Tacx - Multi Genius(z)

Drukuj

Genius to najnowszy i najbardziej zaawansowany trenażer firmy Tacx. Specjalne oprogramowanie umożliwia ściganie się z innymi zawodnikami w sieci. Postanowiliśmy przetestować sprzęt na własnych nogach.

Budowa
Genius Multiplayer (4599zł) zbudowany jest z wytrzymałych materiałów, które zapewniają wysoką sztywność i stabilność ramy. W połączeniu z bardzo dużymi możliwościami elektrycznego układu oporowego stanowią jedno z najlepszych urządzeń na rynku do treningu stacjonarnego. Moc oporowa sterowana jest bezprzewodowo poprzez interfejs komputera. Dodatkowo mechanizm może odwzorować nachylenia terenu wynoszące od -20% do +20%, co oznacza możliwość wykonywania niemal wszystkich rodzajów treningu kolarskiego. Hamulec generuje bardzo dużą moc nawet przy niskich prędkościach, a jej maksymalna wartość wynosi 1200 W.



Montaż roweru do układu oporowego oraz ramy sterującej jest łatwy i szybki. Tylne koło kręci się na estetyczne wykonanej rolce, której obydwa końce są sterowane równocześnie dla zredukowania wibracji i zwiększenia odczucia realności generowanego oporu. Przednie koło umiejscowione jest na obracającym się BlackTracku, która odczytuje ruchy kierownicy i przekłada je na tory jazdy wirtualnego zawodnika. Rozwiązanie to eliminuje konieczność wypinania przedniego koła i zapinania widelca do specjalnej ramy sterującej, jak w niektórych innych modelach trenażerów do jazdy w rzeczywistości wirtualnej.

Ciekawostką jest zastosowanie w trenażerze technologii Powerback. Jest to specjalny system odzyskiwania energii przetwarzający wyprodukowane w hamulcu ciepło na energię elektryczną uwalnianą podczas jazdy. Innymi słowy, sami generujemy część mocy potrzebną do pracy trenażera. Jej dokładna produkowana ilość jest wyświetlana w okienku. Mimo tego musimy jednak podpiąć sprzęt do gniazdka elektrycznego przy użyciu dołączonego kabla – sami nie jesteśmy w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Można jednak próbować.

 



Podczas testów wykorzystywaliśmy zarówno matę wygłuszającą jak i oponę na trenażer, co wydatnie podniosło komfort jazdy. Bez ich użycia trening może nieco przeszkadzać pozostałym domownikom. Dodatkowo można użyć specjalnej osłony umocowanej między kierownicą a sztycą, która pochłania opadające krople potu. My zastąpiliśmy to zwykłym ręcznikiem, który również spełniał to zadanie.

Software
Oprogramowanie Tacx Trainer Software 3.0 to rozbudowany program do obsługi trenażera. Komunikacja odbywa się bezprzewodowo z wykorzystaniem protokołu ANT+. Biorą w niej udział system oporowy, głowica sterująca oraz software. Podczas jazdy uwzględniane są zarówno opory toczenia, powietrza jak i nachylenie terenu. To według ich aktualnego poziomu generowana jest moc oporowa. W programie na bieżąco wyświetlane są prędkość, dystans, generowana moc, kadencja oraz puls (po dokupieniu paska na klatkę piersiową). Za pomocą montowanego na kierownicy panelu sterowania możemy sterować oprogramowaniem zmieniając poszczególne parametry oraz inne funkcje.

 

 



W oprogramowaniu mamy do wyboru pięć animowanych tras w wysokiej jakości grafice 3D dla rowerów MTB, szosowych oraz torowych, gdzie możemy również rywalizować z zawodnikami sterowanymi przez komputer. Charakterystyka samych tras jest zróżnicowania: zawierają one elemeny długich i krótkich podjazdów, ekstremalnych zjazdów, skoków, tunelów oraz ostrych zakrętów. Podczas jazdy nie zdarzyło nam jednak nudzić się, poszczególne trasy zaplanowane są z myślą o użytkowniku i frajda czerpana z treningu jest spora. Szczególną Krete zjazdy pokonywane z dużą prędkością, gdzie nie musimy ograniczać się zdrowym rozsądkiem jak na trasach rzeczywistych. Do ich opanowania potrzebne jest jednak dobre wyczucie systemu sterującego.

