Materiał zawiera treści reklamowe

Jakie ubranie na rower?

Jak ubrać się na rower, aby jazda była komfortowa? Sprawdź w naszym artykule.

Drukuj
Assos Equipe R S9 Mariusz Sobczak

Odpowiednia odzież rowerowa w znaczącym stopniu poprawia komfort jazdy na rowerze. Kask i buty to zdecydowana podstawa naszego wyposażenia, ale odzież jest również bardzo ważna. Swoją garderobę rowerową warto kompletować tak, aby można było dopasować ubranie do każdych warunków atmosferycznych. O tym, jak ubrać się na rower i jakie rzeczy powinna zawierać kolarska szafa przeczytacie w naszym poradniku.

Pierwsza warstwa, czyli bielizna

Podczas jazdy na rowerze, podobnie jak w przypadku innych sportów warto ubierać się warstwowo. Niezależnie od tego czy planujemy lekką przejażdżkę czy mocny trening - warto zdecydować się na zakup bielizny termoaktywnej. Bieliznę termoaktywną zakładamy jako pierwszą warstwę ubrania. Bielizna ma za zadanie absorbować pot podczas jazdy oraz zapewnić nam komfortową temperaturę ciała.

Wielu kolarzy pomija ten element ubioru zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka. Warto mieć na uwadze fakt, że dobra koszulka termoaktywna, czyli tzw. potówka, usprawnia termikę ciała i sprawnie odprowadza pot. Posiadanie koszulki termoaktywnej można docenić zwłaszcza podczas treningów w upale - dzięki niej nie ,,zalewamy'' potem wierzchniej warstwy odzieży.

 

 

 

 

Jeszcze ważniejsza sprawa dotycząca bielizny ma się w okresie jesienno-zimowym, kiedy potrzebujemy dodatkowej warstwy izolacyjnej. Zachowanie odpowiedniej termiki ciała w okresie zimowym jest dosyć trudne. Z jednej strony zależy nam na cieple, a z drugiej nie możemy doprowadzić do przegrzania się ciała pod warstwą wierzchnich ubrań. Odpowiednia bielizna termoaktywna, np. z wełny merynosa powinna zapewnić odpowiedni komfort.

Spodenki z wkładką - podstawa komfortowej jazdy

Nie od dzisiaj wiadomo, że chcąc komfortowo spędzać godziny na rowerze potrzebne nam jest nie tylko dobre siodełko, ale przede wszystkim odpowiednie spodenki rowerowe z wkładką. Dobrze dobrane spodenki rowerowe pozwolą spędzić długie godziny na siodełku bez nieprzyjemnych otarć czy odparzeń. To jeden z najważniejszych elementów kolarskiej garderoby, na którym nie warto oszczędzać. W przypadku spodenek sprawa najczęściej wygląda tak - im droższe, tym lepszą wkładkę dostaniemy.

Dobór spodenek to wbrew pozorom wcale nie taka błaha sprawa. Na rynku mamy wiele rodzajów i typów dostosowanych do różnych potrzeb i stylów jazdy. Zdecydowanie najważniejszym elementem spodenek jest wkładka, dlatego też na niej powinniśmy skupić największą uwagę. W tańszych modelach znajdziemy wkładki materiałowe, które charakteryzują się niższym poziomem komfortu. Warto zainwestować w spodenki rowerowe wyposażone we wkładkę żelową lub piankową o większej grubości. Najczęściej grubości wkładek piankowych oscylują w granicach 8 do 14mm.

Kolejną istotną sprawą podczas wyboru spodenek jest ich krój. Rowerzyści jeżdżący na rowerze szosowych lub cross-country najczęściej będą sięgać po kompresyjne krótkie spodenki z szelkami. Szelki zapobiegają przesuwaniu się spodenek po naszym ciele w czasie jazdy i je stabilizują. Dla osób jeżdżących na rowerze trailowym lub enduro lepszym wyborem będą luźniejsze spodnie, które posiadają dodatkowe kieszenie i mocowania.

Koszulka rowerowa

Specjalna koszulka rowerowa to nie tylko większy komfort podczas jazdy, ale również możliwość ,,bawienia się'' swoim wyglądem na rowerze. Obecnie na rynku mamy dziesiątki producentów koszulek rowerowych, którzy zapewniają odzież na najwyższym poziomie i w dodatku w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu możemy sprawić, że nasze rowerowe ubranie będzie unikatowe i wyróżniające się.

 

 

 

 

Zdecydowanie warto mieć w swojej szafie kilka koszulek rowerowych. Na okres wiosenny warto mieć koszulkę z trochę grubszego materiału. Na upały idealnie nada się koszulka rowerowa z bardziej przewiewnego materiału, lub z siateczką w newralgicznych miejscach. Tego typu koszulki szybko schną co jest dodatkowym atutem na rowerowych wyjazdach. Podobnie jak w przypadku spodenek, kolarze szosowi i xc zdecydują się na koszulki obcisłe. Rowerzyści jeżdżący po lesie z pewnością bardziej zadowoleni będą z luźniejszych koszulek lub jerseyów z długim rękawem.

 

 

 

 

Ubrania na gorsze warunki pogodowe

Wiadomo, że pogoda nie zawsze jest sprzyjająca do jazdy w typowo letnich ubraniach. Często podczas jazdy warunki atmosferyczne ulegają nagłym zmianom. Dlatego warto być przygotowanym na zmienne okoliczności przyrody, takie jak nagłe ochłodzenie, wiatr czy deszcz. Co warto mieć pod ręką w takim przypadku?

Zdecydowanie poręcznym i praktycznym ,,wynalazkiem'' są ocieplane rękawki i nogawki. Pomagają one zachować odpowiednią temperaturę ciała podczas nagłego spadku temperatury. Rękawki możemy ubrać właściwie nie zsiadając z roweru. Rękawki i nogawki są niewielkich rozmiarów, dlatego bez problemu zmieszczą się nawet do kieszonki w koszulce.

 

 

 

 

Co jeszcze warto mieć w pogotowiu, gdy pogoda nie jest sprzyjająca? Niestety w naszym klimacie nawet w miesiącach letnich zdarzają się dni, kiedy potrzebujemy dodatkowej ochrony przed zimnym wiatrem i deszczem. Optymalnie jest mieć zarówno kamizelkę przeciwwiatrową, jak również lekką kurtkę przeciwdeszczową. Niemniej jednak dobra kurtka przeciwdeszczowa powinna poradzić sobie również w przypadku wietrznej pogody. Najlepiej wybierać taką, którą łatwo złożymy i schowamy do plecaka lub kieszonki. Kupując warto zwrócić uwagę czy kamizelka lub kurtka od deszczu posiada odblaski.

Drobne elementy garderoby też są ważne

Takie elementy garderoby jak rękawiczki, czapka czy skarpetki są równie ważne. Zdecydowanie warto jest zainwestować w rękawiczki rowerowe. Tu sprawa ma się podobnie jak w przypadku koszulek - warto mieć kilka typów na różne warunki pogodowe. Wiadomo, że na jesień i zimę potrzebujemy ocieplanych rękawiczek, które ochronią nas przed zimnem. Na lato natomiast najlepiej sprawdzą się rękawiczki bez palców, zarówno dla kolarzy szosowych, jak i górskich. Dla miłośników jazdy po lesie lepszym wyborem będą cienkie rękawiczki z długimi palcami, które chronią przed ewentualnymi otarciami od gałęzi.

W przypadku chłodniejszych dni ważne jest, aby ubrać ocieplaną czapkę pod kask. W przypadku zimnych dni lub wiatru czapka uratuje nasze zatoki przed przewianiem. Najlepiej wybrać taką, która będzie optymalnie leżała pod kaskiem, a jednocześnie spełni zadanie ochrony głowy przed zimnem. Niektórzy miłośnicy dwóch kółek decyduję się również na jazdę w cienkich czapeczkach kolarskich latem. Taka czapeczka absorbuje wówczas pocenie się czoła, a jednocześnie jest ciekawym, stylowym elementem naszego ubioru.

Kompletując naszą kolarską garderobę nie zapominajmy o naszych stopach, które wbrew pozorom źle ubrane mogą przysporzyć nam dużo dyskomfortu. Na szczęście producentów skarpetek rowerowych jest cała masa, w związku z czym każdy znajdzie skarpetki na każdą okazję. Kupując skarpetki warto sprawdzić skład materiałowy. Najważniejsze, aby były oddychające. Ważne jest również to czy są rozciągliwe i nie uciskają łydki.

Jak zapewnić komfort naszym stopom, gdy pogoda nie należy do najlepszych? Zmarznięte stopy podczas treningu to nic przyjemnego. Tu z pomocą przychodzą robiące furorę w ostatnich latach ocieplane, oddychające skarpety z wełny merynosa. W przypadku deszczowych dni dobrą metodą na ochronę naszych stóp są wodoodporne ochraniacze na buty.

Zobacz również:

Podsumowanie

Kompletowanie pełnej szafy rowerowej jest zazwyczaj żmudnym procesem ponadto wymagającym dla naszego portfela. Nie da się od razu zakupić wszystkich spełniających swe zadanie rzeczy. Podczas korzystania z odzieży zawsze będą wychodziły jakieś niedogodności, dlatego warto zasięgnąć opinii innych użytkowników w kwestii marek odzieżowych, jak również w miarę możliwości testować odzież różnych producentów. Powyższe zestawienie odzieży to podstawowy spis rzeczy, które warto mieć w swojej garderobie, aby jazda na rowerze była komfortowa i bezpieczna dla zdrowia.