Materiał zawiera treści reklamowe

Polskie rowery - przegląd rodzimych producentów

Poznaj największych i najciekawszych polskich producentów rowerów i części rowerowych.

Drukuj
Polska produkcja ram Romet Michał Kuczyński

Lista polskich marek rowerowych przekracza 100 firm! Przygotowaliśmy zestawienie największych krajowych producentów oraz mniej znanych firm, których oferta zawiera ciekawe i oryginalne rowery.

Polska to duży rynek, na którym największą sprzedażą mogą pochwalić się najważniejsi światowi producenci oraz czołowe polskie marki rowerowe jak Kross, czy Romet. W około 40-milionowym kraju potencjalnych klientów na zakup jednośladu jest bardzo dużo, stąd lista producentów rowerów, którzy oferują swoje rowery i akcesoria w Polsce jest bardzo długa. Samych dużych graczy sprzedających w Polsce rowery jest około 100 (mówimy o markach z całego świata), a ich pełną ofertę każdego roku prezentujemy Wam w naszym Katalogu Rowerowym. W niemałe osłupienie wprawia jednak fakt, że - gdy policzy się wszystkie polskie marki rowerów - wychodzi, że jest ich ponad 100! Ciężko w to uwierzyć, ale jednak.

Wśród nich jest spora grupa dużych producentów, którzy produkują zarówno na rodzimy rynek, ale też na eksport. Tu mowa o czołowych graczach, jak marka Kross, Romet, NS Bikes, czy Rondo. Poza tym mamy do czynienia z rozbudowaną grupą małych firm, które są w stanie na tym trudnym rynku wyciągnąć dla siebie kawałek tortu i funkcjonują bez większego rozgłosu. Wreszcie jest sporo małych, ale ciekawych marek - często nawet bardziej manufaktur, które ręcznie tworzą bardzo ciekawe rowery. Na początek warto jednak uporządkować fakty...

 

 

Polskie rowery - kim jest producent rowerów?

Na potrzeby tego artykułu i ogólnie ustrukturyzowania kwestii, jak należy rozumieć termin producent rowerów, trzeba pamiętać, że na takie miano zasługuje firma, która jest - w dużym skrócie - ostatnia w łańcuchu produkcyjnym. Czyli przykładowo, jeśli dana marka zamawia gotowe i pomalowane ramy w Chinach, a w Polsce jedynie montuje do nich części (również z importu) i pakuje je w kartony to wg prawa już jest producentem. Stąd często powstają spory, czy ktoś jest tym producentem, czy nie, ale prawnie jest i takim mianem może się określać. Przykładowo marka Kross sama nigdy nie produkowała aluminiowych ram, a jedynie je malowała i montowała do nich części, ale już jest to producent rowerów. Pamiętajmy więc, że producent rowerów to często jedynie montowania, która zajmuje się wyłącznie składaniem rowerów od A do Z.

Tu jednak nie ma jednego modelu operacyjnego. Polscy producenci rowerów działają w bardzo różny sposób. Jedni tylko montują gotowe jednoślady z zamówionych podzespołów. Inni zaś samodzielnie projektują swoje rowery, następnie zamawiają ramy od podwykonawców i na miejscu składają je w całość. Tu ważna jest rozbudowana kontrola, bowiem azjatyccy podwykonawcy lubią nie trzymać się założeń projektowych i np. do ramy wspawać jedną z rur niezgodnie ze specyfikacją (np. z innego stopu, niż zamówiony). Duzi gracze, jak choćby wspomniany wcześniej Kross, dysponują odpowiednimi maszynami i laboratorium, które są w stanie wykonać wszelkie próby i pomiary pozwalające ustalić zgodność gotowej ramy z założonym projektem.

 

 

Częstą praktyką jest też samodzielne malowanie zaimportowanych ram w polskich zakładach produkcyjnych oraz zaplatanie kół, a nawet budowanie obręczy. Jednak marek, które w naszym kraju zajmują się również produkcją ram jest naprawdę niewiele. Warto przy tym wiedzieć, że czołowi światowi producenci w swoich siedzibach również najczęściej już nie produkują, a więc polskie marki nie są w tym aspekcie gorsze, niż przykładowo Cannondale, Canyon, Specialized, Scott itd. Natomiast firm, o których możemy powiedzieć, że ich produkt to od A do Z polski rower jest naprawdę niewiele. To tytułem wstępu, teraz czas na polskie marki rowerowe i akcesoriów rowerowych. Najpierw zaprezentujemy największych producentów, w dalszej części listę pozostałych ciekawych marek, a na końcu firmy, które zajmują się wytwarzaniem akcesoriów.

Polscy producenci rowerów: najbardziej znane marki

Accent - to marka należąca gliwickiej firmy Velo. Stoi za nią zespół osób mających spore pojęcie o rowerach, stąd ich sprzęt po prostu dobrze jeździ. Accent specjalizuje się w rowerach górskich, przełajowych, gravel oraz szosowych. Poza ramami i całymi rowerami gliwicka firma pod marką Accent posiada też bogatą ofertę komponentów, odzieży oraz akcesoriów rowerowych.

Baltica Bicycles - firma pochodząca z Gdyni ma swojej ofercie stylowe rowery miejskie oraz gravele. Większość kolekcji oparta jest o ręcznie produkowane we Włoszech stalowe ramy, a rowery są składane w zakładzie w Gdyni.

Creme Cycles - jest to jedna z kilku marek w bogatym portfolio firmy 7Anna z Gdańska. Oferta Creme to przede wszystkim stylowe rowery miejskie.

Dartmoor - podobnie jak Accent, ta marka należy do firmy Velo. Oferta Dartmoor'a zawiera ramy i rowery m.in. do freeride'u, enduro, trailu, dirtu. Generalnie koncentruje się na grawitacyjnych odmianach kolarstwa. W ofercie są też komponenty i akcesoria.

 

 

Ecobike - to producent z miejscowości Źródła pod Wrocławiem, który zajmuje się wyłącznie rowerami elektrycznymi. Oferta tej marki to przede wszystkim wspomagane rowery trekkingowe, miejskie oraz rekreacyjne górale.

Embassy - producent z Warszawy, który posiada w ofercie ciekawe rowery miejskie i dziecięce.

Folta - firma z Malborka, która zajmuje się produkcją jednośladów rekreacyjnych i użytkowych. W jej ofercie znajdziemy rowery górskie, turystyczne, szosowe, dziecięce i BMX'y.

Haraka Bikes - mała firma z Mazowsza, która zajmuje się składaniem i malowaniem rowerów wg projektu klienta. Opiera się karbonowe ramy, prawdopodobnie importowane z azji i malowane pod indywidualne zamówienie. Specjalizuje się w segmentach szosa, gravel i MTB XC. 

Indiana - to ciekawa marka, bowiem należąca do spółki będącej właścicielem m.in. sieci elektromarketów Media Expert. Tam zresztą znajdziecie jednoślady tej marki.

Konwa Bike - marka należąca do jednego z najlepszych polskich kolarzy przełajowych i górskich - Marka Konwy. Na importowanych od podwykonawców ramach Konwa Bike buduje rowery górskie, przełajowe i gravel.

 

 

Kross - polski producent rowerów znany na całym świecie, jeden z dwóch największych graczy na naszym rynku. Firma z Przasnysza posiada kompleksową ofertę wszystkich najpopularniejszych typów rowerów. Posiada zarówno bogatą kolekcję klasycznych jednośladów, jak i rowery elektryczne w swojej ofercie. W przasnyskim zakładzie produkcyjnym posiada lakiernię ram, montownię rowerów oraz fabrykę karbonowych ram.

Le Grand - to marka należąca do Krossa, pod którą oferowane są stylowe rowery miejskie.

Loca Bikes - wrocławska manufaktura rowerowa, która mocno rozrosła się w ostatnim czasie. Specjalizuje się w rowerach gravel, szosowych, ostre koło itp. Jest otwarta na modyfikacje dokonywane pod klienta na indywidualne zamówienie.

Maxim - producent z Wielunia, który posiada w swojej ofercie jednoślady użytkowe i rekreacyjne. Przede wszystkim rowery crossowe, trekkingowe, miejskie oraz tanie MTB.

Northtec - firma z Czechowic-Dziedzic specjalizuje się w segmencie rowerów górskich, choć w ofercie ma też rowery crossowe, trekkingowe, dziecięce i miejskie. Słynie z bardzo dobrej relacji poziomu wyposażenia do ceny roweru.

NS Bikes - kolejna marka należąca do portfolio brandów Szymona Kobylińskiego (gdańska 7Anna). NS specjalizuje się rowerach do grawitacyjnych odmian MTB (DH, freeride, enduro, trail, dirt), ale w ofercie posiada też fulle do XC/maratonów oraz rowery elektryczne.

