Rowery elektryczne Ecobike: mocne nowości w kolekcji 2024 / 2025

Poznajemy nowe modele rowerów elektrycznych Ecobike z kolekcji 2024 i 2025!

Drukuj
Ecobike

Ecobike w kolekcji na rok 2024 i 2025 przygotował kilka naprawdę interesujących nowości. Po raz pierwszy w historii marki w ofercie znajdziecie prawdziwego trailowego e-MTB, czy modnego obecnie SUVa, a to jeszcze nie koniec listy nowych modeli. Sprawdźcie szczegóły!

Ecobike jest polskim producentem rowerów elektrycznych, który nieustannie rozwija swoją kolekcję i z roku na rok posiada coraz ciekawsze e-bike’i w swojej ofercie. Jako redakcja mamy okazję regularnie testować ich sprzęt i przyznamy, że postęp widać jak na dłoni. Po pierwsze firma spod wrocławskich Źródeł bacznie obserwuje trendy i do coraz bogatszej oferty trafiają kolejne rodzaje rowerów elektrycznych z segmentów, które pojawiają się na rynku. Widać to choćby po tegorocznej premierze pierwszego w historii marki SUVa, czy po ubiegłorocznych premierach lekkiego elektryka do miasta Urban, czy e-gravela Forest. Ecobike ewidentnie nie odpuszcza pola w kategoriach, które pojawiają się na rynku jako nowe i są dobrze rokujące. 

 

Drugim aspektem, w którym widać rozwój, jest dopracowywanie udanych i lubianych modeli, czyli wprowadzanie małych zmian mających na celu uczynienie dobrych produktów jeszcze lepszymi. To też warto odnotować i fajnym przykładem jest choćby jeden z flagowych modeli polskiego producenta, czyli e-trekking RX 500 i LX 500, którego mieliśmy okazję testować – TEST: UNIWERSALNY E-BIKE ECOBIKE MX 500 I LX 500 – i któremu naprawdę niczego nie brak, a od tego roku ma bardzo estetyczną integrację prowadzenia okablowania. 

 

Wreszcie jest jeszcze jeden ważny aspekt, w którym Ecobike radzi sobie doskonale. Mowa o umiejętności takiego doboru podzespołów, aby rower działał dobrze, a jednocześnie jego cena nie porażała. I to również polskiej marce udaje się świetnie, bowiem zwykle ich elektryki mają bardzo atrakcyjny stosunek cena / wyposażenie, a do tego naprawdę dobrze wyglądają! W tym artykule zebraliśmy dla Was pięć najważniejszych nowości w kolekcji Ecobike na 2024 rok. Są to nowoczesne, ładne i ciekawe modele, poniżej poznajemy je bliżej. 

Zobacz również:

 

Jeszcze tytułem wstępu warto wspomnieć o jednej ważnej kwestii dotyczącej całego rynku e-bike'ów w Europie. Pomimo obowiązującego w Unii Europejskiej antydumpingu na rowery elektryczne, na nasz rynek wciąż trafiają elektryki wątpliwego pochodzenia, niespełniające szeregu europejskich norm. Warto w tym miejscu wspomnieć, że europejscy producenci – tacy jak Ecobike – muszą spełniać cały szereg wymagań – przede wszystkim zawartych w normie EN: 15194. Są to zapisy dbające przede wszystkim o dobro i bezpieczeństwo użytkowników, zatem należy wystrzegać się rowerów wątpliwego pochodzenia i wybierać zweryfikowane marki. Pamiętajmy, że baterie do rowerów pochodzące z wątpliwego źródła grożą nawet pożarem, a planując wieloletnie użytkowanie sprzętu nie bez znaczenia jest także dostępność części zamiennych, co europejskie marki zobligowane są zagwarantować swoim klientom.

 

Ecobike Mauler

 

 

Mauler to aluminiowy hardtail e-MTB, który toczy się na kołach 29” i ma 140 mm skoku przedniego amortyzatora. Takie parametry sytuują go jako nowoczesnego elektrycznego ścieżkowego sztywniaka, którym śmiało możemy poszaleć w górskim terenie i na trudniejszych ścieżkach. Warto dodać, że Mauler ma nowoczesną geometrię z bardzo płaskim kątem główki i dużą bazą kół, a rezultatem takiego zestrojenia roweru jest stabilny i pewny w terenie sprzęt, na którym amator poczuje się bezpiecznie, a bardziej zaawansowany spokojnie może pobawić się na szlakach. Wiemy, o czym mówimy, ponieważ jeszcze przed premierą mieliśmy okazję go przetestować i wywarł na nas naprawdę dobre wrażenie!

 

 

Mauler to tak naprawdę pierwszy e-MTB Ecobike’a z prawdziwego zdarzenia, wprawdzie dotychczas w ich kolekcji był dostępny rekreacyjny góral, ale omawiany premierowy model to zupełnie inna bajka, która zadowoli nie tylko początkujących i rekreacyjnych rowerzystów, ale nawet bardziej wymagających, średnio-zaawansowanych riderów. 

 

 

Sercem tego elektryka jest mocny silnik Panasonic GX Ultimate z maksymalnym momentem obrotowym 95 Nm, a bateria ukryta w ramie może mieć 720 lub 1080 Wh, co może przełożyć się na maksymalny zasięg nawet do 200 km. Duże koła obuto w dobrze trzymające opony Maxxis Rekon o szerokości aż 2,6 cala, które pozwalają skutecznie przetrwać w ciężkim terenie bez tylnego zawieszenia. Na liście wyposażenia znajdziemy powietrzny widelec RockShox Recon, napęd Shimano Deore 1x10, a także 4-tłoczkowe hamulce Shimano MT401. Kropką nad i jest regulowana sztyca, dzięki której mamy znacznie więcej pewności w terenie, a możliwości roweru na ciężkich trasach rosną. Natomiast z punktu widzenia designu trzeba jeszcze wspomnieć o pięknie wygładzonych spawach oraz prowadzeniu przewodów przez pokrywę sterów, co bardzo podnosi estetykę Maulera. 

Cena: 13 499 zł

 

Ecobike Expedition SUV 

 

 

Druga największa nowość w tegorocznej kolekcji to Ecobike Expedition SUV, czyli – jak sama nazwa wskazuje – elektryczny rower z kategorii wszechstronnych SUVów. Dla mniej wtajemniczonych dodamy, że tego typu sprzęt łączy komfort i funkcjonalność trekkinga z większymi możliwościami terenowymi, które daje SUVom pierwiastek MTB obecny w tych rowerach. W praktyce chodzi o to, że mamy komfortowego elektryka z mocnym silnikiem, na którym podróżujemy z wyprostowaną sylwetką ciała, a do tego ma on wszystkie funkcjonalne dodatki, takie jak bagażnik, błotniki, czy oświetlenie. Natomiast to wszystko jest uzupełnione oponami i amortyzatorem rodem ze świata MTB. W rezultacie otrzymujemy wygodny i łatwy, a także bezpieczny w prowadzeniu rower, którym śmiało możemy jeździć nie tylko po asfaltach, szutrach i leśnych duktach, ale nawet bez kłopotów przejechać bardziej terenowe odcinki. O wrażeniach z jazdy na tym modelu również przeczytacie w artykule, do którego odesłaliśmy powyżej.

 

Sercem modelu Expedition SUV jest nowoczesna, aluminiowa rama z estetycznie wykończonymi spawami i wewnętrznym prowadzeniem przewodów już od pokrywy sterów. Wspomaganie dostarcza mocna jednostka Panasonic GX Ultimate (95 Nm), która może być zasilana przez baterię o pojemności 720 lub 1080 Wh pozwalającą na osiągnięcie zasięgu nawet do 200 km. Warto w tym miejscu wspomnieć o trybie Auto, który posiada jednostka Panasonica. Do rekreacyjnej jazdy jest to doskonałe rozwiązanie, gdzie nie dość, że odpada nam obsługa trybów wspomagania, to dodatkowo można w ten sposób oszczędzać baterię i osiągnąć większy zasięg. Równie ciekawą funkcją, którą ma Panasonic jest możliwość sparowania z aplikacją Komoot (nawigacja rowerowa) i odczytywanie jej komend na wyświetlaczu kontrolera od wspomagania. 

 

Expedition SUV toczy się kołach 29 cali z oponami Maxxis Rekon Race 2,4”, ma napęd Shimano Deore 1x10, hamulce MT-401 (również od Shimano) oraz przedni amortyzator Suntour XCR34 o skoku 120 mm. Całość uzupełnia wyposażenie dodatkowe, które sprawia, że rower jest gotowy do jazdy od razu po wyjechaniu ze sklepu. W naszym teście mieliśmy okazję jeździć na wersji w żółtym malowaniu, natomiast w sprzedaży jest również wariant w prezentowanym na zdjęciach Midnight Black. 

