Południowy Tyrol: Ścieżki MTB (trail / enduro)

Trail, enduro i freeride w Południowym Tyrolu

Drukuj
Magic Trail IDM Südtirol/Kirsten-J. Sörries

Wysokie góry, naturalne ścieżki i specjalnie przygotowane ścieżki. Bez względu na to, czy szukasz wymagających technicznie tras czy większej ilości flow, w Południowym Tyrolu powinieneś znaleźć coś dla siebie. Przybliżamy Wam kilka z najciekawszych traili regionu.

Południowy Tyrol to region wyjątkowy. Najbardziej wysuniętą na północ prowincja Włoch stanowi mieszankę śródziemnomorsko-alpejskiego klimatu i kultury. Region położony jest w sercu majestatycznych Dolomitów (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) i oferuje około 300 dni fantastycznej słonecznej pogody. Sieć terenowych tras rowerowych liczy tutaj ponad 2000 km. W jej skład wchodzą zróżnicowane szlaki na każdym poziomie trudności. Alpejskie traile naturalnie oferują sporą trudność, jednak dla uatrakcyjnienia zabawy, część tras dodatkowo wzbogacono o przeszkody, bandy oraz alternatywne linie przejazdu. Sporą część ścieżek przygotowano z myślą o endurowcach i fanach trailowej jazdy. Znajdziemy tu także trasy freeride’owe i typowo zjazdowe, zlokalizowane przy wyciągach narciarskich dostosowanych do transportu rowerów.

Tutejsza infrastruktura pro-rowerowa jest szczególnie rozbudowana i zapewnia szereg udogodnień dla rowerowych gości Południowego Tyrolu. Znajdziemy tu przyjazną bikerom bazę hotelową, wypożyczalnie i serwisy specjalistycznego sprzętu oraz rowerowe szkoły. Można odbyć w nich szkolenie, albo udać się na zorganizowane wycieczki z przewodnikiem na różnych poziomach trudności i zaawansowania. Dla głodnych tutejszych zjazdowych linii istotna będzie informacja, że firm zajmujących się transportem riderów i ich rowerów jest tu również wiele. 

 

Sieć tras jest oznakowana, a bogata baza gastronomiczna na szlakach składająca się ze schronisk i bacówek sprawia, że na każdej wycieczce spokojnie możemy po drodze zjeść, odpocząć, naprawić drobne usterki czy naładować e-bike’a. Warto wejść na stronę summer.suedtirol.info/rowerem i sprawdzić osobiście trasy proponowane przez gospodarzy. My, w kolejnym już przewodniku po tym zakątku świata, przedstawiamy kultowe traile dla miłośników jazdy ścieżkowej oraz poszukiwaczy flow przez duże ,,F”.

 

Sprawdź również poprzednie teksty z serii:

 

 

 

Montesole Trail

Przez wielu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych alpejskich tras. Trail dostępny i przejezdny jest praktycznie przez cały rok, a licząca około 14,5 km ścieżka – oprócz doskonałego flow – zapewnia też nie mniejsze wrażenia estetyczne za sprawą surowego krajobrazu kulturowego doliny Val Venosta/Vinschgau i widoku na majestatyczne górskie pejzaże Monte Tramontana i okoliczne szczyty oraz lodowce. Przejazd ścieżką Montesole ma swój początek w górskiej stacji San Martino al Monte/St. Martin im Kofel skąd pierwsze 1,2 km poruszamy się asfaltem w dół do skrętu w prawo na ścieżkę pieszą nr 9. Tu można poczuć przedsmak czekających nas wrażeń rozgrzewając się na łagodnie opadających pasażach trawersujących alpejskie stoki. Tym sposobem dojeżdża się do głównej części szlaku, która po przecięciu asfaltowej drogi w Birchaböden wita nas sporą ilością ziemnych singli urozmaiconych kamienistymi wymagającymi odcinkami. Flow nie będzie maleć, bo dalej, po minięciu drogi Ratschillweg trafiamy na nowo wybudowany odcinek z fantastycznymi stromymi zakrętami. Dla ochłonięcia czeka nas chwila wspinaczki po której trafiamy na bardziej płaską, łagodną sekcję prowadzącą wzdłuż Piani di Annenberg. MTB’owcy muszą być tu czujni i pamiętać, że niektóre odcinki Montesole Trail prowadzą po drogach wspólnych z pieszymi szlakami, a jednym z nich właśnie kończymy jechać dojeżdżając do charakterystycznego mostu wiszącego. Dalej mamy dwie opcje. Pierwsza z nich za mostem przebiega stromą ścieżką nr. 5 do Tiss, natomiast druga (nr. 5A) zaczyna się tuż przed mostem wiszącym i jest alternatywną opcją dojazdu do Tiss. To praktycznie koniec trasy, stąd już asfaltową drogą można udać się w kierunku Laces/Latsch lub Coldrano/Goldrain. Trasa zapewnia nam utratę wysokości około 1400 m i 400 m przewyższenia (podjazdów).

