Kompaktowe błotniki Simpla IQ

Drukuj

Mini błotniki rowerowe to ciekawa alternatywa dla błotników pełnowymiarowych - są lekkie, nie zmieniają przesadnie wyglądu naszego roweru i jednocześnie pozwalają w sporej mierze zniwelować ilość błota i wody, które lądują na naszym ciele podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Sprawdziliśmy zestaw od polskiego specjalisty w dziedzinie błotników, a mowa oczywiście o marce Simpla.

Całkiem możliwe, że z marką Simpla spotkaliście się już niejednokrotnie i nawet nie macie tego świadomości - to polski producent błotników, który za sprawą bardzo konkurencyjnych cen jest obecny w ogromnej ilości rowerowych sklepów stacjonarnych. Firma z Nysy obrała sobie wąską specjalizację działania, bo zajmuje się tylko błotnikami, ale w związku z tym Simpla bardzo solidnie w powyższym temacie się wyspecjalizowała. Ponad 20 lat doświadczenia w tworzeniu błotników pozwoliło nie tylko stworzyć portfolio produktów, zawierające modele dla praktycznie każdego segmentu rowerowego rynku, ale także umożliwiło rozwinięcie innowacyjnych technik produkcji. Jedną z takowych innowacji, którą Simpla mocno się chwali, są dopracowane błotniki dwukomponentowe - za sprawą tej techniki produkcji Simpla dodała do oferty dopracowane modele dwukolorowe. Jednym z takowych modeli jest zestaw błotników Simpla Ubiquit SDL, które testowaliśmy przed dwoma laty.

Kolorowo będzie również w tym artykule - rzucamy okiem na zestawy kompaktowych błotników Simpla z serii IQ. W kolejnym sezonie polski producent rozszerza nieco wybór tychże błotników, wzbogacając linię o kilka nowych wariantów - poza zestawami dedykowanymi do hardtaili i fulli znajdziemy też zestawy szosowe czy modele do rowerów typu fat-bike. A same błotniki z serii IQ są przedstawicielami popularnego typu błotników "minimalistycznych", które wychodzą na przeciw oczekiwaniom osób, które z zasady błotników w rowerze montować nie chcą m.in. ze względów wizualnych. Powszechnie wiadomo, że tego typu błotniki nie ochronią nas w 100% przed wodą i błotem wypadającym spod kół, natomiast powinny być w stanie znacząco poprawić komfort jazdy i ograniczyć ilości błota, które lądują na naszą twarz czy plecy.

 

 

 

 

Podstawowe dane

Błotniki IQ Simpli przeszły delikatny face lifting, bo sama linia modelowa nie jest całkowicie nowa - w gamie produktów pojawiły się nowe warianty kolorystyczne oraz kilka nowych rozmiarów i zestawów, m.in. takie, które poradzą sobie ze zbieraniem błota i wody wyrzucanych z szerszych opon w rozmiarze plus. Jak wspomnieliśmy - w ofercie pojawiły się także zestawy błotników IQ Fat Bike oraz IQ na szosę. Bez względu na to, jaki zestaw jest nam potrzebny, błotniki Simpla IQ łączy kilka cech wspólnych. Wszystkie błotniki zostały wykonane z elastycznego i wytrzymałego na zginanie polipropylenu o grubości zaledwie 0,8 mm. W naszym przypadku test opierał się przede wszystkim na sprawdzeniu błotnika montowanego na koronie widelca, na tylnych widełkach oraz błotnika montowanego na pręty siodła. Wszystkie błotniki są bardzo lekkie, bo 4-elementowy zestaw to waga około 100 g - i właśnie lekkość jest jedną z największych zalet stosowania mini-błotników.

