Mavic Chasm w terenie

Test butów MTB Mavic Chasm

Drukuj

Podstawą dobrych butów MTB są sztywna podeszwa, wysoka wytrzymałość oraz łatwa pielęgnacja. Według zapewnień producenta Chasm spełniają wszystkie te cechy. Postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce.

Budowa
Buty zostały oparte na karbonowej podeszwie, która wyposażona jest w agresywny bieżnik ułatwiający poruszanie się w trudnym terenie. Francuski producent dedykuje Chasm (z ang. "przepaść") dla wyczynowych użytkowników cross country. Sama podeszwa wykonana została w technologii Energy Grip Carbon Outsole, która zapewnia optymalny transfer energii pedałującego. Dla użytkowników nie korzystających wcześniej z butów z podeszwą węglową różnica w sztywności jest znacząca. Dla tych jednak, którzy przyzwyczajeni są do użycia karbonu w tym miejscu kolarskiego wyposażenia, sztywność nie jest zaskakująca, ale nadal bardzo dobra. Bieżnik Contagrip® został wykonany z gęstych tworzyw sztucznych, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się w trudnym terenie. Unikalne połączenie różnych mieszanek gumy poprawia trwałość i wpływa na wysoką jakość wykończenia bieżnika. Dodatkowo producent daje możliwość zamontowania wkrętów w przedniej części buta, które dodatkowo podwyższają komfort poruszania się obok roweru.

Poprawie sztywności sprzyja zastosowanie systemu Energy Lock w budowie podeszwy. Zapewnia on pewne trzymanie pięty dla jeszcze lepszego transferu energii. Anatomicznie polega to na przytrzymywaniu jej ponad kością piętową. Komfort użytkowania podnosi bardzo wygodna wkładka wykonana w technologii Ergo Fit 3D. W odpowiednich miejscach stopy wywierany jest dzięki niej zróżnicowany nacisk, dzięki czemu zwiększony jest komfort i poprawiona transmisja siły użytkownika. Elastomerowe wkładki zapobiegają wibracjom pięty i śródstopia. Wkładki są antybakteryjne.
 


 
 

 

 
Rzepy Ergo Strap Custom pewnie trzymają się na swoim miejscu, nawet podczas biegania w terenie obok roweru. Dodatkowo są estetycznie wykonane i poprawiają ogólny wygląd obuwia. Język buta jest wentylowany, a jego powierzchnia wykonana jest z miękkiej mikrofibry. Dzięki temu przemieszczanie się w Mavic Chasm jest wygodne, a stopa może oddychać. Do zapięcia butów służy lekka klamra Ergo lite Ratchet. Dzięki niej można precyzyjnie dopasować opięcie do indywidualnej budowy anatomicznej oraz preferencji. Specjalny system zapobiega nagłemu otwarciu, np. przy zawadzeniu o gałęzie lub inne wystające w terenie elementy.

Jazda
Dla nas te niskoprofilowe buty były jednymi z najwygodniejszych modeli MTB, jakie użytkowaliśmy. Miękkie wyściełanie bardzo podnosi komfort użytkowania. Należy jednak dodać, że budowa Chasm jest dość wąska, co sprawia że osoby o szerszych stopach mogą mieć problemy w trakcie ich użytkowania. Najlepiej jest sprawdzić ten fakt jeszcze przed zakupem, chociaż w dobie sprzedaży internetowej jest to dość trudne.

Montaż bloków SPD jest bardzo łatwy i odbywa się przy użyciu metalowych podkładek dostarczanych przez producenta. Podobnie jest z instalacją stabilizujących wkrętów, do których dołączany jest specjalny klucz. Przygotowanie butów do pierwszego użytku jest krótkie i wymaga jedynie imbusów koniecznych do przykręcenia bloków.
 
aa

 

 
Wyraźnie odczuwalna jest niska waga butów, porównywalna z najlepszymi modelami. Podczas całodziennej wycieczki po lesie stopy nie były zmęczone, nie zanotowaliśmy także żadnych obtarć, nawet podczas pierwszego użytkowania.

Jednym z mankamentów jakie zauważyliśmy jest dość trudne czyszczenie obuwia. Delikatny meszek bardzo łatwo wchłania zanieczyszczenia i błoto, które wnikają w jego głąb. Ciepła woda i mydło w pewnym stopniu niwelują te nieczystości, ale nie w 100%. Warto jednak dodać, że utrzymanie w dobrym stanie pozostałych elementów Mavic Chasm nie sprawiało problemów.

Buty dodatkowo wyposażone są w elementy odblaskowe, a samo srebrne wykończenie wpływa korzystnie na ogólną estetyką obuwia.
 
 
Podsumowanie
Mavic Chasm to buty z wysokiej półki, które powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Odznaczają się niską masą i komfortem użytkowania, co przypadnie do gustu zawodnikom. Model ten warto jednak polecić także amatorskim kolarzom MTB, którzy powinni docenić wygodę całodziennej jazdy i łatwość przemieszczania się pieszo.

Specyfikacja techniczna:
Energy Ride (Energy Grip Carbon Outsole, Contagrip , Energy Lock)
Ergo Ride (Ergo Fit 3D, Ergo Strap Custom, Clima Vent Tongue with Ergo insert, Ergo Lite Ratchet)
Niskoprofilowany
Kompatybilność bloków - SPD
Elementy odblaskowe
W zestawie: podkładki pod bloki, cztery wkręty antypoślizgowe, klucz do wkrętów
Waga: 370g (numer 42 2/3, bez bloków)
Cena: 839zł

Fot.: Sonia Kozińska
Dystrybutor: www.harfa-harryson.com