Materiał zawiera treści reklamowe

Opony 28" do rowerów trekking / cross - co wybrać?

Sprawdź, jakie opony w rozmiarze 28" wybrać do roweru trekkingowego i crossowego?

Drukuj
Szymon Wołdziński

Rowery trekkingowe to jeden z najpopularniejszych segmentów rynku i nie ma się czemu dziwić - ogromne grono rekreacyjnych rowerzystów doceniło ich walory użytkowe i uniwersalność. Jednym z elementów, dzięki którym trekkingi są tak wszechstronne, są opony - i właśnie temu tematowi przyglądamy się w tym tekście.

Rowery trekkingowe i crossowe uznawane są (słusznie) za jedne z najbardziej uniwersalnych typów rowerów na rynku. Pozwalają cieszyć się względnie niskimi oporami toczenia na szosach, dobrze spisują się w miastach, a jednocześnie pozwalają na zjechanie z asfaltu na utwardzone drogi leśne czy szutry. Tego typu konstrukcje swoją popularność zawdzięczają też cenie - zazwyczaj trekkingi i crossówki są rowerami typowo rekreacyjnymi i użytkowymi, które siłą rzeczy kosztują mniej. W ostatnich latach rynek rowerów szturmem zdobywać zaczęły rowery typy gravel, które uniwersalnością dorównują wspomnianym powyżej segmentom, jednak zwykle kosztują więcej, a poza tym wymagają od nas przyjęcia nieco mniej komfortowej, pochylonej pozycji. 

Co wpływa na uniwersalność wszystkich wymienionych powyżej segmentów - cech jest co najmniej kilka, jednak na ich czele wielu z nas wymieni przede wszystkim opony. Może się wydawać, że opony to sprawa bardzo prozaiczna, jednak w praktyce mają one olbrzymie znaczenie na to, jak rower się prowadzi i jak na rowerze się czujemy. W tym poradniku postaramy się przybliżyć cechy opon dedykowanych do rowerów trekkingowych i crossowych. 

 

 

Na wstępie warto wspomnieć jeszcze o jednym aspekcie powiązanym z tematem - to rowery elektryczne. Na rynku znajdziemy obecnie sporo rowerów z segmentu trekkingowego, które wzbogacone zostały o systemy wspomagania pedałowania. Warto wiedzieć, że do elektryków producenci stworzyli także dedykowane opony lub zaznaczają, że ich ogumienie do zwykłych rowerów może być też stosowane w e-bike'ach. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie normy bezpieczeństwa związane z rowerami elektrycznymi.

A jeśli już jesteśmy przy bezpieczeństwie - dodatkową cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniach opon do rowerów trekkingowych i crossowych są elementy odblaskowe umieszczone na boku opony. Jeśli rower służy nam jako środek transportu w mieście i korzystamy dużo z miejskiej infrastruktury rowerowej, warto postawić na oponę z odblaskowym paskiem na boku, który mocno podnosi naszą widoczność - szczególnie w momentach, kiedy jedziemy po ścieżce rowerowej przecinającej skrzyżowania.

Zobacz również:

 

Jaka szerokość opon trekking / cross? 

Niejako w definicję segmentu trekkingów i crossówek wpisany jest rozmiar kół 28", dlatego skupiamy się tu na oponach właśnie dla takich kół dedykowanych. Opony w powyższym rozmiarze oznaczane są też symbolem 700C. Wyjątkową uwagę przy wyborze opon należy zwrócić na szerokość - powszechnie uznaje się, że im opona szersza, tym więcej komfortu podczas jazdy może nam zaoferować. Jej ,,balon" ma większą objętość, co przekłada się na lepszą amortyzację i przy okazji mniejsze ryzyko złapania gumy. Na szerszą oponę warto postawić przede wszystkim wtedy, kiedy dużo jeździmy po bezdrożach - tam zapewni nam ona też lepszą trakcję. Jeśli jeździmy tylko po mieście i szosach, można postawić śmiało na opony o mniejszej szerokości. Nie zrozumcie nas jednak źle - opony dla rowerów trekkingowych i crossowych to szerokości rozpoczynające się od około 32 mm do nawet 50 mm - i nawet już z oponą 32 mm można zjechać z asfaltu, jednak na pewno pewniej prowadzić będą się opony szersze. Jest też druga strona medalu - szersza opona zwykle jest wyraźnie cięższa, a to z kolei może przekładać się na mniejszą dynamikę jazdy. Najlepiej będzie zatem odpowiedzieć sobie na pytanie - gdzie i ile jeździmy i na podstawie wniosków dobrać odpowiedni rozmiar ogumienia. W sporej mierze wybór padnie z pewnością na opony o umiarkowanej szerokości, które mogą dla wielu z nas okazać się dobrym kompromisem. Około 40-42 mm szerokości to zwykle dobry i uniwersalny wybór. 

 

 

Przy poszukiwaniach pamiętajcie, że z szerokością nie można przesadzać - mamy tu na myśli przede wszystkim to, jak szerokie widełki (przednie i tylne) mamy w rowerze. Dobrze będzie się upewnić przed zakupem, czy nasza rama pomieści daną szerokość opony - tak, aby w żadnym miejscu ona nie obcierała. 

Bieżnik i odporność na przebicia

W zdecydowanej większości omawiane tu opony posiadają uniwersalne bieżniki, które przede wszystkim mają nie podnosić oporów toczenia na szosach, a jednocześnie poprawnie odprowadzać wodę z powierzchni opony. Możemy do roweru trekkingowego włożyć oponę o bardziej agresywnym bieżniku, jednak w tym wypadku ciężej będzie jeździło się na szosie. Coś za coś - naszym zdaniem najlepiej iść na kompromis i postawić właśnie na delikatny bieżnik, który poradzi sobie również w lekkim terenie - szczególnie, że omawiany tu segment rowerów nie jest dedykowany do jazdy w cięższym terenie, jak np. góry. Taki typowy uniwersalny bieżnik jest prawie gładki na środku (ma tylko lekkie nacięcia lub rowki) i nieco większe klocki po bokach, które mają poprawić podparcie w zakrętach. 

 

 

Warto przy okazji bieżnika zerknąć na zastosowane przez producenta wkładki antyprzebiciowe - zazwyczaj im grubsza wkładka, tym lepiej, a druga ważna sprawa to aby wkładka osłaniała nie tylko czoło opony, ale też jej boczne ścianki. Swoją drogą wskazówką dot. pancerności opony może być jej waga - niestety im bardziej pancerna opona, tym będzie ona cięższa (w większości przypadków). A na koniec tego akapitu rada - wiecie, jaki jest najlepszy system antyprzebiciowy? Uważne pilnowanie odpowiedniego ciśnienia w oponach i regularne ich dopompowywanie.

Zwijane czy z drutem?

Standardem w segemencie trekkingowym są opony drutowane. Takich zresztą w tym segmencie spotykamy najwięcej. To logiczne - osoby, które traktują rower rekreacyjnie, nie będą inwestowały fortuny w superlekkie opony. Warianty ze zwijaną stopką warto rozważyć, gdy chcemy mocno odchudzić nasz jednoślad, albo szukamy ogumienia do sportowego roweru crossowego. Jednak w przypadku typowego trekkingu waga schodzi - naszym zdaniem - na dalszy plan. Warto postawić przede wszystkim na opony wytrzymałe.

Polecane przez redakcję

 

 

Schwalbe Marathon 365

Niemiecka marka Schwalbe, jak przystało na jednego z największych producentów rowerowych opon na świecie, ma także sporo do powiedzenia w przypadku opon do rowerów trekkingowych. W sezonie 2024 postanowiliśmy wyróżnić skrajnie uniwersalny model Marathon 365 - jego bieżnik sprawdzi się nie tylko na różnego rodzaju nawierzchniach, ale i został zaprojektowany tak, by służyć przez cały rok. W środkowej części bieżnik jest gęsto upakowany, żeby stawiać jak najniższe opory toczenia podczas jazdy w łatwym terenie i na szosie. Po bokach jednak kostki bieżnika są bardziej agresywne, poprawiając przyczepność w zakrętach. Także mieszanka gumy jest tu atutem do całorocznej jazdy - to Addix 4season.

Ochrona antyprzebiciowa bazuje na dodatkowej wkładce GreenGuard, a o pancerności opony świadczy także to, że jest ona odpowiednia do zastosowania również w rowerach e-bike (chociaż Schwalbe posiada też bardziej wyspecjalizowane w kierunku elektryków opony). Dodatkowo o nasze bezpieczeństwo w ruchu ulicznym dba tu odblaskowy nadruk na boku opony, który widoczny będzie na każdym skrzyżowaniu.

 

  • Cena: od około 160 zł
  • Typ: z drutem
  • Mieszanka gumy: Addix 4season
  • Wkładka antyprzebiciowa: GreenGuard
  • Waga: 550 g (40-406)
  • Rekomendowane ciśnienie: 3.0-6.0 Bar (45-85 psi)
  • EPI: 67
  • E-Bike: E-50
  • Rozmiary: 37-622; 40-406; 40-622; 47-622; 50-559; 50-622; 55-406; 55-559; 55-622
Dystrybucja: Unibike

 

 

Co na rynku?

Na kolejnej stronie znajdziecie przykładowe modele opon do rowerów trekking / cross, które dobrze obrazują różne typy ogumienia występujące w tym segmencie rynku. 

 

 

 

 

Opona trekkingowa z wkładką antyprzebiciową

Maxxis Overdrive
  • Typowa opona trekkingowa z rozbudowaną ochroną antyprzebiciową. Ma uniwersalny bieżnik, który jest szybki i sprawdzi się na asfaltach oraz szutrach. Do tego wyposażono ją w technologię MaxxProtect i wkładkę antyprzebiciową. 

Opona trekkingowa z odblaskowym paskiem

Continental Contact Plus
  • Wysokiej klasy opona trekkingowa. Drutowana, z odblaskowym paskiem oraz dodatkową wkładką antyprzebiciową. Może być stosowana w e-bike'ach i pedelekach (max prędkość 50 km/h). 

 

Opona trekking / cross zwijana 

Schwalbe Marathon Mondial Evolution
  • Opona do rowerów trekkingowych z najwyższej półki. Ma dość agresywny bieżnik, wkładkę antyprzebiciową oraz odblaskowy pasek z boku. Przede wszystkim jednak jest zwijana i gotowa na jazdę w systemie tubeless.

Budżetowa opona trekking / cross

Kenda Kosmos K194
  • Budżetowa opona do rowerów trekkingowych. Wykonana z tańszej mieszanki gumowej, dość ciężka, ale za to w dobrej cenie. Może sprawować się nieco gorzej, niż modele 2-3 razy droższe, ale dla osób, które jeźdżą spokojnie to będzie dobry wybór.