Test: Shimano Sport Camera z serca peletonu

Test kamery Shimano Sport Camera

Drukuj
Shimano,Shimano Sport Camera
Shimano Sport Camera wydaje się być idealna właśnie na rower Tomasz Wienskowski

Shimano Sport Camera to jedno z najnowszych dzieł japońskiego producenta sprzętu rowerowego. Kompaktowa, bardzo poręczna kamera świetnie sprawdza się nie tylko na rowerze i może być poważną konkurencją dla obecnych już na rynku kamer sportowych.

Choć od zaprezentowania CM-1000 Sport Camera od Shimano minęło ponad pół roku, wciąż jest to produkt, który dla wielu jest zupełną nowością, głównie dlatego, że początkowo był on dostępny tylko w zawodowym peletonie. Jednak dzięki temu kibice mogli oglądać pełne emocji i bardzo realistyczne obrazki z czuba peletonu i dowiedzieć się, jak wygląda sprinterska walka o pozycje. Kamera towarzyszyła zawodowcom m.in. na Tour of California, Tour de Suisse czy Tour de France. Shimano rozbudziło tym apetyty kibiców i amatorów, bo obrazki te były zupełną nowością. Od jakiegoś czasu kamera dostępna jest w oficjalnej sprzedaży, a amatorzy także mogą nagrywać swoje filmiki z walki na finiszu, czy górskiej premii.

Pierwsze wrażenie, jakie wywarła na nas kamera, było bardzo pozytywne, a największym zaskoczeniem, na plus, były jej niewielkie rozmiary i waga. Wielkością podobna jest do obecnych już na rynku kamer GoPro, ale jej budowa sprawia, że wydaje się bardziej kompaktowa i poręczna. Także z tego względu, że została zbudowana już jako wodoodporna i niepotrzebne są żadne dodatkowe obudowy, by móc używać jej w deszczu, czy nawet pod wodą. Jej waga to zaledwie 86 gramów, a wymiary 44x70x30mm, co pod tym względem stawia ją o krok przed konkurencją. Dla tych, co montują kamerę na kasku, różnica kilkudziesięciu gramów, to bardzo duża różnica.

Dla kogo?

Wydawać by się mogło, że skoro kamerę wyprodukował japoński producent osprzętu rowerowego, jest ona przeznaczona głównie na rower. Nic bardziej mylnego. Choć prawdą jest, że na rowerze spisuje się najlepiej, to jednak w innym środowisku spisze się równie dobrze. Bieganie, pływanie, czy choćby wędkowanie – bo Shimano jest przecież także producentem kołowrotków – to dyscypliny sportu, gdzie kamera może się przydać. Może być idealnym gadżetem kibica, poręczna i kompaktowa zmieści się w kieszeni, a w połączeniu z wysięgnikiem, potrafi uwiecznić dobry film znad tłumów kibiców.

Shimano,Shimano Sport Camera
 
Shimano,Shimano Sport Camera
 

 

Oceniając kamerę wyprodukowaną przez Shimano nie da się uniknąć porównań do GoPro oraz innych producentów, także wchodzących na rynek kamer sportowych. Shimano postanowiło zrobić jednak bardzo dobry zabieg, tworząc mocowanie kamery tak, by pasowały do niej wszystkie dostępne na rynku mocowania GoPro czy K-Edge. Jest to więc szansa na przejęcie użytkowników GoPro, którzy myślą o zmianie kamery, a którzy nie chcieliby wydawać kolejnych pieniędzy na mocowania.

 

Shimano zadbało, by kamera była uniwersalnym produktem. Dlatego też, oprócz mocowania na kask, który otrzymujemy w pudełku razem z kamerą, do wyboru jest szereg mocowań, w zależności od potrzeb. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystkie dostępne na rynku systemy mocowań – wysięgniki, obejmy na kierownice i sztyce, mocowania przyklejane do różnych elementów – są kompatybilne z Shimano Sport Camera i nie ma potrzeby kupowania nowych, specjalnie dedykowanych do tego modelu. Producent zadbał jednak, by się wyróżnić i zaoferować coś nowego, a zarazem unikalnego dla Shimano, jak choćby mocowanie na czapkę z daszkiem, co jest ukłonem w stronę biegaczy, a także specjalną obudowę, pozwalającą na robienie zdjęć głęboko pod wodą. Shimano planuje też wprowadzenie produktów typowo rowerowych, których jeszcze nie ma, tj. montowania m.in. na grzybek od sterów, co byłoby zupełną nowością i znacznie ułatwiałoby montaż i oszczędzało miejsce na kierownicy. Jak na razie dostępne są tylko prototypowe komponenty od Pro, kompatybilne z kamerą Shimano, ale wszystkie one z pewnością ułatwią korzystanie z kamery kolarzom.

