Materiał zawiera treści reklamowe

Jakie rękawiczki rowerowe wybrać?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając letnie rękawiczki na rower.

Drukuj
Dawid Kaleta

Rękawiczki rowerowe są jednym z często pomijanych elementów garderoby, co stanowi duży błąd, ponieważ odpowiednio dobrane rękawiczki poprawiają komfort jazdy i pewność chwytu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie rękawice rowerowe i czym kierować się podczas zakupu!?

Rękawiczki rowerowe to jedna z rzeczy, które powinny stanowić nasze podstawowe wyposażenie. Jednym słowem - przydadzą się podczas każdej jazdy. Ten pozornie prosty element naszego ekwipunku potrafi szczególnie mocno wpłynąć na nasz komfort, jak również bezpieczeństwo. Istotną kwestią pozostaje wybór właściwego modelu do uprawianej przez nas dyscypliny kolarstwa. Ilość typów rękawiczek rowerowych jest na tyle duża, że każdy powinien znaleźć odpowiednie dla siebie. Choć może zabrzmieć to śmiesznie w przypadku (pozornie) tak prostego produktu, ale dobrze dopasowany do naszych potrzeb wariant naprawdę zaowocuje zadowoleniem w trakcie jazdy. Między innymi dlatego, że dłonie to jeden z trzech punktów podparcia między naszym ciałem, a rowerem. Warto o nie zadbać!

Dlaczego warto jeździć w rękawiczkach?

Przecież rękawiczki rowerowe na lato wydają się być z pozoru złym pomysłem. Po co w wysokie temperatury zasłaniać skórę dodatkową warstwą materiału? Wbrew pozorom takie rozwiązanie ma duży sens i znacznie poprawia pewność chwytu.  Lista korzyści zdecydowanie przeważa nad lekkim dyskomfortem ocieplenia dłoni. Przede wszystkim rękawiczki rowerowe zapewniają pewny chwyt. Dłonie znacznie lepiej trzymają się kierownicy i wyraźnie mniej ślizgają się na jej chwytach, szczególnie gdy są spocone. Kolejną korzyścią jest ograniczone ryzyko nabawienia się odcisków lub odparzeń podczas jazdy. W podobnym tonie brzmi następna zaleta, czyli ochrona naszej skóry w przypadku, gdy upadniemy i podeprzemy się dłonią. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na fakt, czy nasze rękawiczki rowerowe są wyposażone w żelowe wkładki, które są dodatkową amortyzacją. Zapewniają one dodatkowy komfort, jak również bardziej chronią dłonie podczas upadku. Generalnie brak rękawic często kończy się szyciem skóry w takiej sytuacji, natomiast będąc w rękawiczkach możemy wyjść z takiego zdarzenia cało. Listę zalet zasila też dodatkowa amortyzacja, którą zapewniają. Niezależnie od ich grubości i stopnia w jakim pochłaniają drgania, zawsze dają więcej niż goła skóra.

 

 
 

 

 

Długie czy krótkie?

W zasadzie pierwszą decyzją, którą będziemy musieli podjąć jest wybór między klasycznym wariantem z krótkimi palcami, a modelami, które zakrywają całą dłoń. Te pierwsze zdecydowanie polecamy do wszelkich dyscyplin, gdzie teren po którym jeździmy nie jest ekstremalnie wyboisty. Krótkie palce sprawdzą się w przypadku wszelkiego typu rekreacyjnych jazd oraz na szosę. Dla miłośników jazdy na szosie dobrym wyborem będą rękawiczki szosowe o aerodynamicznym kroju. Zazwyczaj są one pozbawione wkładki oraz wykonane z cienkiego, elastycznego  materiału, który idealnie przylega do dłoni tworząc tak zwaną “drugą skórę”. Rękawiczki krótkie idealnie nadają się więc do rowerów miejskich, crossowych, trekkingowych szosowych, gravelowych oraz MTB, o ile jeździmy w lekkim terenie. Ich zaletą jest nieco lepsze chłodzenie, niż modeli z długimi palcami oraz łatwiejsza obsługa wszelkich nie-rowerowych czynności. Po prostu wygodniej szukać czegoś w kieszeniach, robić zdjęcia, operować telefonem itd. mając gołe opuszki palców. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre modele rękawiczek długich są wyposażone w specjalny materiał na opuszkach, który umożliwia obsługę ekranów dotykowych.

