Test: Rowerowe uchwyty na smartfona RAM Mounts

Zobacz, jak w trakcie jazdy spisują się uchwyty rowerowe na smartfona RAM Mounts: X-Grip Tough-Claw Mount oraz X-Grip Ez-On/Off.

Drukuj
Uchwyty na smartfona RAM Mount X-Grip Michał Kuczyński

Dobry uchwyt na smartfona powinien być łatwy w obsłudze, stabilnie trzymać urządzenie na kierownicy oraz zapewniać nam możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności telefonu. Sprawdziliśmy, jak tym zadaniom sprostały amerykańskie uchwyty RAM Mounts.

RAM Mounts jest amerykańską marką specjalizującą się w produkcji różnego rodzaju uchwytów do mocowania smartfonów, tabletów oraz komputerów w każdym możliwym typie pojazdu. Oferta produktów tej firmy jest potężna i zawiera ponad 5000 pozycji, które pozwalają skomponować uchwyt zgodny z indywidualnymi potrzebami każdego klienta. Ciekawostką jest też fakt, że wszystkie uchwyty RAM są produkowane w USA. Do naszej redakcji na testy trafiły dwa modele z serii X-Grip, które są przeznaczone do przewożenia telefonów na kierownicy, w naszym przypadku oczywiście rowerowej. Jeden z systemem szybkiego montażu (skręcany pokrętłem) Ram Mount X-Grip Tough-Claw Mount oraz drugi typowo rowerowy z bazą przypinaną na stałe do kierownicy - Ram Mount X-Grip Ez-On/Off Bicycle Base. W Polsce uchwyty tej marki można kupić m.in. w oficjalnym sklepie dystrybutora: RAM Mounts Baltic.

 

 

 

Cechy serii X-Grip 

Oba uchwyty, które testowaliśmy mają identyczną podstawę pod smartfona, a różnią się jedynie mocowaniem do kierownicy. Szersza inspekcja oferty marki RAM wykazała, że ich kolekcja dedykowana na rower oraz inne pojazdy z prostą kierownicą ma identyczną podstawę o kształcie litery X, stąd nazwa X-Grip, a różnice pomiędzy poszczególnymi produktami są w systemie mocowania oraz opcji regulacji, która często może odbywać się nawet w kilku płaszczyznach. Natomiast sama podstawa, do której wczepiamy telefon jest w X-Grip zawsze taka sama. Przy okazji rodzi to też opcję dokupienia osobno części zamiennych i przebudowania swojego X-Gripa na inne mocowanie. 

 
 

 

Główną cechą uchwytów X-Grip jest stalowa konstrukcja o kształcie litery X, która na końcach ,,iksa” ma gumowe zakończenia wykonane z antypoślizgowego tworzywa. X tak naprawdę składa się z dwóch osobnych elementów, które łączy mocna sprężyna. W praktyce, aby włożyć w X-Gripa telefon trzeba nacisnąć dwie końcówki uchwytu i rozszerzyć go, aby wsunąć na podstawę telefon. Gdy je puścimy sprężyna automatycznie zaciśnie gumowe wypustki (na końcówkach ,,iksa”) i w ten sposób nasz smartfon będzie pewnie trzymany na swoim miejscu. Dodatkową stabilizację oraz elementem pochłaniającym wstrząsy jest wstawka z miękkiego i antypoślizgowego tworzywa - konkretnie mowa o tym kółku z logotypem RAM. To w zasadzie tyle odnośnie zasady działania i konstrukcji, choć uwagę przykuwa jeszcze jeden element - dodatkowa guma, którą możemy zabezpieczyć wszystkie wierzchołki naszego smartfona. Jest to dodatek, który można, ale nie trzeba stosować. Jego obecność poprawia trzymanie urządzenia stabilnie na swoim miejscu, choć jest mało estetyczne i podnosi czas zakładania i ściągania telefonu z uchwytu.

 
 

 

Pojeździliśmy specjalnie mocne, ścieżkowe MTB z telefonem założonym bez dodatkowej gumki i nie zaobserwowaliśmy, aby jej brak w jakikolwiek sposób wpłynął nawet na minimalne przemieszczanie się urządzenia w uchwycie. Oczywiście czasem warto dodatkowo się zabezpieczać, stąd należy uznać taką opcję za plus, ale - przynajmniej w nowym i jeszcze nie zużytym X-Gripie - nie jest to konieczne. Przy okazji małym minusem jest to, że czasem może być ciężko, aby gumka ominęła boczne guziki występujące w nowoczesnych telefonach. Można ją przesuwać na boki, ale dużo zależy od konstrukcji konkretnego modelu smartfona. 

Szybkie zakładanie i wszystkie funkcje dostępne

 

 

Mając na uwadze powyżej opisywane doświadczenia, ostatecznie zrezygnowaliśmy z dodatkowych gumek i jeździliśmy polegając jedynie na mocnej sprężynie. W przypadku obu uchwytów system nas nie zawiódł, telefon zawsze maksymalnie stabilnie zachowywał się w trakcie jazdy, a samo jego zakładanie i potem wyciąganie odbywało się błyskawicznie. Prostota obsługi jest tu dużą zaletą, podobnie jak fakt, że raz zakupionego uchwytu można używać z wieloma telefonami. Co pozostaje istotne z naszego punktu widzenia to dostęp do gniazda ładowania, słuchawek oraz wszystkich guzików. W zasadzie jedyne co nie do końca nam przypadło do gustu to fakt, że gumki trzymające telefon są dość luźne i co jakiś czas trzeba się upewnić, czy nie wysuwają się z metalowej konstrukcji X. 

RAM Mount X-Grip Ez-On/Off Bicycle Base

 
 

 

Ten model zdecydowanie najbardziej przypadł nam do gustu. Minimalistyczna baza mocowana jest do kierownicy za pomocą zaciskowych opasek typu zipy (trytytki), a do niej na prosty zatrzaskowy system wpina się uchwyt X-Grip. Oczywiście nie ma sensu go wypinać, jeśli na każdą jazdę zamierzamy zabierać telefon. Natomiast w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy go zabrać, to na kierownicy zostaje nam tylko malutki plastikowy element, a nie cały uchwyt na telefon - to praktyczne rozwiązanie. X-Grip w wersji  Ez-On/Off Bicycle Base jest też dosyć mały i dobrze wygląda. Nie odstaje zanadto od kierownicy i po prostu estetycznie komponuje się z rowerem. Tego typu mocowanie zdecydowanie pasuje do bardziej sportowego roweru typu szosa, gravel lub MTB

RAM Mount X-Grip Tough-Claw Mount

 
 

 

Model Tough-Claw Mount od razu przywodzi na myśl commuting lub turystykę i rekreację. Jest znacznie większy i dużo bardziej odstaje od kierownicy. Te cechy sprawiają, że nada się do roweru miejskiego, trekkingowego czy crossowego, ale do bardziej sportowej jazdy już raczej nie. Na pewno - poza mniej kompaktowym wyglądem - ma jednak sporo zalet. Pierwsza z nich to szybkie mocowanie do kierownicy za pomocą pokrętła. Dzięki temu można błyskawicznie i bez użycia narzędzi przekładać go między rowerami, tudzież ściągać, gdy danego dnia go nie potrzebujemy. Druga sprawa to kula, która jest elementem tego mocowania. Dzięki niej możemy pochylać i przekręcać telefon w dowolnej płaszczyźnie i ta regulacja jest przydatna - choćby w zależności od padania słońca na ekran. Tego w Ez-On/Off Bicycle Base zrobić nie możemy… Kula działa z dużym oporem, ale dzięki temu telefon nie buja się, ani tym bardziej nie przestawia w trakcie jazdy. Ciężko nam powiedzieć, czy to się zmieni z czasem, ale w naszym przypadku kilka tygodni z oboma uchwytami nie wykazały żadnych uszczerbków na polu stabilności trzymania, nawet na mocnym MTB. 

Ceny: 

  • RAM Mounts X-Grip EZ-On/Off Mount – 255 zł 
  • RAM Mounts X-Grip Tough-Claw Mount – 349 zł

Sklep polskiego dystrybutora: www.ram-baltic.pl