Test: Elektryczny Ecobike Cargo - poręczny dostawczak!

Poznaj nasze wrażenia z użytkowania elektrycznego roweru z dużą przestrzenią bagażową - Ecobike Cargo z kolekcji na 2022 rok.

Ecobike Cargo Michał Kuczyński

Ecobike Cargo to mały dostawczy rower elektryczny, który może być dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców miast szukających niedużego, ale całkiem pojemnego roweru cargo. Sprawdziliśmy, jak Ecobike sprawdza się w roli ,,dostawczaka”?

Galeria
Galeria: Dostawczy elektryk Ecobike Cargo Zobacz pełną galerię

Nie od dziś wiadomo, że transport wszelkiego rodzaju bagażu czy towaru na terenie miasta może skutecznie, tanio i efektywnie odbywać się za pomocą roweru. Obserwując, co dzieje się na ulicach, widać jak na dłoni, że liczba rowerów cargo zwiększa się w szybkim tempie. Nic w tym dziwnego, są szybsze niż auta, ładowność jest w nich duża, a koszty eksploatacji pozostają stosunkowo niskie. Co więcej, rower cargo wcale nie musi być męczący dla jego ,,kierowcy”, oczywiście pod warunkiem, że to elektryk. 

 

Idąc za trendami Ecobike przygotował swojego dostawczego e-bike’a. Model Cargo to jednak nieco inna wizja, niż klasyczne rowery z dużą skrzynią z przodu. Zamiast tego, Ecobike przygotował sprzęt, który wygląda dość standardowo, ale ma obszerny tylny bagażnik oraz drugi, mniejszy z przodu. Do tego zastosowano nieco większą bazę kół, aby rower był stabilny podczas jazdy z ładunkiem i… to w zasadzie tyle. Nadal mamy do czynienia z rowerem o dość zwyczajnych gabarytach, masie 30 kg (czyli naprawdę ok jak na elektryka w dobrej cenie) i znacznie bardziej zwartej bryle, niż typowe cargo bike’i. Już na wstępie trzeba więc zdecydować, co nam - jako użytkownikom - będzie potrzebne. Czy chcemy przewozić bardzo duże i ciężkie paczki, czyli potrzebujemy klasycznego cargo bike’a? Czy wolimy rower mniejszy, bardziej zwinny i łatwiejszy w przechowywaniu, jak testowany Ecobike, ale ze zdecydowanie mniejszą przestrzenią do załadunku? 

 

Ile można nim zabrać? 

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie testowanego Ecobike’a używaliśmy zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako rower do transportu przeróżnego bagażu. Jako redakcja często wysyłamy i odbieramy paczki z produktami do testów, ewentualnie prywatnie robimy zakupy. Do takiego zastosowania przestrzeń ładunkowa jest absolutnie wystarczająca. Spokojnie można na niego wrzucić 3 spore kartony i pojechać do paczkomatu. Podobnie jak bez problemu da się nim ogarnąć zakupy dla kilkuosobowej rodziny. Jedyny kłopot jest taki, że w zasadzie od razu zorientowaliśmy się, że na jego bagażnik i tak najczęściej potrzebujemy dodatkowej skrzyni / kosza. Myślimy, że większość jego potencjalnych posiadaczy będzie miało podobną potrzebę. Posłuży on bowiem raczej osobom i firmom, które wożą dużo małego towaru, aniżeli mało, ale dużych paczek. Tutaj dużych kartonów czy skrzynek nie wejdzie zbyt dużo, stąd raczej widzimy go w firmach, które obracają czymś małym, ale potrzebują odwiedzić sporo punktów w mieście. Ecobike jest szybki i tym zyskuje względem klasycznego, mniej poręcznego (bo większego i cięższego cargo). Dzięki temu szybciej odwiedzi większą ilość punktów. 

 

 

 

(czytaj dalej)

Podobne artykuły