Spis treści:
Stroje kolarskie na zamówienie leżą głównie w kręgu zainteresowań mniejszych lub większych ekip kolarskich. Bez względu na poziom sportowy każdy klub chce wyróżniać się na tle innych swoją kolorystyką oraz w godny sposób prezentować swoich sponsorów. W ostatnich latach również amatorzy i samodzielni kolarze stawiają na unikalną stylówę. Dla takich osób firmy produkujące stroje kolarskie przygotowały także nowe możliwości. Czasami wystarczy zachęcić 1-2 znajomych, aby uczestniczyli w projekcie, żeby zmieścić się w minimalnych limitach produkcji. W tym tekście postaramy się zebrać w kilku punktach rzeczy, o których trzeba pamiętać przy składaniu zamówienia na kolarską odzież "custom".
Wybierz dostawcę
Na polskim rynku mamy kilka firm, które zajmują się produkcją odzieży kolarskiej. Głownymi graczami są m.in. Vitesse, Danielo, Verge, Quest, Raso czy Viking Sport. Nasza redakcja od lat korzysta z odzieży Vitesse, dlatego znamy proces produkcyjny tego producenta na wylot (zainteresowanych odsyłamy do tekstów dot. procesu produkcji koszulek oraz spodenek). Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków innych producentów cały mechanizm składania zamówienia i jego realizacji jest zbliżony.
Stwórz projekt
Początek naszej przygody z ciuchami kolarskimi na zamówienie musimy rozpocząć od stworzenia indywidualnego projektu. Na tym etapie mamy dwie możliwość. Po pierwsze projekt możemy zrobić własnoręcznie (lub zlecić jego przygotowanie znajomemu grafikowi). Musimy jednak pamiętać, aby projekt przygotowany był w formie grafiki wektorowej. To oszczędzi pracy grafikowi, który będzie działał po stronie firmy odzieżowej oraz obniży koszty całego zamówienia.
Drugą opcję jest zlecenie przygotowania projektu bepośrednio do firmy, w której będziemy zamawiać stroje. Dzięki temu mamy pewność, że profesjonaliści zajmą się wyglądem nowych strojów. Nasza inwencja twórcza jest mimo wszystko wskazana, ponieważ powinniśmy naprowadzić grafika na odpowiednią formę projektu. Możemy zasugerować mu użycie poszczególnych kolorów (posiadanie własnego logo z pewnością ułatwi sprawę) oraz rozmieszczenie napisów np. reklam naszych sponsorów. Pamiętajmy jednak, że kolory najlepiej wybierać z palety producenta lub poprzez podanie numeru koloru Pantone. W takim wypadku usługa wiąże się z opłata. W Vitesse koszt prac grafiznych to 100 euro bez względu na fakt, czy posiadamy gotowy projekt czy też nie. Taką opłatę poniesiemy jeżeli zamawiamy poniżej 30 górnych partii odzieży. Wiąże się to z czasochłonnym procesem przygotowania projektu do produkcji. Opłata może zostać obniżona, kiedy nasz projekt nie wymaga dużych nakładów pracy. W przypadku większych zamówień standardowe prace graficzne wykonywane są bez dodatkowej opłaty.
Sporządź listę zakupów
Kiedy mamy już nasz wymarzony projekt pora na sporządzenie listy zakupów. W tym wypadku musimy pamiętać, żeby nasze zamówienie spełniało limity produkcyjne. Na naszym przykładzie będzie to minimum 10 górnych lub dolnych partii odzieży. Możemy więc zamówić tylko 10 sztuk koszulek z krótkim rękawem. Minimalne zamówienie możemy również rozłożyć na taką kombinację jak: 5x koszulka z krótkim rękawem + 5x koszulka z długim rękawem lub 5x kamizelka. Jeżeli w naszych strojach zamierzamy głównie prezentować się w lecie to polecamy zamówienie 10 kompletów (koszulka+spodenki). Wbrew pozorom nie jest to dużo, ponieważ jeżeli mamy 2-3 znajomych to wtedy na głowę przypadnie po 2-3 komplety, a w rezerwie pozostanią 1-2 dodatkowe komplety na wypadek kraksy, któregoś z członków naszej paczki.
Sprawdź rozmiarówkę
Kolejnym ważnym elementem procesu zamówienia własnych strojów kolarskich jest ich rozmiarówka. Tak jak w przypadku tradycyjnych ciuchów, tak i w branży odzieży kolarskiej dany rozmiar nie będzie u każdego producenta identyczny. Aby pozbyć się ewentualnych nieporozumień firma Vitesse oferuje możliwość zamówienia próbek rozmiarowych. Są one całkowicie darmowe, lecz przesyłka wiąże się z wpłaceniem depozytu, który zostanie zwrócony po odebraniu wszystkich ubrań w nienaruszonym stanie. Jest to duże udogodnienie dla osób mieszkających dość daleko od siedziby firmy. Możliwe powinno być też spotkanie w firmie i przymiarka. W tym celu skontaktujmy się z oddziałem danego producenta i umówmy spotkanie, na którym poznamy szczegółową ofertę oraz zapoznamy się z proponowaną rozmiarówką.
Przy sprawdzeniu rozmiarówki rekomendujemy zwrócenie uwagi na wybór wkładki kolarskiej. Jest to obowiązkowy i najważniejszy element każdych spodenek kolarskich. W zależności od naszych potrzeb do wyboru będziemy kilka modeli. Zazwyczaj istnieje prosta zależność: im wkładka droższa tym wygodniejsza i bardziej wytrzymała. Nie jest to reguła, więc zapytajmy o charakterystykę każdej wkładki naszego producenta. Jej wybór jest bardzo istotny, kiedy zamierzamy w siodełku spędzać długie godziny lub ścigamy się wyczynowo.
Opłacenie zamówienia lub zaliczka
Po wykonaniu powyższych punktów przychodzi czas opłacenia naszego zamówienia. Na tym etapie skorzystamy ze specjalnie przygotowanego cennika na potrzeby naszego zamówienia. Zamówienia w firmach odzieżowych wyceniane są indywidualne w zależności od ilości zamawianych produktów. Oczywiste jest, że niższą cenę jednostkową uzyskamy za zamówienie 40 kompletów kolarskich (spodenki + koszulka) niż konfiguracji 5 koszulek + 5 kamizelek + 5 długich spodni + 5 krótkich spodenek. Firmy nie mają w zwyczaju udostępniać gotowych cenników na swoich stronach, więc po szczegółową wycenę musimy kontaktować się z ich przedstawicielem.
Czas oczekiwania
Po opłaceniu zamówienia lub wpłaceniu zaliczki pozostaje czekać na przygotowanie naszych strojów. Czas oczekiwania będzie różny w zależności od pory roku. W Vitesse poza sezonem (wrzesień, październik, listopad) przyjdze nam czekać około 4 tygodni. W pozostałych okresach czas oczekiwania wynosi zwykle od 1,5 do 2 miesięcy. Szwalnie mają ograniczone możliwości przerobowe, a przecież chcemy, aby nasze zamówienie wykonane zostało z należytą starannością. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na wymarzone ciuchy.
Ciesz się jazdą!
Po wykonaniu zamówienia przez producenta pozostaje czekać na przesyłkę z nowymi ciuchami. Pamiętajcie, że tak wyspecjalizowana odzież posiada swoje konkretne wymagania, jeśli chodzi o pranie - warto na ten element uważać, zapoznać się z metką lub wskazówkami producenta. Stroje kolarskie wykonane są z zaawansowanych dzianin sportowych, więc powinniśmy traktować je ze szczególną ostrożnością, aby po praniu nie straciły swoich właściwości. Na pewno nie powinniśmy używać silnych środków wybielających ani płynów zmiękczających. Pamiętajmy jednak, że pomimo delikatnej struktury powinniśmy je prać regularnie. Niektóre składniki potu przyśpieszają ich zużycie, więc czyste stroje wydłużą swoją żywotność - nie mówiąc już o tym, że sam trening będzie o wiele przyjemniejszy.
A co w wypadku zniszczenia strojów lub kolejnego zamówienia?
Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie na samym początku kilku kompletów na zapas. Stroje w przypadku każdej kraksy narażone są na zniszczenie, więc warto mieć coś w zanadrzu. W Vitesse mamy możliwość naprawy niewielkich uszkodzeń strojów. Wystarczy przesłać zdjęcie uszkodzenia do firmy, a w ciągu 2 dni otrzymamy informację czy jest to możliwe oraz poznamy jej koszt. Również w razie powiększenia się naszego teamu w każdej chwili istnieje możliwość domówienia kilku sztuk po cenach detalicznych. Z kolei zamówienia na kolejny sezon traktowane są na podobnych zasadach, jak w przypadku pierwszego zamówienia, lecz czas realizacji w przypadku realizacji w oparciu o ten sam projekt graficzny będzie krótszy. Dodatkowo opłata za pracę graficznę nie jest pobierana w przypadku zamówień powtórnych.
Jak widać posiadanie spersonalizowanych strojów kolarskich dla amatora to marzenie proste do zrealizowania. Do początku sezonu kolarskiego zostało coraz mniej czasu. Jeżeli chcemy zaskoczyć znajomych naszą stylówą to pora zainteresować się tym tematem już teraz. Kto więc zaprezentuje się w nowym sezonie we własnych barwach?
Może Cię zainteresować: