Spis treści:
Vayox to Polska marka obecna na rynku już od ponad 20 lat, znana jednak do tej pory głównie z szerokiej oferty elektroniki użytkowej. Na 2025 rok dolnośląska firma rozszerzyła swoją ofertę o akcesoria dla rowerzystów - kilkanaście modeli przednich i tylnych lampek LED oraz kolekcję toreb i sakw o szerokim spektrum zastosowania. Do naszej redakcji trafiły dwie torby na bagażnik codziennego użytku, sakwa turystyczno-wyprawowa oraz torebka na kierownicę, czyli całkiem pokaźny wycinek z liczącej kilkanaście modeli rodziny akcesoriów do przewozu mniejszego i większego bagażu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi spostrzeżeniami z ich testu!
Torba na kierownicę
Zaczynamy od najbardziej "sportowej" propozycji, czyli torebki montowanej na kierownicy roweru, prawdziwym "must-have" szanującego się kolarza szutrowego (prawie jak wiązane buty ;)). Żarty na bok, pewnie każdy kolarz wybierający się na dłuższą jazdę (obojętnie na jakim rowerze) stawał w pewnym momencie przed problemem, jak upchnąć w kieszonki cały niezbędny ekwipunek, szczególnie w okresie przejściowym, gdy oprócz jedzenia, dętki, pompki czy multitoola często trzeba pomyśleć o dodatkowej odzieży, aby sprostać zmiennym warunkom.
Torba montowana na kierownicę Vayoxa ma 2,2 litra pojemności, dzięki czemu spokojnie zmieścimy w niej wszystkie wymienione powyżej elementy. Wykonana jest z poliestru, a cała konstrukcja jest usztywniona dzięki czemu zachowuje swój kształt nawet gdy jest pusta. Montujemy ją za pomocą trzech mocnych rzepów - dwoma przytwierdzamy ją do kierownicy, a trzecim stabilizujemy opasając rurę sterową pod mostkiem lub główkę ramy. W tym miejscu od razu możemy napisać, że takie rozwiązanie zapewnia jej odpowiedną stabilność i pewność, że nie spadnie. Dodajmy jeszcze, że materiał z jakiego jest wykonana torba chroni jej zawartość przed zamoknięciem.
Torebka otwierana jest od frontu, dzięki czemu jej otwarcie jest bezproblemowe (nie koliduje z kierownicą), ale minusem takiego rozwiązania jest to, że chcąc wyciągnąć coś w trakcie jazdy musimy raczej polegać na zmyśle dotyku, gdyż nie widzimy wnętrza. Dodatkowo od czoła torba wyposażona jest w przymocowaną na sześciu odblaskowych taśmach gumę z dwoma klamrami. Oprócz możliwości przytroczenia do nich na przykład kurtki, rozwiązanie to znacznie zwiększa naszą widoczność na drodze. Po bokach znajdziemy też dwie małe kieszonki z siatki, do których można włożyć choćby puste opakowania po batonikach czy żelach. Warto dodać, że w zestawie otrzymujemy również pasek naramienny, który po przypięciu do dwóch szlufek znajdujących się po bokach torebki pozwala na jej wygodne przenoszenie gdybyśmy chcieli ją zdjąć z roweru.
Sakwa turystyczna
Drugim testowanym przez nas akcesorium była chyba najbardziej uniwersalna opcja transportowa (jeśli tylko posiadamy tylny bagażnik), czyli sakwa z rolowanym zamknięciem. Śmiało można ją wykorzystać zarówno na wielodniowych wyprawach rowerowych, jak i w codziennym zastosowaniu.
Sakwa Vayox ma regulowaną pojemność w zakresie od 20 do 27 litrów (poprzez rolowanie jej zamknięcia). Zamykamy ją tak, jak worek żeglarski, tylko zamiast spięcia dwóch końców ze sobą klamry zapinamy po bokach torby, a dodatkowym trzecim paskiem regulujemy jej objętość od góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu niezależnie od ilości przewożonego bagażu, sakwa zachowuje swój kształt i stabilnie trzyma się na rowerze. Skoro już mowa o mocowaniu to przytwierdzamy ją do bagażnika za pomocą dwóch klamer umieszczonych w górnych rogach sakwy, wpinających się w górną poprzeczkę bagażnika oraz uchwytu o dużym zakresie regulacji, który znajduje się w centralnej części sakwy i zapobiega jej ruszaniu na boki. To klasyczne rozwiązanie stosowane w tego typu sakwach, które sprawia, że możemy zamontować ją praktycznie na każdym bagażniku, a sama czynność trwa dosłownie chwilę. Szczególnie wygodne jest zdjęcie sakwy - wystarczy pociągnąć za sznurek zwalniający klamry i jednym ruchem ściągamy ją z roweru.
Sakwa wykonana jest z wytrzymałego nylonu oraz TPU - usztywniona jest tylna ściana oraz spód sakwy, dodatkowo wyposażony w "nóżki" dzięki którym po zdjęciu sakwy z roweru bez problemy możemy postawić ją na ziemi. Zastosowany materiał w parze z klejonymi łączeniami gwarantuje pełną wodoodporność. W głównej komorze wszyto dodatkowy, zapinany na zamek organizer na dokumenty czy inne cenne przedmioty. Ponadto od frontu producent umieścił gumę do troczenia dodatkowego bagażu, pozwalającą przewieźć na przykład karimatę. Sakwa posiada liczne elementy odblaskowe zwiększające naszą widoczność.
Torba na bagażnik z bocznymi sakwami
Przechodzimy do akcesoriów o zdecydowanie bardziej rekreacyjnym / użytkowym charakterze. Pierwszym z nich jest prawdziwy "kombajn" do rowerów trekkingowych i miejskich - torba na bagażnik z bocznymi kieszeniami, w których ukryte są sakwy zwiększające pojemność całości z 10 do 35 litrów. Torba mocowana jest do tylnego bagażnika za pomocą czterech mocnych rzepów - dwóch na spodzie torby i dwóch od przodu. Tu od razu należy wskazać, że takie rozwiązanie nie zapewnia tak dużej stabilności jak w przypadku testowanej przez nas sakwy czy toreb mocowanych choćby na standard MIK, jednak naszym zdaniem do dedykowanego zastosowania jest ok. Torba wykonana jest z poliestru, a zarówno komora główna jak i boczne kieszenie wyściełane są grubą warstwą pianki EVA chroniącej przewożony ładunek. Główna komora jest wyłożona jaskrawym materiałem dzięki czemu łatwiej odnaleźć jest to, co chcemy wyciągnąć. Warto zwrócić również uwagę na dwie wyjmowalne przegrody z rzepami na końcach, dzięki którym możemy dowolnie zaaranżować wnętrze torby. Zarówno na wewnętrznej jak i zewnętrznej ścianie klapy zamykającej główną komorę umieszczono dodatkowe kieszonki z siatki, oraz gumkę umożliwiającą przytroczenie choćby kurtki. W tylnej części, za główną komorą producent dodał regulowaną ściągaczem kieszeń na bidon lub butelkę z wodą. Torba wyposażona jest też w uchwyty do jej przenoszenia po zdjęciu z roweru i podobnie jak w przypadku torebki na kierownicę, producent dodaje demontowalny pasek na ramię. Dookoła torby wszyto odblaskowy pasek zwiększający naszą widoczność, kieszeń na bidon posiada też szlufkę do zamontowania dodatkowej tylnej lampki. Na zakończenie dodajmy, że oprócz paska na ramię, w komplecie dostajemy też seledynowy pokrowiec przeciwdeszczowy.
Konstrukcja torby jest naprawdę fajnie pomyślana, dając nam mnóstwo opcji przewożenia wszelkiego rodzaju przedmiotów w zależności od naszych potrzeb. Niemniej jeśli potrzebujemy zabrać ze sobą laptopa, to sugerujemy wybranie sakwy opisanej powyżej, bo rozwijane boczne kieszenie tej torby mogą się okazać zbyt wąskie.
Torba termiczna na piknik
Na deser zostawiliśmy torbę o stricte rekreacyjnym, piknikowym rozwiązaniu, a mianowicie termiczną torbę na bagażnik. W pierwszej chwili poddaliśmy w wątpliwość jej sens, ale pewnie wynikało to z tego, że sezon grillowy jeszcze przed nami. W istocie rower jest idealnym środkiem lokomocji na piknik na świeżym powietrzu, sam niejednokrotnie wskakiwałem na rower miejski i jechałem z dzieciakami na łąkę. Jak wiadomo najważniejszy jest w takiej sytuacji prowiant, a torba od Vayoxa sprawia, że możemy dłużej cieszyć się chłodnym piwem (bezalkoholowym oczywiście) czy bezpiecznie przewieźć kiełbaski na ognisko. Z istotnych parametrów: torba mocowana jest w ten sam sposób co torba opisywana powyżej, czyli na cztery mocne rzepy. Z racji na większą szerokość i miększe dno dosyć mocno rusza się ona jednak na bagażniku, zwłaszcza gdy nie jest wypełniona. Włożenie czegoś cięższego do środka rozwiązuje problem usztywniając spód torby, niemniej niezależnie co będzie w środku nie powinniśmy mieć obaw, że torba spadnie z bagażnika, a jadąc z cennym ładunkiem na bagażniku nie wykonujmy zbyt nerwowych manewrów.
Torba ma 11 litrów pojemności, oprócz komory głównej z wyściółką termoizolacyjną posiada też dużą kieszeń w klapie, kieszeń z siatki osłoniętą od góry dodatkową klapą z regulowanymi paskami (co daje możliwość choćby przytroczenia koca piknikowego) oraz siatkową kieszeń w tylnej części. Również torba termiczna posiada rączki do przenoszenia, demontowalny pasek naramienny oraz pokrowiec przeciwdeszczowy.
Ceny
- Torba na kierownicę -
- Sakwa turystyczna - 229 PLN
- Torba rozkładana - 229 PLN* (obecnie w promocji za 209PLN)
- Torba termiczna - 199 PLN
Podsumowanie
Cechą łączącą wszystkie testowany przez nas torby jest przemyślana konstrukcja idąca w parze z dobrą jakością wykonania pozwalającą oczekiwać, że torby będą nam dzielnie służyć przez ładnych kilka sezonów. Jeśli dodamy do tego bardzo rozsądnie skalkulowane ceny to otrzymujemy naprawdę godne polecenia produkty.
Warto podkreślić, że oprócz testowanych przez nas trzech toreb i sakwy, marka ze Żmigrodu ma w swojej ofercie również torby montowane na górną rurę ramy, sztycę, wewnątrz przedniego trójkąta ramy czy mniejszą torbę termiczną montowaną tym razem na kierownicy.
Pełną ofertę znajdziecie na stronie producenta: Vayox