Test: Rowerek biegowy Puky LR Ride Splash

Jak w praktyce spisuje się rower biegowy z amortyzacją? Testujemy model Puky LR Ride Splash.

Drukuj
Puky LR Ride Splash Michał Kuczyński

Puky to jedna z czołowych marek na świecie, jeśli chodzi o tworzenie rowerów dla dzieci. Niemieccy projektanci z szeregów Puky są na powyższym polu ekspertami, a my tym razem mieliśmy okazję sprawdzić ich rowerek biegowy z amortyzacją!

Galeria
Galeria: Puky LR Ride Splash Zobacz pełną galerię

Puky od lat specjalizuje się w projektowaniu i produkowaniu rowerów dziecięcych. Marka przez wielu uznawana jest za zdecydowanego lidera na rynku rowerów dla najmłodszych użytkowników. Ich konstrukcje są wynikiem badań i testów, które biorą pod uwagę budowę ciała dzieci, ich możliwości fizyczne oraz aspekty psychologiczne. Efektem są jednoślady dopasowane do małych riderów - lekkie, wygodne i wytrzymałe. Tym razem do redakcji na testy trafił ich model rowerka biegowego z dodatkową amortyzacją. Konkretnie amortyzowanym tyłem. Tak się składa, że w redakcyjnym zespole kilku z nas ma dzieci w ,,biegówkowym wieku” - tym chętniej przyjrzeliśmy się nowemu wynalazkowi Puky.

Rama z amortyzacją

Puky zaaplikowało do modelu LR Ride sporo intersujących rozwiązań, które nie są widoczne gołym okiem, jednak rodzic dostrzeże ich obecność już od pierwszych odepchnięć dziecka. Zacznijmy od podstaw - sercem niemieckiej biegówki jest lekka aluminiowa rama. Oczywiście nie tylko ona wpływa na całkowitą masę roweru, ale niewątpliwie oddziałuje na nią w największym stopniu. Testowany Puky jest bardzo lekki, widać to szczególnie, gdy dziecko odpycha się na nim pod górkę lub wtedy, kiedy chce przestawić rower, zawrócić czy zwyczajnie go podnieść. Ogromny plus za niską masę, która wynosi poniżej 4 kilogramów

Znacznie więcej ciekawostek znajdziemy głębiej. W oczy szybko rzuca się wyjątkowo zwężona konstrukcja. Na wielu rowerkach biegowych dzieci uderzają się kostkami o tylny trójkąt albo o śruby mocujące koło. Tutaj widać rozsądne podejście, poprzedzone obserwacjami ruchów dzieci - tył roweru jest zwężony na tyle mocno, że nasze pociechy nie zahaczyły o rower nogami ani razu. 

Dalej znajdujemy następną ciekawostkę - ten rowerek ma amortyzowaną ramę! Pomiędzy ramą, a wahaczem znajduje się elastomer, który tłumi nierówności. Oczywiście jest on pozbawiony wszelkich regulacji tłumienia i po prostu się buja. Prosty i bezobsługowy system można z jednej strony nazywać bajerem, z drugiej zaś trzeba oddać, że widać jego pracę. Z początku byliśmy dość sceptyczni, nasze dzieci śmigały po lasach i ścieżkach z korzeniami na zwykłych biegaczach, po co więc taka komplikacja, która w ostatecznym rozrachunku podnosi cenę? Byliśmy w błędzie - amortyzacja w Puky działa, a podczas jazdy po lasach, dziurach, kamieniach i korzeniach ewidentnie widać jej pracę. Dziecko z wyraźnie większą prędkością może atakować przeszkody. Czy to jest potrzebne? To pytanie do każdego z nas - często kupujemy sobie rzeczy lepsze, skoro możemy sobie na nie pozwolić, dlaczego więc nie zrobić podobnie w przypadku biegówki dla dziecka? Na pewno podczas jazdy po chodnikach wiele to nie zmieni, jeśli jednak jesteście takimi rowerowymi wariatami jak my, a Wasze pociechy jeżdżą na biegówkach nie tylko po asfalcie, to amortyzatorek zwyczajnie będzie im pomagał utrzymać rytm i komfort na wybojach. 

Będąc przy ramie, należy przypomnieć jeszcze jedno - nie znajdziemy tutaj podnóżków. Puky uznało, że to model do ,,wyścigowej” jazdy, gdzie rider ciągle albo dodaje gazu, albo agresywnie wchodzi w zakręty, a poza tym ma mieć wystawione nogi dla lepszej równowagi. Taka idea… nie podważamy tego, choć wiemy, że na dłuższych łagodnych zjazdach dziecko chętnie oparło by nóżki na podestach. Podczas wielu jazd z naszymi testerami powyższe nie wydawało się jednak jakkolwiek dokuczliwe.

 

 

 

Siodełko i kierownica - agresywna pozycja i dobre sterowanie

 

 

Ułożenie sylwetki na rowerze oraz dobre podparcie tyłu pupy sprawia, że dziecko ustawia się na nim w atakującej pozycji. Naturalnie pochyla się do przodu, a jednocześnie ma pełne podparcie miednicy, co skutkuje dwoma ewidentnymi zaletami. Po pierwsze jego odepchnięcia są mocne i skutecznie rozpędzają rower. Po drugie młody rider dobrze dociąża przednie koło, co skutkuje dobrą przyczepnością w zakrętach - to wyraźnie widać, gdy to jeden z kolejnych rowerków używanych przez pociechę i ma się nieco większe porównanie. 