 


Oprócz tego możemy również korzystać z filmów Virtual Reality, które możemy dokupić do zestawu. Są to zapisy video najpopularniejszych tras z wyścigów kolarskich, m.in. Amstel Gold Race, Tour de France czy Giro d`Italia. Niektóre z nich wykonane są w jakości HD, co potęguje wrażenia estetyczne czerpane z jazdy. Mieliśmy przyjemność testować jeden z filmów, wjazd na Mount Ventoux, i Olbrzym z Prowansji wydaje się być odwzorowany realistycznie - po wjechaniu na szczyt nasze nogi nie miały już ochoty na dalszy trening.

 

 



Ciekawostką jest również możliwość odwzorowania naszych indywidualnych treningów. Dzięki zapisowi GPS w niektórych urządzeniach z systemem komunikacji ANT+ możemy wgrać daną trasę do programu, a później przejechać ją za pomocą odwzorowanych, geograficznych tras 3D. Opcja ta jest całkiem interesująca, ale raczej stanowi ciekawostkę niż realną pomoc w codziennym treningu. Odwzorowane trasy często zawierają błędy, chociaż samą pomysłowość autorów koncepcji należy pochwalić.

Oprócz dostępnych do wyboru tras oraz wyścigów czy filmów możemy również zaplanować własny plan treningowy (lub skorzystać z już stworzonych), przez który potem poprowadzi nas program. Oznacza to możliwość skupienia się na kręceniu zamiast myślenia o długości przerw wypoczynkowych czy intensywności poszczególnych interwałów podczas jazdy. Podczas testów odczuliśmy wysoką jakość pracy układu oporowego. Na zjazdach prędkość zwiększa się proporcjonalnie do pokonanego dystansu oraz stopnia nachylenia, a nie skacze gwałtownie zaraz po osiągnięciu szczytu. Ciekawym doświadczeniem jest również najazd na podjazd. Kiedy wykonujemy taki manewr z płaskiego terenu, to generowany opór również wzrasta wykładniczo, co potęguje realne odczucia związane z jazdą. W porównaniu do Fortiusa poprawiono również opór generowany na najbardziej stromych podjazdach (powyżej 10%). Odczucia z jazdy są bardziej realne, ponieważ generowany opór wzrasta w sposób gładki, a nie skokowy jak w niższym modelu. Niemniej jednak przy prędkościach niższych niż 12km/h oraz kadencji mniejszej niż 50rpm układ oporowy nieco się gubi i praca nie jest już tak płynna.

 

 



Do oprogramowania dołączona jest roczna licencja na pakiet Multiplayer, dzięki któremu możemy ścigać się w wirtualnej rzeczywistości. Wyścigi odbywające się w real time sprawiają dużą frajdę, chociaż początkowo nieco ciężko jest przyzwyczaić się do systemu sterowania. Po niedługim czasie opanowujemy jednak delikatne ruchy kierownicą i mkniemy przed siebie na wirtualnej trasie. Jedynym mankamentem trybu Multiplayer jest stosunkowo niewielka liczba zawodników, z którymi możemy się ścigać. Urządzenia do treningu wirtualnego są najczęściej nabywane przez mieszkańców Ameryki Północnej czy Australii, w związku z czym strefy czasowe są inne i czasami uniemożliwiają swobodny wybór rywali. Wielu zawodników pochodzi jednak z Wielkiej Brytanii, co ogranicza ten problem. Można również samemu zorganizować wyścig i starać się zaprosić innych zawodników. Na niektórych polskich forach rowerowych powstają wątki skupiające miłośników wirtualnej rywalizacji, które umożliwiają umówienie się na wspólną jazdę w virtualu.

 

 



Do komfortowego korzystania ze wszystkich możliwości oprogramowania nasz komputer powinien spełniać minimalne wymagania sprzętowe:

• procesor Pentium IV (3.0 Ghz)
• pamięć operacyjna: 2GB
• wolne miejsce na dysku 2GB
• karta graficzna 3D zgodna z DirectX9 posiadająca 256 MB własnej pamięci (niewspółdzielonej)
• karta dźwiękowa zgodna z DirectSound
• napęd DVD,
• port USB
• system operacyjny: Windows XP SP3, Vista SP2, Windows 7 (wersja 32-bit lub 64 bity)
• Zalecana prędkość internetu do Fortius Multiplayer: 2 Mbit / 500 kb/s

Dystrybutor: www.velo.com.pl