Poznajemy kolejne szlaki MTB w Trentino

Kolejny raz powróciliśmy do Trentino i zebraliśmy dla Was opis oraz informacje o 4 trasach w różnych zakątkach tego zakątka Włoch. Wybierając się w Alpy, roztaczające się na północ od kultowego Jeziora Garda, trzeba przejechać chociaż jedną z tych tras!

 

Trentino to region Włoch przyciągający turystów z wielu powodów - zimą - raj dla narciarzy, z kolei latem oferuje mnóstwo różnorakich rozrywek zarówno dla fanów sportów ekstremalnych, jak i miłośników nieśpiesznej włóczęgi i obłędnego włoskiego jedzenia oraz... wina. Położona na północy Włoch prowincja rozpościera się od północnego brzegu popularnego Jeziora Garda i biegnie w kierunku pasma Dolomitów i Dolomitów Brenty. Trydent to również miejsce, w którym co krok spotykamy pamiątki trudnej historii tego zakątka Włoch - niegdyś była to arena krwawych walk z Cesarstwem Austriackim.

 

 
 

 

 

Jeśli jesteście regularnymi czytelnikami naszego portalu, to być może mieliście już okazję przekonać się, że Trydent ma też wiele do zaoferowania dla fanów kolarstwa w praktycznie każdym wydaniu. W tym tekście postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać naszym zdaniem najciekawsze ścieżki MTB z kilku prowincji Trentino - zarówno te bardziej techniczne w duchu enduro, jak i nieco łatwiejsze traile z większą dawką flow!

 

 

 

Megabike - Folgaria (Alpe Cimbra)

Alpe Cimbra to kraina, na której terenie wyjątkowo mocno widoczne są pamiątki po walkach pomiędzy Włochami i Austro-Węgrami. Poza wojennymi fortyfikacjami znajdziemy tu przede wszystkim gęstą sieć starych dróg wojennych, które wznoszą się na wzniesieniach tutejszego płaskowyżu - to na nich kolarze górscy mogą zmierzyć się z setkami metrów przewyższeń. Przede wszystkim więc w Alpe Cimbra znajdziemy trasy w duchu maratońskim, więc kondycja będzie tu wiodła prym nad techniką (dla spragnionych bardziej wymagających technicznie doznań przypominamy, że w Alpe Cimbra spotkamy mały bike park Lavarone). 

 

 
 

 

 

Region oferuje oczywiście wiele możliwości pod względem wytyczenia tras, natomiast my wybraliśmy rundę rozpoczynającą się ze swojego rodzaju stolicy Alpe Cimbra, a więc Folgarii. Megabike to runda licząca 41,2 km - wydaje się to dystans niewielki, ale o stopniu trudności tej trasy stanowią przewyższenia - do podjechania w pionie będziemy mieć 1178 m (najwyżej wzniesiemy się na 1779 m n.p.m.).

 

 

 

 

Warto wspomnieć o tym, że pokonując trasę Megabike nie tylko będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy południowo-wschodniego zakątka Trydentu, ale i spotkamy kilka wspomnianych powyżej pamiątek historii regionu. Fort Sommo znajdziemy na około 7 km trasy, tuż po minięciu schroniska Stella d'Italia. Jeśli będziecie potrzebować odpoczynku nieco później (a być może i zechcecie coś zjeść), to do Waszej dyspozycji będzie jeszcze jedno schronisko Valboa (na 18 kilometrze trasy). W dalszej części trasy będziemy mieli okazję zatrzymać się na chwilę nad jeziorem Coe, skąd rozpocznie się jeden z dłuższych podjazdów na trasie. Po pokonaniu 28 km dotrzemy do kolejnego fortu Dosso delle Somme. Jak widzicie Megabike to nie tylko kolarska przygoda, która wystawi na próbę naszą nogę, ale i prawdziwe świadectwo wydarzeń lat 1914-1918!

GPS i więcej informacji: Megabike

 

 

 

 

Tremalzo (Valle Di Ledro)

Od strony południowego zachodu Trentino otwiera dolina Ledro z jeziorem o tej samej nazwie - to miejsce leżące na uboczu popularnego wśród turystów Riva del Garda, gdzie znajdziemy nieco więcej spokoju. Pomiędzy Gardą i Ledro znajdziemy stromy i wysoki grzbiet gór, przez co przez lata Ledro i Garda były tak naprawdę dwoma odizolowanymi miejscami. Dziś pomiędzy dwoma jeziorami podróżować możemy samochodem przez tunel, z kolei jeśli chcielibyśmy wybrać się na wycieczkę rowerową, to do dyspozycji mamy kultowy wręcz szlak Ponale, który od 1851 łączy te dwie urocze doliny.

Jeśli zdecydujecie zatrzymać się nad jeziorem Ledro, to punktem obowiązkowym w rowerowym planie jest zdecydowanie wyprawa na przełęcz Tremalzo, która wznosi się na 1851 m n.p.m. Wyprawa na Tremalzo może okazać się całodniowym wyzwaniem, bo w jednym z wariantów jej zdobycia trasa liczy co prawda tylko 38 km, ale liczba przewyższeń do pokonania będzie wyzwaniem nawet dla najbardziej wytrenowanych maratończyków - do podjechania w pionie mamy tu 2345 m! Podjazd przebiega głównie po starej, utwardzonej drodze militarnej i wije się zboczem góry, z której non stop atakowani jesteśmy cudowną panoramą doliny. Nie myślcie jednak, że ten szlak nie dostarczy Wam przyjemności ze zjazdów - wyprawę na Tremalzo możemy zaplanować tak, aby zjechać trasą Caset Enduro - jest to naturalna trasa o średnim poziomie trudności, więc na rowerze XC też dacie sobie tutaj radę. Chcąc zdobyć Tremalzo zdecyodwanie powinniście zaplanować sobie odpoczynek i posiłek w którymś z tutejszych schronisk - do wyboru mamy Passo Nota lub schronisko Garibaldi.

Więcej informacji: Bocca dei Fortini - Tremalzo

O trasach MTB w regionie Ledro i Gardy opowiadaliśmy też w przewodniku video:

 

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły