Test: Bikepackingowe sakwy Roswheel Attack

Sprawdzamy zestaw toreb do podróżowania ,,na lekko” – Roswheel Attack

Wakacje to idealny czas na szybką bikepackingową wyprawę. Przypięliśmy więc do roweru cztery torby Roswheel z serii Attack i wybraliśmy się w nieznane, aby sprawdzić, jak sprawują się podczas podróżowania asfaltami, szutrami i leśnymi duktami.

W ofercie Roswheela znajdziemy sporo różnego typu uchwytów, mocowań, małych torebek, jak również większych sakw dedykowanych na wyprawy rowerowe. Producent specjalizuje się w dostarczaniu rowerzystom wygodnych, ergonomicznych i bezpiecznych dla przewożonego ekwipunku toreb rowerowych, które oferowane są w cenach nie rujnujących naszego budżetu. 

Do testu wybraliśmy zestaw czterech toreb przystosowanych do bikepackingu. Są to pojemne, ale jednocześnie kompaktowe sakwy, które mocuje się bezpośrednio do roweru za pomocą pasków z rzepami. Nie wymagają więc posiadania w rowerze bagażnika, ani żadnych otworów montażowych. Przytwierdza się je do ramy, sztycy i kierownicy. My zamontowaliśmy je do szosówki wyposażonej w grubsze, wzmocnione opony. W takiej konfiguracji otrzymaliśmy idealny sprzęt na kilkudniową wyprawę przez asfaltowe szosy, szutry i leśne drogi. Taki właśnie był nasz poligon testowy, a pokonane w pełnym rynsztunku kilometry pozwoliły zebrać sporo wiedzy na ich temat, którą teraz się z Wami dzielimy.

 

 

 

Torba podsiodłowa

Sakwa podsiodłowa nie przekonała nas od razu. Wątpliwości wzbudził system mocowania: jeden rzep opinający sztycę i dwa paski, którymi wpinamy się pod siodło. Mieliśmy obawy o stabilność, szczególnie kiedy myśleliśmy o jeździe po większych wertepach. Dotychczas polegaliśmy na modelach z sześciopunktowym system mocowania, stąd dwa skromne paski Roswheela trochę nas niepokoiły. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie. Po montażu i mocnym ściągnięciu taśm okazało się, że całość jest mimo wszystko całkiem stabilna. Torba zapakowana do poziomu nominalnych 7 litrów trzyma się mocno i nawet jazda po leśnych ścieżkach nie powoduje bujania za siodełkiem. Zaufanie do sakwy zwiększa taśma z rzepem do mocowania wokół sztycy: ma aż 5 cm szerokości i naprawdę dobrze dociska torbę pod siodełkiem. Podsiodłowy Roswheel Attack jest wodoodporny - z klasycznym „zawijanym” systemem zamykania. Do dyspozycji mamy też praktyczne szlufki do których możemy zamocować oświetlenie. Fajnym gadżetem jest też elastyczna linka na górze sakwy. Idealna by schować mokrą kurtkę albo klapki, czy dodać jakiś lekki, ale gabarytowo duży bagaż. Szkoda, że producent nie zaoferował możliwości wyjmowania wodoszczelnego worka, żeby nie trzeba było demontować całej uprzęży z sakwą, ale może właśnie dlatego spotykamy tu uproszczony system mocowania na trzy taśmy - dzięki niemu proces zakładania i ściągania torby jest po prostu szybki i łatwy.

 

 

  • Materiał wykonania: nylon
  • Wymiary: 51 x 14,5 x 11,5 cm
  • Pojemność: 7L
  • Waga: 430 g
  • Cena: 189,99 zł

Sakwa pod ramę

W przeciwieństwie do sakwy podsiodłowej, torba pod ramę z urzędu robi bardzo dobre wrażenie. Mocna konstrukcja i bardzo solidny system mocowania wzbudzają zaufanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też możliwość zwiększenia objętości sakwy: wystarczy rozsunąć zamek na dolnej krawędzi sakwy i pojemność wzrasta o 1/4. Oprócz komory głównej mamy też do dyspozycji płaską kieszeń boczną zabezpieczoną wodoodpornym zamkiem błyskawicznym i dwie siatkowe kieszonki na drobiazgi. Producent zadbał też o praktyczny otwór na rurkę camelbaka. Można więc z powodzeniem używać tej torby żeby wozić w niej bukłak z wodą. Często podróżnicy preferują takie rozwiązanie, my również je lubimy, więc stawiamy kolejny plus dla Attacka. Mocowanie za pomocą pasków na rzepy jest stabilne i wygodne w obsłudze. Zamki mają wygodny chwyt i lekko się zasuwają/rozsuwają - jeśli więc chcemy do niej sięgać podczas jazdy, to nie powinno być z tym problemu, choć oczywiście funkcję ,,podręcznego schowka’’ lepiej pełni torba na górną rurę. Podramowy Roswheel jest dość mały i dla wożących w nim worek z wodą będzie to wada, za to jeśli pijemy z bidonu, to jej kształt i wymiary pozwolą na komfortowe jego wkładanie i wyciąganie z koszyka. Kwestia preferencji. 

 

 

  • Materiał wykonania: nylon
  • Wymiary: 36 x 23 x 7 cm
  • Waga: 118 g
  • Cena: 166,90 zł

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły