Test: Mini-błotniki Simpla IQ

Drukuj
Dawid Kaleta

Jesień i zima to czas, w którym nawet najwięksi rowerowi indywidualiści przypominają sobie o rowerowych błotnikach. Przetestowaliśmy ciekawy i wyjątkowo rozbudowany zestaw od polskiej firmy Simpla, przeznaczony do bardziej ekstremalnych odmian MTB.

Simpla to prawdziwi eksperci w dziedzinie błotników. Chociaż nie kojarzyli nam się do tej pory ze sportami grawitacyjnymi i bardziej agresywnymi odmianami kolarstwa, to od lat szlifowali swoje umiejętności ochrony przed błotem na modelach błotników do zwykłych rowerów górskich, trekkingowych czy crossowych. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż jeden z modeli tej firmy znajduje się w którymś z Waszych pierwszych górali, w rowerze Waszego dziecka, albo, że to właśnie modele Simpli stanowią większość oferty lokalnego sklepu rowerowego. Ogromny wybór wariantów, bardzo przystępne ceny i stale doskonalona jakość (w tym np. technologia łączenia różnokolorowego tworzywa w ramach jednego błotnika) stanowią o sile naszego rodzimego producenta.

Od jakiegoś czasu daje się zauważyć, iż Simpla idzie naprzód i chce podbić kolejne segmenty rynku swoimi flagowymi produktami czyli... błotnikami. Właśnie krokiem w taką stronę są błotniki IQ, z gatunku coraz modniejszych ultralekkich, minimalistycznych konstrukcji do ochrony przed wodą i błotem kluczowych rejonów. Nie, nie roweru - naszych twarzy i... czterech liter.

 

 
 

 

 

Lekkie i wytrzymałe

Zestaw błotników wykonanych z elastycznych płyt poliprenowych o grubości 0,8mm zdaniem ich producenta jest, uwaga - najlżejszy na rynku. To w gąszczu modeli obecnych na rynku jest trudne do sprawdzenia, jednak z pewnością jest bardzo lekki i trudny do uszkodzenia. Tworzywo jest elastyczne, łatwo je odgiąć, jest jednak wystarczająco sztywne, żeby odbić nawet mały kamyk wylatujący z bieżnika, a przy tym nie uginać się pod wpływem oblepiającego je błota. 

Uwagę zwraca to, jak bardzo rozbudowany jest zestaw błotników Simpla IQ. Zwykle tego typu produkty składają się z klasycznego błotnika mocowanego pod pręty siodła i błotnika na koronę widelca. W przypadku Simpli dochodzi błotnik pod dolną rurę ramy (który przy okazji chroni ją przed zarysowaniem i ułatwia czyszczenie roweru) oraz błotnik tylnego koła, mocowany do rurek trójkąta ramy. 

 

 
 

 

 

Wszystkie elementy błotników mocowane sa przy pomocy dostarczonej w zestawie taśmy rzepopodobnej, którą należy samodzielnie pociąć (na dwie lub cztery części). Błotnik pod siodełko wciskany jest pomiędzy pręty siodła i nie wymaga dodatkowego mocowania. Co ciekawe, ten element jest w wersji Simpla szerszy niż większość modeli na rynku, zdecydowanie przemyślany pod kątem rowerów MTB z szeroką oponą i dużym rozpryskiem błota.

Zestaw błotników kosztuje 49 zł - wartość co najmniej przyzwoita, jak na tak rozbudowany komplet.

 

 

 

 

Chroń siebie, rower umyjesz

Już Simpla w opisie produktów przyznaje, że te błotniki nie zostały stworzone po to, aby uchronić nasz rower przed błotem. W końcu mają służyć fanom enduro, trailu czy downhillu, gdzie błotne smugi to prawdziwe blizny bitewne, pokazujące jak udany dzień spędziliśmy w górach. Celem tych błotników jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Czytaj - są po to, abyśmy wszystko widzieli i nie musieli spędzać dnia z przemoczonymi po 5 minutach jazdy spodniami.

Sposób dzialania testowanych błotników można podzielić na pary. Sprytnie się uzupełniają - błotnik na koronie amortyzatora chroni nas przed wodą i błotem, które mogłyby wydostawać się bezpośrednio do góry w kierunku naszych oczu, a tam gdzie się kończy - swoją ochronną rolę rozpoczyna błotnik pod ramą. Podobnie wygląda to z tyłu. Błotnik na trójkącie ramy blokuje błoto wydostające się w stronę naszych ud, a ten pod siodłem chroni kolokwialnie rzecz biorąc, tył spodni. 

 

 
 

 

 

Oczywiście należy pamiętać o tym, że rower i tak chlapie błotem na wszystkie strony i nie jest to rozwiązanie np. do kolarskiej jazdy w grupie. Chodzi stricte o poprawę komfortu osoby jadącej na rowerze wyposażonym w omawiane błotniki.

Instalacja jest bardzo prosta. Rzepy są mocne i mają odpowiednią długość, aby pasować do praktycznie każdego amortyzatora czy ramy. Są oczywiście wielokrotnego użytku (przewaga nad zipami), więc kiedy błotników nie potrzebujemy, można wrzucić je do plecaka.

 

 

 

 

Dostępnych jest kilka wariantów kolorstycznych, więc każdy może zdecydować, czy jego błotniki mają rzucać się w oczy, czy wizualnie wtopić w konstrukcję roweru. Bez wątpienia zestaw Simpli to ciekawa, niedroga i dobrze wykonana propozycja, która poprawi komfort jazdy na trudnych ścieżkach w niesprzyjajacych warunkach pogodowych. Poszczególne elementy są przy tym tak subtelne i nieprzeszkadzające użytkowaniu roweru, że zapewne nawet odechce nam się je demontować przy lepszej pogodzie.

 

Specyfikacja

Zestaw błotników Simpla IQ
  • Materiał: Płyty polipropylenowe PP High Impact o grubości 0,8 mm
  • Sposób montażu: dedykowane paski z rzepem
  • 4 błotniki w zestawie (korona widelca, dolna rura, tylne widełki, pod siodło)
  • 3 opcje kolorystyczne
  • Cena 49 zł
Katalog 2017 Simpla

 

 

Strona producenta: www.simpla.pl

Fot. Dawid Kaleta