Budowa

Shimano Sport Camera wyróżnia się swoimi małymi rozmiarami. Jak zaznaczyliśmy na wstępie, jej waga to 86gramów, a wymiary 44x70x30mm, co oznacza, że kamera bez problemu mieści się w dłoni, czy w kieszeni i nie jest uciążliwym balastem. Sterowanie, tj. wybór funkcji kamery, odbywa się za pomocą panelu umieszczonego na górze. Umiejscowione są tam dwa przyciski: mały – odpowiedzialny za wybór formatu nagrywania – oraz duży, odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie nagrywania. Po bokach od przycisków umieszczone są dwie diody LED, które sygnalizują poziom naładowania baterii i zapełnienia karty microSD, a także – w odpowiedniej konfiguracji – wybór formatu.

Shimano,Shimano Sport Camera
 
Shimano,Shimano Sport Camera
 

 

Kamera wyposażona jest w wymienną, plastikową osłonę na obiektyw. Ma ona przede wszystkim chronić przed uszkodzeniami, a dodatkowa osłona (dołączana w zestawie) pozwala na użytkowanie kamery pod wodą i w warunkach deszczowych. Z tyłu zaś umieszczona jest klapka zabezpieczająca gniazdo karty microSD oraz ładowania baterii (na powszechnie dostępny i dołączony w zestawie kabel microUSB).

Mocowanie jej do uchwytów odbywa się przy pomocy uniwersalnej, zatrzaskowej podstawki, którą potem przykręcamy na śrubki do uchwytów. Początkowo mieliśmy obawy, czy kamera nie wysunie się z owej podstawki, gdyż trzyma ją tylko plastikowy zatrzask, jednak obawy te okazały się przesadzone. Kamera nawet na sporych wybojach w lesie trzyma się mocno, podobnie, jak zamocowana na wysięgniku w trakcie biegu. Spełnia standardy IP5X, co oznacza, że jest odpowiednio zabezpieczona przed pyłem i kurzem i bez obaw można jej używać w warunkach terenowych.

 

Jakość

Shimano postawiło na kompaktowość i poręczność swojej kamery, jednak nie kosztem jakości. Shimano Sport Camera oferuje trzy tryby nagrywania – 1920 x 1080 30fps, 18Mbps; 1280 x 720 120fps, 24Mbps; 640 x 360 240fps, 18Mbps – oraz dwa tryby robienia zdjęć – ręczny - 6M pikseli 4:3 ( 2848 x 2136 ) oraz interwałowy - 3M pikseli 4:3 ( 2016 x 1512 ), w odstępach co 10, 20, 30 i 60 sekund.

Można więc nagrywać filmy w jakości 1080HD, co w dzisiejszych czasach wydaje się być normą, a wręcz wymogiem, stawianym producentom kamer sportowych. Shimano Sport Camera oferuje bardzo płynne nagrania, bez skaczących klatek i zawieszeń obrazu. Plus należy się także za pracę kamery w mało oświetlonych miejscach, a także pod światło. Bardzo szybko łapie kontrast, a przejścia z ciemnego do mocno oświetlonego terenu są niewidoczne i płynne. Na co warto zwrócić uwagę, to stabilizacja obrazu. Wiele osób montuje kamery na kasku, bądź też klatce piersiowej, gdyż tam wibracje są najmniejsze, ale w przypadku Shimano nawet zamontowanie kamery na kierownicy i jazda w terenie nie sprawia, że obraz trzęsie się nadmiernie, o czym możecie przekonać się między innymi na poniższym filmiku.

 

Wybór odpowiedniego formatu nagrywania odbywa się za pomocą jednego, z zaledwie dwóch, przycisków na górnym panelu kamery. Choć wydaje się to mało, to w pełni wystarcza. Jednorazowe wciśnięcie przycisku Mode zmienia tryb pracy, a o aktualnym wyborze informują nas dwie diody LED, które także odpowiedzialne są za monitorowanie stanu baterii oraz wolnego miejsca na karcie microSD. Choć wydaje się to skomplikowane – i na początku rzeczywiście takie może być – to po dwóch użyciach kamery jest to coś naturalnego, tym bardziej, że przeważnie wybieramy najlepszą jakość, a kamera te ustawienia zapamiętuje po wyłączeniu. O wyborze nowego formatu nagrywania, a także o włączeniu i wyłączeniu kamery oraz rozpoczęciu i zakończeniu nagrywania informuje nas odpowiedni dźwięk, który jednak mógłby być nieco głośny, gdyż czasem nie mamy pewności, czy już nagrywamy, czy może jeszcze nie.

 
 

 

Jeśli zaś chcemy zmienić ustawienia zaawansowane, takie jak wybór pomiędzy robieniem zdjęć ręcznie, a interwałami, czy też obrót ekranu o 90 czy 180 stopni, konieczne będzie do tego podłączenie się do komputera przez kabel micro USB lub aplikacja, dostępna na zarówno na Androida jak i iOS i która jest bardzo łatwa w obsłudze. Po połączeniu się z kamerą przez WiFi, za pomocą aplikacji możemy ustawić odpowiedni kąt nagrywania, jakość obrazu i głośność dźwięku oraz dodać urządzenia współpracujące z ANT+. Możemy także skorzystać z funkcji LiveView. Pozwala ona obserwować to, co widzi kamera, na ekranie naszego telefonu czy Ipada i w ten sposób prawidłowo ustawić kamerę na kasku, kierownicy, czy klatce piersiowej. Minusem jest jednak brak możliwości nagrywania w trybie LiveView – gdy zaczniemy nagrywać, obraz na telefonie zniknie. Także brak możliwości zmiany ustawień zaawansowanych z poziomu kamery może być niedogodnością, dlatego warto więc pamiętać, żeby przed wyruszeniem na długi trening, czy wyścig wcześniej dokonać wszelkich zmian w ustawieniach zaawansowanych. Chyba, że mamy zainstalowaną aplikację w naszym telefonie - wtedy zmian możemy dokonywać na bieżąco. Z drugiej jednak strony, gdy już zmienimy ustawienia według naszych udpodobań, prostota obsługi samej kamery wydaje się być zaletą.

 
 
 

Działanie

Producent podaje, że przy najlepszej jakości nagrywania, tj. 1080HD, naładowana w pełni bateria (czas ładowania to 4 godziny) pozwoli nagrać film o długości 2 godzin i 10 minut. Jednak to także zależy od czynników atmosferycznych na zewnątrz. Przy niższych temperaturach czas działania baterii może ulec skróceniu, co z resztą jest naturalnym zjawiskiem dla baterii litowo-jonowych. Zakres temperatur, w jakich działa kamera, to według producenta od -10 do 40 stopni Celsjusza. Nie zdarzyło się nam, zarówno przy temperaturach poniżej zera, jak i przekraczających 30 stopni, kamera wykazywała jakiekolwiek nieprawidłowe działanie. Shimano podaje, że kamera działa z kartami microSD o pojemności do 32GB i klasie 6 lub wyższej (większej pojemności nie sprawdzaliśmy, jednak i tak czas działania baterii nie pozwoliłby w pełni jej wykorzystać).

Kamera kompatybilna jest z systemem ANT+, co oznacza, że możemy ją zsynchronizować z czujnikami kadencji, mocy, prędkości i tętna, a także nowym Shimano XTR Di2, czy szosowymi grupami Di2. Co to oznacza? To, że odtwarzając nagrany film będziemy widzieli na ekranie aktualną kadencję, moc, prędkość, tętno, a także przełożenie, jakie w danym momencie było przez nas używane. Może się to okazać bardzo przydatne w przypadku rekonesansu trasy, analizy treningu czy wyścigu, a na pewno jest czymś, co uatrakcyjni naszą jazdę.

Shimano,Shimano Sport Camera
 
Shimano,Shimano Sport Camera
 

 

Kamera Shimano posiada właściwości wodoodporne bez zastosowania jakichkolwiek nakładek czy obudów. Spełnia standardy IPX8 – najbardziej rygorystyczne standardy wodoodporności dla sprzętu elektronicznego – co oznacza, że może bez przerwy działać pod wodą przez 2 godzinny, na głębokości do 10 metrów. Jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać, gdy chcemy nagrywać pod wodą, jest zmiana obiektywu na wodoszczelny. Wiąże się to także ze zmianą kąta widzenia, ze 180 stopni na 135, ale pod wodą jest to zmiana mało odczuwalna. Przed pierwszym użyciem pod wodą mieliśmy pewne obawy, co do działania kamery w trakcie i po, gdyż ma ona kilka otworów, przez które – wydawać by się mogło – woda ma pełne prawo dostać się do wewnątrz, gdzie umieszczone są części elektroniczne. Nic z tych rzeczy – zarówno w morzu, jak i w basenie, gdzie kamera narażona jest na działanie szkodliwych czynników – soli i chloru – działała bez zarzutu. Także po kilku dniach, tygodniach i miesiącach. Warto jednak pamiętać, by po nagrywaniu w nieprzyjaznym środowisku, przemyć kamerę czystą wodą, przedmuchać szczeliny i wytrzeć ją do sucha. W ten sposób na pewno unikniemy przykrych niespodzianek przy następnym użyciu. Jeśli ktoś bardzo obawia się o swoją kamerę pod wodą, Shimano oferuje silikonowe nakładki, które oprócz ochrony przed wodą, a także zarysowaniami, spełniają funkcję estetyczną.

 
 

Kamera na wysokim poziomie

Choć Shimano Sport Camera to pierwsze tego typu dzieło japońskiego producenta, jest to produkt bardzo dopracowany i spełniający nawet bardzo wygórowane wymagania. Jej kompaktowe rozmiary, jakość nagrywania, prostota obsługi i dodatkowe funkcje, jak choćby kompatybilność z ANT+, czynią ją kamerą idealną dla kolarzy, którzy chcą urozmaicić swój trening czy nagrywać wyścigi. W porównaniu z dłużej już obecnymi kamerami na rynku, Shimano stanowi doskonałą dla nich alternatywę za nieco mniejsze pieniądze.

Shimano,Shimano Sport Camera
 
Shimano,Shimano Sport Camera
 

Specyfikacja ze strony producenta:

Specyfikacja

Shimano Sport Camera CM-1000
  • Model
  • CM-1000
  • Obraz
  • Matryca - 1/3.8" CMOS oświetlona od tyłu
  • Rozdzielczość matrycy - 6.4M pikseli
  • Rzeczywista rozdzielczość: Video: 3.6M pikseli 16:9 (2528 x 1422); Obraz: 3.1M pikseli 4:3 (2032 x 1526)
  • Przysłona - F2.0
  • Kąt widzenia - 180 stopni, 135 stopni (w zależności od obietkywu)
  • Wartość przysłony - f=1.05
  • Aparat
  • Balans bieli - Auto
  • Ekspozycja - Auto
  • Tryb pomiaru światła - Auto
  • Czas naświetlania - 1/30 - 1/10000
  • Obrót ekranu - 1920 x 1080 30fps: 0 st., 90 st., 180 st., 270 st.; 1280 x 720 120fps : 0 st., 180 st.; 640 x 360 240fps : 0 st., 180 st.
  • Nośnik pamięći - Micro SD/SDHC klasa 6 lub wyższa (do 32GB)
  • Pamięć wewnętrzna - brak
  • Format wideo - MOV ( H.264+PCM ) 
  • Zalecany odtwarzacz: QuickTime
  • Tryb nagrywania wideo: 1920 x 1080 30fps, 18Mbps; 1280 x 720 120fps, 24Mbps; 640 x 360 240fps, 18Mbps
  • Format zdjęć - JPEG
  • Rozdzielczość zdjęć - 6M pikseli 4:3 (2848 x 2136), timelapse 3M pixles 4:3 (2016 x 1512) 
  • Interwały - 10s, 20s, 30s, 60s
  • System    
  • Wi-Fi - X ( 802.11 b/g/n )
  • Łączność z ANT+ / ANT Private
  • Kompatybilność ANT+ z sensorami prędkości, kadencji, mocy, tętna
  • Kompatybilnośc z Di2 SM-EWW01
  • Format danych - CSV
  • HDMI - brak
  • Port USB - Micro-B/USB2.0 Hi-speed
  • Mikrofon - stereo
  • Głośnik - mono
  • Bateria - Li-ion 3.7v 950mAh (niewymienna)
  • Czas pełnego ładowania - mniej niż 4 godziny
  • Czas pracy - około 2 godziny
  • Wymiary (W x S x G) - 70.1 x 44.2 x 30.3mm (z osłoną obiektywu)
  • Waga z baterią i kartą pamięci - 86g
  • Wodoodporność - IPX8(10m/2 h), IP5X
  • Zakres temperatur - od -10 do 40 stopni C
  • Panel użytkownika - 3 kolory LED, 2 przyciski, połączenie przez Wi-Fi
  • Wymagania aplikacji - iOS 6.0 lub wyższy, Android 4.2 lub wyższy, Windows 7 lub wyższy, MAC OS x v10.7 lub wyższy

Dystrybutor: https://www.shimano-polska.com