Ściganie nad Gardą

Rocky Mountain BIKE Marathon Garda Trentino powered by Vaude - 29.04.2012

Garda co roku skupia miłośników kolarstwa. Organizowany pod koniec kwietnia wyścig jest inauguracją sezonu maratonów w północnej części Włoch. Tym razem na starcie nie zabrakło także naszej redakcji!

Garda co roku skupia miłośników kolarstwa. Organizowany pod koniec kwietnia wyścig jest inauguracją sezonu maratonów w północnej części Włoch. Tym razem na starcie nie zabrakło także naszej redakcji!Wybrzeża jeziora Gardy są niezwykle atrakcyjne pod względem terenów do uprawiania kolarstwa górskiego. Położony u zboczu Alp Trydenckich zbiornik wodny oferuje wokół siebie liczne szlaki rowerowe, które obfitują w kamienne zjazdy, sztywne podjazdy oraz strome zbocza. Organizatorzy zapewnili ściganie na czterech dystansach: Ronda Facile (27,6km, 596m przewyższeń), Ronda Piccola (53,2km, 1659m przewyższeń), Ronda Grande (86,6km, 2705m przewyższeń) i Ronda Extrema (105,3km, 3561m przewyższeń).

Dzień wyścigu poprzedzała obfita Pasta Party mająca miejsce na Palazzo Congressii. Klasyfikacja wynikowa odbywała się w pięciu kategoriach: mężczyźni (roczniki 73` i młodsze), mastersi (roczniki 63-72`), seniorzy (62` i starsi), kobiety i tzw. handicap.

Ronda Extrema
Najszybszy na dystansie Extrema okazał się Szwajcar Alexander Moos (BMC Racing Team Mountain), który pokonał dystans 105km w czasie 4:17.32. Wygrał klasyfikację masters oraz ustanowił najszybszy czas przejazdu spośród wszystkich kategorii. Na drugim miejscu uplasował się Austriak Alban Lakata (Topeak Ergon Racing Team), który przyjechał 1:25min za zwycięzcą i wygrał klasyfikację mężczyzn. Wygrał on na finiszu z wice-mistrzem Europy z 2006 r., Szwajcarem Thomasem Stollem.

Na wyścigu nie zabrakło również Polaków. Na 57. miejscu uplasował się Patryk Piasecki, a 107. pozycję zajął Mateusz Maculewicz, który reprezentował barwy portalu Bikeworld.pl.

Wśród kobiet najlepsza okazała się przedwyścigowa faworytka Ronda Extreme, Sally Bigham (Topeak Ergon Racing Team) z Anglii. Uzyskała ona znakomity czas 5:06:16, który godny jest wicemistrzyni Europy z 2011r. Na drugim miejscu uplasowała się Norweżka Borghild Loevset (N-Boersa) ze stratą ponad 22min, a na trzecim miejscu przyjechała Niemka Katrin Schwing (Team Trek Donatek) - straciła ona na mecie prawie 31 minut do Brytyjki.

Ronda Grande
Najszybszy na dystansie 87km okazał się Niemiec Hannes Genze (Sindelfingen), który pokonał trasę z czasem 3:25:36. Wśród kobiet najlepsza okazała się Sarah Koba (Buchs).

W wyścigu startowało wielu polaków m.in.: Larry Zębatka (22. miejsce), Dariusz Mirosław (51. miejsce), Lech Kawecki (69. miejsce), Maciej Łuczycki (171 miejsce), Kamil Bakoniuk (172. miejsce), Łukasz Pawlak (184. miejsce) oraz Eugeniusz Andrzejewski (212. miejsce).

Ronda Extreme zgromadziła na starcie 362 zawodników, Ronda Grande - 554, Ronda Piccola - 848, a Ronda Facile - 155. Sklasyfikowanych zostało więc 1919 kolarzy, a na starcie stanęło blisko 2300 uczestników.