Kolarski raj - Trentino

Rowerowe odkryce regionu Trentino w północnych Włoszech

Północne Włochy to jedno z miejsc, w które warto udać się na rowerze. Górujące nad lazurową taflą jeziora Garda Alpy czy leżące na wyciągnięcie ręki malownicze szlaki górskie są wizytówką Trentino. Jednego z najpiękniejszych regionów świata.

Różnorodność w jedności
W języku polskim region ten określany jest mianem "Trydent-Górna Adyga" i jest jedną z 20 włoskich regionów. Stolicą jest 100-tysięczne miasto Trydent. Mimo istnienia polskiego odpowiednika najczęściej używa się włoskiej nazwy, która jest krótsza i znana większej ilości osób - Trento.
 

Powierzchnia położonej w Alpach Wschodnich prowincji wynosi 13 613km², co odpowiada mniej więcej obszarowi zajmowanemu przez województwo lubuskie. Niewielki obszar kryje jednak mnóstwo interesujących miejsc i gościnnych ludzi. W Trentino mieszka blisko pół miliona osób. Region składa się z 16 obszarów, a jego stolica znajduje się w Trento. Pomimo położenia pod stopami Alp, w Trentino panuje klimat śródziemnomorski. Jego najbardziej łagodna odmiana występuje nad jeziorem Garda w południowo-wschodniej części regionu. W wyższych partiach gór klimat zmienia się na alpejski, z obszarem wiecznych śniegów na wysokości 2500-3000 m.


Lago di Santa MassenzaW drodze nad Lago di Ledro. Widok na Gardę i jej Rivę.


W północno wschodniej części Trentino położone jest pasmo Dolomitów. Ten łańcuch górski został wpisany w 2009 r. na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Surowe piękno górskich krajobrazów przyciąga także turystów z całego świata. Coraz więcej osób pragnie podziwiać i zdobywać te góry. Pasmo liczy sobie aż 220 szczytów, których znakiem rozpoznawczym są malowniczo poszarpane turnie, strome ściany skalne i urwiska. Pięknym zjawiskiem zachodzącym w tym paśmie górskim jest tzw. “enrosadira". Można ją podziwiać w pogodne dni o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy to skalne szczyty zabarwiają się odcieniami różu i czerwieni.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Trentino są okolice jeziora Garda w południowej części regionu. To największe włoskie jezioro osłaniane jest przez majestatyczne szczyty górujących nad wybrzeżami Alp. Fenomenem tego zbiornika jest atak różnych rodzących się w całym jego obszarze wiatrów. Fakt ten powoduje, iż szczególnie w zwężonej, północnej części polodowcowego jeziora, rozwija się turystyka i sporty wodne, takie jak windsurfing oraz żeglarstwo. Niemniej popularne jest również kolarstwo górskie i szosowe, do którego bazę wypadową często stanowi położone na północnym wybrzeżu miasto Riva del Garda. Podobnie było w naszym przypadku.

 


Riva del Garda


Projekt Mountain and Garda Bike
Pierwsze wrażenie z pobytu nad Gardą było niesamowite - warunki do poruszania się na rowerze były idealne! Mowa tutaj zarówno o doskonale przygotowanych szosach, na których panuje niewielki ruch samochodowy (szczególnie w mniej turystycznych porach roku), jak i o świetnie przygotowanych trasach MTB. My zdecydowaliśmy się na zabranie ze sobą sprzętu do kolarstwa górskiego, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Znakomita pogoda i przyjazna obsługa pozwoliły na pełne rozkoszowanie się wyjazdem.

Bardzo dużym ułatwieniem są szczegółowe mapy dostępne w biurach informacji turystycznej i sklepach. Zawierają one dokładne informacje dotyczące szlaków rowerowych i turystycznych, wraz z zaznaczoną skalą trudności oraz czasami przejazdu. Na mapach oznaczone są także miejsca, w których ekstremalnych wojaży mogą dokonywać miłośnicy DH.

(czytaj dalej)

Podobne artykuły