Materiał zawiera treści reklamowe

Jak się ubrać na rower latem?

Dowiedz się, jak ubrać się na rower latem, aby strój był przewiewny i jeździło nam się komfortowo?

Drukuj

Jazda na rowerze latem najczęściej wiąże się z kręceniem w gorących temperaturach. Strój kolarski powinien być więc przewiewny i oddychający. Podpowiadamy, co najlepiej ubrać oraz jakie technologie mogą nam pomóc w walce z upałami?

 

 

 

 

Jazda na rowerze latem to czysta przyjemność. Dni są długie, pogoda dobra, a krajobraz urzeka zmysły. Przez większość dni w okresie od czerwca do końca sierpnia możemy korzystać ze wspaniałych warunków do jazdy. Bywa jednak - i bynajmniej nie jest to rzadkość - że dni są wyjątkowo gorące. Upały, powyżej pewnej temperatury, są już wymagające i należy się do nich przygotować, m.in. poprzez dobre ubranie się. Co więc powinniśmy na siebie założyć, kiedy za oknem przysłowiowa lampa?

 

Szukasz kolarskiej odzieży na lato?

Sprawdź ofertę naszych rowerowych ubrań na sklep.bikeworld.pl - znajdziesz tam zarówno rowerowe spodenki, koszulki czy skarpetki, jak i casualową kolekcję odzieży z rowerowymi motywami!

 

 

 

Jaka koszulka na rower w lecie?

Odzież rowerowa to symbiotyczny zestaw, w którym każdy element musi ,,działać", abyśmy mieli komfort podczas jazdy. Natomiast w tym artykule rozkładamy ubiór na części pierwsze, zaczynamy od koszulki. W upalne dni dobra koszulka na rower może znacząco poprawić nasz komfort jazdy. Przede wszystkim droższe modele uszyte są z materiałów chroniących naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Bez wątpienia takie rozwiązanie będzie bardzo pomocne dla osób o jasnej karnacji. Jeżeli jesteśmy przy technologii - większość z koszulek wykonana jest z przewiewnych tkanin, które ułatwią utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i uniknąć przegrzania. Generalnie szukamy modeli możliwie cienkich o przewiewnej strukturze, a im lepszy materiał, tym lepiej odprowadza wilgoć. Zwracamy też uwagę na kolor. Najlepiej wybierać modele w jasnych kolorach, które nie nagrzewają się tak szybko, jak choćby stylowa i popularna czerń. Kolejną kwestią jest zamek na całej długości, który pozwala rozpiąć się w trakcie jazdy, co bywa szczególnie przydatne na długich podjazdach. Więcej informacji o koszulkach rowerowych znajdziecie w poradniku: Koszulka na rower - jaką wybrać?.

 

 
 

 

 

Spodenki rowerowe

Kolejnym elementem, o którym nie można zapomnieć, są oczywiście spodenki. Naszym zdaniem jest to najważniejszy element kolarskiej garderoby, na którego wyborze powinniśmy skupić się najbardziej. Osobom zastanawiającym się nad swoimi pierwszymi spodenkami kolarskimi zalecamy wybór tych z szelkami. Ich najważniejszą zaletą jest to, że lepiej trzymają sie na swoim miejscu i nie ma możliwości, aby spodenki powoli zsuwały się z naszego ciała. Dodatkowo taki wybór daje nam większy margines błędu jeżeli chodzi o rozmiar, co jest istotnym aspektem w przypadku robienia zakupów przez internet.

Oczywiście nie zapominamy o wkładce, która przede wszystkim powinna być dostosowana do naszych preferencji. Więcej o tym elemencie napisaliśmy w artykule: Jakie spodenki rowerowe wybrać?. Topowi producenci oferują zazwyczaj kilka modeli wkładek, które używane są w ich spodenkach. Różnica w cenie pomiędzy modelami zazwyczaj zależy właśnie od wybranej przez nas wkładki. Przy jej wyborze zalecamy zasięgnięcia opinii sprzedawcy, który przedstawi nam jej wady i zalety oraz będziemy mogli skonsultować warunki, w jakich będzie eksploatowana (szosa, czy MTB oraz dystanse, jakie zamierzamy pokonywać). Warto zwrócić uwagę, że w zależności od przeznaczenia wkładka jest wszyta bardziej do przodu lub do tyłu, a jej grubość ma bezpośrednie powiązanie z typem jazdy, jaki uprawiamy. Nie mniej istotnym elementem jest jakość materiału spodenek. Przeważnie droższe modele lepiej odprowadzają pot i są cieńsze, a co za tym idzie bardziej przewiewne. Poza tym istotnym punktem jest wykończenie nogawek. Tutaj najlepiej sprawdzają się elastyczne taśmy, które dają mniejszy ucisk na mięśnie oraz nie odparzą skóry, co może się zdarzyć przy silikonowych gumach. Na koniec warto dodać, że wspomniane wcześniej szelki ułatwią nam utrzymanie wkładki we właściwym miejscu w trakcie jazdy. 

 

 

 

 

Bielizna termoaktywna - kolarskie must have!

Wiele osób w ciepłe dni nie korzysta wogóle z bielizny termoaktywnej, zakładając koszulkę bezpośrednio na gołe ciało. W upały (powyżej 30 stopni Celsjusza) takie zachowanie ma sens, lecz w niższych temperaturach (około 20 stopni Celsjusza) więcej korzyści odniesiemy korzystając z tzw. potówki. Odzież termoaktywna służy odprowadzeniu potu z powierzchni skóry, co pozwala zachować ją suchą i uniknąć przewiania np. na długich zjazdach, kiedy jesteśmy mocno rozgrzani po podjeździe. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej koszulki termoaktywnej zajrzyjcie do tego artykułu

 

 
 

 

 

Co jeszcze wziąć ze sobą na rower w lecie?

Podczas letnich przejażdżek wiele elemntów kolarskiego ubioru nie będzie nam potrzebne. Największą uwagę zalecamy zwrócić przy wyborze spodenek, które powinny być wygodne oraz nie powodować u nas nieprzyjemnych odparzeń miejsc intymnych w upalne dni. Pomóc mogą też specjalne maści na krocze, które zapobiegają otarciom i mają dodatkowo działanie antybakteryjne. Istotnymi elementami będą także przewiewna koszulka oraz odpowiednia bielizna termoaktywna. Nie można zapominać o cieńkich, dobrze oddychających skarpetkach. Na koniec bardzo ważna sprawa - rękawiczki rowerowe. W upalne dni, kiedy dłonie mocno się pocą, warto ich używać, ponieważ będziemy mieli znacznie pewniejszy chwyt kierownicy.

Warto pamiętać o sytuacjach awaryjnych - lato ma to do siebie, że często przynosi nagłe zmiany pogody za sprawą burz. Jeśli prognoza jest niepewna, to warto do kieszonki koszulki schować lekką kurtkę przeciwdeszczową. Zajmuje ona bardzo mało miejsca, a może pomóc wrócić do domu podczas nagłej ulewy.

 

Sprawdź odzież rowerową w sklepie bikeworld.pl

W naszym redakcyjnym sklepie znajdziesz odzież rowerową - zarówno tą sportową, jak i casualową do chodzenia na co dzień. Polecamy rzucić okiem, jeśli szukacie dobrze wykonanej odzieży produkowanej w Polsce, która jednocześnie nie kosztuje dużo! 

Pełna kolekcja odzieży bikeworld.pl dostępna jest na: sklep.bikeworld.pl

 

 

Jeżeli jeszcze nie wiecie, jak powinna wyglądać kolarska garderoba na lato sprawdźcie poniższe artykuły, w których w szczegółach opisujemy etapy kompletowania niezbędnych elementów naszej rowerowej szafy

 

Inne poradniki, które mogą Cię zainteresować: