Do naszej redakcji zawitał szereg akcesoriów kompresyjnych. W nasze ręce trafiły regeneracyjne opaski na łydki, kompresja wspomagająca uda oraz unikatowe skarpety o tych samych właściwościach.
Moc ud wzmóc
Opaski na uda Compressport Forquad (239zł)wspomagają krążenie krwi od ud do serca, dotleniając mięśnie i przyspieszając usuwanie toksyn. Opaski wykonane są z miękkiego i komfortowego materiału, który doskonale minimalizuje wibracje i mikro urazy mięśni. Skutkuje to zmniejszeniem ryzyka kontuzji oraz poprawą pracy mięśni czworo- i dwugłowych ud.
W praktyce odczuliśmy działanie opasek szczególnie na długich dystansach (powyżej 3h na MTB), gdzie rzeczywiście noga wydawał się kręcić nieco lepiej niż zwykle. Wydaje się też, że gdyby stosować opaski regularnie, to zyskamy lepszy efekt treningowy. Wszystko za sprawą poprawionego krążenia krwi, która dostarczy więcej tlenu do mięśni. Prawdopodobnie efekt ten jest marginalny, ale w praktyce stosowany wielokrotnie z pewnością może pomóc.
Wypoczęta łydka
Compressport Ultra Race & Recovery (179zł) to z kolei opaski, które oplatają nasze zmęczone pedałowaniem łydki. Technologia ich wykonania jest baardzo zaawansowana. Trudno nam ją pojąć, ale postaramy się wyjaśnić!
UR2 wykonane są z użyciem technologii mikrokapsułek. Polega ona na tym, że miliony mikrokapsułek sześciu olejków eterycznych wtopione w tkaninę powoli uwalniają swoje właściwości. W skrócie ma to prowadzić do lepszego wypoczęcia mięśni i efektywniejszej jazdy.
Testowana przez nas wersja może być wykorzystywana zarówno podczas wysiłku, jak i dla poprawy regeneracji. My wykorzystywaliśmy ją do tego drugiego celu. Szczególnie odczuwalna była lekkość nóg po długim treningu, gdy odpowiednio długo nosiliśmy opaski. Świetnie sprawdzają się również przy biurku, szczególnie przy wysokich temperaturach w lecie, gdy w pełni zabudowane skarpety są nieco za ciepłe. Przy ubieraniu opasek łydki są naprawdę mocno ściskane, ale nie powoduje to uczucia dyskomfortu, a wręcz przeciwnie. Po ściągnięciu UR2 odczuwamy za to ulgę w postaci lżejszych niż zwykle nóg.
Skarpety mocySkarpetki Compressport Proracing Socks (59zł) to z pewnością produkt, z jakim wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Kompresyjne skarpety zaprojektowane są osobno dla prawej i lewej stopy. Uwzględniając ich anatomię, zapewniają optymalne wsparcie i wygodę.
Skarpety są rzeczywiście bardzo komfortowe i nawet dla z tego powodu warto je wypróbować. Oprócz dużej miękkości oferują także inne właściwości. Zewnętrzna struktura 3D.DOTS (zielone, wypukłe kropeczki) tłumi wibracje i wspomaga stabilizację stopy, dzięki czemu stopa nie przemieszcza się wewnątrz skarpetki.
Oprócz tego Compressport Proracing Socks chronią ścięgno Achillesa redukując tarcie i nacisk buta. Z praktycznych stron warto dodać, że materiał nie marszczy się i nie uciska palców, a tkanina na palcach dopasowuje się do konturu stopy. Dodatkowo są one antybakteryjne i mają dobrą termoregulację - stopy nie pocą się nawet podczas jazdy w dużym upale.
Podsumowanie
Odzież kompresyjna to z pewnością jeden z elementów ubrań sportowych, w które warto się zaopatrzyć. Odpowiednio dobrany ubiór może przyspieszyć regenerację oraz poprawić pracę mięśni podczas jazdy. Rzecz jasna nadal podstawowym elementem przygotowania sportowca pozostaje systematyczny trening. Odzież kompresyjna ma za zadanie wspomóc go. I nawet jeśli dzieje się to w niewielkim stopniu, to czynność regularnie powtarzana daje duży efekt. W naszym przypadku produkty Compressport zdecydowanie zdały egzamin i przede wszystkim pozwoliły na poprawę regeneracji mięśni nóg oraz eliminację uczucia ciężkości kończyn dolnych po długich podróżach samochodem.
Warto też dodać, że wszystkie produkty marki Compressport są wykonane z wysokich jakościowo materiałów, które są jednocześnie komfortowe i wytrzymałe. Akcesoria najlepiej prać ręcznie (woda z mydłem), bo wtedy nie utracimy właściwości materiału. W pralce taki efekt może nastąpić wcześniej czy później. Utrzymanie ubioru w czystości nie stanowi jednak problemu.
Więcej o samej marce oraz oferowanych przez nią produktach przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule. Produkty znajdziecie na stronie dystrybutora oraz w sklepie internetowym.
Fot.: Maciej Łuczycki
Dystrybutor: www.compressport.pl
Sklep internetowy: www.skarpetykompresyjne.pl