Spis treści:
Jesteśmy przekonani, że marki Fizik (fi'zi:k) nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi kolarstwa - Włosi od lat wymieniani są w czołówce producentów tworzących buty i siodła rowerowe. W peletonie cenione są też ich inne akcesoria, jak chociażby owijki. Teraz przyszedł czas na całkowicie nowy rozdział w historii Fizika, która sięga aż 1996 roku - firma zaprezentowała bowiem 4 całkowicie nowe modele kasków rowerowych. Modele Kassis, Kudo Aero, Kudo oraz Kunee pokrywają szerokie spektrum potrzeb riderów - od tych nastawionych na jazdę ścieżkową, po szosę, gravel, XC i triathlon (TT). Wszystkie z modeli kompatybilne są z tylnym światłem Fizik Light, które do kasków można nabyć jako osobne akcesorium. Poniżej przybliżamy detale nowych modeli!
Fizik Kassis - do trailu i lekkiego enduro
Model Kassis już na pierwszy rzut oka zdradza jego przeznaczenie, bo zabudowana część potyliczna to znak rozpoznawczy kasków dedykowanych do trailu i lekkiego enduro. Kassis ma być lekkim modelem do jazdy ścieżkowej (waży 360 g w rozmiarze M). Posiada zwiększoną ochronę głowy przed wstrząsem za sprawą wkładki MIPS Air Node, a do tego został posiada jednoczęściową konstrukcję formowaną wtryskowo (inmold EPS-PC), która dodatkowo została wzmocniona polimerowym mostkiem wewnątrz. Fizik dużo uwagi poświęcił tu osiągnięciu jak najlepszej wentylacji, dlatego otwory w tym kasku są naprawdę spore.
Kask jak przystało na trailowy model posiada regulowany daszek. Możemy tu dokładnie dopasować zarówno obwód głowy, jak i głębokość kasku. Z tyłu mamy miejsce na wspomnianą wyżej lampkę ostrzegawczą Fizika, a do tego znajdziemy tam przestrzeń do przewożenia okularów (kiedy nie chcemy ich używać). Fizik wycenia model Kassis na 889 zł w detalu.
Fizik Kudo - szosa, gravel, XC
Kudo to bardzo uniwersalna bryła, która znajdzie zastosowanie zarówno na szosie, jak i w przypadku jazdy szutrowej czy cross-country. Bazuje dokładnie na takich samych technologiach, jak model Kassis - również posiada jednoczęściową konstrukcję inmold EPS-PC z dodatkowym wzmocnieniem wewnątrz oraz wkładkę MIPS Air Node, zwiększającą bezpieczeństwo naszego mózgu podczas upadku. Posiada on jednak o wiele bardziej kompaktową, aerodynamiczną bryłę, za czym idzie też niższa masa, która w przypadku tego modelu wynosi 280 g w rozmiarze M.
Generalnie Kudo posiada nowoczesny i wpisujący się w obecne trendy wygląd. Dostępny będzie w 3 kolorach (biały, czarny oraz brązowy / złoty) i 3 różnych rozmiarach. Także tutaj z tyłu kasku zastosowano "garaż" dla okularów z tyłu kasku oraz miejsce do montażu dedykowanej lampki. Cena detaliczna wynosi 1 289 PLN.
Fizik Kudo Aero
To praktycznie bliźniacza konstrukcja do Kudo, z tym że model Aero jak sama nazwa wskazuje został zaprojektowany po to, żeby dopełniać aerodynamiczną sylwetkę kolarza i redukować opory powietrza. Z tego powodu został pozbawiony otworów wentylacyjnych, które przykryła aero skorupa. Dodatkowo została ona przedłużona nieco w tylnej części kasku - mamy tam swoisty spojler. Jedyne (ale za to szerokie) otwory wentylacyjne w Kudo Aero znajduje się w cześci czołowej kasku, gdzie powietrze wpada i znajduje ujście w tylnych otworach. Kask osiąga masę 290 g w rozmiarze M i także dostępny będzie w 3 kolorach: biały, czarny i srebrny. Wyceniono go na tyle samo, co model Kudo, czyli 1 289 PLN.
Fizik Kunee do triathlonu / TT
Ostatnim i najbardziej wyspecjalizowanym modelem z całej grupy jest model Kunee stworzony z myslą o triathlonie i jeździe indywidualnej na czas. Jego bryła została oczywiście podporządkowana aerodynamice - poza charakterystycznym przekrojem (kształt kropli wody) posiada on też zintegrowany z kaskiem wizjer oraz boczne panele z karbowaną strukturą, które mają postawić kropkę nad i w niezakłóconym przepływie powietrza. Wizjer w kasku montowany jest za pośrednictwem magnetycznych portów - można go zdemontować, a sam Kunee kompatybilny jest także z okularami.
W przedniej części kask został wyposażony w niewielkie otwory wentylacyjne. Także tutaj spotykamy rozwiązania konstrukcyjne takie jak jednoczęściowa skorupa formowana wtryskowo. Fizik Kunee waży 350 g (bez wizjera) / 400 g (z wizjerem) w przypadku rozmiaru S/M (dostępny jest też w rozmiarze M/L). Jego cena detaliczna wynosi 1 689 PLN.
Strona producenta: www.fizik.com