Rower kompletny - Superior XP 979 CRB

Test roweru Superior XP 979 CRB - hardaila na 29" kołach.

Superior
Superior XP 979 CRB podczas naszych testów nie miał lekko, trafiając akurat na dość błotniste warunki. Tomasz Wienskowski

Nowy Superior XP 979 CRB to konstrukcja, której naturalnym środowiskiem są trasy wyścigów XC i maratonów. Czeski producent odświeżył ten model, czyniąc go kompletnym bolidem dla zawodników walczących o najwyższe lokaty.

Galeria Superior Superior Shimano XT
Galeria Superior XP 979 CRB Zobacz pełną galerię

Założę się, że każdy z Was robił kiedyś specyfikację własnego roweru. W większości sprzętu średniej klasy zawsze jest coś nie tak. Producenci oszczędzają na niewidocznych dla niewprawionego oka miejscach. Montowane są koła odbiegające klasą od reszty sprzętu. Wyposażenie jest dziwnie skonfigurowane, hamulce nieodpowiednie, zła kierownica. Jedyne co kusi to cena i późniejszy tuning. Sprzedaż części na giełdzie internetowej i cała lawina dziwnych kombinacji. Niektórzy to lubią. Zawodnik, który myśli o startach w zawodach zaczyna szkicowanie swojej przyszłej maszyny od dobrego szkieletu, czyli ramy – to podstawa. Później przychodzi czas na lekkie i szybkie koła z obręczami umożliwiającymi przerobienie na system bezdętkowy. Następnie widelec powietrzny z blokadą skoku, koniecznie z manetką na kierownicy. Finansowe zaskórniaki najlepiej przeznaczyć na dobre manetki, szybką i sztywną tylną przerzutkę. Można zaoszczędzić na przedniej przerzutce, mechanizmie korbowym i reszcie komponentów, które w przyzwoitym wydaniu nie spowolnią przyszłego sprzętu. A wszystko po to, aby cieszyć się własnym rowerem, takim jaki powinien stanąć na linii startu  któregoś z maratonów MTB.

Są na szczęście nieliczne firmy seryjnie oferujące takie rowery, które są odpowiednio przygotowane dla zawodników. Rowery te to typowo wyścigowe konstrukcje, w których nic nie trzeba zmieniać. Nic tylko ustawić i jechać, a wszystko w rozsądnej cenie – to jest ważna wiadomość.

W ostatnich dniach mieliśmy okazję przetestować rower o tajemniczej nazwie XP 979 CRB, pochodzący z linii produkcyjnej czeskiej marki Superior. Konstrukcja ta to sprawdzony model. Na 2015 rok zmieniono mu tylną przerzutkę na Shimano w systemie Shadow+ (blokujący się wózek przerzutki), wymieniono przedni widelec na Rock Shox Fast Black i zmieniono kolory ramy. Całość przybrała czarny matowy kolor z niewielkimi wstawkami połyskującej czerni. Golenie widelca również pokryto czarną barwą, a lagi w macie bardzo ładnie komponują się z resztą roweru. Brakuje tylko czarnego łańcucha i kasety w ciemnym kolorze (ale nie z grupy HG-20). Ciemnej barwy nie zabrakło też na poszyciu siodełka Fizik Thundra 2MG. Materiał przypomina wierzchnią część dmuchanego materaca i jest bardzo ciężki do czyszczenia, szczególnie kiedy trafimy na błoto. Tego ostatniego akurat w teście nie brakowało. ;-)

(czytaj dalej)