 

 

Będąc już przy kokpicie, musimy też wspomnieć o wygodnych chwytach kierownicy. Rączki są wykonane z wygodnej gumy, tu oczywiście możemy opierać się tylko o nasze ,,palpacyjne” badanie. Porównując Ride’a do kilku rowerów widać, że ta guma dobrze leży w dłoni. Na pewno na plus zaliczamy też osłonę mostka i kierownicy - wprawdzie wcale nie łatwo się o nie uderzyć, ale jeśli podczas mocniejszego upadku dziecko zahaczy o nie np. kolanem, nie powinno doznać skaleczenia czy też stłuczenia. 

Dobre opony i łożyska 

 

 

Puky LR Ride to bez dwóch zdań szybki sprzęt. Dobre łożyska i opony pozwalają dziecku sprawnie nabierać prędkości oraz dynamicznie się toczyć. Znamy sporo rodziców, którzy lubią pójść z dziećmi na dłuższy spacer, czy trucht z dzieckiem na rowerku. Patrząc w takich kategoriach to ogromna zaleta, pociecha może jechać szybciej oraz pokonywać dłuższe dystanse, ponieważ jazda wymaga mniejszego wkładu energetycznego. 

Szybki Puky ma jeszcze jedną zaletę - jego prawdziwe gumowe opony z dętkami zapewniają sporo dodatkowej amortyzacji oraz dobrze trzymają się śliskich nawierzchni. Prawdziwie ogumienie docenicie szczególnie, gdy jeździcie ze swoimi pociechami po lasach. Tam gdzie trafiają się śliskie kamyki i korzenie, opony w Pukym dobrze kleją się ziemi, a o upadek jest ciężej, niż na kołach z tworzywa, które bywają montowane do rowerków biegowych. 

Stabilne prowadzenie 

 

 

Na koniec zostawiamy sobie chyba najcięższe do wykonania zadanie. Mianowicie sprawienie, aby rower dobrze się prowadził. Tym cięższe, że ciężko zebrać jasny feedback od młodego ridera, który traktuje jazdę jako zabawę, a rower jako zabawkę. Poza tym ciężko spytać go o ,,nerwowość w prowadzeniu”, czy ,,charakter zachowania się w łuku”. Jako rodzice i rowerowi eksperci wiemy natomiast, że do stabilnego prowadzenia należy dobrze zestroić geometrię roweru oraz właściwie dobrać szerokość i gięcie kierownicy. Przekładając to na praktykę, chodzi o to, czy rower będzie czuły na każdy ruch ciała i np. gdy Wasze dziecko spojrzy na drzewo, które je zainteresuje, to rower po minimalnej rotacji ciała cały skręci, czy przeciwnie - pojedzie stabilnie do przodu. Podobnie w zakrętach - pamiętajcie, że dzieci robią wiele rzeczy gwałtownie, żywiołowo i niespodziewanie. Potrzeba im raczej rowerka, który pozwoli oderwać na chwilę uwagę od prowadzenia, a lekkie przechylenie nie powoduje, że rower w sekundę wykonuje bardzo gwałtowny skręt, który kończy się upadkiem. Puky zdaje egzamin w tych kwestiach - prowadzi się stabilnie i bezpiecznie. Oczywiście nie oznacza to, że upadków nie będzie, mamy jednak porównanie do kilku innych marek i widzimy tutaj dużą stabilność. 

 

 

 

Dopasowanie

 

 

Puky LR Ride Splash to duży rower biegowy i dedykowanie go dzieciom powyżej 3 lat lub na wzrost od 95 do 125 cm nie jest błędnym szacunkiem ze strony producenta. Nieco podwyższa go też obecność elastomerowego amortyzatorka. To po prostu duży rower biegowy, który może sprawdzić się jako drugi sprzęt dla Waszej pociechy lub pierwszy, jeśli sadzacie dziecko na rower dość późno. 

Co jeszcze? 

W ramie przygotowano opcję montażu hamulca szczękowego typu V-brake. Jeśli zamierzacie wspólnie pokonywać duże zjazdy, a Wasza pociecha będzie w stanie obsłużyć klamkę hamulcową, to na pewno jego montaż może się przydać. Na stromych górskich szutrach mocy hamowania butami może nie starczyć. Fabrycznie hamulca jednak nie ma. W ramie znajdziemy też mocowanie na nóżki - czy jest potrzebne? Nie jesteśmy przekonani, ale jego obecność na pewno nie zaszkodzi. 

Podsumowanie

 

 

Puky LR Ride Splash to lekki, dopracowany i wygodny rowerek biegowy. Jest szybki i stabilnie się prowadzi, a jego wbudowany amortyzator wyraźnie poprawia płynność jazdy po wertepach. Cała konstrukcja jest przemyślana i przygotowana pod dziecięca budowę ciała - nóżki nie obijają się o ramę podczas odpychania, a prowadzenie zostało dobrze przemyślane pod kątem dzieci, które podczas najcięższego zjazdu lubią spojrzeć na bok na pięknego kwiatka, który akurat przytrafił się na poboczu. Bez dwóch zdań widać tutaj duże zaangażowanie w projekt i wykonanie. Jeśli Wasza pociecha lubi jeździć dużo, a Wasze rowerowe spacery urozmaicacie o wyboiste trasy, to testowany Puky zdaje się być bardzo dobrym wyborem.

 

Specyfikacja

Puky LR Ride Splash
  • Wzrost: od 95 do 125 cm
  • Wysokość kroku: od 39 do 52 cm
  • Wiek: Powyżej 3 lat
  • Masa: 3,90 kg
  • Materiał: Aluminium
  • Wbudowany amortyzator
  • Koła: 12”
  • Opony: Gumowe 2,0”
  • Możliwość zamontowania hamulca
  • Możliwość zamontowania podpórki
  • Cena: 499 zł

 

Strona internetowa polskiego dystrybutora: www.trwsport.pl

Strona internetowa producenta: www.puky.pl