Przyjrzyjmy się tegorocznej ofercie tej dynamicznie rozwijającej się marki. Haibike w ostatnich latach przeszedł niesamowitą metamorfozę i z roku na rok prezentował coraz odważniejsze i bardziej technologicznie zaawansowane konstrukcje. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że bez problemu potrafi on stawić czoła najdroższym markom i jednocześnie zaproponować coś dopracowanego, za co nie zapłacimy majątku w porównaniu do konkurencji. Marka ma bardzo bogatą ofertę, obejmującą właściwie wszystkie najpopularniejsze kategorie rowerów - także BMX, oraz te mniej popularne jak rowery elektryczne, czy też do jazdy na czas. Dokładnie przyjrzeliśmy się propozycjom marki na rok 2011 i wybraliśmy te, które według nas są najciekawsze.
Hardtail
Zacznijmy od grupy rowerów, które są zdecydowanie najpopularniejsze na polskim rynku. Hardtaile, bo o nich mowa, dostępne są w bardzo zróżnicowanej specyfikacji - od aluminiowych ram z tanimi komponentami, po najdroższe karbonowe konstrukcje i grupy osprzętu. Wśród propozycji ze średniej półki cenowej, swoją uwagę zwraca Edition RC, częściowo dzięki swojemu nowoczesnemu malowaniu w wersji srebrnej. Rama tego modelu wykonana jest z podwójnie cieniowanego, hydroformowanego i spawanego na zimno aluminium 6061. W wyposażeniu znalazły się komponenty Shimano - głównie z grup od Deore do XT oraz hamulce M445. Za amortyzację odpowiada Rock Shox Recon, zaś koła to obręcze Rodi M460 połączone z piastami Deore. Całość waży około 11,8kg i jest świetną propozycją dla początkujących maratończyków, szukających niezawodnego hardtaila. Za rower ten zapłacimy 4390zł.
Na samym topie odnajdziemy model Greed RX Pro, którym z pewnością nie pogardzi sama Sabine Spitz, która w tym sezonie startować będzie w grupie Central Haibike i zapewne ścigać się będzie także na zbliżonym rowerze. Najlepiej wyposażony z rowerów karbonowej serii Greed - ważący zaledwie 8,5 kg RX Pro, oparty został o ramę wykonaną z włókien węglowych UD, wykonaną, jak informuje producent, w zaawansowanym procesie formowania. Rower wyposażony został w pełną grupę XTR 980, komponenty Syntace oraz koła Ritchey'a z karbonowymi obręczami. Widelec to FOX 32 Terra Logic o skoku 100mm, ze stożkowatą rurą sterową zwiększającą sztywność. Tak skompletowany rower kosztuje 21990 zł, ale jest to maszyna, na której nie było by wstydem stanąć na starcie Pucharu Świata w XC.
29er
29ery po swoim sukcesie na zachodnich rynkach, powoli zwiększają swoją popularność także na krajowym rynku. W ofercie Haibike tego typu rowery pojawiły się w 2010 roku. W tym sezonie producent proponuje dwa modele Big Curve - RC oraz tańszy SL. Obydwa zbudowane zostały w oparciu o ramę z potrójnie cieniowanego aluminium, jednak różnią się wyposażeniem. Rozsądnym wyborem wydaje się być kosztujący 6990zł SL, który waży 11,5 kg. W wyposażeniu znajdziemy grupę złożoną głównie z Shimanowskiej SLX, hamulce Avid Elixir 3 oraz widelec Manitou Tower Expert ze zdalną blokadą. Rura sterowa dostosowana została do stożkowatej rury sterowej widelca, co z pewnością ucieszy fanów 29-calówek.
Szosa
Swoje szosowe rowery z serii Affair, Haibike zaprezentował publiczności w 2009 roku podczas wystawy Eurobike i bardzo szybko modele te uzyskały wysokie oceny w prasie rowerowej, lecz w swojej ofercie producent posiada także modele aluminiowe, skonfigurowane z myślą o mniej zasobnym kliencie. Ważący 6,3kg Affair RX będzie w tym roku drugim modelem "od góry". W jego wyposażeniu znajdziemy pełną grupę Shimano Dura-Ace oraz zbierające doskonałe oceny koła Xentis Squad 4.2 Carbon, z karbonowymi obręczami o wysokości 42mm. Koła te kompatybilne są z klasycznymi oponami, na które wybrane zostały Ultremo ZX od Schwalbe. Wykonana z włókien UD rama wyposażona została w pełni karbonowy widelec ze stożkowatą rurą sterową. Całkowita cena za tą przyjemność to 19990zł.
Sporo tańszym, ale także interesującym modelem jest Speed SL - wyposażony w karbonową ramę, wykonaną z włókien UD w technologii Monocoque, kosztuje 7590zł. Znajdziemy tu pełną grupę 105 od Shimano oraz koła Mavic Aksium. W naszej ocenie jest bardzo fajna propozycja świetnego, karbonowego roweru, który w późniejszym czasie będziemy mogli rozbudować, wymieniając np. koła. Speed SL uwagę na siebie zwraca także ciekawym wyglądem - czarnym matowym wykończeniem na całej powierzchni oraz ciekawymi przetłoczeniami na rurach.
Produkty marki w bikeKatalog.pl
Info: www.haibike.de
Dystrybutor: www.winora-group.de