ABUS 2019: nowości wśród kasków

Tomasz Makula

ABUS z roku na rok rozwija swoją ofertę kasków rowerowych - podobnie jest w przypadku roku 2019, w którym do oferty dołącza nieco nowości, m.in. topowy kask szosowy AirBreaker oraz trailowy Montrailer w wersji standardowej oraz MIPS. Co jeszcze nowego spotkamy u ABUSa?

Na szczęście coraz więcej osób dostrzega to, że kask po prostu mieć powinniśmy - bez względu na to, czy rowerem jeździmy do pracy i po bułki, czy co weekend walczymy o czołowe lokaty w zawodach kolarskich. Obecne technologie wykorzystywane przy produkcji pozwalają na tworzenie komfortowych i dobrze chroniących kasków, które oprócz funkcji ochronnej mogą być znakomitym uzupełnieniem rowerowej stylówki. Technologie użyte przy produkcji kasku są kluczowe dla nas - użytkowników. To one decydują czy i w jakim stopniu jesteśmy chronieni przed skutkami potencjalnego uderzenia głową o podłoże. Nie warto kierować się jedynie ceną, o wiele lepiej będzie zwrócić uwagę na parametry.

Firmą, której warto zaufać w kwesti bezpieczeństwa, jest ABUS - marka znana z produkcji rozmaitych zabezpieczeń rowerowych, a także tych przeznaczonych do innych celów. ABUS w swojej ofercie ma kaski przeznaczone do różnych odmian kolarstwa. Każdy z kasków jest stworzony zgodnie z najnowszymi trendami i przy wykorzystaniu wielu ciekawych rozwiązań. Produktom tej firmy zaufały zespoły takie jak: Movistar, KROSS Racing Team czy Huzar Bike Academy. Co zatem nowego spotkamy u niemieckiego producenta w sezonie 2019?

 

 

 

 

ABUS AirBreaker 

AirBreaker ma łączyć w sobie dwa bieguny - z jednej strony ma pozwolić na efektywne chłodzenie głowy w upalne dni i na podjazdach, a z drugiej ma poprawiać naszą aerodynamikę. AirBreaker ma łączyć zatem dwa bardzo trudne do pogodzenia ze sobą bieguny. Do jego produkcji użyto oczywiście technologii In-Mold w celu zwiększenia trwałości połączenia zewnętrznej i wewnętrznej warstwy kasku. Dodatkowo cała konstrukcja warstwy wewnętrznej jest wzmocniona systemem ActiCage Lite. Za wentylację odpowiada tu 11 otworów wlotowych i 13 wylotowych z kanałami optymalizującymi przepływ powietrza. Paski zapinające są stworzone w technologii FlowStraps dla większego komfortu noszenia. Kask dopasowujemy do kształtu głowy przy pomocy systemu ZoomAce. Kask waży 210 g i dostępny jest w rozmiarach S, M, L oraz kolorach: białym, czarnym, czerwonym, różowym, seledynowym, żółtym, pomarańczowym, czarnym (Movistar) oraz srebrnym. Dodatkowym atutem tego modelu, szczególnie dla Pań, jest możliwość noszenia kucyka pod kaskiem. AirBreaker to najbardziej zaawansowany kask w ofercie ABUS i wyceniony został katalogowo na 1100 zł.

 

 

 

 

ABUS GameChanger

Stworzony, aby maksymalnie redukować opory powietrza - kask ten zasadniczo był już obecny w ofercie w sezonie 2018, ale zyskał taką popularność, że trudno o nim nie wspomnieć. Mieliśmy też okazję go przetestować: ABUS GameChanger - test. Dzięki zastosowaniu technologii Multi Position Design jest aerodynamiczny w każdej pozycji. Zastosowanie systemu Multi Shell In Mold skutkuje dużą odpornością na uderzenia. Za wentylację odpowaiada system Forced Air Cooling, który zasysa powietrze i kieruje je wokół głowy, aby zapewnić optymalną wymianę ciepła. Żeby zachować aerodynamiczny charakter kasku ABUS zastosował tu także zapięcie FlowStraps oraz technologię AirPort, która pozwala na korzystanie z okularów bez generowania zbędnego oporu powietrza. Kask do kształtu głowy dopasowujemy za pomocą systemu ZoomAce. Waga kasku to 260 g w roziarze S, 270 g w rozmiarze M oraz 290 g w rozmairze L. Także ten model sprzyja osobom z długimi włosami i dostępny jest w wielu kolorach. Cena katalogowa: 880 zł.

ABUS MonTrailer 

To tak naprawdę pierwszy tak ambitny kask trailowo-endurowy w ofercie ABUS - podczas jesiennej prezentacji kolekcji marki KROSS dostaliśmy ten model do testu, którego efekty mogliście poznać niedawno: Test: ABUS Montrailer. Model ten na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wykonany w technologi In-Mold dla trwałego połączenia warstw zewnętrznej i wewnętrznej wykonanej z materiału EPS, wzpocnionego systemem ActiCage. Za komfort termiczny głowy odpowiada 5 wlotów i 7 wylotów powietrza oraz kanały usparawniające jego przepływ. Kask jest wyposażony w system pozwalający na idealne dopasowanie do kształtu głowy. Kask nieźle współpracuje z goglami, a do tego posiada przezroczysty daszek (regulowany), który ma chronić nas przed nadmiarem światła. Kask waży 380 g, jest dostępny w dwóch rozmiarach - M i L. Wstępnie kask Montrailer można dostać za 575 zł.

 

 
 

 

 

ABUS MonTrailer ACE MIPS

To druga z wersji kasku opisywanego powyżej - jak sama nazwa wskazuje został on doposażony w system MIPS. Zastosowanie tego systemu zmniejsza ryzyko urazów głowy poprzez redukcję energi przy uderzeniu skośnym o 40%. W celu zwiększenia ochrony zastosowano dodatkowe, zewnętrzne żebra wykonane z poliwęglanu. Pozostałe cechy kasku są identyczne, jak standardowym Montrailerze. Montrailer z MIPSEM to wyjściowo koszt 705 zł.

 

 

 

ABUS Aduro 2.1

To tańszy model o wszechstronnym zastosowaniu, idealny na szosę i leśne ścieżki. Także ten model został wykonany w technologi In-Mold. Za cyrkulację powietrza odpowiadają 3 wloty i 10 wylotów powietrza, które są połączone kanałami przepływowymi. Producent zastosował moskitierę, aby ograniczyć ryzyko wpadania owadów pod kask. Zastosowany został także system ZoomAce w celu idealnego dopasowania do obwodu głowy użytkownika. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy producent wyposażył kask w dodatkowe wstawki odblaskowe. Kask waży 295 g, dostępny jest w rozmiarach S, M, L i kosztuje 265 zł.

Strona producenta: www.abus.com

 

 

Podobne artykuły