Aplikacja na rower: 7 apek do nawigacji rowerowej

Aplikacja rowerowa do nawigowania i planowania tras? Sprawdź 7 naszym zdaniem najlepszych aplikacji rowerowych!

Drukuj
Tomasz Makula

Aplikacja na rower z funkcją nawigacji i planowania tras rowerowych potrafi uprzyjemnić każdą wyprawę, pozwalając skupić się na kręceniu, a nie błądzeniu po niewłaściwych szosach i szlakach. Prezentujemy 7 aplikacji, które pomogą zaplanować trasę i nas przez nią poprowadzą.

 

 

 

Wcześniejsze planowanie trasy rowerowej to nie tylko satysfakcja, ale również poczucie bezpieczeństwa i gwarancja spokoju podczas wyprawy. Dzięki aplikacjom stworzonym do nawigacji możemy przygotować się na czekające nas warunki drogowe i na to, co po drodze spotkamy. Oczywiście możemy też dotrzeć po prostu do wielu ciekawych miejsc. Poczucie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w obcych dla nas miejscach, czyli w nowo poznawanych regionach. Na szczęście czasy dominacji Endomondo już dawno się skończyły, a obecnie technologia oferuje nam owoc w postaci wielu przydatnych aplikacji do nawigacji, które w wielu przypadkach mogą zastąpić drogi komputer rowerowy zawierający moduł GPS. Dokładne opracowanie wycieczki pozwala na lepszą eksplorację danego regionu, a także pomaga lepiej zorganizować się czasowo. Aplikacje służące do nawigacji mogą również miło zaskoczyć nas podczas treningów na swoim ,,podwórku”. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy najciekawsze aplikacje do nawigacji rowerowej. Każda z nich różni się od siebie i oferuje nam coś ciekawego. 

 

Zobacz też:

 

 

 

 

 

 

Strava

Ta aplikacja na rower nie wymaga przedstawienia, plasując się w gronie najpopularniejszych aplikacji. Jest to obowiązkowa pozycja w telefonie każdego kolarza. Dzięki mapce ,,heatmaps” możemy sprawdzić, które drogi są przejezdne i często uczęszczane przez kolarzy. ,,Heatmaps” to sieci dróg, którymi poruszają się korzystający z aplikacji. W ten sposób powstają ślady, po których przemieszczają się rowerzyści. Ponadto przydatna w planowaniu trasy może okazać się również mapka z segmentami. Dzięki sprawdzaniu segmentów aplikacja pozwala określić między innymi czy czeka nas na trasie jakiś trudniejszy podjazd lub zjazd. Co więcej - dzięki segmentom dla niektórych Strava przybrała coś na kształt formy rywalizacji rowerowej, bo w aplikacji prowadzone są rankingi na wspomnianych segmentach - z tego powodu jest mocno popularna wśród ścigających się kolarzy górskich i kolarzy szosowych. W aplikacji Strava mamy możliwość zaplanowania trasy rowerowej, również w postaci rundy. Planując wycieczkę na Stravie, mamy podane przewyższenia, segmenty występujące po drodze, a także informacje o występującej nawierzchni na konkretnych odcinkach. Po zapisaniu trasy i kliknięciu przycisku ,,use route” Strava nawiguje nas po utworzonym śladzie. Niestety, aby utworzyć ślad trasy nie wystarczy wersja darmowa - musimy posiadać wersję premium tej aplikacji.

 

 

 

 

Garmin Connect

Aplikacja na rower do rysowania śladu trasy dla użytkowników komputerów rowerowych i zegarków firmy Garmin. Po zalogowaniu się na stronie Garmin Connect możemy stworzyć przebieg trasy. Nawigacja rozróżnia typy kolarstwa, dzieląc je na jazdę szosową oraz rowerem górskim. Garmin Connect jako nawigacja wyświetla również heatmap popularności dróg, po których poruszają się użytkownicy. To pomocna opcja, która pomaga nam określić czy dana droga jest na pewno przejezdna. Planer Garmina Connect wyświetla najważniejsze informacje, takie jak dystans, przewyższenie i jego dokładny profil. Nawigacja korzysta z trzech rodzajów map. Najbardziej polecam wybór planowania trasy na mapach OpenStreetMap, ponieważ są one dokładniejsze i uwzględniają leśne ścieżki. Utworzoną trasę możemy zgrać bezpośrednio do naszego urządzenia lub pobrać na komputer.

 

 

 

 

Plotarout.com

Osobiście jest to jedna z moich ulubionych stron pomocnych w planowaniu tras rowerowych. Planer posiada dużo możliwości i dodatkowych narzędzi, jednak mimo wszystko jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Mapy są bardzo szczegółowe. Zaznaczone są niemal wszystkie gruntowe ścieżki, co jest bardzo pomocne podczas planowania trasy rowerem górskim przez kompleksy leśne. Na mapie są zaznaczone najdokładniejsze detale, takie jak infrastruktura, szczyty górskie czy nazwy nawet najbardziej zapomnianych miejscowości. W plotaroute.com możemy stworzyć rundę lub trasę w postaci odcinka od A do Z. Wyłączając funkcję autopilota możemy narysować ślad trasy w każdym miejscu, nawet w szczerym polu bez ani jednej ścieżki. Bardzo pomocna może okazać się też funkcja ,,inspect terrain”, która rozróżnia typy nawierzchni na danym odcinku oraz ukształtowanie terenu w konkretnym miejscu. Tworząc trasę mamy pokazaną jej długość i szacowany czas przejazdu oraz profil wysokościowy. Nawet będąc niezarejestrowanym użytkownikiem ploaroute.com możemy pobrać plik trasy na komputer. Dostępna jest również aplikacja na telefon.

 

 

 

 

Komoot

Kolejna aplikacja z bardzo porządnymi i dokładnymi mapami. Możemy w niej planować trasy w postaci jednego kierunku lub dodając kolejne punkty stworzyć pętlę. W Komoot istnieje opcja wyboru typu roweru jakim będziemy się poruszać, dzięki czemu aplikacja dostosowuje najlepsze dla danej odmiany kolarstwa drogi. Istnieje także opcja wybrania naszej ,,dyspozycji”, dzięki której dowiemy się o orientacyjnym czasie przejazdu wybraną trasą. Mapa jest bardzo dokładna, zawiera również specjalnie oznaczone kolorem zielonym ścieżki rowerowe. Dodatkowo specjalnymi ikonami są zaznaczone miejsce warte uwagi, takie jak zabytkowe budynki, tarasy widokowe i inne ciekawe dla rowerzystów miejsca. Jest to bardzo pomocne dla rowerzystów lubiących odkrywać różnego rodzaju atrakcje. 

 

 

 

Mapy.cz

Jest to aplikacja do nawigacji, która moim zdaniem jest bardzo przydatna w przypadku kryzysowych sytuacji. Sprawdza się ona między innymi podczas planowania tras z punktu A do punktu B. Mapa tej aplikacji cechuje się dużą dokładnością, więc wybierając opcję poruszania się rowerem i wpisując punkt docelowy, możemy mieć pewność, że aplikacja poprowadzi nas sprawdzoną drogą. Mamy również możliwość edytowania trasy dodając punkty na trasie i zmieniając kierunki. Na mapie są zaznaczone przystanki autobusowe i ważna infrastruktura, co jeszcze bardziej nadaje jej charakteru nawigacji do sytuacji kryzysowych, gdy chcemy szybko dotrzeć do konkretnego celu. Oprócz dystansu pokazany jest oczywiście profil wysokościowy, tak aby rowerzysta był pewny tego, co go spotka. Aplikacja moim zdaniem średnio sprawdzi się podczas gdy chcemy narysować trasę w postaci rundy. 

 

 

 

 

Locus Map

Kolejną ciekawą aplikacją do nawigacji rowerowej jest Locus Map. Mapy w tej aplikacji są naprawdę dokładne i różnorodne. Oferuje nam ona kilka typów map, które możemy zmieniać w razie potrzeby. Jedną z najdokładniejszych jest ta, która przypomina dawne papierowe mapy i zawiera wszystkie szlaki turystyczne oraz ścieżki. Nawigację możemy uruchomić na telefonie lub zaplanować uprzednio w planerze trasy na stronie internetowej. Wszystkie zaplanowane przez nas trasy możemy wgrać na urządzenie do nawigacji lub udostępnić społeczności. Co ważne, mapy w aplikacji działają w trybie offline, co jest niezwykle ważne gdy znajdujemy się w miejscach, w których występują problemy z zasięgiem. Ciekawym i wyróżniającym od konkurencji detalem jest możliwość udostępniania swojej lokalizacji znajomym w czasie rzeczywistym. 

 

 

 

 

Trailforks

Wreszcie coś dla pasjonatów tylko i wyłącznie kolarstwa górskiego. Trailforks to aplikacja, która w Polsce jeszcze nie jest bardzo znana i najlepiej zagospodarowana. To nic innego jak mapa, na której zaznaczone są singletracki i inne nieformalne ścieżki przeznaczone do jazdy rowerem górskim. Ścieżki są podpisane nazwami, oprócz tego jest opisany poziom ich trudności. Większość tras posiada także zdjęcia, a nawet filmiki z przejazdu nimi. Oprócz samych ścieżek, jest również opcja wyszukiwania gotowych rund rowerowych, których jednak jest znacznie mniej. Patrząc na mapę Polski dużo tras jest już zaznaczonych i opisanych, niemniej jednak wiele miejscówek nie doczekało się jeszcze umiejscowienia na Trailforks. Trasy może dodawać każdy zalogowany użytkownik, tak więc do dzieła miłośnicy kolarstwa górskiego.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Powyższe zestawienie i opis aplikacji pozwalających na dokładnie planowanie trasy rowerowej pokazuje, jak duży wybór dała nam technologia. Wszystkie z wymienionych aplikacji służą w zasadzie do tego samego, niemniej jednak każda z nich wnosi w życie coś innego. Aby poznać tą najlepszą, zalecamy wypróbowanie każdej po kolei. Pomimo tego, że technologia czasem nas zawodzi i niektórzy z nas podchodzą do niej sceptycznie, to nawigacje rowerowe są jednym z jej wytworów, które zasługują na pochwały. Warto pamiętać, że w sieci znajdziemy jeszcze kilka bardzie ogólnych aplikacji do nawigacji rowerowej - chyba najpopularniejszą z nich jest Google Maps, które także pozwala na wybór trasy dla rowerów.