Spis treści:
Kontakt z maską Training Mask 2.0 był dla nas doświadczeniem dość nowym - wcześniej nieczęsto mieliśmy okazję używać podobnych produktów. Trenując sporty wytrzymałościowe doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, jakie korzyści można osiągnąć poprzez trening wysokogórski. Z tym większym zainteresowaniem rozpoczęliśmy testy maski od Training Mask - co można dzięki niej osiągnąć?
Sprawdź również:
Trening na wysokości
Trening wysokogórski często jest kojarzony z popularnym cytatem „train low, live high”, czyli „trenuj nisko, mieszkaj wysoko”. Większość zawodowych kolarzy a nawet ambitnych amatorów wzięło sobie te krótkie zdanie do serca i przed najważniejszymi zawodami chętnie wybierają się na tzw. zgrupowania wysokogórskie. Długotrwały pobyt na wysokości powyżej 2000 m n.p.m zwiększa proces produkcji czerwonych krwinek czyli erytropoezę. Mając więcej czerwonych ciałek krwi w organizmie, nasza krew jest w stanie dostarczyć większą ilość tlenu do pracujących mięśni, dzięki czemu jesteśmy w stanie jechać szybciej i dłużej.
W przypadku sytuacji odwrotnej do „train low, live high”, czyli „live low, train high”, najnowsze badania naukowe nie wykazują żadnego wpływu na wzrost ilości erytrocytów. W przypadku treningu na dużej wysokości 2-3 x w tygodniu jesteśmy jednak w stanie uzyskać wzrost pojemności buforowej krwi i tkanek, która poprawi nasze możliwości tlenowe. W przypadku treningu wysokościowego może dojść także do poprawy możliwości beztlenowych, czyli krótkotrwałych wysiłków (200 m finisz), jeżeli nasz program treningowy będzie odpowiednio ułożony.
Jak działa Elevation Training Mask 2.0?
Maska posiada 6 poziomów wysokości: 3000 ft (920 m), 6000 ft (1830 m), 9000 ft (2750 m), 12000 ft (3660 m), 15000 ft (4570 m) i 18000 ft (5490 m). Uzyskać odpowiednią wysokości można poprzez system dostarczanych w komplecie nakładek, które ograniczają przepływ powietrza. Warto w tym momencie zazanaczyć jedną zasadniczą rzecz. Maska nie symuluję warunków atmosferycznych, które panują na wysokości (spadek ciśnienia cząstkowego, który wpływa na całkowitą ilość tlenu). Jej zadaniem jest ograniczenie przepływu powietrza, aby odzwierciedlić warunki panujące na danej wysokości. Maska jest zatem świetnym narzędziem do treningu mięśni oddechowych. Dzięki niej możemy zwiększyć siłę i wytrzymałość aparatu oddechowego, co w pośredni sposób powinno przełożyć się na wyniki sportowe. Po jej stosowaniu jednak nie możemy oczekiwać zmian fizjologicznych (wzrostu ilości hemoglobiny we krwi), tak jak np. po 3-tygodniowym pobycie w Livigno.
Jak używać maski?
Training Mask 2.0 dostępny jest w trzech rozmiarach: S (masa ciała: 45 - 70 kg), M (70 - 115 kg) i L (+ 115 kg). Regulacji obwodu dokonuję się za pomocą neopronowej uprzęży z szerokim zapięciem na rzep, które pozwala dostosować maskę nawet do mniejszej głowy. W trakcie używania przy odpowiedniej regulacji maska odpowiednio przylegała do twarzy i nie pozwala na dostawanie się "nieodpowiedniego" powietrza w miejscach styku z twarzą. Produkt wykonany jest z silikonu (maska) i neoprenu (uprząż) - neopren jest dośc elastyczny i nie uwiera. Nie zawiera lateksu. Maski nie powinny używać osoby, które cierpią na wysokie ciśnienie, choroby serca i nadczynność tarczycy lub mają alergię na neopren. Należy także wystrzegać się treningów w bardzo wysokiej i niskiej temperaturze powietrza.
Nasze odczucia
Korzystaliśmy z maski w rozmiarze M podczas kilku treningów biegowych i kilku treningów na rowerze. Pierwszy trening był istną katorgą. Wybraliśmy się na spokojną przebieżkę po okolicznym lesie. Zaczęliśmy oczywiście od najmniejszej wysokości - 920 metrów. Już na samym początku mocno dawało się we znaki każde przyśpieszenie - w masce rzeczywiście oddycha się ciężej, przez co mięśnie oddechowe muszą pracować o wiele mocniej. Po zakończeniu 30-minutowego treningu nasz oddech był pełniejszy, natomiast nasze płuca odczuwały zwiększony wysiłek. Następnym razem zwiększyliśmy poziom trudności i z naszym zestawem wyruszliśmy na rowerową przejażdzkę. Po kilku kilometrach, oprócz wymuszonej cięższej pracy mięśni oddechowych, nie odczuwaliśmy już dyskomfortu. Sama maska założona pod kask również nie przeszkadza w prowadzeniu roweru. Łącznie wykonaliśmy jeszcze kilka jednostek treningowych (bieganie + rower) i z treningu na trening czuliśmy pełniejszy oddech. Wraz ze wzrostem naszego "stażu" zwiększaliśmy intensywność, lecz wejście w strefę tempa i progu mocno dało się we znaki nawet na najmniejszej wysokości. Podczas niższej intensywności nie mieliśmy problemów z brakiem wystarczającej ilości tlenu. Maksymalnie spróbowaliśmy ustawienia z wysokością 3660 m i uważamy, że dla większości z nas będzie to górny limit możliwości podczas poważniejszy ćwiczeń. Maski należy używac rozważnie - rozpocznijcie od niskich intensywności i sami sprawdźcie, jak Wasz aparat oddechowy reaguje na trening.
Podsumowanie
Maska Training Mask 2.0 nie stanowi raczej konkurencji dla namiotów tlenowych czy wysokogórskich zgrupowań, lecz może okazać się dobra jako uzupełnienie treningu ogólnorozwojowego, z którym każdy kolarz miał do czynienia bez względu na poziom zaawansowania. Mocowanie z tyłu głowy jest na tyle przyjazne, że maskę możemy założyć pod kask, co z pewnością ucieszy największych maniaków treningu na wysokości. Używanie jej, siłą rzeczy, jest dość obciążające, maska mocno zwiększa intensywność treningu - dlatego naszym zdaniem warto najpierw zrobić lekki trening używając maski. Dopiero potem, w miarę przyzwyczajenia organizmu, sprawdzić się w prawdziwym boju. Według nas Training Mask 2.0 sprawdzi się podczas biegania lub innych aktywności ogólnorozwojowych w miesiącach przygotowawczych. Dzięki jej regularnemu stosowaniu będziemy mogli cieszyć z lepszych parametrów oddechowych bez wzrostu objętości ani intensywności naszych treningów. To wszystko powinno przełożyć się na wzrost naszych możliwości wysiłkowych.
Specyfikacja
- Maska wykonana z neoprenu i lateksu
- Zawory generują opór przy wdychaniu i wydychaniu powietrza z płuc
- Maska ma za zadanie:
- szybkie zwiększenie pojemności i wytrzymałości płuc
- poprawę wydolności
- bezpieczne przyzwyczajenie organizmu do dużych obciążeń
- zwiększenie intensywności klasycznych treningów
- poprawę koncentracji
- Tabela rozmiarów wg wagi (kg):
- S 45-69
- M 70-108
- L 110-136
- Cena: 349 zł
Dystrybucja: trainingmask.pl
Fot. Szymon Wołdziński