 • Szaczowany czas jazdy 1:55 godz.
 • Długość 14,4 km
 • Suma podjazdów (przewyższenie w górę) 411 m
 • Suma zjazdów (przewyższenie w dół) 1442 m
 • Najwyższy punkt 1739 m.n.p.m.
 • Najniższy punkt 685 m.n.p.m.
 

 

Flowtrail Holy Hansen w Val Venosta/Vinschgau

Ścieżka w Parku Narodowym Stilfser Joch, rezerwacie przyrody w Dolinie Val Venosta, to typowy zjazdowy trail z wieloma zakrętami, który oferuje naturalne przeszkody, ale również sztucznie dobudowane elementy. Synonim maksimum frajdy z jazdy na MTB. Z Covelano/Göflan należy dostać się do gospodarskiej tawerny Haslhof (1550 m). Oznacza to wspinaczkę około 840 pionowych metrów, którą można pokonać samodzielnie (najlepiej przez Monte Tramontana) lub korzystając z usług jednej z firm, które wywiozą nas z rowerem do Haslhof. 

Z tawerny poruszamy się w kierunku zachodnim, skąd czeka nas świetny szlak, który w zasadzie gwarantuje zabawę każdemu nastawionemu na czerpanie flow z jazdy rowerzyście. Przez około 6 km ciągłego zjazdu, Święty Hansen przecina wielokrotnie ścieżki leśne oraz asfaltowe drogi i jest podzielony na krótsze odcinki dla ułatwienia nawigacji po trasie i orientacji w terenie. Po drodze można skusić się na przystanek w gospodzie Wiebenhof. Dalej czeka nas odcinek szlaku, o wiele mówiącej nazwie Flow Pure, który oferuje kilka linii przejazdów niektórych fragmentów, szybkie pasaże oraz kickery. Jednym słowem, niezależnie od poziomu zaawansowania, każdego czeka sporo adrenaliny.

 • Szaczowany czas jazdy 2:35 godz.
 • Długość 15,5 km
 • Suma podjazdów (przewyższenie w górę) 839 m
 • Suma zjazdów (przewyższenie w dół) 839 m
 • Najwyższy punkt 1567 m.n.p.m.
 • Najniższy punkt 735 m.n.p.m.
 

 

Plose nad Bressanone/Brixen

To propozycja, która idealnie sprawdzi się na całodzienną wycieczkę na rowerze trailowym lub e-MTB. Ta przepiękna widokowo trasa zaczyna się w Bressanone/Brixen i liczy 42 km oraz prawie 2000 m wzniosu oraz deniwelacji. Początek, estymowanej na 6 godzin jazdy, rundy pozwala się rozgrzać na pofałdowanej ścieżce do Albes/Albeins. Tu zaczyna się długa, męcząca wspinaczka do doliny Aferer Tal. Trasa prowadzi szutrowym podjazdem przez Plancios/Palmschoss z wieloma ostrymi nawrotami aż do Val Croce. Alternatywnie, pozostaje też opcja wjechania kolejką linową do S. Andrea/St. Andrä i tym samym można oszczędzić sobie części wspinaczki. Na szczycie Plose warto spojrzeć na zapierające dech w piersiach widoki, bo od teraz zaczyna się zjazd prowadzący po północnej grani góry. Tutejsze szlaki są upstrzone widokami ,,jak z pocztówki", więc czasem może warto przystanąć na krótką widokową ucztę. Wspaniały i momentami trudny technicznie zjazd prowadzi do ,,siodła Plose” i alpejskiej łąki Ochsenalm. Dalej malowniczy szlak zmierza przez zmieniającą się scenerię lasu do St. Leonhard, a następnie w dół drogi do S. Andrea. Na zakończenie trudnej eskapady po szczytach, czeka nas jeszcze krótka wspinaczka z powrotem do Bressanone. Warto mieć na uwadze, że w wysokich partiach jest sporo ciekawych traili, a my zaproponwaliśmy jedynie przykładową trasę, którą można dowolnie modelować.

Magic Trail w Laces/Latsch

Magiczny trail, to fantastyczny szlak, który łączy wymagające technicznie ścieżki z atrakcjami turystycznymi – interesującymi widokami i mijanymi zabytkami oraz budowlami. Licząca około 11,5 km trasa zaczyna się z AquaForum w Laces. Stąd, łagodną szutrówką wspinamy się do stawu będącego zbiornikiem systemu nawadniającego, którego elementy będą nam towarzyszyły podczas jazdy tą trasą. Przed mostem należy skręcić w prawo i podążać szlakiem przez chłodny las i ścieżkę wzdłuż kanału nawadniającego w Neuwaal, aż do ruin zamku Burg Obermontani. Naprzemienne odcinki wymagające dokręcania i lekkie zjazdy wymagają umiejętności technicznych i stanowią pole do doskonalenia płynności jazdy. Ruiny zamku Burg Obermontani to miejsce ze wspaniałym widokiem i słynną kaplicą św. Szczepana z freskami. Głodni adrenaliny i flow riderzy będą oczarowani końcową fragmentem trasy, który nas czeka zanim wrócimy na płaską już ścieżkę wzdłuż kanału nawadniającego Mareinwaal. Po zjeździe dobry posiłek można skonsumować w Bierkeller, pizzerii w AquaForum lub w jednym z lokali w centrum Laces. Podczas jazdy należy uważać, ponieważ sporo fragmentów Magic Trail dzieli trasę z pieszymi szlakami. Magic Trail zajmuje do dwóch godzin jazdy. Można go śmiało łączyć z innymi oznakowanymi trasami w okolicy, jak choćby z Flowtrail Holy Hansen, który znajduje się w pobliżu.

 • Szaczowany czas jazdy 1:55 godz.
 • Długość 11,4 km
 • Suma podjazdów (przewyższenie w górę) 409 m
 • Suma zjazdów (przewyższenie w dół) 409 m
 • Najwyższy punkt 848 m.n.p.m.
 • Najniższy punkt 651 m.n.p.m.
 

 

Gold-Tour Almrausch & Edelbike w Val Sarentino/Sarntal

Złota wyprawa rowerowa to już spore wyzwanie, na dystansie 51 km pokonuje się bowiem aż 2490 m przewyższenia. Wycieczka z Sarentino/Sarnthein potrwa nawet do 8,5 godziny. Największe kondycjne wyzwanie stanowi pierwsza cześć trasy. Na niecałych dwudziestu kilometrach wspinamy się z 970 aż na 2340 m.n.p.m. Można być natomiast spokojnym o ewentualne postoje, po drodze mijamy schronisko Sarner Skihütte, bacówki Opferwankalm i Kuhseitalm. Wjeżdżamy na górską halę Öttenbacher Alm. Czekają nas jeszcze ciężkie wspinaczki do schronisk Mittagerhütte i Kesselberghütte. Jazdę umilają jednak nieziemskie panoramy i doskonała jakości utrzymania ścieżek. Mówi się, że Gold-Tour o niebo przewyższa inne propozycje właśnie z powodu nienagannego utrzymania tras. Poza tym, warto wspiąć się tak wysoko by następnie zasmakować ścieżkowo-freeride’owej uczty, którą przygotowała dla nas dalsza część tej rundy. Od Kesselberghütte czeka nas doskonały zjazd do bacówki Waidmannalm. Kolejne traile to spora porcja flow u stóp potężnego szczytu Ifinger. MTBowcy z mocną nogą mogą wcześniej zaatakować jeszcze dodatkowy podjazd do schroniska Kuhleitenhütte (+1,5 km oraz +320 m różnicy wzniesień). Za schroniskiem Meraner Hütte czekają nas łagodniejsze fragmenty przez przełęcz Kreuzjoch na Auener Joch. Po drodze zobaczymy legendarne, kamienne stożki „Stoanerne Mandln”, a dalej kierujemy się do bacówki Möltner Kaser oraz zajazdu Lanzenschuster. Nastęnie pętla prowadzi przez kolejną górską halę Kampidellalm, przełęcz Jenesiener Jöchl do Putzer Kreuz (kościół, pokoje) oraz kolonii Putzerhöfe. Czasu i okazji na podziwianie widoków, z pewnością nie zabraknie. Do końca trasy pozostaje już tylko zjechać do punktu startu, jeśli długa runda da się komuś we znaki można wrócić łatwą asfaltową drogą. Jesteśmy jednak przekonani, że większość rowerzystów zdecyduje się na porządną dawką adrenaliny i Gold-Tour zwieńczy zjazdem terenową ścieżką „Direttissima”. Dalej do Sarentino dojedziemy drogą krzyżową Putzer Kreuzweg (nr 5).

 • Szaczowany czas jazdy 8:20 godz.
 • Długość 51 km
 • Suma podjazdów (przewyższenie w górę) 2490 m
 • Suma zjazdów (przewyższenie w dół) 2490 m
 • Najwyższy punkt 2340 m.n.p.m.
 • Najniższy punkt 970 m.n.p.m.

Hotele – BikeHotels Südtirol 

Grupa lokalnych hoteli oraz pensjonatów, specjalnie z myślą o rowerzystach, utworzyła stowarzyszenie BikeHotels Südtirol. W ośrodkach, które przynależą do tej grupy możemy liczyć na wsparcie w planowaniu wypraw, miejsce do przechowywania i mycia rowerów oraz, w razie potrzeby, obsługę serwisową. Do BikeHotels należą placówki każdej kategorii. Można się więc zatrzymać zarówno w ekskluzywnych hotelach, jak i podstawowych pensjonatach typu ,,bed & breakfest”. Dzięki temu niezależnie od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na wakacje, wciąż można liczyć na miejsce w przyjaznym rowerzystom ośrodku. Lista punktów oraz więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.bikehotels.it.

Więcej informacji o Południowym Tyrolu: www.suedtirol.info