Ostre Medano

Test ostrokołowego roweru Medano Vanity Fixie

Drukuj

Rowery miejskie zyskują coraz większą popularność. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest ostre koło, dzięki któremu sprawnie przemieścimy się w ulicznym gąszczu. Vanity Fixie to odpowiedź firmy Medano. Jak sprawdza się na ulicy?

Słowo o marce
MEDANO to najnowsza marka producenta rowerów ZASADA Bikes, która skupia się przede wszystkim na tworzeniu modeli przydatnych w codziennym użytkowaniu. Oprócz zastosowania praktycznego, Medano stawia na niecodzienny design swoich rowerów, dzięki czemu wyróżniają się one na tle urbanistycznej przestrzeni miasta.

Bicykle producenta z Wielunia to ciekawe połączenie ram o unikalnych kształtach z estetycznie wykonanymi komponentami i akcesoriami. Warto przy tym zauważyć, że większość modeli stanowi ciekawą ofertę cenową, która pozwoli większości chętnych użytkowników zaopatrzyć w dwukołowy pojazd do miasta.

Bezpośrednią inspiracją przy wyborze nazwy kolekcji była mała miejscowość turystyczna- El Mèdano. Znajduje się ona na Teneryfie i jest synonimem wypoczynku w komfortowym i unikalnym miejscu.
 


Dlaczego ostre koło?
Jeśli ktoś nie miał do tej pory styczności z rowerem na ostrym kole, to należy się również kilka uwag na temat samej konstrukcji. Najważniejszą różnicą jest stałe połączenie zębatki i bębna piasty które sprawia, że korba musi być w nieustannym ruchu podczas jazdy. Brak wolnobiegu eliminuje też martwe strefy w ruchu obrotowym korb wokół osi suportowej, dzięki czemu praca nóg jest bardziej płynna. Jazda na ostrym kole wymaga jest stosunkowo dużej siły mięśni, szczególnie w poruszaniu się po terenie pagórkowatym - nie ma bowiem możliwości zmiany przełożenia. Modele klasyczne pozbawione są także hamulców szczękowych, a jedynym mechanizmem zatrzymującym rower jest wsteczny ruch naszych własnych nóg.

Jazda na ostro
Z całej kolekcji Medano mieliśmy okazję przetestować jeden z interesujących nas modeli, Vanity Fixie.

 

 


Pierwszym wrażeniem przy zetknięciu z rowerem jest estetyczny wygląd całości, który jest jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru miejskiego welocypeda. Jesteśmy ciekawi, czy dobór kolorów był skutkiem czy przyczyną wybranej nazwy ("vanity" z angielskiego oznacza "próżność). Utrzymany w konwencji srebrno-pomarańczowej ostrokołowiec większości z nas przypadł do gustu, chociaż niektórym ostre kolory przeszkadzały w uzyskaniu anonimowości, której szukają w rowerach miejskich. Tak czy inaczej, gust estetyczny zszedł na drugi plan podczas oceny zastosowanych komponentów oraz ich funkcjonalności.

 


Wyposażenie i wrażenia
Wykonana z aluminium 6061 rama stanowi dość lekką konstrukcję, której spawy zostały wykończone estetycznie, chociaż nadal są wyraźnie widoczne. Krótka geometria roweru sprawia, że zajmowana pozycja jest dość prosta, a niewielki kąt widelca ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach ulicznej dżungli.

 

 

 

 


Sprzyja temu także wąska kierownica Kalloy/UNO AL-006. Co prawda nie jest ona aż tak kompaktowa jak niektóre modele miejskie (gdzie szerokość wynosi czasami grubo poniżej 40cm), niemniej początkującym miłośnikom ostrokołowców z pewnością wystarczy do ulicznych wojaży między zmotoryzowanymi użytkownikami dróg.

 

 

 

 


Przemieszczaniu się w miejskiej dżungli sprzyja także stosunkowo uniwersalne przełożenie: 46x16z. Pozwala ono dość szybko rozpędzić się spod świateł i przemieszczać się po płaskim terenie. Do podjazdów, nawet pod niewielkie wzniesienia, wymaga ono jednak użycia dość sporej siły, szczególnie dla początkujących rowerzystów. Dla tych bardziej zaawansowanych nie powinno jednak sprawiać większych trudności. Sprzyja temu także stosunkowo niewielka masa roweru - 8,5kg.

 

 

 

 


W przeciwieństwie do klasycznych ostrokołowców, tutaj zdecydowano się na montaż hamulców szosowych Tektro R538 - zarówno przedniego jak i tylnego. Początkującym ułatwi to korzystanie z Vanity Fixie i zwiększy ich bezpieczeństwo. Dodatkowego komfortu przydają piankowe gripy Propalm Foam Grip, które odznaczają się dość dużą ergonomią - nie sprawiają bolesności dłoni nawet podczas długotrwałej jazdy bez rękawiczek.

 

 

 

 


Dla początkujących nieco zbyt twarde może okazać się siodełko Velo Pivotal, szczególnie podczas użytkowania w stroju cywilnym (bez wkładki stosowanej w spodenkach rowerowych). Dodatkowo wymiana siodła może okazać się dość problematyczna, ponieważ jest ono przytwierdzone śruba imbusową od góry do sztycy Satori Pivotal (obsługuje się ją poprzez otwór w siodle). Dla rowerzystów spędzających umiarkowanie dużo czasu w siodle Velo Pivotal nie będzie jednak utrudnieniem.

Koła roweru zostały zbudowane na anodowanych na pomarańczowo piastach Formula TH, które zostały przytwierdzone do sprawdzonych obręczy Alexrims DA28. Dopełniające zestawu opony Schwalbe Durano S (700x23C) to wytrzymałe komponenty, które umożliwią pokonanie wielu kilometrów po miejskich ulicach.

 

 

 

 


Podsumowanie
Medano Vanity Fixie to rower przeznaczony dla miłośników szybkiej i bezproblemowej jazdy miejskiej, którzy jednocześnie szukają sprzętu odznaczającego się interesującym designem. Dla początkujących zwolenników ostrego koła atutem są hamulce i zastosowane przełożenie. Zaawansowanym użytkownikom do gustu może przypaść estetyczne wykonanie oraz trwałość zastosowanych komponentów.

 

 

 

 


Specyfikacja techniczna
Cena (sugerowana): 1999,00 PLN
Waga: 8,50 kg
Rama (materiał): Alloy 6061
Widelec: CWI-98227F CR-MO
Korba: Lasco FI-D46C1 44z.
Środek suportu: VP BC-81
Łańcuch: KMC Z-510HX
Zębatka tylna: 16z.
Piasta przednia: Formula TH-50
Piasta tylna: Formula TH-51
Obręcze: Alexrims DA28
Opony: Schwalbe Durano S 700x23C
Dźwignie hamulca: Tektro XL-751
Hamulec przedni: Tektro R538
Hamulec tylny: Tektro R538
Kierownica: Kalloy/UNO AL-006
Mostek: Kalloy/UNO AS-013
Siodełko: Velo Pivotal
Wspornik siodełka: Satori Pivotal
Chwyty: Propalm Foam Grip/ Lock Ring


Fot.: Sonia Kozińska
Dystrybutor: www.zasada-rowery.pl