Jak się ubrać na rower latem?

Kalendarzowe lato już od dłuższego czasu daje się nam we znaki - postanowiliśmy zatem podzielić się doświadczeniami, co najlepiej ubrać na rower podczas upałów. Sprawdzamy, co do zaoferowania mają producenci odzieży kolarskiej oraz jakie technologie mogą nam pomóc w walce z gorącymi temperaturami.

 

 

 

 

Prawdziwe lato trwa w najlepsze. Przez większość dni w okresie od czerwca do około połowy września możemy korzystać ze wspaniałej pogody. Wyjścia na rower nie muszą być wtedy okupione długim czasem spędzonym na wybieraniu odpowiedniego ubioru. Co jednak powinniśmy na siebie założyć, kiedy za oknem przysłowiowa lampa?

 

Szukasz kolarskiej odzieży na lato?

Sprawdź ofertę naszych rowerowych ubrań na sklep.bikeworld.pl - znajdziesz tam zarówno rowerowe spodenki, koszulki czy skarpetki, jak i casualową kolekcję odzieży z rowerowymi motywami!

 

 

Jaka koszulka na rower w lecie?

Temat koszulki poruszaliśmy już kiedyś na naszym portalu. W upalne dni dobra koszulka na rower może znacząco poprawić nasz komfort jazdy. Przede wszystkim droższe modele skonstruowane są z materiałów chroniących naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym. Bez wątpienia takie rozwiązanie będzie bardzo pomocne dla osób o jasnej karnacji. Jeżeli jesteśmy przy technologii - większość z koszulek wykonana jest z przewiewnych tkanin, które ułatwią utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i uniknąć przegrzania. W aspekcie stylówy zwracamy uwagę na kolor. Zazwyczaj czarny lub biały kolor koszulki będzie dużo bardziej uniwersalny i pozwoli to skomponować ciekawy zestaw z pozostałymi częściami naszej kolarskiej garderoby. W przypadku bardziej odważnych kolorów polecamy resztę stroju dobierać bardzo ostrożnie i selektywnie. Więcej informacji o koszulkach rowerowych oraz ciekawe propozycje znajdziecie w poradniku: Koszulka na rower - jaką wybrać?.

 

 
 

 

 

Spodenki rowerowe

Kolejnym aspektem, o którym nie można zapomnieć, są oczywiście spodenki. Naszym zdaniem (i nie tylko) jest to najważniejszy element naszej garderoby, na którego wyborze powinniśmy skupić się najbardziej. Osobom zastanawiającym się nad swoimi pierwszymi spodenkami kolarskimi zalecamy wybór tych z szelkami. Ich najważniejszą zaletą jest to, że lepiej trzymają sie na ciele i nie ma możliwości, aby spodenki powoli zsuwały się z naszego ciała. Dodatkowo taki wybór daje nam większy margines błędu jeżeli chodzi o rozmiar, co jest istotnym aspektem w przypadku robienia zakupów przez internet.

Oczywiście nie zapominamy o wkładce, która przede wszystkim powinna być dostosowana do naszych preferencji. Więcej o tym elemencie napisaliśmy w artykule: Jakie spodenki rowerowe wybrać?. Topowi producenci oferują zazwyczaj kilka modeli wkładek, które używane są w ich spodenkach. Różnica w cenie pomiędzy modelami zazwyczaj zależy właśnie od wybranej przez nas wkładki. Przy jej wyborze zalecamy zasięgnięcia opinii sprzedawcy, który przedstawi nam jej wady i zalety oraz będziemy mogli skonsultować warunki, w jakich będzie eksploatowana (szosa, czy MTB oraz dystanse, jakie zamierzamy pokonywać). Na koniec warto dodać, że wspomniane wcześniej szelki ułatwią nam utrzymanie wkładki we właściwym miejscu w trakcie jazdy.

 

 

 

Bielizna termoaktywna - kolarskie must have!

Wiele osób w ciepłe dni nie korzysta wogóle z bielizny termoaktywnej, zakładając koszulkę bezpośrednio na gołe ciało. W upały (powyżej 30 stopni Celsjusza) takie zachowanie ma sens, lecz w niższych temperaturach (około 20 stopni Celsjusza) więcej korzyści odniesiemy korzystając z koszulki termo. Odzież termiczna służy odprowadzeniu potu z powierzchni skóry, co pozwala zachować ją suchą oraz uniknąć przewiania np. na długich zjazdach, kiedy jesteśmy mocno rozgrzani po podjeździe. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej koszulki termoaktywnej zajrzyjcie do tego artykułu

 

 
 

 

 

Co jeszcze wziąć ze sobą na rower w lecie?

Podczas letnich przejażdżek wiele elemntów kolarskiego ubioru nie będzie nam potrzebne. Największą uwagę zalecamy zwrócić uwagę przy wyborze spodenek, które powinny być wygodne oraz nie powodować u nas nieprzyjemnych poparzeń miejsc intymnych w upalne dni. Istotnymi elementami będzie także przewiewna koszulka oraz odpowiednia bielizna termoaktywna. Jednak naszym zdaniem przy temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza koszulkę termo możemy zostawić w szafie. 

Warto pamiętać o sytuacjach awaryjnych - lato ma to do siebie, że często przynosi nagłe zmiany pogody za sprawą burz. Jeśli prognoza jest niepewna, to warto do kieszonki koszulki schować lekką kurtkę przeciwdeszczową. Zajmuje ona bardzo mało miejsca, a może pomóc wrócić do domu podczas nagłej ulewy.

 

Sprawdź odzież rowerową w sklepie bikeworld.pl

W naszym redakcyjnym sklepie znajdziesz odzież rowerową - zarówno tą sportową, jak i casualową do chodzenia na co dzień. Polecamy rzucić okiem, jeśli szukacie dobrze wykonanej odzieży produkowanej w Polsce, która jednocześnie nie kosztuje dużo! 

Pełna kolekcja odzieży bikeworld.pl dostępna jest na: sklep.bikeworld.pl

 

 

Jeżeli jeszcze nie wiecie jak powinna wyglądać kolarska garderoba na lato sprawdźcie poniższe artykuły, w których w szczegółach opisujemy etapy kompletowania niezbędnych elementów naszej rowerowej szafy. 

 

 

Inne poradniki, które mogą Cię zainteresować:

 

Dodatkowo, na następnych stronach przedstawiamy kilka propozycji dostępnych na rynku kamizelek i rękawków. Mogą być szczególnie przydatne podczas dlugich wyjazdów, gdy wyruszamy wczesnym rankiem, a wracamy wieczorem. 

 

  • Kamizelki: 2, 3 
  • Rękawki: 4, 5

 

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły