Oświetlenie rowerowe: jakie wybrać?

Dowiedz się, jakie oświetlenie rowerowe wybrać, by być widocznym o każdej porze dnia i nocy oraz móc bezpiecznie jeździć po zmroku.

Lampki rowerowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia rowerzysty. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu oświetlenia rowerowego w przystępnej cenie - bo rynek pełen jest propozycji, które zadbają o naszą widoczność i nie zrujnują portfela.

Oświetlenie rowerowe to istotny element wyposażenia rowerzysty. Pełni ono dwie funkcje. Zapewnia, że my jesteśmy widoczni dla pozostałych uczestników ruchu oraz pozwala doświetlić nam drogę, po której poruszamy się po ciemku. Rynek oświetlenia rowerowego, w bardzo ogólnym ujęciu, podzielony jest na 3 typy lamp:

 • lampki rowerowe przednie ostrzegawcze - czyli takie, które sprawiają, że my jesteśmy widoczni, ale nie doświetlają nam drogi;
 • lampki rowerowe przednie oświetlające - modele o mocnym strumieniu światła, które oświetlają nam drogę oraz jednocześnie zapewniają, że inni nas widzą;
 • lampki rowerowe tylne - które pełnią funkcję ostrzegawczą i sprawiają, że jesteśmy widoczni dla innych użytkowników ruchu.

Jeśli jeździmy tylko w terenie zabudowanym i po drogach, które są oświetlone, wówczas wystarczy ograniczyć się do posiadania świateł ostrzegawczych. Natomiast w sytuacji, gdy kręcimy na rowerze po trasach na których jest ciemno, musimy wyposażyć się w mocniejszą przednią lampę, która dodatkowo oświetli naszą drogę. Im bardziej sportowa, bądź terenowa jazda, tym mocniejsze światło będzie nam potrzebne. Rowerowe oświetlenie o odpowiedniej jasności zapewni nam bezpieczeńśtwo i komfort jazdy.

 

 

 

Osobną kategorią oświetlenia rowerowego są modele do jazdy dziennej - produkujące na tyle mocny strumień światła, że jest on dobrze widoczny mimo dużej jasności otoczenia. Wiele modeli posiada funkcje mocnego światła do jazdy za dnia, jednak nie zawsze są one wystarczjąco widoczne. Warto zapalić lampkę przed zakupem i upewnić się, że po prostu mocno razi w trybie dziennym, gdy włączymy ją w jasnym otoczeniu. Dla osób, które dużo poruszają się po drogach publicznych polecamy wypsoażenie się w takowe najmocniejsze oświetlenie rowerowe - to inwestycja w nasze bezpieczeństwo!

 

 

Lampki rowerowe, a obowiązki prawne

W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym znajdziemy znowelizowane przepisy dotyczące rowerowego oświetlenia. Lampka przednia może być demontowana, gdy nie ma warunków koniecznych do jej używania (np. mgła, noc, jazda w tunelu). Z tyłu musimy natomiast nadal posiadać czerwone światło odblaskowe i pozycyjne zamontowane na stałe. Nowe rozporządzenie dopuszcza migające oświetlenie rowerowe przednie, podczas gdy tylne cały czas miało możliwość używania takiego trybu. Nie trzeba jednak dodawać, że mocne i migające oświetlenie przednie może irytująco działać na część kierowców. Trzeba wyważyć też kwestię dobrej widoczności z oślepianiem innych - szczególnie istotne staje się to nocą, gdy posiadamy mocne lampy.

Jeśli chodzi o sam montaż, to rowerowe oświetlenie zarówno przednie i tylne może znajdować się nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm nad jezdnią. Dotychczasowy przepis ustawiał je na poziomie 35-90cm. Ważne jest jednak, że dotyczy to tzw. oświetlenia uzupełniającego, a nie podstawowych lampek przednich i tylnych. Chodzi np. o czołówki lub mini-lampki przypinane do nogawek, plecaka czy ubioru.

Co ciekawe, ustawodawca dopuszcza stosowanie dowolnej liczby świateł pozycyjnych w rowerze, z czego co najmniej jedno białe lub żółte selektywne widoczne z przodu i co najmniej jedno czerwone widoczne z tyłu (+ odblaskowe). Dopuszczone jest również używanie naklejek lub innych elementów odblaskowych w kołach (szprychy, opony z paskiem).

Oczywistym jest fakt, że wszystkie lampki rowerowe muszą być widoczne w nocy w warunkach dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m (odblaskowe - oświetlone światłami drogowymi innego pojazdu).

 

 

 

 

Oświetlenie rowerowe tylne

Wybór odpowiedniego oświetlenia tylnego zależy od naszych potrzeb. Jego głównym zadaniem jest sprawić, abyśmy byli dobrze widoczni dla innych. Zaletą nowoczesnych światełek jest szybki montaż, często bez użycia narzędzi - obecnie przeważnie spotkamy stabilne i wygodne mocowania na gumkę. Modele mają najczęściej wbudowane akumulatory ładowane przez kabel lub gniazdo USB. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary, mocne światło oraz ekonomiczne używanie energii. Dla jeżdżących po drogach publicznych zarówno za dnia, jak i po zmroku polecamy droższe modele, które mają funkcję światła do jazdy w dzień. Jeżeli szukamy czegoś mniej zaawansowanego, co po prostu pozwoli być widocznym po zmroku to śmiało można poprzestać na prostych lampkach z diodami LED. 

Ważna jest oczywiście moc strumienia świetlnego wyrażana w lumenach. Najczęściej w przypadku lampek tylnych wynosi ona 20-100 lumenów, chociaż nierzadko trafimy na modele o mocniejszych świetle. Oprócz samego natężenia światła warto również zwrócić uwagę na jego rozproszenie. Szczególnie w przypadku lampek tylnych warto zwrócić uwagę na jego rozproszenie boczne, które pozwoli lepiej dostrzec je kierowcom.

Podczas zakupów zwracajmy uwagę na łatowść montażu i demontażu, czas ładowania i pracy na jednym akumulatorze oraz oczywiście na moc i widoczność światła. 

Lampki rowerowe przednie

Jeśli chodzi o lampki rowerowe przednie to ich moc waha się w zależności od ceny. Najtańsze i wyposażone w najmniejszą moc będą światła ostrzegawcze. Jeśli jednak chcemy widzieć, po czym jedziemy w nocy, musimy spojrzeć w kierunku lamp oświetlających. Najmocniejsze oświetlenie rowerowe o kompaktowych wymiarach, zasilane wbudowanymi akumulatorami, może mieć nawet 1300-1500 lumenów mocy. W przypadku modeli, z akumulatorem zewnętrznym (lampa jest połączona kablem z akumulatorem zamocowanym np. do ramy) moc może być wyższa - np. 2000 lm. To rozwiązania, które pozwalają jeździć nawet po górskich szlakach. Ich ceny przekraczają jednak możliwości przeciętnego użytkownika, dlatego warto pomyśleć o tańszych rozwiązaniach, których moc oscylować może w granicach od 150-200 lumenów wzwyż. Wspomiana moc zapewnia, że możemy bezpiecznie przejechać w nocy przez las. Oczywiście mówimy o trybie spokojnej jazdy. Jeśli zamierzamy pędzić 35 km/h przez terenową drogę, to przydałoby się mieć około 800 lm żeby dostatecznie wcześnie dostrzec przeszkody na drodze. Podczas ewentualnych zakupów musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebujemy takiej lampki oraz ile będziemy jej używać. Czasami może okazać się, że podstawowe modele są w pełni wystarczające. W naszym poradniku zaproponowaliśmy głównie oświetlenie, które ułatwi poruszanie się po mieście. W górskich warunkach potrzebne są bardzo mocne lampki, które mogą przekroczyć budżet przeznaczony na podstawowy zestaw oświetlenia.

Podczas zakupów sprawdzajmy czas świecenia w poszczególnych trybach oraz jak długo dany model się ładuje. Najczęściej - podobnie jak w przypadku lampek tylnych - uzupełnianie energii odbywa się przez kabel USB. W przypadku mniejszych i lżejszych lampek, które mają niższą moc, polecamy wybierać warianty mocowane na gumce - to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Jeśli jednak lampa waży dużo i jest większa, konieczne będzie mocowanie skręcane - tylko takie zapewni dobrą stabilność i będzie zapobiegało jej opadaniu. Poza tym pamiętajmy o prawidłowym ustawieniu snopu światła - jeśli będzie padał zbyt do góry, może oślepiać innych uczestników ruchu. 

 

 

 

Źródło zasilania

Bardzo popularne obecnie oświetlenie rowerowe to modele zasilane bateryjnie. Są wygodne w użyciu, lekkie, łatwe w montażu i śmiało można przekładać je między różnymi rowerami. Przeważnie ładuje się je kablem USB, rzadziej posiadają wymienne baterie lub akumulatory. To dobra opcja do sportowych rowerów oraz dla osób, które nie chcą na stałe jeździć z oświetleniem. Natomiast do rowerów miejskich i trekkingowych najlepszym wyborem będą lampy zasilane z prądnicy w piaście lub dynamo trącego o oponę. Nie musimy martwić się o ładowanie baterii, ani ściągać lampek podczas postojów w obawie przed ich kradzieżą, ponieważ są one na stałe przykręcone do roweru. Podobnie w przypadku rowerów elektrycznych - tu najlepiej korzystać z modeli lamp, które mogą być zasilane bezpośrednio z baterii roweru elektrycznego