 

 
 

 

 

Montaż i praktyka

Drugim z plusów jest montaż - wszystkie błotniki montujemy do ramy za pomocą paska z mocnym rzepem. W momencie instalacji paski musimy sobie odpowiednio podocinać, a następnie zainstalować w odpowiednich miejscach roweru. Kiedy mamy już podocinane paski, to montaż lub demontaż błotników zajmuje kilkadziesiąt sekund i jest banalnie prosty. Naturalnie błotnik montowany pod siodło nie wymaga stosowania taśmy, bo spoczywa on na prętach siodła. Błotniki są elastyczne i poddają się zginaniu. Mają też delikatnie ponacinane rowki, na których błotniki zaginamy i w ten sposób formujemy ich docelowy kształt. Fajne jest to, że w momencie kiedy nie potrzebujemy błotników na trasie, możemy je beznarzędziowo zdemontować i włożyć do plecaka. Same błotniki za sprawą swojej lekkości spoczywają na rowerze stabilnie, nie skaczą, nie przemieszczają się i są po prostu... bezproblemowe.

 

 
 

 

 

Tego typu rozwiązania nie można traktować jako kompleksowe zabezpieczenie przed tym, co wyrzucają nasze koła - to naturalne i o tym fakcie wspomina już sam producent. Każdy z elementów zestawu mini-błotników Simpla ma swoją rolę, ale i wzajemnie się uzupełnia - ten montowany na koronie widelca zbiera sporą część brudu, który bez zabezpieczenia pewnie wylądowałby na naszej twarzy, natomiast błotnik montowany na tylnych widełkach oraz pod siodłem ma ochronić "nasze cztery litery" przed nadmiernym przemoczeniem. Warto wspomnieć, że błotnik podsiodłowy posiada zauważalnie szerszy profil niż spora część tego typu modeli, co jest ukłonem w stronę zastosowań w MTB. Co więcej - nowe wersje podsiodłowych błotników IQ SDR wyposażone zostały w dodatkowy element na spodzie błotnika, który zauważalnie poprawił stabilność błotnika i zniwelował podskakiwanie na nierównościach. Ciekawostką jest sposób, w jaki Simpla połączyła nowy element z błotnikiem, bo zrobiono to poprzez system zgrzewania ultradźwiękowego.

 

 

 

 

Naszym zdaniem swoją rolę zestaw błotników IQ wykonuje solidnie - komplet błotników zauważalnie poprawia komfort jazdy w mokrych warunkach. Warto dodać, że w zestawie czterech błotników jest jeszcze ten montowany na dolną rurę, który jest bardzo ważnym elementem całości - ten element testowaliśmy niegdyś na innej ramie, ponieważ obecny model testowy posiadał przewody poprowadzone zewnętrznie pod dolną rurą, co uniemożliwiło nam montaż właśnie tego błotnika.

 

 
 

 

 

Podsumowanie

Mini błotniki Simpla to bardzo dobry kompromis dla rowerzystów, którzy z jednej strony nie chcą pogorszać wyglądu swojego roweru i niepotrzebnie go dociążać, a z drugiej chcą podnieść nieco komfort jazdy w trudnych warunkach i ochronić się przed nadmierną ilością błota i wody na odzieży. Simpla w nasze ręce oddaje produkt wykonany z wytrzymałego, ale i elastycznego materiału. Każdy z elementów zestawu jest lekki i nawet podczas jazdy w trudnym, wyboistym terenie nie ma tendencji do przemieszczania się, skakania, a co za tym idzie irytowania rowerzysty. Poza tym błotniki montuje się banalnie łatwo i równie łatwo (i szybko) można je ściągnąć, więc i ergonomia tego typu rozwiązania jest warta podkreślenia (do naszej dyspozycji oddaje się też instrukcję montażu oraz video instrukcje na kanale Youtube).

 

 
 

 

 

Simpla w nowej linii błotników IQ otwiera się także na nowe segmenty - teraz IQ sprostają wymaganiom szerokich opon rowerów Fat Bike oraz oczekiwaniom szosowców. Warto wypróbować - szczególnie, że zestaw błotników Simpla IQ MTB nie kosztuje dużo, bo około 55 zł (4 elementy), zestaw IQ Fat to koszt 65 zł (3 elementy), a zestaw na szosę kosztuje 45 zł (3 elementy).

 

 

 

Strona producenta: simpla.pl