Biżuteria rowerowa - Nokon

Drukuj

Nie, wcale nie chodzi nam o kolczyki w kształcie zębatki, czy bransolety z łańcucha na rękę. Nie chodzi też o ekstrawagancję, choć tak mogłoby się zdawać. Pomysł na Nokona zasługuje na uwagę, ponieważ mamy do czynienia z funkcjonalnością i ciekawą technologią, której przeznaczeniem jest jedno: bycie najlepszym systemem prowadzenia linek na świecie.

Przedmiotem testu był zestaw linek i pancerzy MTB do przerzutek. W skład kompletu wchodzi zestaw linek na przód i tył wraz z pociętą rurką teflonową o długości przygotowanej do montażu oraz składający się z aluminiowych odcinków pancerz. Osobny woreczek przeznaczony jest na części zamienne: dodatkowe elementy składające się na pancerz oraz zapasowe fragmenty rurek teflonowych.



Pancerze
Aluminiowe fragmenty o długości centymetra każdy układają się w pancerz. Każdy element składa się z mniejszego koralika i większego "ogona". Dla lepszej elastyczności początek i koniec pancerza powinien być zakończony koralikiem, na który dopiero zamieszcza się końcówkę opierającą się o przelotkę w ramie. Dlatego producent przewidział dodatkowe koraliki, które montuje się od strony ogona. Dzięki ekstra elementom długość pancerza można indywidualnie regulować. Ta opcja przydała się nam, ponieważ musieliśmy dosztukować pancerze wychodzące z manetki. W komplecie dostępne są również przezroczyste rurki ochronne zakładane na pancerz, które izolują go od ramy. Ważnym podkreślenia jest też fakt iż pancerze składają się nie tylko z centymetrowych elementów (koralików). W komplecie znajdują się także widoczne na zdjęciu krótsze koraliki, umożliwiające prowadzenie pancerza ciaśniejszym łukiem. Używaliśmy ich na zakończeniach pancerzy przy manetkach, ale nałożone obok siebie mogą z powodzeniem służyć jako zakończenie pancerzy, prowadzący do przerzutki tylnej starego typu.

 



Teflonowa rurka
Pancerz nie ma styczności z linką, ale bezpośrednio z teflonową rurką znajdującą się na całej długości linki od manetki do przerzutki. Efekt? Brak kontaktu linki ze światem zewnętrznym, czyli wyeliminowanie ryzyka zapychania się i pogorszenia pracy przerzutek. Bardzo ważne jest, aby rurkę obciąć odpowiednio ostrym i precyzyjnym narzędziem. Co prawda jest ona elastyczna, ale zgniecenie jej na końcach może zwiększyć tarcie i obniżyć jakość pracy. W zestawie znajdują się przeźroczyste krótkie rurki o nieco większym przekroju. Są to łączniki, którymi można łatwo i skutecznie połączyć dwa fragmenty rurek teflonowych

 

 



Linka
Gładka linka przerzutkowa na pierwszy rzut oka przypomina wysokiej klasy linki o splocie dającym minimalne tarcie. Bardzo ważne jest, aby jej końcówka pozostała w stanie nienaruszonym, ponieważ w przypadku nawet minimalnego rozwarstwienia ciężko ją potem przeciągnąć przez przylegającą rurkę.

Jak to działa?
Poza oryginalnym wyglądem zestaw wydaje się być bardzo lekki i niezwykle elastyczny. Pancerz można wyginać i wykręcać na różne sposoby, a linka w środku „chodzi” jak gdyby nigdy nic. Poza tym taka konstrukcja łatwo się układa i dopasowuje podczas prowadzenia jej wzdłuż ramy. Koraliki z aluminium jako bardziej wytrzymałego materiału nie ulegają spłaszczeniu na zgięciach w przeciwieństwie do tradycyjnych pancerzy. W efekcie służą rowerzyście dłużej. Ponadto w razie mechanicznego uszkodzenia jednego z elementów (na przykład w czasie jazdy kamień uderza i gnie pancerz), wystarczy go wymienić na zapasowy dostępny w komplecie.

Na przełomie zimy i wiosny mieliśmy do czynienia z pogodowym miksem w myśl zasady „w marcu jak w garncu”. Nokon musiał sprostać minusowej temperaturze i mokremu śniegowi, a później gęstemu błotu. Udało się. Pełna izolacja sprawdziła się, przy zachowaniu poprawności działania. Nie oszukujmy się – nie dysponujemy warunkami laboratoryjnymi, by porównać system Nokona do np. Jagwire, Ride On, czy zwykłych pancerzy, więc nie odpowiemy na pytanie, czy kciuk męczy się mniej podczas wrzucania na większą przednią zębatkę. Wiemy natomiast, że system sprawdził się znakomicie i został przez producenta dopracowany pod każdym względem, dzięki czemu jest łatwy, a nawet przyjemny w montażu. Poza tym, abstrahując już od Nokona, uważamy, że rozsądniej jest zainwestować w bardzo dobry zestaw linek i pancerzy do przerzutek i manetek średniej klasy, niż zaniedbać go i jeździć z najlepszym napędem na rynku.

 

 



Testowany przez nas set przeznaczony jest do rowerów górskich i kosztuje 275 zł. Oprócz srebrnego dostępne są pancerze białe, czarne, czerwone, niebieskie i złote.

Producent: www.nokon.de
Dystrybutor: www.cult-bikes.com