Rękawiczki na rower z długimi palcami są z kolei szczególnie polecane do agresywnej jazdy w terenie. Ponadto zapewniają kontrolę, ponieważ dodatkowo zapobiegają ślizganiu się palców po klamkach hamulcowych i dźwigniach manetek zmiany biegów. Długie rękawiczki mają też zaletę w przypadku jazdy w błotnistych warunkach - pod rękawice nie dostanie się mokra ziemia, choćby w trakcie picia z zabłoconego bidonu. Podobnie w sytuacji jakiegoś upadku - zawsze większa powierzchnia skóry jest w nich osłonięta. Wprawdzie długie rękawiczki są nieco mniej przewiewne, ale różnica nie jest szczególnie duża, a z drugiej strony pozwalają nie zmarznąć w letnie chłodne poranki, czy podczas jazdy przy zachodzącym słońcu. Coś za coś…

 

 

Wentylacja

Niezależnie od typu rękawiczek rowerowych, dostępne są modele wykonane z różnych materiałów - mniej lub bardziej przewiewnych. Im bardziej jesteśmy wrażliwi na przegrzewanie, tym większą uwagę warto przyłożyć do poszukiwania modeli z drobnej siateczki na wierzchniej części. Jeśli znajdą się dodatkowe otwory wentylacyjne od spodu, to też dobrze. Jeżeli natomiast nie jesteśmy zbyt wrażliwi na dodatnią temperaturę - wybierajmy rękawiczki rowerowe z uwagą na pozostałe kwestie, które poruszamy w artykule.

 

Stopień ochrony

Już wiemy, że pełna rękawica chroni lepiej, niż modele z krótkimi palcami. Temat jest jednak jeszcze bardziej skomplikowany. Na rynku są bowiem dostępne modele do ostrzejszych zastosowań (trail, enduro, DH), gdzie w newralgicznych miejscach wszyte zostały dodatkowe wstawki absorbujące uderzenia. Wstawki są zazwyczaj montowane w okolicy palców i kości śródręcza. Takie zastosowanie chroni dłonie przed urazami m.in podczas zjazdów lub jazdy po bardziej dzikich, zarośniętych ścieżkach. Jeśli jeździcie ostro, warto przemyśleć tą opcję. Należy jednak mieć na uwadze, że takie rękawice zawsze będą grubsze i cieplejsze. Stąd im bardziej rekreacyjne lub szosowe jest wasze nastawienie do dwóch kółek, tym mniej interesować was powinny takie rękawiczki.

 

 

 

 

Z wkładką żelową czy bez?

Zasadniczo występują dwa typy rękawiczek. Jedne nie mają żadnych wstawek, a między naszą skórą a kierownicą jest tylko cienka warstwa materiału, drugie zaś wyposażono w jakąś formę amortyzacji - najczęściej żelową wkładkę wszytą w spodnią stronę rękawicy. Jak wiadomo pewny chwyt kierownicy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Pierwszy typ zdecydowanie poprawia czucie kierownicy, stąd te modele popularne są u zaawansowanych użytkowników, którzy pozostają wyczuleni na takie szczegóły i cenią pewny kontakt na linii dłoń-chwyt. Tego typu zastosowanie najczęściej występuje w przypadku rękawiczek szosowych. Kiedy w takim razie sprawdzą się rękawiczki rowerowe z wstawką żelową? Modele z żelem są godne polecenia dla osób, które odczuwają potrzebę dodatkowej absorpcji drgań. W przeciwnym razie odradzamy takowe - nie dość, że gorzej trzyma się w nich kierownicę, to dodatkowo żelowe wkładki niekoniecznie stanowią dobrą wentylację…

 

Właściwy rozmiar i dopasowanie

W pierwszej kolejności istotne jest dobre dopasowanie rozmiaru oraz kroju do naszych dłoni. Sprawa ma się podobnie jak w przypadku butów. Rękawice muszą posiadać odpowiedni rozmiar, aby dłonie nie mogły w nich się swobodnie poruszać, a tym bardziej żeby rękawice nie marszczyły nam się od spodu. Odpowiedni rozmiar rękawiczek może zapobiec różnym przykrym dolegliwościom takim jak np. otarciom dłoni. Jednocześnie rękawiczki rowerowe muszą mieć lekki luz, który zapewni komfort na dłuższym dystansie oraz zostawi nieco miejsca na wypadek gdyby dłonie lekko spuchły. Jest to normalne podczas podniesienia się ciśnienia w żyłach i temperatury ciała w trakcie wysiłku. Ważne też, aby nic uciskało żadnego nerwu. Częstą dolegliwością, która wynika ze stosowania źle dobranych rękawic jest drętwienie dłoni. Dużo tego, ale w praktyce łatwo wyczujemy czy dany model nam ,,leży”, czy musimy poszukać czegoś bardziej dopasowanego do indywidualnej anatomii naszych dłoni.

 

 

Istotnym elementem, który stawia przysłowiową kropkę nad i jest spasowanie rękawicy z nadgarstkiem. Stosowane są dwa rozwiązania - mankiet elastyczny lub zapinany na rzep. Oba rozwiązania są godne polecenia, ważne aby rękawiczka nie zsuwała się w trakcie jazdy - jeśli model bez rzepa trzyma się pewnie, można śmiało iść w tym kierunku. W przypadku, gdy mamy problem ze znalezieniem rękawicy, która jest skrojona pod nasze nadgarstki lepszym wyborem mogą się okazać modele zapinane. Warto również zwrócić uwagę na to, że rękawiczki rowerowe nie mogą krępować ruchów.

 

Zobacz również:

 

Co jeszcze?

Na koniec warto przyjrzeć się antypoślizgowym wstawkom w rozpatrywanych modelach. Grunt żeby znalazły się w miejscu kontaktu dłoni z kierownicą oraz palców z manetkami i klamkami. W przypadku rękawiczek z krótkimi palcami warto zwrócić też uwagę na dodatkowe ,,uchwyty ułatwiające ściąganie”. Bez nich ciężko zsunąć rękawice ze spoconych dłoni. Mile widziane są też wszelkie elementy poprawiające widoczność - elementy odblaskowe oraz fluo kolory. Poza tym, upewnijmy się, że długie rękawiczki również umożliwiają obsługę ekranów dotykowych. Najlepiej gdyby na wszystkich palcach był specjalny materiał, jednak najczęściej występuje on jedynie na palcu wskazującym. Niemniej jednak dobre i to.

Ważną kwestią pozostaje również wybór rękawiczek rowerowych dla kobiet. Czym różnią się i jak wybrać rękawiczki rowerowe damskie? Sklepy rowerowe posiadają duży wybór rękawic stworzonych z myślą o kobietach. Na pierwszy rzut oka różnią się one przede wszystkim kolorystyką. Oprócz tego różnią się także krojem, który jest dostosowany specjalnie do kształtu kobiecych dłoni. Rozmiarówka w przypadku kobiecych rękawic jest mniejsza po to, aby odpowiadała damskim dłoniom, które z natury są mniejsze niż męskie.

 

Co oferuje rynek?

Praktycznie każdy z producentów ma w swojej ofercie kilka, a czasem nawet kilkanaście, par różnych rękawiczek. Wybór pomiędzy tymi z długimi palcami oraz krótkimi jest naprawdę spory. Wiele wersji kolorystycznych sprawia, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy przegląd rynku oparty o nasz subiektywny wybór interesujących letnich modeli rękawiczek.

 

 

 

Rękawiczki bez palców

Rękawiczki krótkie ACCENT Brick
Accent Brick
  • Model rękawiczek Accent Brick to budżetowe rękawiczki rowerowe. Przeznaczone są do jazdy w ciepłe dni. Posiadają wzmocniony spód oraz przewiewną, wykonaną z siateczki górną część.

Rękawiczki krótkie damskie

Rękawiczki krótkie CASTELLI Rosso Corsa 2 W
Castelli Rosso Corsa
  • Model Castelli Rosso Corsa to klasyczne, krótkie rękawiczki damskie. Zostały dodatkowo wzmocnione żelowymi wkładkami wykonanymi w technologii tłumienia drgań Castelli Dumping System. Wierzchnia strona tych rękawiczek została wykonana z przewiewnej siateczki.

Lekka rękawiczka MTB

FLEXAIR GLOVE [BLK] S | Fox Racing® CanadaFox Flexair
  • Model Fox Flexair jest przeznaczony do uprawiania kolarstwa górskiego. Są wykonane z cienkiego materiału opinającego dłonie. Technologia True Feel zapewnia pewny chwyt. Wstawki na kciuku oraz palcu wskazującym umożliwiają obsługę smartfona.

Rękawiczka MTB ze wzmocnieniami

Rękawiczki długie FOX Dirtpaw
Fox Dirtpaw
  • Rękawiczki Fox Dirtpaw to model dla miłośników kolarstwa grawitacyjnego. Posiadają dodatkowe wzmocnienia z tworzywa TPR w okolicy kości śródręcza, które zapobiegają urazom na dzikich szlakach. Po wewnętrznej stronie zastosowano jednowarstwowy materiał, który odpowiada za stabilność chwytu.

Rękawiczki krótkie z siateczką

Rękawiczki krótkie ASSOS RS Aero SF
Assos RS Aero SF
  • Krótkie rękawiczki rowerowe o aerodynamicznym kroju dedykowane do jazdy na rowerze szosowym. Idealnie dostosowują się do kształtu dłoni. W modelu zastosowano wzmocnione wstawki ze skóry syntetycznej, które poprawiają jakość chwytu.

Rękawiczki krótkie aerodynamiczne

Rękawiczki krótkie SUPACAZ SupaG Short Gloves Twisted
Supacaz SupaG
  • Klasyczne krótkie rękawiczki firmy Supacaz. Dostosowujący się do anatomii dłoni materiał to cecha charatkerystyczna tego modelu. Rękawiczki nie posiadają dodatkowych wkładek żelowych. Są dosyć cienkie dzięki czemu sprawiają wrażenie drugiej skóry.

Obserwuj nas w Google News

Subskrybuj