Cena: 13 499 zł

 

Ecobike RX 500 SUV

 

 

Model Ecobike RX 500 może być ciekawym pomysłem dla tych, którzy nie są pewni, czy potrzebują typowego e-SUVa, czy raczej roweru e-MTB typu Mauler. Model RX 500 jest elektrykiem stojącym gdzieś na granicy świata wygodnych SUVów i rekreacyjnych rowerów górskich. Pozycja za kierownicą jest komfortowa, ale geometria roweru nadal pozwala swobodnie pojechać po trudniejszych trasach. Niezależnie od tego, jak strome będą podjazdy, łatwość ich pokonania zapewnia bardzo mocny silnik Ananda M100 z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym aż 130 Nm. Zintegrowana z ramą bateria może mieć 720 lub 960 Wh pojemności, co przekłada się na zapowiadany maksymalny zasięg do 175 km. 

 
 

 

Ecobike RX 500 toczy się na kołach 29 cali z oponami Maxxis Rekon o szerokości 2,6 cala. Z przodu znajdziemy tu amortyzator Suntour XCR Air LOR, a napęd to Shimano Deore 1x10. Na tym jednak lista komponentów rodem z MTB się kończy, bowiem to wszystko jest uzupełnione błotnikami, bagażnikiem, oświetleniem i nóżką, co czyni ten rower sprzęt wszechstronny, który nie boi się żadnych dróg. 

Cena: 12 999 zł

 

Ecobike LX 500 / MX 500

 

 

Elektryczne rowery trekkingowe Ecobike LX 500 i MX 500 to topowe modele z tego segmentu, jakie znajdziemy w kolekcji polskiej marki. LX jest wariantem z obniżoną ramą, natomiast MX ma bardziej poziomą, klasyczną górną rurę ramy. W obecnej kolekcji modele te różnią się od tych, który my mieliśmy okazję sprawdzać przed dwoma laty, ale – tak jak wspomnieliśmy – są to zmiany ewolucyjne polegające na dopracowaniu udanych już rowerów. Nowości to przede wszystkim małe korekty w geometrii, nowy design i kable estetycznie poprowadzone w mostku. 

 

 

Poza tym nadal jest to elektryczny trekking według Ecobike, czyli rower mający duży zapas mocy i dużą baterię. W tym wypadku jednostka napędowa to Ananda M100 (130 Nm), a bateria może mieć 720 lub 960 Wh, co przekłada się na maksymalny zasięg nawet do 175 km. Ciekawym elementem systemu wspomagania jest też nowy panel sterujący z kolorowym wyświetlaczem, który można sparować ze smartfonem i rozszerzyć tym samym dostęp do dodatkowych możliwości personalizacji, czy nawet połączenia wyświetlacza roweru z nawigacją w telefonie. 

Cena: 11 799 zł

 

Ecobike X-Cross

 

 

Ostatni model, jaki chcemy Wam przedstawić to nowa wersja elektrycznego trekkinga X-Cross, który jest bardziej budżetową propozycją w kolekcji, choć zachowującą dobry poziom i nowoczesny wygląd. Ten model e-trekkinga oparty jest o homogeniczny system wspomagania marki Bafang, na który składa się silnik w tylnej piaście z maksymalnym momentem obrotowym 45 Nm oraz bateria zintegrowana z ramą o pojemności 560 lub 630 Wh. Uzupełnieniem jest kontroler Bafang C270. Cała elektronika pochodząca od jednego producenta to zawsze dobry ruch w kontekście integracji, bezawaryjności i oszczędności baterii. 

 

 

Pozycja za kierownicą – wzorem poprzedniej generacji tego modelu – jest komfortowa, a wyposażenie zaproponowane przez producenta zwiastuje bezproblemową codzienną eksploatację. Znajdziemy tu napęd Shimano 1x9 będący mieszanka komponentów Altus i Alivio, za hamowanie odpowiadają hydrauliczne hamulce Alhonga, a z przodu znajdziemy amortyzator Suntour NEX E-25. Kropką nad i są szerokie opony dobrej klasy Schwalbe Energizer Plus (28x1,95”) oraz pełne wyposażenie dodatkowe, gdzie z ciekawostek warto wymienić choćby fakt, że oświetlenie tylne zostało estetycznie zintegrowane z bagażnikiem. 

Cena: 8299 zł

 

Więcej informacji o nowościach Ecobike znajdziesz na stronie producenta: www.ecobike.pl