprowadzał pot. Ważne jest również aby tkaniny, z którego są wykonane spodenki były z ochroną UV. Jest to szczególnie ważne podczas letnich, wielogodzinnych jazd w szczerym słońcu. Materiał z ochroną UV uratuje naszą skórę od ewentualnych poparzeń. Zastosowaniem spotykanym w wyższej jakości spodenkach jest dwupanelowa konstrukcja, która powoduje, że są one kompresyjne i doskonale dopasowują się do ciała. Właściwości kompresyjne spodenek mają pozytywny wpływ na pracę mięśni, które są lepiej ukrwione, zdolne do większego wysiłku i mniej się męczą.

Technologia płaskich szwów

Współczesne technologie wykorzystywane przez firmy odzieżowe dają nam naprawdę dużo i warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru spodenek. Jedną z powszechnie wykorzystywanych technologii w dobrej jakości spodenkach są płaskie szwy. Znacząco poprawiają one komfort użytkowania spodni i niwelują ryzyko powstawania otarć, które często zdarzają się podczas jazdy w spodenkach z nierównymi szwami.  Sposób łączenia tkaniny w spodenkach rowerowych jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przypadku kiedy spędzamy na siodełku wiele godzin. Dobra jakość szwów wpływa też na żywotność naszych spodni. Mocne szwy powinny być elastyczne i bez wystających nitek, które mogłyby rozpruć się podczas prania.

 

 
 

 

 

Detale też są ważne

Materiał, wkładka, szelki to oczywiście najistotniejsze elementy jakie posiadają spodenki rowerowe damskie, ale co z resztą? Aby jazda na rowerze była czystą przyjemnością dopracowane muszą być najmniejsze detale, takie jak wykończenie nogawki. To często pomijany element, jednak bardzo ważny i często świadczący o jakości spodenek rowerowych. W ofercie topowych marek znajdziemy spodenki wyposażone w nogawki zakończone bezszwowym panelem, pod którym najczęściej znajduje się silikonowy nadruk. Silikonowe panele umieszczone pod spodem zapewniają odpowiednie przyleganie spodni do uda i zapewniają większy komfort podczas jazdy, ponieważ nogawka nie zmienia swojego położenia.

Aby spodenki rowerowe były nie tylko wygodne, ale i bezpieczne, producenci odzieży coraz częściej umieszczają na nich elementy odblaskowe. Jest to bardzo mądre rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, iż spodenki rowerowe, które oferuje nam rynek są najczęściej w kolorze czarnym. W takiej sytuacji nawet najdrobniejszy element odblaskowy umieszczony na materiale może okazać się na wagę złota. Są one umieszczone najczęściej w strategicznych miejscach, dzięki czemu możliwość zauważenia nas przez kierowcę samochodu wzrasta.

W spodenkach dedykowanych do jazdy mtb możemy znaleźć również dodatkowe ciekawe rozwiązania. Nie od dziś szorty usłane są wieloma kieszonkami, które w praktyczny sposób ułatwiają nam zapakowanie niezbędnego ekwipunku na rowerową wycieczkę. Kieszonki coraz częściej można znaleźć nie tylko w luźnych szortach, ale także w tych bardziej obcisłych. Miłośnicy jazdy rowerem po leśnych ścieżkach powinni uważniej przyjrzeć się ofercie szwajcarskiej firmy Assos, w której znajdziemy spodenki rowerowe damskie wyposażone w boczne ochraniacze. Wszystko po to, aby jazda w terenie była jeszcze bezpieczniejsza i mniej kontuzyjna.

Rozwiązania stworzone z myślą o kobietach

Coraz więcej firm odzieżowych wprowadza do spodenek specjalne technologie i udogodnienia dedykowane tylko dla kobiet. Najczęściej tyczy się to rodzaju szelek i możliwości sprawniejszego załatwienia swoich potrzeb podczas jazdy. Chcąc sprawniej załatwiać potrzeby podczas wycieczek, wcale nie musimy rezygnować ze spodni z szelkami. Niektóre firmy jak np. Specialized posiadają spodenki rowerowe damskie ze specjalnie odpinanymi ,,plecami", które można szybko i bezproblemowo odpiąć. Kolejnym ciekawym krokiem w stronę kobiecego komfortu jest rozwiązanie firmy Assos. Szwajcarski producent odzieży kolarskiej w damskich spodenkach zastosował specjalne szelki z magnetycznym zapięciem. Niekrępujące ruchów zapięcie pozwala na szybkie odpięcie szelek. Oprócz tego przednia szelka jest umiejscowiona między piersiami, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu okolicy klatki piersiowej.

 

 

 

 

Jakie spodnie rowerowe ubierać w chłodniejsze dni?

W okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury i warunki atmosferyczne są zdecydowanie bardziej wymagające dla naszego organizmu, nasze ciało potrzebuje odzieży na najwyższym poziomie. Dlatego wybór odpowiednich zimowych spodni rowerowych jest jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chcemy trenować również zimą. Dobrze dobrane długie spodnie rowerowe nie tylko pozytywnie wpłyną na komfort jazdy, ale przede wszystkim uchronią nas przed niebezpiecznym przemrożeniem.

Wybór zimowych spodni rowerowych z wkładką różni się nieco od wyboru ich letnich odpowiedników, ponieważ sama jazda w sezonie jesienno-zimowym rządzi się własnymi prawami. W tym przypadku największą uwagę należy zwrócić przede wszystkim na materiały, z których są wykonane.  Długie spodnie rowerowe są wykonywane z różnych materiałów w zależności od stopnia ich ocieplenia. Na rynku możemy znaleźć długie spodnie, ale nadające się do jazdy w temperaturze 12 °C, jak  również takie które pozwolą nam komfortowo trenować przy temperaturach ujemnych. 

Wybierając zimowe spodnie rowerow,e najlepiej patrzeć na modele z szelkami. Dzięki szelkom spodnie nie będą przemieszczały się po ciele, co w przypadku nałożenia kilku warstw zimowej odzieży byłoby bardzo niekomfortowe. Ponadto szelki dodatkowo zabezpieczają naszą dolną część pleców przed zimnem i zapobiegają przedostawaniu się chłodnego powietrza, co jak można się domyślić mogłoby skończyć się  przeziębieniem i silnym bólem pleców.

Na to warto zwrócić uwagę

Oczywiście zarówno jak w przypadku spodni letnich, tu również bardzo ważna jest wkładka. Zazwyczaj w zimowych spodniach rowerowych projektanci stosują nieco grubszą wkładkę, która pozwoli na lepszą izolację termiczną kobiecych miejsc intymnych. Warto zwrócić uwagę na to czy wybrane przez nas spodnie na rower posiadają dodatkowo ocieplane wstawki z membrany. Najlepiej gdyby spodnie posiadały dodatkowe panele, które chronią przez zimnem newralgiczne miejsca, takie jak kolana, dolna część brzucha i pleców.

Pamiętajmy, że okres jesienno-zimowy to temperatury mocno zróżnicowane. Dlatego też producenci odzieży rowerowej proponują nam spodnie rowerowe o różnej grubości materiału. Warto sprawdzać zalecenia co do jazdy w określonej temperaturze, które podaje nam sprzedawca na stronie internetowej. Taka informacja i inne szczegóły związane z zastosowanymi technologiami pozwolą nam na przemyślany zakup, bo jak wiadomo spodnie spodniom nie są równe. Te dedykowane do aury jesiennej zazwyczaj cechują się mniejszą gęstością materiału i poziomem ocieplenia. Najczęściej są wykonywane z mieszanki takich materiałów jak elastan, poliamid czy poliester. Dzięki takim tkaninom są one bardziej rozciągliwe i cechuje je lepsze odprowadzanie potu. Niekoniecznie sprawdzą się one jednak podczas temperatur w okolicach zera.

W przypadku zakupu zimowych spodni warto zwrócić uwagę na ich wykończenie. Podobnie jak w przypadku wariantów letnich, najlepiej wybierać opcję z płaskimi szwami. Dużym ułatwieniem w zakładaniu długich getrów z pewnością będzie zamek na dole nogawki. Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ niektórzy kolarze skarżą się na uwieranie zamka. Niemniej jednak zapięcie u dołu nogawek sprawia, że zakładanie i ściąganie spodni staje się dużo wygodniejsze.

 

 

 

 

Fenomen membrany

Większość rowerowych spodni zimowych, jakie możemy spotkać na rynku, to spodnie wykonane z popularnej lycry z dodatkiem ocieplenia w wewnętrznej stronie nogawek. Nie są to jednak materiały przystosowane do jazdy w trudnych warunkach, kiedy mamy do czynienia z mocnym wiatrem i opadami atmosferycznymi. Jeśli szukamy ,,pancernych" spodni do jazdy zimą, powinniśmy bliżej przyjrzeć się modelom, w których składzie materiałowym widnieje membrana. Jest to materiał wykorzystywany do produkcji odzieży zimowej, ponieważ świetnie sprawdza się w pojedynku z silnym wiatrem i wilgocią. Spodnie rowerowe wykonane z membrany będą co prawda mniej rozciągliwe, jednak w zamian za to będą one sukcesywnie chroniły nasze ciało przed zimnem i niewielkimi opadami.

Dodatki zapewniające bezpieczeństwo

Jak wiadomo sezon jesienno-zimowy obfituje w ponure, pozbawione słońca dni. Krótszy dzień i pochmurna atmosfera nie sprzyjają naszej widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwu podczas treningów. Chcąc być lepiej zauważalnym przez kierowców i móc spokojnie spędzać czas na rowerze, powinniśmy zadbać o to by na naszej odzieży było jak najwięcej elementów odblaskowych. Na szczęście producenci zimowej odzieży rowerowej nie pomijają tego aspektu i w większości długich spodni znajdziemy odblaskowe panele zarówno z tyłu, jak i po bokach.

Jak sprawdzą się luźne spodnie zimą?

Rynek odzieżowy daje możliwość wyboru między spodniami obcisłymi i luźnymi. Coraz więcej firm zaczyna produkować luźne modele również dla kobiet. Luźniejszy krój sprawdzi się w przypadku dyscyplin mtb, takich jak enduro czy trail. To właśnie zawodniczki jeżdżące głównie po leśnych ścieżkach decydują się na zakup takiego rodzaju spodni. Podobnie jak szorty, są one najczęściej wyposażone w liczne kieszonki. Należy pamiętać, że luźne spodnie najczęściej są pozbawione wkładki, dlatego też dla lepszego komfortu warto dokupić specjalną bieliznę z ,,pampersem". Ponadto z powodu kroju, w przypadku takich spodni ryzyko wdarcia się zimnego powietrza jest zdecydowanie większe niż w przypadku obcisłych modeli.

Podsumowanie

Wiemy już czym kierować się wybierając odpowiednie  spodenki rowerowe. W tym przypadku jakość i cena idą ze sobą mocno w parze. Chcąc sprawić sobie spodenki rowerowe z wkładką musimy poświęcić trochę swojego budżetu, ale w zamian będą nam one długo i sumiennie służyć.  Warto również ,,polować" na posezonowe promocje. Nie powinniśmy jednak na nich zbytnio oszczędzać, gdyż to głównie dzięki nim komfort jazdy na rowerze znacznie się zwiększa. Oczywiście należy pamiętać, że wybór spodni rowerowych, zarówno tych letnich jak i zimowych, to kwestia indywidualna. Każde ciało jest inne, a typów spodenek wystarczająco dużo aby każdy znalazł te odpowiednie. Trzeba jednak mieć na uwadze ich podstawowe i za razem najważniejsze elementy - wkładkę, szelki i materiał. Jeśli materiał będzie trwały i oddychający, wkładka wygodna, a szelki nie mają wpływu na swobodę ruchów, to prawdopodobnie znaleźliśmy te odpowiednie.

 

 

 

Specyfikacja

Specialized SL Speed of Light

Model spodenek SL firmy Specialized to produkt zaprojektowany z uwzględnieniem zastosowań specjalnie dla kobiet, takie jak odpinane szelki HookUp, które ułatwiają załatwianie potrzeb fizjologicznych. Oprócz tego ich dużą zaletą jest wkładka o potrójnej gęstości.

Specyfikacja

Pas Normal Studios Women's Mechanism

Jest to zaawansowany model spodenek zaprojektowany do pokonywania długich dystansów. Cztero warstwowa wkładka i aerodynamiczny krój klasyfikują je jako spodenki klasy premium, stworzone dla najbardziej wymagających rowerzystek.

Specyfikacja

Fox Ranger

Damskie szorty rowerowe nie za miliony monet. Cechuje je przede wszystkim wysoka funkcjonalność i dobre dopasowanie do damskiej sylwetki. Mocny materiał pozwala na eksploatowanie ich w naprawdę trudnych warunkach. Niestety nie posiadają wbudowanej wkładki.

Specyfikacja

Sportful Total Comfort

Spodenki zaprojektowane dla ambitnych rowerzystek, które spędzają na siodełku wiele godzin. Wkładka o grubości 18mm pozwala komfortowo przemierzać długie dystanse. Nogawka w ich przypadku jest nieco dłuższa, więc dobrze sprawdzą się w przypadku wysokich osób.

Specyfikacja

Raso Classic

Klasyczne, przystępne cenowo spodenki kolarskie prosto z krajowego podwórka. Prostota wykonania i sprawdzone technologie, jak również szeroka rozmiarówka sprawia, że te spodenki rowerowe z szelkami są uniwersalne i dla kobiety o każdej figurze.