Octane One - następny z brandów 7Anny, który posiada w swojej ofercie głównie rowery miejskie i gravele oraz komponenty rowerowe.

 

 

Overfly - polski producent rowerów elektrycznych o ciekawej rynkowej historii. Firma, która stoi za marką Overfly zaczynała od elektronarzędzi i nie miała żadnych doświadczeń z rowerami, natomiast obecnie produkuje w Polsce baterie do swoich e-bike'ów oraz składa całe rowery elektryczne.

Oxfeld - marka budżetowych rowerów skierowana do użytkowników początkujących i nastawionych na rekreacyjną jazdę. Należy do spółki Dadelo, która jest właścicielem m.in. sklepu centrumrowerowe.pl.

Prime Bicycles - polska marka z siedzibą w Częstochowie, która posiada w ofercie ciekawe i zaawansowane karbonowe rowery do grawitacyjnych odmian MTB. Obecnie w kolekcji dostępna jest zjazdówka i rower enduro. 

Romet - jeden z dwóch największych polskich producentów. Posiada kompleksową ofertę, w skład której wchodzą wszystkie popularne typy rowerów. Romet ściśle współpracuje z firmą AG Motors, która zajmuje się produkcją ram i sąsiaduje z zakładami Rometa w Dębicy. Stąd część aluminiowych rowerów Romet to w pełni polskie konstrukcje - od projektu, przez produkcję, testy, aż po montaż.

Rondo - marka, która w swojej ofercie ma rowery szosowe, gravel, przełajowe oraz wyprawowe. Również należąca do Szymona Kobylińskiego i - podobnie jak NS Bikes - produkująca głównie na eksport. Sprzedaż jednośladów w Polsce to dla tych brandów jedynie kilka procent całkowitej sprzedaży.

Saveno - polska marka pochodząca z Warszawy część swojej produkcji wykonuje w Polsce. W ofercie ma przede wszystkim jednoślady użytkowe - rowery crossowe, trekkingowe, miejskie i dziecięce.

Tabou - prężnie rozwijający się producent rowerów ze Szczytna. Jego kolekcja to odpowiedź na potrzeby polskich klientów. Tabou jest obecny we wszystkich popularnych segmentach rynku z ofertą w przystępnych cenach.

Tosa Bikes - nieduża manufaktura budująca elektryczne rowery z włókna węglowego, których wspomaganie oparte jest o podzespoły BAFANG. 

 

 

Unibike - producent rowerów z Bydgoszczy, który od lat posiada silną pozycję na krajowym rynku. Oferta firmy zawiera rowery elektryczne i klasyczne. Wprawdzie wielkością produkcji Unibike znacznie ustępuje Rometowi i Krossowi, jednak stosunek cena/jakość w tej marce jest nie do pobicia. Unibike posiada zwykle jedną z najlepszych ofert na rynku - w każdym segmencie, w którym jest obecny.

Urvis - polska marka, która w ofercie posiada rowery typu cargo. Rama do ich elektrycznego cargo jest spawana w Polsce, co sytuuje ją w ekskluzywnym gronie ,,naprawdę polskich rowerów".

 

 

Manufaktury i producenci ram

AG Motors - fabryka ram w Dębicy, która produkuje m.in. dla Rometa.

Antidote Bikes - ekskluzywna marka produkująca karbonowe rowery do downhill'u, enduro i trailu. Poza ramami i rowerami tworzy też komponenty rowerowe włókna węglowego. Krakowska firma to jedna z najciekawszych butikowych pozycji na naszej liście, powszechnie znana w branży rowerowej.

Antymateria - manufaktura z Warszawy, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem rowerów na zamówienie. Specjalizuje się w segmentach: szosa, ostre koło, gravel, przełaj.

Druid Bicycles - producent aluminiowych ram do ścieżkowych odmian MTB -głównie AM i enduro. Za marką stoi Paweł Matuszyński, którego możecie kojarzyć również z rowerami Zumbi. 

Hultaj - producent z Wrocławia buduje ramy i całe rowery pod indywidualne zamówienie klienta. Specjalizuje się w ostrych kołach, szosówkach i gravelach. Cały proces produkcyjny odbywa się w ich manufakturze - od projektu, przez spawanie i malowanie ramy oraz finalne złożenie roweru.

Jaan Bikes - popularna marka wśród zawodników szosowych i przełajowych, która jest prowadzona przez Jana Antkowiaka - legendę kolarstwa przełajowego. W jej ofercie są karbonowe rowery oraz koła.

Kajak Custom - to marka, którą stworzył budowniczy ram Kamil Uścieński (pseudonim Kajak). Tworzy ramy na zamówienie wg indywidualnych preferencji co do rozmiaru i geometrii.

Karamba Bikes - rzeszowska manufaktura, która buduje ciekawe stalowe ramy i całe rowery. Klient może samodzielnie wybrać geometrię i wymiary poszczególnych rur.

MOKO Frameworks - warszawska manufaktura, która zajmuje się budowaniem customowych stalowych ram na indywidualne zamówienie klienta. Specjalizuje się w szosówkach, gravelach i commuterach. 

Orłowski - pod tą marką spotkacie ramy budowane na indywidualne zamówienie przez Jacka Orłowskiego. Najczęściej ramy tej marki są wykonane ze stali.

Rychtarski - budowniczy ram ze Szczecina Lech Rychtarski buduje ramy na indywidualne zamówienie.

Zumbi - firma Zumbi również zajmuje się budowaniem ram, jednak w przeciwieństwie do poprzednio opisywanych producentów specjalizuje się w segmentach grawitacyjnego MTB (enduro, DH) i do produkcji używa aluminium, a nie stali.

 

 

Polscy producenci części rowerowych i akcesoriów

absoluteBlack - jedna z najbardziej znanych polskich marek, która jest obecna na wielu światowych rynkach. Specjalizuje się w produkcji zębatek i innych komponentów rowerowych. Wprawdzie firma ma siedzibę w Londynie, ale założycielem jest Polak i produkcja również odbywa się w Polsce.

Alugear - firma z Krakowa o podobnym profilu działalności, co opisywana powyżej. Specjalizuje się w produkcji zębatek, kółek do przerzutek i innych komponentów.

AtBags - producent bikepackingowych sakw z Lublina, którego produkty wyróżniają się ciekawym i oryginalnym designem. 

Banless - kolejny polski producent specjalizujący się w aluminiowych zębatkach do napędów rowerowych. Również z południa naszego kraju - konkretnie z Rudy Kozielskiej.

Blahol - warszawska marka, która w swojej szwalni na Powiślu szyje ciekawe sakwy rowerowe.

Crosso - polski producent sakw rowerowych z Białegostoku.

Evanlite - producent karbonowych kół rowerowych, który posiada swoją linię produkcyjna na Tajwanie, a całe koła buduje już w Polsce.

ExtraWheel - firma z Podhala, która produkuje jednokołowe przyczepki rowerowe przydatne podczas wypraw rowerowych.

JackPack - kolejny z producentów sakw rowerowych, tym razem z Pomorza, konkretnie z siedzibą w Gdyni. Specjalizuje się w modnych obecnie torbach do bikepackingu.

Mack - polski producent superlekkich piast rowerowych.

Mozartt - mała firma produkująca napinacze i prowadnice do łańcucha, która jest dość dobrze rozpoznawalną marką na całym świecie.

No Limited - polski producent kół rowerowych, który buduje koła pod swoją marką w oparciu o obręcze wyprodukowane przez azjatyckich podwykonawców.

Ron Wheels - kolejny producent karbonowych kół rowerowych. Specjalizuje się w szosowych kołach z wysokim stożkiem oraz dyskach do jazdy na czas.

Simpla - producent błotników rowerowych oraz koszyków na bidon z siedzibą w Nysie.

Soul-Kozak - producent zaawansowanych konstrukcyjnie piast rowerowych, który funkcjonuje na rynku od 20 lat! Cały proces produkcyjny - począwszy od projektowania, na fizycznej produkcji skończywszy - odbywa się w Polsce. Firma może pochwalić się własnym opatentowanym systemem sprzęgła magnetycznego M-netic.

Totka Bags - wrocławska manufaktura szyjąca rónego rodzaju torebki i torby, w tym sakwy do bikepackingu.

Triglav - znana na świecie marka, która ze Szczecina, która specjalizuje się w szyciu sakw i toreb do bikepackingu.

Zator - producent pokrowców na koła i toreb do transportu rowerów, który swoją szwalnię ma w podłódzkim Zgierzu.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nasza lista zawiera jedynie największe i najbardziej znane polskie marki. W spisie znalazły się głównie przedsiębiorstwa produkujące rowery i ramy oraz części rowerowe. Nie uwzględniliśmy natomiast firm z segmentu odzieży kolarskiej, których jest u nas naprawdę dużo.