Amerykańska firma Primal Wear produkuje ubrania rowerowe od 20 lat. Wyróżniające ją produkty to wysokiej jakości odzież kolarska, która dzięki wysokiej jakości wykonania i ciekawym designie przypadła do gustu wielu sportowcom. Do tej pory Primal Wear kojarzył się nam głównie z koszulkami rowerowymi (m.in. licencyjne koszulki Pink Floyd, AC/DC i Bob Marley). Przy okazji jesiennej temperatury panującej za oknem postanowiliśmy w praktyce przetestować jeden ze sztandarowych produktów z oferty producenta z Colorado - kurtkę Primal P3 HXT Paradigm.
Z membraną za pan brat
Jedna z najbardziej popularnych kurtek firmy Primal przeznaczona jest do użytku jesienno-zimowego, w zakresie od -5°C do +12°C. Paradigm swobodnie sprawdza się więc w przedziale temperaturowym, poniżej którego większa część z nas w ogóle nie myśli o wychodzeniu na rower.
Zewnętrzna warstwa kurtki wykonana jest ze 100-procentowego, laminowanego polyesteru z dodatkiem teflonu. Niewielki udział tego polimeru pozwala na swobodną jazdę w czasie niewielkich opadów deszczu lub śniegu. Podczas jednej z naszych jazd testowych dopadł nas częsty o tej porze roku opad konwekcyjny, którego w ogóle nie odczuliśmy - stosunkowo krótki deszcz spłynął po kurtce nie pozostawiając po sobie śladu. Materiał VPR jest lekki, a dodatkowo zapewnią ochronę przeciwwiatrową i jest odporny na promienie UV. Drugą warstwą Paradigm jest materiał PLS-Pulse, dzięki któremu kurtka zapewnia ciepło i transport wilgoci do warstwy zewnętrznej.
Paradigm wyposażona jest w wewnętrzną membranę, która gwarantuje bardzo dobre utrzymywanie ciepła przy korpusie, a jednocześnie zapewnia wysoki stopień oddychalności. Jej przepuszczalność wody wynosi 10 000mm H2O, a oddychalność 10 000g/m2/24h. Dzięki tym parametrom czuliśmy się swobodnie w temperaturach z zakresu 9-11°C przy użyciu jedynie bielizny termoaktywnej jako pierwszej i ostatniej warstwy zakładanej pod kurtkę. W niektórych momentach jazdy konieczne było użycie dodatkowych wywietrzników pod pachami, rozpinanymi na zamek o długości 30cm. Znane z odzieży sportów zimowych rozwiązanie pozwala na zmniejszenie temperatury wewnątrz, tuż przy ciele, a jednocześnie nie powoduje nieprzyjemnego uczucia wnikania chłodnego powietrza. Otwory są zabezpieczone dodatkową wyściółką, która powoduje stopniowe obniżanie się temperatury przy ciele rowerzysty. Oczywiście kurtka jest funkcjonalna również wyraźnie poniżej +8 st. C – jednak konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowej warstwy między kurtką i bielizną.
Kurtka zapewnia oddychalność i utrzymywanie ciepła przede wszystkim dzięki technologii HXT (Hexathermal). Opiera się ona na konstrukcji z włókien o potrójnej budowie. Dwie zewnętrzne warstwy ochraniają wewnętrzną siatkę włókien, która jest oddychająca. Na powierzchni włókna sa natomiast wiatroodporne i zapewniają wysoką odporność na wilgoć. Dodatkowym atutem jest przystosowywanie się splotu do zmiennych sił wiatru i wahań temperatury - dzięki temu eliminowane jest w dużym stopniu ryzyko przegrzania w trakcie jazdy. Podczas naszych treningów okazywało się, że nadmorski zefir i bryza faktycznie nie są straszne i Paradigm radzi sobie z nimi zmieniając i regulując temperaturę.
Testowany przez nas model w rozmiarze M (530g) był idealny dla mężczyzny o wzroście do 180cm i kolarskiej budowie ciała (waga 69kg). Krój Paradigm jest skonstruowany z myślą o zawodnikach, których korpus nie jest zbyt obszerny - kurtka ściśle przylega do ciała i jednocześnie zapewnia komfort cieplny. Jednocześnie jednak producent zastrzega, że produkowane są już nieco obszerniejsze rozmiarowo modele z nie tak ekstremalnie długim tyłem. W takich samych oznaczeniach wielkości będą one szersze o ok. 3-4cm, dzięki czemu rowerzyści z mocniej rozwiniętą górną częścią ciała będą mogli swobodnie z niej korzystać.
Rowerowa funkcjonalność
Oprócz wysokiej jakości zastosowanych materiałów, producent bardzo dobrze dopasował kurtkę pod kątem wymogów stawianych przez kolarstwo.
Oprócz dodatkowych wywietrzników, Paradigm została wyposażona również w przedłużone rękawy. W pozycji stojącej ich końce sięgały do połowy nadgarstka, a przy jeździe na rowerze z wyciągniętymi do manetek dłońmi rękawy cofają się idealnie do nasady nadgarstka. Dodatkowym ułatwieniem jest wyraźnie przedłużony tył (ok. 18cm od poziomu kurtki), który nie tylko chroni przed kroplami wody uwalnianymi spod tylnej opony, ale także zapewnia dodatkową ochronę lędźwi przed niską temperaturą i wiatrem.
Z tyłu Paradigm posiada także trzy kieszenie na kolarskie drobiazgi. Centralna z nich zamykana jest na zamek i wszyta wewnątrz kurtki. Dwie boczne to po prostu kieszonki z elastyczną siateczką. Naszym zdaniem w kurtce do zastosowań w niskich temperaturach warto wbudować wszystkie kieszenie, ponieważ przewożenie jedzenia czy akcesoriów elektronicznych chronionych wyłącznie siateczką może nie być dla nich korzystne w różnych warunkach pogodowych. Niemniej jednak siatka zapewnia lepszą elastyczność i pozwala na przechowanie większej liczby przedmiotów.
Na pochwałę zasługuje z kolei wysoki kołnierz kurtki, który w pochylonej pozycji na rowerze sięga po górną część potylicy nie pozwalając chłodnemu powietrzu na przedostanie się pod kark.
W Paradigm wszyso także cienkie paski odblaskowe z przodu i z tyłu, które naszym zdaniem mogłyby jednak być szersze - widoczność kurtki w nocy byłaby w ten sposób poprawiona, a wielu kolarzy porusza się na szosach jesienią już o zmierzchu (a niektórzy nawet jeszcze przed świtem!). Niemniej przy zastosowaniu obowiązkowych o zmierzchu świateł rowerowych zastosowane odblaski sprawdzają się w sposób wystarczający.
Specyfikacja techniczna
Primal P3 HXT Paradigm
Zakres zalecanych temperatur: od -5 do ok. +12 ° C
Materiał: warstwa zewnętrzna - laminowany 100% polyester z teflonem, podszewka - 100% polyester, membrana: 10 000mm H2O, 10 000g/m2/24h
Cechy dodatkowe: przedłużany tył oraz rękawy, wysoki kołnierz, otwory wentylacyjne pod pachami, elementy odblaskowe, trzy kieszenie (jedna zamykana na zamek, dwie z siateczki elastycznej)
Waga: 530g (rozmiar M)
Cena: 549zł
Cena w USA: 199 $
Cena w Europie: 199 Eur
Fot.: Maciej Łuczycki, Primal Wear
Dystrybutor: www.kenig.pl