Polecane przez redakcję

 

Zestaw lampek Bontrager ION 200 RT / Flare RT

Amerykański producent jest pionierem, jeśli chodzi o oświetlenie rowerowe z funkcjami do jazdy dziennej - tryby z mocnymi, nieregularnymi rozbłyskami, które w najmocniejszych programach można zobaczyć nawet z odległości 2 km, od dobrych kilku lat dbają o naszą widoczność na szosach także podczas dnia. To naprawdę cieszy, kiedy widzimy na szosach coraz więcej osób, mających świadomość, że dzienne oświetlenie naprawdę poprawia naszą widoczność, co zresztą kilkukrotnie podkreślali nam inni uczestnicy ruchu drogowego. 

Zestaw lamp Bontragera polecamy nie tylko ze względu na ich dzienne funkcje. Chociaż zestaw nie należy do tanich, to zdecydowanie udowadnia swoja wartość pozostałymi funkcjonalnościami oraz trwałością - my dokładnie takiego samego zestawu używamy w redakcji od końcówki 2018 roku, a co więcej - nieco mniejszych modeli 100 R i Flare R City używamy od 2017! Nie jesteśmy osamotnieni w głosach świadczących o trwałości lamp Bontragera, więc w tym przypadku jednorazowy większy wydatek jest uzasadniony. 

Lampy Bontragera poza zapewnieniem świetnej widoczności na drodze mają jeszcze kilka innych cech "premium" - można je np. połączyć z urządzeniem Garmina lub sterownikiem Bontrager ANT+, przez co możemy np. sterować nimi z poziomu kierownicy lub w Garminie mieć wgląd w poziom naładowania baterii. 

 • TEST: LAMPKI BONTRAGER ION 200 RT I FLARE RT
 • Specjalna optyka, moc i tryby pracy zapewniają najlepszą widoczność w dzień
 • Ion 200 RT to 200 lumenów światłą (dioda LED CREE)
 • Wbudowany czujnik światła z autoregulacją jasności do środowiska
 • Lampki kompatybilne z urządzeniami Garmin® i Bontrager ANT+, co daje możliwość sterowania z poziomu kierownicy i wglądu w stan naładowania baterii
 • W zestawie Ion 200 RT, Flare RT, mocowania Quick Connect i kabel do ładowania Micro USB
trekbikes.com gdzie kupić?

 

 

Zestaw oświetlenie Knog Plus Twinpack

Knog specjalizuje się w tworzeniu oświetlenia i chociaż marka kojarzona jest przede wszystkim z dość wyjątkowymi pod względem designu modelami lamp, to nie można odmówić im też praktycznych w codziennym użytkowaniu rozwiązań. Jako drugi produkt polecany wybraliśmy bardziej przystępne cenowo lampy z zestawu Plus, które posiadają ładny, minimalistyczny wygląd, są lekkie i posiadają uniwersalne mocowanie - do roweru montujemy je gumowymi opaskami, natomiast jest jeszcze szansa ich montażu na elementach odzieży / plecaku, bo posiadają zintegrowany klips. 

Każda z lamp posiada 5 trybów pracy, przednia lampa świeci maksymalnie mocą 40 lumenów, a tylna 20 lumenów - to wystarczająco dużo, żeby skutecznie zaznaczyć naszą obecność na drogach. Ten zestaw oświetlenie polecamy zatem przede wszystkim osobom dużo jeżdżącym po szosach oraz miastach, gdzie niekoniecznie potrzebują mocnej wiązki światła przedniego (podobnie zresztą jest w przypadku powyższych Bontragerów). 

 • Cena 154,90 zł
 • Zintegrowany klips
 • Diody LED (COB) 
 • Tryby światła: Stały, puls, stroboskop, błysk, eko flash.
 • 100% wodoodporny (stopień ochrony IP67)
 • Zintegrowana wtyczka USB
 • Czas ładowania: 4 godziny (dioda LED wyłączy się po pełnym naładowaniu)
 • Bateria: akumulator litowo-polimerowy USB
 • Sposób mocowania: odpinane paski silikonowe
 • Akcesoria w zestawie: 2x wymienne paski do rur 22-27 mm / 28-32 mm + i mocowanie magnetyczne.
 • Moc światła: 40 lumenów - przód / 20 lumenów - tył.
 • Waga: 12g 
Dystrybucja gdzie kupić?

 

 

Co na rynku?

Rynkowa oferta oświetlenia rowerowego jest bardzo rozbudowana, w sprzedaży można znaleźć masę produktów różniących się mocą strumienia świetlnego, źródłem zasilania, systemem mocowania oraz jakością wykonania. Wybraliśmy kilka ciekawych modeli oświetlenia, które stanowią dobre przykłady typów lampek rowerowych dostępnych na rynku. 

 

(czytaj dalej)