Południowy Tyrol: Kolarskie wydarzenia

Drukuj
IDM Südtirol/Freddy Planinschek

W drugim artykule z serii przewodników po Południowym Tyrolu rzucamy okiem na kolarskie imprezy, które rokrocznie rozgrywają się na terytorium najbardziej wysuniętego na północ zakątka Włoch. Bez względu na to, czy ścigasz się w maratonach i XC czy jesteś fanem szosy, Południowy Tyrol ma dla Ciebie sporo do zaoferowania. Sprawdzamy co konkretnie!

Najbardziej wysunięty na północ zakątek Włoch jest regionem, który bez względu na Twoją kolarską specjalność, może okazać się rowerowym rajem i idealnym miejscem do spędzenia tak rodzinnych, rowerowych wakacji, jak i typowo sportowego zgrupowania. Włosi określają ten region mianem krainy, w której spotkamy 300 dni słońca. Dla nas jest to przede wszystkim bajeczna część Dolomitów, które, dla przypomnienia, znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To także region, który stanowi bardzo ciekawe połączenie klimatu alpejskiego oraz śródziemnomorskiego oraz pochwalić może się wyjątkową różnorodnością kulturową, co odbicie znajduje m.in. w tutejszej kuchni, która również stanowi mieszankę specjałów alpejskich oraz tych typowo włoskich. Ogólną charakterystykę regionu oraz kilka najważniejszych z turystycznego punktu widzenia informacji znajdziecie w naszym poprzednim tekście: Południowy Tyrol - co, gdzie i jak? W tym artykule postanowiliśmy zebrać kilka najciekawszych wydarzeń kolarskich, które rokrocznie rozgrywane są w Południowym Tyrolu. Może jedna z tych dat będzie punktem zaczepienia, do zaplanowania tegorocznych wakacji?

 

 

 

 

Giro d'Italia

Maj dla kolarzy zawsze stoi kolorem różowym, czy mówiąc bardziej precyzyjnie - kolorem Maglia Rosa. I wcale nie chodzi o kwitnące jabłonie, z których bujnych sadów swoją drogą słynie Południowy Tyrol. Mowa oczywiście o Giro d'Italia, które rokrocznie gości także na szosach północnych Włoch - to w końcu m.in. w Południowym Tyrolu znajdują się podjazdy, na których niejednokrotnie rozgrywały się losy klasyfikacji generalnej wyścigu. Przykłady? Chociażby mityczne Passo Stelvio.

Także i w sezonie 2019 peleton Giro zawita na szosach Południowego Tyrolu - jeśli chcielibyście Wasz urlop połączyć z zobaczeniem Giro d'Italia na żywo, to zapiszcie datę 29 maja, kiedy to rozegrany zostanie etap 17. włoskiego, wielkiego touru. W tym dniu peleton wystartuje z Val di Sole i skieruje się w stronę stolicy Południowego Tyrolu, czyli Bolzano / Bozen - z tego miejsca peleton rozpocznie wspinaczkę w stronę Terento / Terenten, a finiszować będzie na podjeździe do Anterselva / Antholz. Dzień wcześniej peleton Giro będzie mierzył się z jednym z etapów królewskich, więc 17. etap może okazać się jednym z decydujących starć o triumf w klasyfikacji generalnej. Połączcie ten dzień z mocnym, treningiem szosowym, dodajcie do tego czarne espresso i następnie obiad we włoskim duchu w którejś z miejscowości, znajdujących się na trasie 17. etapu, a zaliczycie jeden z najlepszych kolarskich dni w życiu - ten przepis to pewniak.

 

 

 

 

Ortler Bike Marathon (1 czerwca 2019)

Kilka dni po 17. etapie Giro coś dla siebie znajdą miłośnicy ścigania w formule maratonu - 5. edycja Ortler Bike Marathon wystartuje już w pierwszą sobotę czerwca. Start i meta maratonu zlokalizowana będzie w Glorenza / Glurns - to urocze, najmniejsze miasteczko w regionie Alta Val Venosta / Obervinschgau - maraton jest zatem nie tylko okazją do pościgania się, ale i do zobaczenia średniowiecznego miasta w samym sercu Dolomitów. Jeśli chodzi o sam wyścig - do wyboru mamy tu 2 dystanse: Classic (51 km i 1600 m przewyższeń) oraz Marathon (90 km i 3000 m przewyższeń). Wspinaczka podczas tego wyścigu zaczyna się praktycznie od startu, a trasa biegnie przez urocze zakątki tutejszego kawałka Alp, m.in. w okolicach jeziora Pfaffensee. 

Strona WWW: ortler-bikemarathon.it

HERO Südtirol Dolomites 2019 (15 czerwca 2019)

Są w kolarskich kalendarzach takie imprezy, których przedstawiać szczególnie nie trzeba - jedną z nich jest maraton HERO Südtirol Dolomites, który stanowi jeden z najpopularniejszych wyścigów MTB w regionie. Sam maraton startuje 15 czerwca w Selva di Val Gardena / Wolkenstein, jednak jest on częścią większej całości, czyli festiwalu rowerowego HERO Bike Festival, który trwa tak naprawdę od 13 do 16 czerwca.

Profil wyścigu sprosta wymaganiom najtwardszych maratończyków - w maratonie HERO Südtirol Dolomites możemy wybierać pomiędzy dystansem 60 km, który obfituje w 3200 m przewyższeń lub 86 km z przewyższeniami rzędu 4400 m! Brzmi niesłychanie? Będąc w tutejszych górach przewyższenia tak ogromnego kalibru są na wyciągnięcie ręki. Na trasie maratonu pokonujemy legendarne przełęcze i wioski, jak np. Corvara, Passo Campolongo, Arabba, Passo Pordoi, Passo Sella. 

Strona WWW: herodolomites.com

 

 

 

 

Sellaronda Bike Day (22 czerwca 2019)

Jeśli maraton HERO jest świętem kolarzy górskich, to tydzień później swoje święto w Południowym Tyrolu i okolicach mają wszyscy kolarze szosowi. 22 czerwca przypada Sellaronda Bike Day - dzień w którym od 8:30 do 15:30 cztery kultowe przełęcze (Passo Gardena, Passo Campolongo, Passo Pordoi i Passo Sella) zostają zamknięte dla ruchu zmotoryzowanego, pozostając jedynie do dyspozycji kolarzy. To jedyna taka okazja, aby w zamkniętym dla samochodów ruchu czerpać przyjemność ze wspinaczek i zjazdów na te alpejskie przełęcze. Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny.

W tym roku organizatorzy Sellaronda Bike Day otrzymali certyfikat "going GreenEvent" - oznacza on organizację wydarzenia w sposób odpowiedzialny względem środowiska, dlatego także uczestników tego wydarzenia obowiązuje ścisła dbałość o zachowanie porządku i rywalizacji w ekologicznym duchu. Wydarzenie to ma za zadanie promowanie ekologicznego stylu życia, który opiera się na używaniu produktów lokalnych, oszczędzaniu energii, niemarnowaniu żywności i innych zasobów.

Strona WWW: sellarondabikeday.com

Maratona dles Dolomites (7 lipca 2019)

Wśród szosowców jest to legenda - o ile Sellaronda Bike Day pozwala w zamkniętym ruchu zdobyć kultowe przełęcze Dolomitów, to Maratona dles Dolomites otwiera przed nami możliwość pokonania ich w warunkach wyścigowych. Historia tych zawodów sięga 1986 roku - od tego czasu zawody stały się jednymi z najpopularniejszych szosowych eventów świata (rokrocznie organizatorzy otrzymują około 30 000 zgłoszeń!). Nic w tym dziwnego, jeśli na trasie wyścigu ma się takie przełęcze jak Campalongo, Pordoi, Sella, Gardena... Niesposób wymienić je wszystkie. Do wyboru mamy 3 dystanse, na których liczba przewyższeń dorównuje tym, które pokonują zawodowcy podczas wielkich tourów. Dystans Maratona liczy sobie 138 km i 4230 m przewyższeń, dystans Middle to 106 km i 3130 m do pokonania w górę, a trasa Sellaronda to 55 km i 1780 m w pionie. Miasteczko zawodów zlokalizowane jest w uroczej Alta Badia.

Strona WWW: maratona.it

 

 

 

 

Südtirol Dolomiti Superbike (13 lipca 2019)

Superbike jest równie kultowym wyścigiem, co powyższy Maratona dles Dolomites - z tą różnicą, że jest to jeden z najpopularniejszych maratonów MTB! Ten wyścig może być jednym z życiowych celów najbardziej ambitnych kolarzy górskich - jego historia liczy sobie już 24 lata. Jak przystało na imprezę z tak bogatymi tradycjami, wokół Dolomiti Superbike organizowany jest także festiwal rowerowy. Wyścig startuje i kończy się w miejscowości Villabassa / Niederdorf. Do wyboru zawodników są dwa dystanse: krótki liczy 60 km i 1785 m przewyższenia, natomiast dystans długi to już typowo maratońskie 113 km i 3357 m w pionie. Na starcie tych zawodów spotkamy zarówno zawodowców, jak i amatorów, a obsada tego wyścigu co roku stanowi dodatkowy smaczek w rywalizacji. 

Strona WWW: dolomitisuperbike.com

Eroica Dolomiti (7 września 2019)

W Południowym Tyrolu możemy wziąć udział także w jednej z edycji cyklu zawodów Eroica - to najpopularniejsza na świecie seria wyścigów szosowych w duchu retro. Zawodnicy biorący udział w tym wyścigu ścigają sie na vintage'owych rowerach i stylówkach, nawiązujących do kolarskich ubiorów z dawnych lat. Bardzo ciekawe i epickie wydarzenie, które rozgrywa się na 3 dystansach od 73 do 118 km (na których do pokonania mamy nieco ponad 3000 m w pionie). Eroica Dolomity startuje z miejscowości San Candido / Innichen.

Strona WWW: eroica.cc

Więcej informacji o Południowym Tyrolu znajdziesz na: suedtirol.info